Przeprowadzić się do Niemiec albo wziąć urlop? Pracownicy sezonowi z Polski poszukiwani za Odrą

  • 26.03.2020, 13:02
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Przeprowadzić się do Niemiec albo wziąć urlop? Pracownicy sezonowi z Polski poszukiwani za Odrą
Nie tylko Polacy, ale i Niemcy w ramach walki z epidemią koronawirusa zamykają granice dla pracowników. Jednak nasi sąsiedzi zza Odry szukają pracowników sezonowych. Inni zwalniają. Podajemy przykłady, jak radzą sobie pracodawcy i pracownicy.

Wczoraj (25 marca 2020 r.) w Niemczech weszło w życie rozporządzenie o zamknięciu granicy Niemiec dla pomocników przy żniwach i innych pracowników sezonowych w rolnictwie. Zakazy dotyczą obywateli państw trzecich (też Wielkiej Brytanii), a z państw UE - Bułgarii i Rumunii, które nie są objęte w pełni przywilejami członków strefy Schengen czy np. Austrii, ale nie dotyczą Polaków. Najwyraźniej tak sobie cenią pracowników z Polski, że nie dotyczą ich te przepisy.

Zakaz wjazdu do Niemiec nie obejmuje też pracowników sektora opiekuńczego. Opiekunki i pielęgniarze będą musieli pokazać na granicy dokumenty poświadczające pracę.

Są strony internetowe informujące o pracy w Niemczech.

Tymczasem od piątku obowiązuje kolejne ograniczenie. Na 14-dniową obowiązkową kwarantanną przejdą osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące za Odrą. Teraz trzeba przeprowadzić się do Niemiec albo wziąć urlop?

-Szef zaproponował nam mieszkanie i 30 procent podwyżki – mówi jeden z polskich pracowników zatrudnionych w Bralitz (między Cedynią a Bad Freienwalde).

Zostają.

Z kolei w DHL pod Berlinem Paków zwalniają. Dziś (26 marca 2020 r.) dostali wypowiedzenia.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ech
ech 27.03.2020, 23:35
Przedsiebiorcom pomagać będą, a ludziom którzy pracuja w niemczech zamknal granice i zostawil ich bez chleba. Bo pewnie szybko jej nie otworza. Po przekroczenou granicy kwarantanna 14 dni wiec z niemiec pieniedzy nie dostaniesz... dziekuje bardzo, zona 3 dzieci ale granica zamknieta...
Grześ
Grześ 27.03.2020, 22:36
Kwatantanna dla pracujacych za Odrą, a wybory to nic takiego. Niech was szlag trafi.
Ramirez
Ramirez 27.03.2020, 23:13
Tego właśnie zrozumieć nie można.
gołym okiem widać
gołym okiem widać 27.03.2020, 11:53
Drenaż pracowników.
Waligóra
Waligóra 26.03.2020, 18:09
Mieszkańcy jakiego ościennego kraju Niemiec, mógliby przyjechać do Niemiec, aby pomóc im przy zbiorach płodów rolnych ?
Wychodzi mi tylko zapomniana przez warszawskich gnomów, biedota z post PGR-owskich polskich osiedli, wiosek i miasteczek dawnego woj, gorzowskiego, szczecińskiego i koszalińskiego. Po epidemii koronowirusa, Polaków przy pracy w Niemczech zastąpi bratni naród ukraiński, który licznie zasiedlił tereny zachodnio-pólnocnej Polski zdobyty na Niemcach przez sowietów, którym to rząd PiS wywalczył w PE możliwość bezwizowego wjazdu na teren UE i wybudował autostradę A4 od granicy ukraińskiej do niemieckiej. Zastanawiające jest, że duża ilość społeczeństwa polskiego, chętnie zmieniłaby się w zbawicieli i siłą zapędziła do roboty przybyszów z krajów afrykańskich którzy licznie najechali Europę i niczym Cyganie nie integrują się i nie garną do pracy, bo im wystarcza zasiłek z podatków płaconych przez Europejczyków , kradzieże, handel narkotykami, bandytka. Religia zabrania im pracować w piątki więc tylko patrzeć jak wzorem Francji tydzień pracy się skróci.
Boję się, że wkrótce nastąpią pogromów wyznawców Mahometa. Groby na cmentarzach usuwają po 20 latach, a olbrzymi teren stoi bezużytecznie w centrum Oświęcimia. A przecież mogłoby by to być finansowane przez UE, Centrum Edukacji i Przystosowania Do Życia w Cywilizacji Chrześcijańskiej Europy. Tych co dalej tkwiliby w swoim pasożytniczym trybie życia , umożliwić powrót pontonami do Afryki i Azji.
cóż
cóż 26.03.2020, 17:42
NIe ma lekko!
dud
dud 26.03.2020, 17:06
U nas skończy się rynek pracownika i podkupowanie ludzi.
muszka
muszka 26.03.2020, 17:09
Będzie teraz rynek bezrobotnego.
Sowa i przyjaciele
Sowa i przyjaciele 26.03.2020, 16:08
A niech dziady spadaja ,maja miliony gangow z Afrykii Ale gangi nie przyplynely na pontonach bez dokumentow zeby pracowac.
Pajak
Pajak 26.03.2020, 15:46
Koronawirus na świecie mimo drastycznych prób zatrzymania, cały czas się rozprzestrzenia. Niepokojące informacje płyną z Niemiec. Niemieccy lekarze obawiają się, że niebawem może zabraknąć miejsca dla chorych. Powstała katalog zaleceń, kogo leczyć, a kogo nie.
i ja to cenię
i ja to cenię 26.03.2020, 17:09
I to świadczy dobrze o porządku, trzeba pewne rzeczy najpierw przedyskutować aby potem poszło łatwiej.
....
.... 26.03.2020, 16:38
Przykre. Włochy, Hiszpania, Belgia teraz Niemcy. Które państwo następne wyda wyrok na swoich obywateli
Strona internetowa
Strona internetowa 26.03.2020, 15:30
A jakie to strony internetowe? Wypadało by podać jak o czymś się pisze
dajcie mi a ja poleżę
dajcie mi a ja poleżę 26.03.2020, 17:05
Najlepiej jeszcze niech zadzwonią i załatwią pracę :)))))

Pozostałe