Na terenie gminy - nie zanotowano żadnego przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem - mówi burmistrz Bartłomiej Wróbel

  • 27.03.2020, 12:54
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Na terenie gminy - nie zanotowano żadnego przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem - mówi burmistrz Bartłomiej Wróbel
Pytamy burmistrza jak radzi sobie w nowych okolicznościach w związku z zagrożeniem wystąpienia epidemii w gminie. Oto jakie dziś nadeszły odpowiedzi z Trzcińska-Zdroju.

igryfino: -Co jest teraz najważniejsza sprawą do załatwienia w gminie? -Gdzie i jak mieszkańcy mogą zgłaszać problemy w tych trudnych czasach?

-Pragnę poinformować Państwa i uspokoić, że w obecnej chwili na terenie naszej gminy, nie zanotowano żadnego przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem. Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiologiczną oraz pozostajemy w stałym kontakcie z właściwymi służbami mundurowymi, sanitarnymi i sztabami kryzysowymi na różnych szczeblach, będąc w pełnej gotowości i dyspozycyjności. Działamy na zasadach kryzysowych w ramach Stałego Dyżuru Burmistrza i jesteśmy także do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę.

-Co jest teraz najważniejsza sprawą do załatwienia w gminie?

-yyyy

-Gdzie i jak mieszkańcy mogą zgłaszać problemy w tych trudnych czasach?

-Według informacji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w województwie Zachodniopomorskim na dzień 26 marca mamy 33 osób z potwierdzonym zakażeniem koronowirusem, 3232 osób poddanych kwarantannie i 1875 osoby poddane nadzorowi epidemiologicznemu.
-Według raportu Powiatowej Stacji Sannitarno-Epidemiologicznej w Gryfinie na dzień 26 marca w powiecie gryfińskim nie ma osób hospitalizowanych, liczba osób poddanych kwarantannie (aktualnie przebywające) - 71, liczba osób poddanych nadzorowi epidemiologicznemu (aktualnie objęte nadzorem) - 11, liczba osób poddanych izolacji (aktualnie objęte izolacją) – 2.
- Na terenie całego kraju decyzją Prezesa Rady Ministrów z dniem 20 marca 2020 r. wprowadzono stan epidemii. Co z tego wynika?
- Powstanie lista produktów, których ceny będą regulowane odgórnie.
- Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozić będzie kara finansowa w wysokości 30 tysięcy złotych. Przed zmianą było to kara 5 tyś. zł, dlatego apeluję o nienaruszanie zasad kwarantanny i pozostanie w domu.
- Wydłużony zostanie okres, za który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
- Minister Zdrowia na terenie Polski, a Wojewodowie na terenie swoich województw, będą mogli delegować do pracy na tym obszarze personel medyczny, ale też inne osoby, które pomogą powstrzymać epidemię.
- Póki co nie ma planu przełożenia terminu wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja, zatem realizujemy wszystkie wytyczne i uchwały Państwowej Komisji Wyborczej.
- Apeluję, aby w tym trudnym czasie, stosować się do zaleceń Głównej Inspekcji Sanitarnej: dbać o higienę, pozostać w domu, ograniczyć do minimum kontakty towarzyskie i unikać przebywania w skupiskach ludzi. Tylko w ten sposób uda się nam ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa covid-19.
- Przerwa w nauce potrwa dłużej. Lekcje w szkołach podstawowych i zajęcia w przedszkolach zostają wstrzymane do Świąt Wielkanocnych. Od 25 marca szkoły i przedszkola mają obowiązek prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Z dniem 25.03 decyzją Prezesa Rady Ministrów wprowadza się ograniczenia w przemieszczaniu się. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać, poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy:
-dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
-wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
-załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.
Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują
Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gryfinie od 18 marca 2020 r. uruchamia codzienne dyżury psychologów i innych specjalistów, dla osób potrzebujących wsparcia emocjonalnego. Osoby, które odczuwają lęk, niepokój lub mają inne trudności natury emocjonalnej, proszone są o kontakt
z pracownikami poradni: w godzinach 8:00 – 15:00 tel. 91 4162737 w godzinach 15:00 – 19:00 tel.798640714 lub mailowo [email protected].
- W okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje czasowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych, a działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. W związku z tym przedłużamy do Świąt Wielkanocnych zamknięcie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcińsku-Zdroju wraz z jej filiami w Góralicach i Stołecznej , Trzcińskiego Centrum Kultury, Izby Pamięci, świetlic gminnych oraz Placówki Wsparcia Dziennego w Trzcińsku-Zdroju.
- Placówka Wsparcia Dziennego przy TCK została wyznaczona jako miejsce, w którym przez całą dobę służby ratownictwa medycznego mogą oczekiwać na decyzję co do wyników zarażonych pacjentów, którzy mają być transportowani do szpitali – baza socjalna.
- W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego placówki Poczty Polskiej, Banku Spółdzielczego, Przychodnie Zdrowia, Apteki wprowadzają zmiany w obsłudze klientów, dotyczące głównie zmian godzin pracy oraz ilości osób, przebywających w środku placówki.
Najbliższa Sesja Rady Miejskiej, która odbędzie się 27 marca zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności oraz sołtysów i kierowników jednostek organizacyjnych, na Sali obrad będą tylko niezbędne osoby a zatem radni i pracownicy obsługi. Wszystkie urządzenia do przeprowadzenia sesji zostaną zdezynfekowanie, a radni będę mieli wyznaczone miejsca w bezpiecznej odległości od siebie. Sesja będzie dotyczyła tylko tych spraw, które muszą być podjęte w trybie pilnym, z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa sesja odbędzie się o godzinie 15.00 pracownicy urzędu opuszczą budynek o godzinie 14:00. Zachęcam do oglądania transmisji obrad na kanale YouTube Urzędu Miejskiego,
-Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie, na mocy którego kwalifikacja wojskowa w roku 2020 r. została zakończona w piątek (tj.13 marca br.). Wszystkie wezwania wydane przez Burmistrza, do stawienia się na komisji lekarskiej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej NIE MAJĄ już tego obowiązku.
- Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN w dniu 20 marca br. poinformował o tym, iż zawiesił rozgrywki III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz rozgrywki młodzieżowe do dn. 26.04.2020 r. Tym samym mecze w A i B klasy, w naszej gminie się nie odbędą w najbliższym czasie. W związku z tym, do odwołana zamykamy Stadion Miejski w Trzcińsku-Zdroju oraz boiska piłkarskie w Piasecznie i Góralicach. Zalecamy odwołanie wszelkich treningów i zajęć sportowych. Zamykamy do odwołania, dla publicznego użytku, boiska Orlik w Trzcińsku-Zdroju i Góralicach, Halę Widowiskowo-Sportową oraz siłownię w hali.
- Odwołujemy Wielkanocny Jarmark Świąteczny, który miał się odbyć w sobotę 4 kwietnia na trzcińskim Rynku.
- Stowarzyszenie Fani Formy, które jest głównym organizatorem „ III Wielkanocnego Biegu dla Łobuziaków” poinformowało o odwołaniu imprezy. Formuła biegu tradycyjnego została zamieniona
w bieg wirtualny. Każdy, kto zapisze się na listę, otrzyma numer startowy i może indywidualnie pobiec swój dystans w dowolnym miejscu, w Polsce. Miejmy nadzieję, że uda się w tym roku zorganizować to sztandarowe, trzcińskie wydarzenie sportowe w bezpiecznym terminie , a kolejne lata pozwolą na zachowanie jego tradycyjnej formy.
- W związku z podjętymi działaniami profilaktycznymi dotyczącymi rozprzestrzeniania się koronawirusa od dnia 16 marca 2020 roku do odwołania Zakład Komunalny w Trzcińsku-Zdroju jest nieczynny dla interesantów, jednak nie przerywa pracy. Kontakt z pracownikami jest możliwy za pomocą poczty elektronicznej lub telefonicznie: adres e-mail: [email protected], telefon: 914148100.
- Z powodu panującego zagrożenia koronawirusem, Mobilny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Trzcińsku-Zdroju przy Al. Wolności od 30 marca 2020 r. będzie nieczynny do odwołania. W związku z tym, iż mieszkańcy składają tam odpady, które nie powinny się tam znaleźć, postanowiliśmy zamykać PSZOK w tygodniu i zamontować tam kamerę monitoringu.
- Z dniem 25 marca do odwołania zabrania się korzystania z siłowni zewnętrznych oraz gminnych placów zabaw.
-Do Świąt Wielkanocnych wstrzymujemy kursowanie porannego połączenia busem, relacji Dobropole- Trzcińsko – Chojna oraz do odwołania zawieszamy możliwość korzystania przez mieszkańców z publicznego transportu zbiorczego.
- od 1 kwietnia do odwołania ograniczamy liczbę uczestników ceremonii ślubnej w Urzędzie Miejskim do nowożeńców oraz 2 świadków pełnoletnich.
- Do walki ze skutkami epidemii doposażyliśmy jednostki OSP poprzez zakup 5 litrów preparatu do dezynfekcji rąk, 2 sztuk masek do tlenoterapii biernej, 2 filtrów antybakteryjnych, 20 sztuk masek ochronnych z filtrem, 5 sztuk gogli ochronnych, 30 sztuk bawełnianych masek chirurgicznych. Obecnie wszystkie jednostki i gminy borykają się z problemem zakupu podstawowego wyposażenia w walce z epidemią.
-Sytuację z koronawirusem i nieuzasadnioną panikę w trakcie pandemii próbują wykorzystać oszuści. Apelujemy o rozsądek i rozwagę. Nie powielajmy kłamstw. Po prostu trzeba uważać na tzw. Fake News (fałszywe wiadomości)."Trzcińsko Zdrój objęte kwarantanną", "Już trzy osoby nie żyją" - takie nagłówki można było spotkać na portalach społecznościowych. Link odsyłał do artykułu, gdzie trzeba było się zalogować, to prawdopodobnie próba wyłudzenia naszych danych, a nawet przejęcia konta w portalu społecznościowym. To jednak nie wszystko. Za pomocą komunikatorów internetowych ludzie przekazują sobie nieprawdziwe informacje, które dezinformując wprowadzają panikę. Była już mowa o zamykaniu miast, czy wyprowadzeniu wojska na ulice. Powtarzamy, te informacje nie są prawdziwe. Uważać trzeba również na SMSy, które wysyłają oszuści. Większość z nich to próba przejęcia danych do kont bankowych lub przelewów internetowych. Nie klikajmy w żadne linki i hiperłącza, znajdujące się w wiadomościach SMS. Bądźmy rozważni. Korzystajmy ze strony ministerstw, strony gov.pl lub dzwońmy na darmową infolinię 800 190 590. Przeglądajcie też informacje zawarte na stronie Urzędu Miasta oraz na naszym profilu na Faceboku.
-Mając na uwadze zminimalizowanie ryzyka ewentualnego rozprzestrzenienia się koronawirusa, Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju, Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Usług Wspólnych oraz Zakład Komunalny w najbliższych dniach do odwołania będą pracować w trybie nadzwyczajnym. W trosce o zdrowie klientów i pracowników, wprowadza się ograniczenia kontaktów osobistych z pracownikami. Urzędy do odwołania zostały zamknięte dla swobodnego poruszania się klientów. W celu załatwienia spraw prosimy o kontakt: mailowy: [email protected], telefoniczny: tel. 91 414 80 01; 91 414 80 88, za pośrednictwem platformy EPUAP: /9db4g3qs4k/SkrytkaESP. Wykaz kontaktów dostępny jest na stronie internetowej Trzcińska-Zdroju oraz w Biuletynie Informacji Publicznej http://bip.trzcinsko-zdroj.pl/ . Jednocześnie informujemy, iż pracownicy Urzędu Miejskiego i podległych jednostek nie będą prowadzić wizji lokalnych w terenie, nie będą brali udziału w warsztatach, szkoleniach i konferencjach zewnętrznych.
Za pośrednictwem Internetu można składać następujące wnioski:
www.epuap.gov.pl – dowód osobisty, zameldowanie i wymeldowanie, wydanie zaświadczenia o zameldowaniu, wymeldowaniu i braku osób zameldowanych, udostępnienie danych osobowych, numer PESEL, dopisanie do rejestru i spisu wyborców, odpis aktu stanu cywilnego, zaświadczenie o stanie cywilnym, rejestrację nowonarodzonego dziecka,
www.gov.pl/web/rodzina– wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny,
www.biznes.gov.pl – wniosek o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych,
www.ceidg.gov.pl – wpis, zmiany, zawieszenia, wznowienia i wykreślenia działalności gospodarczej.
-Płatności z tytułu podatków i opłat lokalnych można realizować zdalnie, tj. przelewami bankowymi albo pocztowym. Ponadto wszelkie wnioski dotyczące podatków i opłat lokalnych można przygotować w formie pisemnej i wysłać pocztą.
W sprawach pilnych (np. USC- zgony,akty urodzenia, dowody) prosimy o używanie dzwonka, przy głównych drzwiach wejściowych. Pracownik merytoryczny załatwi formalności w tymczasowym biurze podawczym.
- Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników Urzędu i jednostek podległych zakupiliśmy środki ochronne, w postaci płynów do dezynfekcji rąk – 56 litrów, oraz rękawiczki lateksowe.
- Wojewoda Zachodniopomorski wyznaczył miejsca do kwarantanny dla osób powracających do kraju. W pierwszej kolejności, w naszym województwie osoby mają być kierowane do:
- Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Świnoujściu,
- Internatu Zespołu Szkół im. Łukasiewicza w Policach,
- Centrum Kultury w Krajniku Górnym.
Ponadto w ramach rezerwy, w przypadku braku wolnych miejsc, wyznaczono kolejne obiekty:
- Internat Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie,
- Szkoła Podstawowa w Ostrowicach - powiat Drawsko Pomorski.
- W naszej gminie wskazany jest na ten cel były hotel w TCK, Dom Dziecka przy ul. Dworcowej oraz Dom Pomocy Społecznej, który to z uwagi na jego specyfikę w najbliższym czasie zostanie wykreślony z listy obiektów publicznych przeznaczonych na miejsca kwarantanny podczas wystąpienia epidemii.
- Dziękuję wszystkim służbom, w szczególności personelowi medycznemu, strażakom, i służbom mundurowym za pomoc we wszelkich działaniach, w walce z epidemią.
- Proszę wszystkich, abyście apelowali do swoich znajomych, rodzin, sąsiadów, aby nie wychodzili niepotrzebnie z domu, unikali zbiorowisk, pomagali sobie nawzajem. By w szczególności zwrócić uwagę na osoby starszy, samotnie mieszkające, aby one nie pozostały bez naszej pomocy.
- Apelujmy do młodzieży, aby nie wychodzili bez konieczności z domu, nie gromadzili się w większych grupach. Przerwa w szkole to nie ferie tylko kwarantanna.

 

 
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

***
*** 30.03.2020, 22:53

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

dyktator
dyktator 27.03.2020, 23:34
Ja żeby nie być podawany do sądu (a wiem, że co niektórzy się lubują) piszę ogólnie. Totalne buractwo, dno, dno i jeszcze raz totalne dno,dno i tony mułu. Ludzie co my ( wy ) zrobiliśmy (zrobiliście) . Już niedługo dla niektórych będzie prawda a ona będzie okrutna. Powolutku wszystko się układa. Nie zorientowani w temacie - poznacie prawdę i prawdziwe twarze, poznacie ludzi i obłudników, poznacie historię, która was porazi. Inteligentni wiedzą o co chodzi. Żeby było ciekawiej i bezpieczniej wszystko odbędzie się na zasadzie bajki, baśni, powieści ...? Zobaczę co mi wena doradzi. Do usłyszenia i poczytania.
Alex
Alex 27.03.2020, 17:03
Jak te przepisy mają się do dzisiejszej sesji rady gminy Trzcinsko Zrdój w której w jednym czasie i miejscu było kilkanaście osób ? Potem ci radni przez nas wybrani rozjechali się do swoich miejscowości i co dalej ? Jaką mamy pewność że żaden z nich nie jest zarażony koronawirusem ? Jeżeli któryś z nich jednak jest i ten" syf " przekazał dalej ? Kto odpowiada za takie bezmyślne postępowanie?
szok
szok 27.03.2020, 17:42
POważnie sesje dzisiaj zroibili? Policja powinna ich rozgonić!
Jan Sz.
Jan Sz. 27.03.2020, 14:51
Jest takie mądre powiedzenie: Lepiej milczeć i sprawiać wrażenie idioty, niż odezwać się rozwiewając wszelką wątpliwość.
Tywa
Tywa 27.03.2020, 14:46
Redakcjo! Co wy publikujecie?! To szkoda czasu. Tego bełkotu nie da się czytać!
przychylny
przychylny 27.03.2020, 14:45
Kompromitacja panie Bartłomieju, pełna kompromitacja.
błeeeeeeeeeee
błeeeeeeeeeee 27.03.2020, 14:19
Nie dawajcie tego bełkotu bo to jest niestrawne!
głos ze śmietnika
głos ze śmietnika 27.03.2020, 15:53
Tym się przecież żywią urzędnicy!
słaby gracz
słaby gracz 27.03.2020, 14:17
GMINA PODAJE TAKIE DANE NA PODSTAWIE DANYCH INNYCH INSTYTUCJI NP. SANEPIDU...
zażenowana
zażenowana 27.03.2020, 14:21
Kopiuj wklej to i idiota potrafi zrobić. Nie ośmieszajcie się!
Lodzia
Lodzia 27.03.2020, 14:16
Co za bełkot? Bartek gdzie ty życjesz że gadasz o metrze czy tramwajach.
wiosna
wiosna 27.03.2020, 14:20
Może się czegoś nawąchał :))))))))
tez gram w pokera ale nie oszukuję
tez gram w pokera ale nie oszukuję 27.03.2020, 14:05
Rozumiem panie burmistrzu, że pan wszystkich przebadał testami w gminie i ma pan wynik negatywny i daje sobie pan ta wystawioną rękę uciąć, że tak właśnie jest.

Pozostałe