Gryfinianki szyją maseczki, pomagając w walce z koronawirusem

  • 27.03.2020, 23:13
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Gryfinianki szyją maseczki, pomagając w walce z koronawirusem Fot. dost.
-Działamy dla naszych gryfińskich służb ale wesprzemy także szpitale Zdroje, Zdunowo i Zakaźny w Szczecinie - informuje nas radna Rady Miejskiej w Gryfinie Magdalena Pieczyńska, która 24 marca 2020 r. na profilu społecznościowym utworzyła grupę "Gryfinianki szyją maseczki". -Szyjemy maseczki dla wszystkich, którym się przydadzą. Dla służb, instytucji, szpitala, ekspedientek, mieszkanek i mieszkańców. Nie sprzedajemy maseczek, ale możemy uszyć, jak ktoś dostarczy materiał. Potrzeba chętnych rąk do pracy, materiałów, gumy, nici i maszyn. Masz czas i chęć, dołącz do nas. Potrzebujących jest całe mnóstwo. Wszystkie ręce na pokład! - apeluje Magda Pieczyńska. -Kiedy jest potrzeba, gryfinianki stają na wysokości zadania - podsumowuje Magdalena Mikołajczak.

W grupie siła

Do grupy szybko zaczęły dołączać inne osoby.

-Z chęcią pomogę mam maszynę, ręce i heart - napisała Kamila Hałaj.

Zaangażowały się m.in. Monika Kuriata, Elżbieta Kasprzyk, Sylwia Straszkiewicz, Jadwiga Wróbel, Bogusia Dworczak, Edyta Matyszczyk, Adriana Brewińska-Graczyk, Ewa Miler, Elżbieta Duma, pani Ania, "Ninami MK", Irena Lewandowska, Alicja Najcel, Joanna Zabawa, "Anielice Pracownia Rękodzieła", Magdalena Samul-Szerwińska, "Asik Ca", Jolanta Bykowska, Elżbieta Kosik, Anna Wiśniewska, Krystyna Gil, Wiesława Winnicka, Iwona Mielnik, Mariola Zielińska, Małgorzata Szczepanek, Joanna Norko.

Materiał przekazuje m.in. Sylwia Straszkiewicz, która ma zakład KAMA przy ul. Szczecińskiej w Gryfinie. Także Karolina Nadolska przekazała bawełnę otrzymaną od swojej mamy.

Do akcji przyłączają się także osoby spoza Gryfina, m.in. Barbara Szczawik z Widuchowej, Iza Karapulka. Rada Rodziców w Widuchowej zakupiła 2 bele materiału bawełnianego (2,2mx50m) i przekazała na maseczki.

Panie wymieniają się swoją wiedzą na temat szycia maseczek.

-Najlepsza gumka to ta o szerokości 0,4 mm - podpowiada Edyta Matyszczyk.

 

Zrzutka na materiały

Radna powiatowa Aleksandra Misiuna-Gólcz założyła na stronie zrzutka .pl zbiórkę zatytułowaną: Materiały do szycia maseczek w ramach akcji "Gryfinianki szyją maseczki"https://zrzutka.pl/gscpr9

- Grupa gryfinianek skrzyknęła się i z chęcią niesie pomoc dla personelu szpitali. Potrzebujemy pieniędzy na zakup materiałów, gumek, które posłużą do tworzenia masek dla tych, którzy walczą o nasze zdrowie na pierwszym froncie. W ramach akcji "Gryfinianki szyją maseczki" potrzebujemy materiał. Jeśli będzie wystarczająca ilość zebranych pieniędzy, kupimy na wymienne wkłady. Całą resztę damy od siebie - deklaruje Aleksandra Misiuna-Gólcz.

Na razie chcą zebrać 10 tys. zł na zakup materiału. Sporo wpłat już dokonano. Obecnie uzbierano 6299 zł, a do końca akcji pozostało 14 dni.

 

Wszystkie ręce na pokład!

Swoją pomoc zaoferował także Gryfiński Dom Kultury z Moniką Drabik na czele.

Pani Arleta przekazała partię różnej szerokości gumek do wszywania w maseczki.

Akcję wspiera też Burger Gryfino B&C, przekazując papierowe torby do pakowania.

 

Jak gryfinianki sterylizują maseczki?

Maseczki po uszyciu są prane w temperaturze powyżej 60 stopni i prasowane. Można też dezynfekować w piekarniku 70 stopni na 30 minut. Ewelina Staszak, instruktor Nails Company z Gryfina zadeklarowała użyczenie autoklawu - publikują informację na grupie dziewczyny.

Transportem materiałów, maseczek i zakupionego towaru zajmują się Aleksandra Misiuna-Gólcz, Magdalena Pieczyńska i Sylwia Straszkiewicz. Panie podczas wykonywanych zadań mają założone maseczki i rękawiczki

 

Poniżej prezentujemy najprostrzy sposób uszycia maseczki:

Materiał - bawełna 100% może być nowa albo w dobrym stanie z drugiej ręki.
 
Dobrze byłoby, aby maseczki wykrajane były na 2 wymiary:
 
20x40 - guma 18 cm,
 
25x40 - guma 19 cm.
 
Najlepiej aby w maseczce była kieszonka na wymienne filtry  flizelinowe.

Flizelina nie może mieć kleju. Łatwo to sprawdzić - włączyć żelazko i na kawałku tkaniny spróbować przykleić flizelinę, jest szorstka od strony kleju - podpowiada Edyta Matyszczyk.

Uszyte maseczki należy wyprać w minimum 60 stopnach i wyprasować. 

Gotowe maseczki należy zapakować po 10 sztuk według rozmiarów w woreczki lub papierowe torebki i opisać ,, większe'', ,, mniejsze"

 
Osobom indywidualnym polecamy Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Gryfinie. Tam kupicie maseczkę za 5 zł ✂️? i wesprzecie przy okazji.
 
 

 

 

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (20)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (56)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

piroman
piroman 30.03.2020, 23:52

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 29.03.2020, 16:46
pani sylwio do tej pani z dęmbogóry ha ha ah prosze zewnetrzna sciane pomalować tym https://www.google.com/url?sa=… przed pucem od strony masztu ps prosze pozdrowić meża ha ha ah ah może kiedys wybierzemy sie razem na poszukiwania
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 29.03.2020, 12:30
nick korona ty jestes debil- ka wiesz ze wszystko co nas otacza jest częstotliwością i tak zdrowy człowiek ma od 62- 72Hz płuca w granicach 58 -65 Hz jeżeli spada częstotliwość poniżej tych wartości to chorujemy każdy organ ma inna czestotliwość i tak np grypa patrz koronawirus to spadek ponizej 57Hz śmierć to poniżej 25 Hz co podnosi nasze wibracje ruch na świerzym powietrzu o około 10Hz ŚMIECH TO 12 Hz TYLE SAMO ZDROWA WODA I POŻYWIENIE każde zioło w tym marycha ma swoja wibracje czyli czestotliwosć które podnosi po przez spozycie i TWOJĄ dlatego smiech to zdrowie a co obniża zamartwianie się i przebywanie w tzw smogu elektromagnetycznym właczcie sobie wi fi w domu i zobaczcie w jakim syfie zyjecie plus ta kranówa co ja macie z tej rabka zdrój pod nazwa ujecie tywa ha ah ah
Mysle o wszysykich
Mysle o wszysykich 29.03.2020, 12:14
Wszystko pieknie ladnie tylko czemu?!!! Zapomina sie o kierowcach zawodowych autobusow i tych co dowoza jedzenie czemu zapomina sie o sprzedawcach ?!!! Czyz oni nie narazaja sie by bylo co jesc o tym nikt nie Pomysli im nikt nie da maseczki chociazby Gryfinianki szyja robia duzo szumu wkolo siebie a jednak nue pomyslaly o tej grupie narazonych ludzi moze im tez wypadaloby dac maseczke ?!!!! Mozna dostarczyc az tak duzo Otwartych miejsc nie ma
Mirek
Mirek 29.03.2020, 11:34
Zamiast tej zrzutki radni powinni oddać na ten cel swoje diety. Wtedy by mi zaimponowali.
Ale widzę że na taki fest ich nie stać.
sąsiad
sąsiad 29.03.2020, 11:09
No proszę jest i Ewa Miler, po wyroku Tamaszka będzie ocieplać wizerunek męża szyjąc maseczki?
Dobre chęci i pomoc doceniam , ale nie w taki sposób
Dobre chęci i pomoc doceniam , ale nie w taki sposób 30.03.2020, 13:18
Już była jedna drużyna Ewy , teraz jest druga ps ważne maseczki tylko jednorazowe max na godzinę noszenia atestowane i do śmieci , te szyte ze szmat przed niczym nie chronią wręcz przeciwnnie ! Sa siedliskiem wszelkiego syfu który wniesiemy do domu ! Żadne pranie w domu odpada Szyte przez przypadkowe osoby w niesterylnych warunkach ! To tak jakby operację zamiast w szpitalu w odp warunkach przeprowadzić np w poczekalni dworcowej ! Panie niech lepiej zostaną w domach to mniej zaszkodzą sobie i wszystkim wokół, pozdrawiam nie kupuję
MS
MS 30.03.2020, 19:37
Pełna zgoda. Nareszcie ktoś tu myśli,a nie lansuje się kosztem tragedii.
siup w *** ***
siup w *** *** 29.03.2020, 10:00

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

oraz nitka  z gaci raheli ha ha ah CZERWONA   jak jałówka ha ah ah
oraz nitka z gaci raheli ha ha ah CZERWONA jak jałówka ha ah ah 29.03.2020, 08:40
ponoć granie na baranim rogu chroni przed koronawirusem ah ah ah https://youtu.be/UnZJqAoGgxo oraz czpeczka z napletków wraz z maseczką która leżała przy pierwszyn napletku przeznaczenia i scyzoryku pierwszego mohela ha aha
Korona
Korona 29.03.2020, 10:23
Debil, żeby ciebie dopadło
BO KARMA WRACA JKA BUMERANG HA AH AH
BO KARMA WRACA JKA BUMERANG HA AH AH 29.03.2020, 11:45
nie życz nikomu co tobie nie miłe ha ha ah
kamo
kamo 29.03.2020, 09:52
Ajwaj naprawdę myślisz, że jesteś dowcipny?
jestem robotem
jestem robotem 29.03.2020, 10:17
a moze nie ha ha ah
Zug
Zug 29.03.2020, 01:59
Brawo. Gratulacje dla portalu dla pokazywania takich akcji. Szacunek
Do Zug
Do Zug 29.03.2020, 11:21
A ty ZUG (GUZ) już nie siedzisz na portalu konkurencji i nie chwalisz kumpli ? Oj prawda,tam się nic nie dzieje,a ostatnio tylko siara !
Lutyk
Lutyk 29.03.2020, 09:53
Brawa dla tych pań! Bohaterki!
Katarzyna
Katarzyna 28.03.2020, 20:22
A pomagać bez lansu to już w tych czasach nie można? Tak po prostu robić swoje i nie reklamować się przy okazji?
ogarnij się
ogarnij się 29.03.2020, 10:02
Przeciez to nie one się reklamują tylko je reklamuja. Co z tobą? Masz problemy z myśleniem logicznym "Katarzyna"?
do 10.02
do 10.02 29.03.2020, 11:16
Przestań durnoty pisać, kto niby je reklamuje? Hihihi na ich służbowych fb też ktoś im pisze ? Przecież piszą same o sobie !
do Katarzyny
do Katarzyny 28.03.2020, 21:01
Nie można,p Pieczyńska nie potrafi pracować bezinteresownie, a widzę,że i p Misiunę-Gólcz też to pociąga, aż się zdziwiłam...
PROFESOR nie jakiś tam ajwaj TECHNIK ZALEDWIE HA HA AH
PROFESOR nie jakiś tam ajwaj TECHNIK ZALEDWIE HA HA AH 28.03.2020, 20:21
https://youtu.be/e2EH2KucTUw to mów minister zdrowia o maseczkach
gryfinianka
gryfinianka 28.03.2020, 16:20
Dobra inicjatywa. Myślę, że przydadzą się maseczki wszystkim. Zwłaszcza, gdy ktoś pracuje, czy wybiera się do sklepu. Raz na kilka dni musimy wyjść, aby zrobić jakieś zaopatrzenie.Jeść trzeba. Nie wiem tylko czy dla lekarzy i pielęgniarek takie się przydadzą.? Lekarze i pielęgniarki muszą mieć jednorazowe. To sprawa rządu zaopatrzenie w niezbędny sprzęt i kombinezony. My możemy mieć dwie, trzy na zmianę, prac w min. 60-70 prasować i używać dalej. A lekarze mają brać swoje zakażone maseczki do domu?
facefejs
facefejs 28.03.2020, 15:24
taki z czechosłowackiej na fb czepia się zamiast pomóc
korniszon
korniszon 28.03.2020, 15:31
Czepia się leni i flejtuchów z trio i pokazuje jak myśleć.
mizeria
mizeria 28.03.2020, 20:09
ukiś się ogrodniku w kompostowniku ze swoimi myślami
żul
żul 28.03.2020, 15:09

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

to chyba kryzys wieku średniego  szyjcie dalej POZDRAWIAM
to chyba kryzys wieku średniego szyjcie dalej POZDRAWIAM 28.03.2020, 15:01
dobra nie czepiajcie sie liczy sie inicjatywa ha haah ja chyba od tej gorzały z tego randapowanego zboża stałem się cynicznym dupkiem ha ha ah plus ta trutka od wieczorków robi swoje
batuta
batuta 28.03.2020, 15:09
Po co sie chwalisz, ze masz kryzys?
specyfik  made in wieczorek
specyfik made in wieczorek 28.03.2020, 15:55
chyba a to jest różnica moze to ta trutka tak działa ha ha ah
maseczka z pazdzierza ha ha ah
maseczka z pazdzierza ha ha ah 28.03.2020, 14:34
"NO TAK " to potwarz ja lipa ????? za to ty to płyta wiórowa lepiszcze i okleina ha ha ah
tylko pytam
tylko pytam 28.03.2020, 14:14
Na filmiku pokazuje kobieta jak szyć maski. A dlaczego nie zabezpiecza rąk,nie szyje w rękawiczkach i pewnie nie ma maski ? Bo UCZY ???
Renata
Renata 28.03.2020, 18:13
Gdybys czytał ze zrozumieniem to wiedziałbyś, że są dezynfekowane.
do renaty
do renaty 28.03.2020, 20:12
a wiesz co to jest dezynfekcja ?
tylko pytam do 18.13
tylko pytam do 18.13 28.03.2020, 19:31
Powiedz to lekarzowi durna babo
Gryfinianka
Gryfinianka 28.03.2020, 14:05
Mozna kupic?
lis
lis 28.03.2020, 18:14
Chcesz szpital podkupować?
AJWAJ ALELUJA ID O PRZODU
AJWAJ ALELUJA ID O PRZODU 28.03.2020, 13:42
ja juz zacząłem strugać maseczki z lipy ha ah ah szukam sponsora na te lipne maseczki podaje numer konta 26 1240 3927 1111 0010 0927 0838 z dopiskiem "LIPNY INTERES" ps pani sylwio prosze pozdrowić meża detektorysta ten od szafy i garderoby ha ha ah
no tak
no tak 28.03.2020, 14:04
Bo sam jesteś ajwaj lipa.
stary zielarz   ha ha ah tylko nie  od trawy ah ah ah
stary zielarz ha ha ah tylko nie od trawy ah ah ah 28.03.2020, 14:18
dzieki za komplement LIPA najlepsza na płuca i koronawirusa ah ah ah
ahoj  ha ha ah