Zasady kogo leczyć, a kogo nie - przyjęły stowarzyszenia medyczne

  • 26.03.2020, 11:12
  • Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)
Zasady kogo leczyć, a kogo nie - przyjęły stowarzyszenia medyczne Fot. zus.gov
Niemieccy lekarze przewidują, że w związku z koronawirusem w krótkim czasie może zabraknąć miejsc na oddziałach intensywnej terapii; dlatego powstał katalog zaleceń w sprawie decyzji, kogo leczyć, a kogo nie – pisze w czwartek „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Dziennik dotarł do dokumentu, który przygotowało i podpisało siedem niemieckich stowarzyszeń medycznych, m.in. Niemiecki Interdyscyplinarny Związek Medycyny Intensywnej i Ratunkowej oraz Akademia Etyki w Medycynie.

Twórcy zaleceń przewidują, że w związku z postępującą pandemią na oddziałach intensywnej terapii może zabraknąć miejsc „dla wszystkich potrzebujących pacjentów”. Jeśli nie będzie możliwe przyjęcie wszystkich ciężko chorych, to decyzję o podziale ograniczonych zasobów “trzeba podejmować analogicznie do systemu segregacji w medycynie ratunkowej”, tzw. triażu - cytuje te zalecenia "FAZ".

Dokument stwierdza, że podejmowanie decyzji o tym, kogo przyjąć, a kogo nie, będzie „ogromnym wyzwaniem emocjonalnym dla zespołu leczącego”. Z tego powodu ważne jest wprowadzenie jasnych zasad – twierdzą autorzy.

Sytuacja niedoboru miejsc i zasobów ma także prowadzić do sytuacji, w której trzeba będzie decydować, kiedy próby leczenia mają zostać wstrzymane. W takich sytuacjach stowarzyszenia lekarskie proponują „zasadę wielu oczu”, która sprowadza się do wydania oceny przez „dwóch lekarzy z doświadczeniem w intensywnej terapii, członka personelu pielęgniarskiego i jeszcze jednego specjalisty”.

W dokumencie precyzuje się, że lekarze mogą zwolnić pacjenta, “jeśli zaczął się u niego proces umierania, jeśli leczenie jest bezcelowe, ponieważ nie można oczekiwać poprawy lub stabilizacji (pacjenta), lub jeśli przeżycie może być zapewnione tylko poprzez stały pobyt na intensywnej terapii”.

Zalecenia powinny być stosowane przy wszystkich przypadkach, a nie tylko przy zakażeniach koronawirusem. Jako kryterium selekcji nie można stosować również wieku lub sytuacji społecznej pacjenta.

Z Lipska Łukasz Grajewski (PAP)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

awater
awater 27.03.2020, 11:57
Eliminowanie ze względu na wiek byłoby dyskryminacją ze względu na wiek.
Europejczyk
Europejczyk 26.03.2020, 19:14
Póki co to Niemcy przyjmują jeszcze chorych z Włoch i Francji.. I to ciężkie przypadki...Niemcy robią 500 tys testow tygodniowo..!!!! A nam dalej chcą wciskać ze to nie ma sensu....
medyk
medyk 26.03.2020, 17:43
Ja to rozumiem, choć moralnie trudno zaakceptować.
halina
halina 26.03.2020, 14:43
...jeśli to nie "fake" to przywodzi na myśl skojarzenia z czasów minionych zeszłego wieku... "Ciekawe" czasy idą...
 halina
halina 26.03.2020, 12:58
to wszystko jest bardzo smutne, pracowałam całe zycie, po przejściu na emeryturę czuje sie intruzem w własnym kraju, niepotrzebnym człowiekiem. Wymyślono więc , że warto się nas pozbyć, Jaki będzie wielki zysk Ale zapomnieli, że czas szybko leci i za niewiele , ci którym dziś przeszkadzamy , znajda sie na naszym miejscu. szybciej mim im się zdaje. Wierzący - co na to W asz Pan Bóg?
emerytka
emerytka 26.03.2020, 12:38
Dobrze, że nie ma segregacji ze względu na wiek!
ws58
ws58 26.03.2020, 16:02
Czyżby?
bit
bit 26.03.2020, 12:26
Tylko czekać aż u nas to wprowadzą.

Pozostałe