Nie śpimy, a podejmujemy szereg działań zapobiegających wystąpieniu epidemii – mówi wójt Marzena Grzywińska

  • 25.03.2020, 22:48
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Nie śpimy, a podejmujemy szereg działań zapobiegających wystąpieniu epidemii – mówi wójt Marzena Grzywińska
Zapytaliśmy wójt Marzenę Grzywińską o to, jakie decyzje podjęła w związku z zagrożeniem wystąpienia epidemii w gminie. Podała ważne informacje dla mieszkańców. Poniżej trzy pytania igryfino i trzy odpowiedzi wójt Starego Czarnowa.

-igryfino: -Jakie zasadnicze kroki podjęła Pani aby zapobiec wystąpieniu epidemii w gminie?

Marzena Grzywińska, wójt gminy Stare Czarnowo: - Co prawda w gminie Stare Czarnowo nie odnotowano do tej pory przypadków zachorowań na koronawirusa, to jednak lokalne władze nie śpią. Wykonują szereg działań zapobiegających wystąpieniu epidemii. Jednym z takich przykładów jest aktywność Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

-Co jest teraz najważniejsza sprawą do załatwienia w gminie?

Marzena Grzywińska, wójt gminy Stare Czarnowo: - Podczas ostatniego spotkania, Zespół rekomendował wójtowi podjęcie kilku ważnych decyzji dotyczących sytuacji w gminie Stare Czarnowo. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

-Gdzie i jak mieszkańcy mogą zgłaszać problemy w tych trudnych czasach?

Marzena Grzywińska, wójt gminy Stare Czarnowo: - Te ważne decyzje to:

Zmiany pracy Urzędu Gminy

Począwszy od 18 marca 2020 roku w Urzędzie Gminy Stare Czarnowo do odwołania wprowadzono ograniczenia w bezpośredniej obsłudze interesantów. Mieszkańcy mogą załatwiać każdą sprawę urzędową za pomocą internetu, poczty elektronicznej lub telefonicznie pod numerem: 91 485 70 20.

- Obecnie kluczowe znaczenie mają szeroko zakrojone działania profilaktyczne, przestrzeganie wydawanych zaleceń oraz zachowanie spokoju. Jednym z najważniejszych zaleceń służb epidemiologicznych jest pozostanie w domach, ograniczenie spotkań oraz nieprzebywanie w dużych zbiorowiskach ludzi. Dlatego w trosce o zdrowie mieszkańców i porządek publiczny, podjęliśmy decyzje, że do odwołania zostaje zamknięta obsługa interesantów w Urzędzie Gminy Stare Czarnowo oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Starym Czarnowie - tłumaczy wójt Marzena Grzywińska.

W przypadku bezwzględnej konieczności wizyty w urzędzie (np. odbiór dowodu osobistego), będzie możliwość bezpośredniej obsługi mieszkańców po uprzednim kontakcie telefonicznym i umówieniu się na dogodny termin.

Nieczynna jest kasa Urzędu Gminy. Zobowiązania wobec gminy można uregulować w banku lub przelewami na konto Urzędu Gminy.

Warto przypomnieć, że do dyspozycji mieszkańców jest strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (www.ceidg.gov.pl). To właśnie tu można dokonać wpisu, zmiany, zawieszenia, wznowienia i wykreślenia działalności gospodarczej. Co więcej interesanci mogą załatwić sprawy za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Adres skrzynki elektronicznej ePUAP: /8x8h57licv/SkrytkaESP

Obecnie urzędnicy gminni nie prowadzą wizji lokalnych w terenie, nie biorą udziału w warsztatach, szkoleniach i konferencjach, jak również nie wyjeżdżają w delegacje.

Urząd Pocztowy zamknięty

Urząd Pocztowy w Starym Czarnowie jest zamknięty. Wszystkie przesyłki pocztowe można odbierać w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Gryfinie przy ulicy Sprzymierzonych 2.

Świetlice i biblioteki nieczynne

Do odwołania nieczynne będą wszystkie świetlice wiejskie. Dodatkowo wstrzymane zostają wszelkie wynajmy świetlic wiejskich.

Podobnie Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Czarnowie oraz Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbaczu, zostały zamknięte.

Nie można korzystać z placów zabaw i boisk sportowych

Słoneczna pogoda spowodowała, iż na wszystkich placach zabaw pojawiło się sporo rodziców ze swoimi pociechami, co w obecnej sytuacji epidemiologicznej jest zdecydowanie niewskazane. W związku z tym na wszystkich gminnych placach zabaw pojawiły się tabliczki informujące, iż obowiązuje zakaz wstępu i korzystania z urządzeń do zabawy. Zakaz obowiązywał będzie do odwołania. Nie ma wstępu również na boiska sportowe m.in. w Kołbaczu i w Starym Czarnowie.

Zajęcia w przedszkolu i w szkole w Kołbaczu zawieszone

Przypominamy, że zgodnie z decyzją Premiera RP do 10 kwietnia br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostało czasowo ograniczone. Zamknięto szkołę i przedszkole w Kołbaczu. Przerwa w nauczaniu to jednak nie ferie i odpoczynek od nauki. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, muszą w tym czasie realizować program nauczania, dlatego prowadzone będzie zdalne nauczanie poprzez portal Librus Synergia.

Strażacy-ochotnicy patrolują gminę

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa trzy razy dziennie, strażacy z dwóch jednostek - OSP Kołbacz i OSP Stare Czarnowo - będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, patrolują codziennie teren gminy apelując o pozostanie w domach. Informują mieszkańców o unikaniu skupisk ludzi, zrezygnowaniu ze spotkań oraz proszą o stosowanie się do zaleceń służb.

GOPS pomaga potrzebującym

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Czarnowie w czasie epidemii stanowi bardzo ważne ogniwo w pomocy mieszkańcom gminy. Osobom nie posiadającym rachunku bankowego oraz mającym utrudniony dostęp do placówki bankowej, doręcza świadczenia finansowe do domu. Umożliwia skorzystanie z usługi poradnictwa psychologicznego oraz telefonicznej nieodpłatnej pomocy prawnej. Na bieżąco telefonicznie monitoruje osoby objęte wsparciem i asystenturą w zakresie realizacji ich potrzeb oraz właściwych zachowań podczas epidemii. Jest w gotowości do realizacji zadań w przypadku osób objętych kwarantanną. Kontakt całodobowy do GOPS w Starym Czarnowie: tel. 509 985 364.

Higiena ponad wszystko

W aktualnej sytuacji niezwykle istotne jest restrykcyjne przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Jak wskazują lekarze i epidemiolodzy, od ludzkiej odpowiedzialności zależy skuteczność walki z niezwykle istotnym i niebezpiecznym zagrożeniem, jakim jest COVID-19. Bezwzględne jest zatem stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych. Należy unikać skupisk ludzkich i ograniczyć do niezbędnego minimum robienie zakupów. Więcej informacji na temat zagrożenia znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl oraz Ministerstwa Zdrowia www.gov.pl/web/koronawirus

Ważne telefony

W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem należy bezzwłocznie powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryfinie - tel. 91 416 38 58 lub 694 493 763. W przypadku nasilonych objawów należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego szpitala przy ul. Arkońskiej 4 w Szczecinie, tel. 91 813 94 56 lub 91 813 94 59. Osoby poddane kwarantannie domowej, muszą pozostać w miejscu jej odbywania. Za naruszenie tego zakazu grozi mandat karny w wysokości 30 tys. zł.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ta ***
ta *** 30.03.2020, 11:37

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

zainteresowany
zainteresowany 28.03.2020, 12:10
Proszę o konkret czy to prawda że urząd jest zamknięty dla mieszkańców?
Mentor
Mentor 28.03.2020, 13:25
Nie. To nie prawda: "W przypadku bezwzględnej konieczności wizyty w urzędzie (np. odbiór dowodu osobistego), będzie możliwość bezpośredniej obsługi mieszkańców po uprzednim kontakcie telefonicznym i umówieniu się na dogodny termin."
Pytanko
Pytanko 26.03.2020, 18:11
Co konkretnego zrobiono dla mieszkancow pytam....co? Wszystko zamknac to kazdy potrafi . przedsiebiorcy prace traca ciekawe czy pani swoja pensje pomniejszyła skoro urząd zamknięty? Pytam?
Hf
Hf 27.03.2020, 18:36
No właśnie ciekawe co z kasą
śmiechu warte
śmiechu warte 27.03.2020, 10:55
Ręce opadają. Czy zdajesz sobie sprawę, że został ogłoszony w Polsce stan epidemii i zostały wprowadzone ograniczenia Rozporządzeniami Ministra Zdrowia, czy może ci umknęło?:):):)
Poza tym, czy potrafisz czytać ze zrozumieniem? Pytam, bo mam bardzo poważne wątpliwości po twoim komentarzu odnośnie zamknięcia urzędu. W artykule mowa jest o ograniczeniu w bezpośredniej obsłudze interesantów. Czujesz różnicę? :):):)

miruna
miruna 27.03.2020, 11:50
Niektórzy jeszcze żyją w przedwirusowym świecie. Nie nadążają. Wybaczmy im.
prawy
prawy 26.03.2020, 17:47
Ufamy pani, pani wójt!
pro
pro 26.03.2020, 12:45
Widać, że gmina ogarnięta.
gryfinianka
gryfinianka 26.03.2020, 08:41
Wy nie śpicie, a u nas jeszcze chyba śpi o tej godzinie. No w pracy nie zastaniesz!
M.
M. 26.03.2020, 08:24
GOPS niech się chroni bo jak wpadnie to będzie krucho.
Czy to sluzy ludziom
Czy to sluzy ludziom 26.03.2020, 07:46
Urząd zamknięty dla ludzi....bez sensu. Zabarykadowali się i zadowoleni. A co mają powiedzieć np. panie w sklepach pani wójt.
Czytaj ze zrozumieniem
Czytaj ze zrozumieniem 26.03.2020, 10:09
Przecież jest napisane "W przypadku bezwzględnej konieczności wizyty w urzędzie (np. odbiór dowodu osobistego), będzie możliwość bezpośredniej obsługi mieszkańców po uprzednim kontakcie telefonicznym i umówieniu się na dogodny termin."
ops
ops 26.03.2020, 07:21
tu pracują a w widuchowej lanserka łazi po wiosce i chwali się co to ona nie zrobiła....zwykły chodnik ale szczerzy zęby
życzę
życzę 25.03.2020, 23:08
I oby się nic nie wydarzyło!

Pozostałe