Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

  • 26.03.2020, 09:57
  • Karol Jagielski - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego
Rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego fot. gov.pl
Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o wypłatę tego świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie zostanie rozpatrzone po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Na podstawie decyzji o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli do Świąt Wielkanocnych, trwają prace nad wydłużeniem zasiłku o kolejne dni. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 roku.

W tej sytuacji rodzice, którym kończy się dodatkowy 14-dniowy zasiłek opiekuńczy, mogą złożyć wniosek o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.

Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić formularz, który jest na stronie ZUS - Z-15A i oświadczenie o zamknięciu placówki. Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać oświadczenie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować pracodawcę, zleceniobiorca - zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą ZUS.

Karol Jagielski - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

matka
matka 27.03.2020, 11:58
I całe szczęście...
Kitka
Kitka 26.03.2020, 17:43
Dziwne te przedziały wiekowe dla dzieci.
Beeaa
Beeaa 26.03.2020, 17:01
A ile dni bedzie dodatkowo???
Rodzic
Rodzic 26.03.2020, 15:48
Wszystko świetnie, tylko nikt nie bierze pod uwagę dzieci 9-10 a nawet 11 lat. Przez co najmniej 9 gidzin same w domu. Zarobić sobie śniadanie, obiad. No i przerobic materiał zadany przez stronę przez nauczyciela. To nic że dziecko pewnych rzeczy samo nie zrobi czy nie rozumie. I czeka az rodzic wróci z pracy. I wtedy jest wesoło. Rodzic zamienia się w nauczyciela do wieczora siedzi i tłumaczy material. Czyli rodzic ma swoją pracę, jest nauczycielem, musi ogarnąć dom i rano do roboty. Cud miód. A wszędzie programy jak zagospodarować dziecku czas w czasie kwarantanny. Spedzać z dziećmi wiecej czasu, jakiego czasu?
znam to
znam to 26.03.2020, 17:04
To jest niesprawiedliwe i uciążliwe!
Podpis
Podpis 26.03.2020, 14:28
czekam z utęsknieniem aż niewydolne od socjalu państwo pierdyknie, ten kolos na glinianych nogach. Chaos, panika, strach. Czekamy!
Ela
Ela 26.03.2020, 10:51
W tych ciężkich czsach każda złotówka jest bardzo ważna.

Pozostałe