Postawiłam przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców - mówi burmistrz Barbara Rawecka

  • 26.03.2020, 16:57
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Postawiłam przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców - mówi burmistrz Barbara Rawecka
Zapytaliśmy burmistrz Barbarę Rawecką, jak radzi sobie w nowych okolicznościach w związku z wystąpieniem epidemii. Podajemy też ważne informacje dla mieszkańców. Prezentujemy trzy pytania igryfino i trzy odpowiedzi bumistrz Chojny.

igryfino: -Jakie zasadnicze kroki podjęła Pani aby zapobiec wystąpieniu epidemii w gminie ?

Barbara Rawecka, burmistrz Chojny: -Od czasu ogłoszenia stanu zagrożenie epidemicznego w Polsce wykonujemy wszystkie polecenia Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz współpracujemy z Powiatowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego, SANEPID-em i wszystkimi służbami mundurowymi.

Postawiłam przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców. W urzędzie powołany został zespół ds. koordynacji działań dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 w obszarze kompetencji samorządu gminnego. Zadaniem zespołu jest koordynacja pracy urzędu i podległych mu jednostek w sytuacji kryzysu epidemiologicznego, bieżące raportowanie sytuacji i potrzeb naszych mieszkańców i jednostek. Zakupiono środki o wysokiej jakości dezynfekującej, urządzenie do dezynfekcji powierzchni, rękawiczki, maseczki.

W urzędzie wszyscy pracownicy zostali wyposażeni w żele myjące i płyny antybakteryjne. Urząd przeszedł na pracę zdalną – wnioski, podania, wszelkiego rodzaju pisma można składać za pomocą poczty elektronicznej, ePUAP. Wszelkie informacje można uzyskać pod nr. tel. 91 414 10 35. Osoby nieposiadające możliwości kontaktu internetowego lub telefonicznego mogą składać pisma do skrzynki umieszczonej przy drzwiach urzędu.

Przygotowaliśmy zgodnie z przepisami specustawy, jak i ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych miejsce do kwarantanny dla osób powracających z zagranicy, które nie posiadają wskazanej lokalizacji w Polsce.

Na bieżąco przekazujemy mieszkańcom istotne informacje dotyczące profilaktyki związanej z koronawirusem.

-Co jest teraz najważniejszą sprawą do załatwienia w gminie?

-Najważniejszą sprawą są teraz działania mające na celu zapobieganie i zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obecnie najważniejsze jest, aby nasi mieszkańcy pozostali w domach i unikali sytuacji, w których może dojść do zakażenia. My ze swej strony służymy pomocą.

-Gdzie i jak mieszkańcy mogą zgłaszać problemy w tych trudnych czasach?

-Wszyscy mieszkańcy którzy w związku z epidemią koronawirusa potrzebują uzasadnionego wsparcia mogą dzwonić do Wydziału Spraw Obywatelskich, Działalności Gospodarczej i Organizacji Pozarządowych pod numer 914141035 wew. 36, 695330240, bądź kontaktować się poprzez email [email protected].

Osoby, które potrzebują wsparcia emocjonalnego i pomocy psychologa mogą skorzystać z pomocy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gryfinie. Poradnia działa w godzinach 8.00 – 15.00 pod nr. tel. 91 4162737 lub od 15.00 – 19.00 pod nr. tel. 798640714. Można także uzyskać porady wysyłając email na adres [email protected]. Z filią Poradni w Chojnie można kontaktować się telefonicznie pod nr. tel. 91 4312829.

Ponadto Ośrodek Pomocy Społecznej zawsze służy pomocą dla mieszkańców i jestdo dyspozycji pod numerem telefonu: 91 4142971, poprzez email [email protected],oraz od godziny 15:00-19:00 pod numerem telefonu 798852796. Proszę
o przekazywanie informacji o osobach starszych, które potrzebują POMOCY. W pomocy osobom starszym i znajdującym się w kwarantannie wspomagają nas strażacy ochotnicy z Krajnika Dolnego i Chojny.

Natomiast w Urzędzie Miejskim Chojnie obsługa petentów odbywa się telefonicznie nr tel. 91 4141035 oraz drogą elektroniczną poprzez email [email protected] Pisma w wersji papierowej należy wysyłać do Urzędu Miejskiego pocztą na adres: ul. Jagiellońska 4, 74-500 Chojna. Wszystkim pracownikom dziękuję za zaangażowanie i terminowe wykonywanie zadań.

Korzystając z okazji chciałabym zaapelować do naszych mieszkańców, rodzin sąsiadów osób starszych prosząc o zwrócenie uwagi na aktualne potrzeby seniorów. Pomóżmy im zapłacić rachunki przez internet, znaleźć właściwy numer telefonu lub sprawdzić terminy spraw do załatwienia.

Obecnie najważniejsze jest pozostanie w domach i unikanie sytuacji, w których może dojść do zakażenia.

Postępując w ten sposób możemy skuteczniej zapobiegać zachorowaniu i przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa na terenie gminy Chojna

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ciemne baby
Ciemne baby 2 dni temu, 00:15

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Gawronek
Gawronek 27.03.2020, 15:48
"Obecnie najważniejsze jest, aby nasi mieszkańcy pozostali w domach i unikali sytuacji, w których może dojść do zakażenia.." I dlatego ja, Rawecka, wraz z Pisanką i Michno postawiwiliśmy na bexpieczeństwo mieszkańców i kupiliśmy jedną pizzę i jak te ostatnie ...... pojechaliśmy na granicę, aby dać ją straży granicznej, nie mając żadnej ochrony. Bezpieczeństwo i rozwaga to obce słowa dla naszej chojeńskiej władzy!
spokojny
spokojny Wczoraj, 11:41
I po co te złośliwości? Tak odreagowujesz stres?
zuch kobieta
zuch kobieta 27.03.2020, 12:26
Priorytety prawidłowe!
Tito
Tito 26.03.2020, 23:34
Szkoda, że na co dzień Strażacy nie są w kręgu zainteresowania władzy. Pani burmistrz nie była na żadnym zebraniu, a każdy z poprzedników i włodarze innych gmin tak robią, ponieważ to ich statutowy obowiązek żeby wspierać, finansować i doglądać takue służby.
pink
pink 26.03.2020, 19:00
Podczas takiego kryzysu trzeba przejść na zupełnie inne tory.
brawo
brawo 26.03.2020, 18:29
I wie kobieta o co chodzi!

Pozostałe