Rząd nie zgodził się na dodatkową pomoc dla przedsiębiorców. Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy zablokowany - alarmuje marszałek Geblewicz

  • 26.03.2020, 16:25
  • Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Rząd nie zgodził się na dodatkową pomoc dla przedsiębiorców. Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy zablokowany - alarmuje marszałek Geblewicz
Rząd nie zgodził się na zbudowanie dodatkowego programu wsparcia przedsiębiorców w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Główna jego część, to jest przesunięcie 170 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na dotacje dla pracodawców, które pozwoliłyby na utrzymanie miejsc pracy, została zablokowana. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała marszałków województw, że inne, równoległe do krajowych, systemy wparcia będą traktowane, jak wydatki niekwalifikowalne. Marszałek Olgierd Geblewicz deklaruje, że przekaże wygospodarowane środki do dyspozycji ministerstwa. W zamian oczekuje zwolnienia przedsiębiorców ze składek ZUS i jak najszybszej wypłaty pieniędzy przedsiębiorcom - czytamy w nadesłanym komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
- Kwota 170 mln, którą udało nam się wygospodarować w ramach RPO, to są nasze ostatnie środki, jakie Pomorze Zachodnie może przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom. Nie chcę teraz tracić czasu na spory, czy powinny one zasilić tzw. tarczę rządową. Najważniejsze, aby pieniądze trafiły jak najszybciej do ludzi. Obawiam się jednak, że jeśli rząd nie wycofa się z propozycji odroczenia płatności ZUS-owskich i nie wprowadzi zwolnienia przedsiębiorców ze składek, to nasza pomoc - zamiast do znajdujących się w dramatycznej potrzebie firm – trafi na ratowanie ZUS-u – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
 
Dziś (26 marca 2020 r.) marszałek wspólnie z samorządowcami z Pomorza Zachodniego omówił aktualne problemy związane z kryzysem epidemiologicznym podczas wideokonferencji z dziennikarzami. W spotkaniu udział wzięli: prezydent Koszalina Piotr Jedliński, prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska i starosta Powiatu Kołobrzeskiego, Tomasz Tamborski.

Przedstawiciele samorządów odnieśli się do propozycji zawartych w projekcie ustawy dotyczącej tzw. tarczy rządowej. Przyznaje on samorządom prawo do zwalniania – a nie tylko odraczania – podatku od nieruchomości.
 
- To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, ale zgubne dla naszych budżetów. Drastycznie spadają nam dochody bieżące, bo niższe są również wpływy z tytułu PIT i opłaty uzdrowiskowej. Przedsiębiorcy liczą obecnie straty, które są ogromne biorąc pod uwagę to, że Kołobrzeg żyje głównie z turystyki, która obecnie zamarła. Ale my, jako samorządy też liczymy straty. Nikt teraz nie wie, ile trzeba będzie dopłacić do oświaty, pomocy społecznej czy dla spółek miejskich – mówi prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska. – W projekcie ustawy brakuje jednego punktu o pomocy samorządom. W obliczu trudnej sytuacji chcemy wspierać przedsiębiorców, ale bez pakietu rekompensat ze strony rządu nasz budżet czekają ogromne turbulencje. Jeśli sytuacja będzie się przedłużać, samorządom grozi krach.
 
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina także zwraca uwagę na brak jakiejkolwiek deklaracji wsparcia samorządów.
 
- Obowiązuje nas dyscyplina finansów publicznych, a już spięcie budżetu na bieżący rok było bardzo trudne – powiedział prezydent Jedliński. - Oczekuję także uproszczenia procedur pomocy dla przedsiębiorców, bo jeśli dostaną teraz taki formularz, jak z ZUS-u, to będzie to ogromna bariera zarówno dla nich, jak i dla urzędników. To nie jest czas na rozbuchaną biurokrację.
 
Starosta kołobrzeski, Tomasz Tamborski, podkreślił konieczność zmiany podejścia do tematu opłat za użytkowanie wieczyste. Starostwo jest poborcą tych opłat, które następnie przekazuje wojewodzie. Projekt ustawy zakłada, by termin uiszczania tych opłat przesunąć na 30 czerwca.
 
– Przecież teraz przedsiębiorcy mają pozamykane obiekty, nie zarabiają. Z czego mają zapłacić odroczone płatności? – pyta starosta. – Proponujemy, aby ten termin przesunąć co najmniej do 30 września. Istnieje szansa, że latem branża turystyczna ożyje, wówczas przedsiębiorcy będą wypłacalni.
 
Tomasz Tamborski alarmuje, że bez zaangażowania finansowego ze strony państwa, środki z Funduszu Pracy, z którego ma popłynąć wsparcie dla firm za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy, będą miały symboliczny charakter.
 
– Ja obecnie mam do dyspozycji ok. 1,7 mln. zł w ramach Funduszu Pracy. Jeśli uruchomię dopłaty dla przedsiębiorców, tych pieniędzy starczy na… tydzień – mówi.
 
Marszałek Olgierd Geblewicz stwierdził, że samorząd województwa zebrał wszystkie pieniądze, jakie można było wygospodarować na przeciwdziałanie skutkom kryzysu.
 
– Jest to jednak nadal kropla w morzu potrzeb. Rząd musi uruchomić środki i wypracować czytelne zasady, na jakich będą one przyznawane przedsiębiorcom. Jeśli tak się nie stanie, to pieniądze będą rozdawane na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. A my chcielibyśmy, aby obowiązywała zasada „kto bardziej potrzebuje – ten lepszy” – tłumaczy Olgierd Geblewicz.
 
Jednocześnie marszałek uspokaja, że na razie pożyczki na działalność obrotową, które będą uruchamiane w ramach instrumentu Jeremie2, nie są zagrożone. Dostępne są już także informacje o pakiecie udogodnień dla beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego, którzy z powodu obecnego kryzysu mają trudności z realizacją swoich projektów w postaci np. opóźnień czy niemożności osiągnięcia założonych wskaźników.
 
Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bryt
Bryt 27.03.2020, 11:46
Powinni współdziałać a nie się kłócić!
biały
biały 26.03.2020, 21:59
Co ta czerwona *** kłamie. Przecież jest wsparcie. Tylko może komuchy nie mają tego jak załachmęcić?
polo
polo 26.03.2020, 21:51
Co ta czerwona *** kłamie. Przecież jest wsparcie. Tylko może komuchy nie mają tego jak załachmęcić?
CIOTY GRYFIŃSKIE HA HA HA AH A A
CIOTY GRYFIŃSKIE HA HA HA AH A A 26.03.2020, 20:51

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

ajwaj ale luja i do przodu  ha ha ah ah
ajwaj ale luja i do przodu ha ha ah ah 26.03.2020, 18:52
DZIEWCZYNY LUBIA SIĘ BAWIĆ HA HA AH AHA https://youtu.be/GCtmDqUnrTw
klar
klar 26.03.2020, 17:51
Rzad musi postawic na swoim!
dobra rada
dobra rada 26.03.2020, 17:40
Usuńcie tego chama który nawet nie potrafi wpisać nicku.
AJWAJ ALELUJA IOD O PRZODU
AJWAJ ALELUJA IOD O PRZODU 26.03.2020, 17:43
A GOŃ SIĘ ZNASZ HISZPAŃSKI AH AH AHA HA KMIOCIE HA HGA AH A https://youtu.be/GZgxgyWAUo8 TO DLA CIEBIE CIOTO HA AH AH AHA
Pit
Pit 26.03.2020, 17:46
A dlaczego stosujesz inwektywy i obrażasz. Nie potrafisz kulturalnie się komunikować?
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU H AHA HA  A
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU H AHA HA A 26.03.2020, 19:39

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

KIEDYŚ BYŁEM INNY  HA HA AH AH
KIEDYŚ BYŁEM INNY HA HA AH AH 26.03.2020, 18:05
CO CI MAM POWIEDZIEĆ HA HA AH AHA STARAM SIĘ NIE ODBIEGAĆ OD WAS AH AH AHA AH
nie zdziwiony
nie zdziwiony 26.03.2020, 17:39
Należało się tego spodziewać, panie marszałku.
DNO DNA HA AH AHA HA I PROKURATURA GRYFINO W TYM SYFIE HA AH AH AHA
DNO DNA HA AH AHA HA I PROKURATURA GRYFINO W TYM SYFIE HA AH AH AHA 26.03.2020, 17:38
CO KU RWA CIOTY PIOSENKA WAM NIE PASI AH AH AHA AH https://youtu.be/f4Mc-NYPHaQ HA HA AH AHA AH https://youtu.be/GZgxgyWAUo8 HA HA AH AH
alarm
alarm 26.03.2020, 17:40
Proszę zlikwidować ten wpis ponieważ nie ma nicku a obarżliwe słowa.
WESOŁY CZŁOWIECZKU  HA HA AH AH    SKOCZ MI  HA HA AH AH
WESOŁY CZŁOWIECZKU HA HA AH AH SKOCZ MI HA HA AH AH 26.03.2020, 17:47
https://youtu.be/pBn5g314d5g PLUMA GAY
GAY Z SLD HA AH AH AH AHA
GAY Z SLD HA AH AH AH AHA 26.03.2020, 17:45
JAK NIE MA PLUMA PLUMA GAY AH HA AH AH
tak to widzę
tak to widzę 26.03.2020, 17:24
Polityczna zawiść ze strony PiS.
Popieram PIS
Popieram PIS 26.03.2020, 21:37
Zdają sobie sprawę do kogo by te pieniądze trafily. Kolesiostwo by sie obłowiło, a potrzebujący sie nie liczą.
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU   HA AH AHA HA
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU HA AH AHA HA 26.03.2020, 17:20
https://youtu.be/GZgxgyWAUo8 M,ARIKA TU AH AH AH GEYU JE BANY HA HA AH AHA A AOSTATNIA COTO TEGO BUDRELU HA HA AH AHA A https://youtu.be/GZgxgyWAUo8 CIOTO TEGO SZCZECIŃSKIEGO BURDELU AH AH AHA AH TY LACHOCIĄGU Z ABW AH AH AHA AH https://youtu.be/f4Mc-NYPHaQ HA HA HA AH AHA CIUOTO HA HA AHA HA
raczek
raczek 26.03.2020, 17:22
Nie wklejaj tu śmieci linków. Nie masz nic do powiedzenia to milcz z godnością!
W CZYM PROBLEM
W CZYM PROBLEM 26.03.2020, 17:42
ZROBIĘ Z WIECZORKÓW TYCH JACY SĄ HA AH AH AHA CO PRZEKUPIA PROKURATURĘ HA HA AH AHA NE MAM SZACUNKU DO CIOT WIECZORKA HA AH AHA I SPÓŁKI AH AH AHA A https://youtu.be/GZgxgyWAUo8
CIOTKLO HA HA AH
CIOTKLO HA HA AH 26.03.2020, 17:24
https://youtu.be/f4Mc-NYPHaQ ZNASZ ANGIELSKI AH AH AH AH
Władza absolutna
Władza absolutna 26.03.2020, 17:11
Pomoc gospodarcza ale tylko dla tych przedsiębiorców, którzy popierają PiS. Dla innych rząd proponuje przejęcie ich firm za złotówkę. Przepisy uchwalono wcześniej. Jarek chciał się dogadać z przedsiębiorcami wcześniej po dobroci ale Czarnecki nie chciał i wkopał Chrzanowskiego. No to zrobiliśmy to po naszemu. I banki będą nasze za złotówkę.
Popieram PIS
Popieram PIS 26.03.2020, 21:40
Właśnie przed obecną władzą tak się robiło.
bzdeciarz
bzdeciarz 26.03.2020, 17:15
Władza z palca wyssane. Jakieś dowody?
Uważam, że
Uważam, że 26.03.2020, 16:57
Zamiast pieniądze na telewizję publiczną powinno przeznaczyć się na zakup testów!
postulat
postulat 26.03.2020, 16:58
Jak najszybciej!
Ken
Ken 26.03.2020, 16:49
Pan Geblewicz jest bardzo aktywny medialnie, jestem pełen podziwu jak znajduje czas na pracę między podpisywaniem, promowaniem i reklamowaniem. Ten typ działania ma też lokalnych naśladowców.
Fakt
Fakt 26.03.2020, 16:58
Zawsze był aktywny.
kupiec
kupiec 26.03.2020, 16:39
A w Osinowie to jeszcze gorzej jak w Kołobrzegu. Tu wszystko stoi!

Pozostałe