Będą bardziej rygorystyczne przepisy mające ograniczyć epidemię koronawirusa

  • 29.03.2020, 17:16
  • Źródło: (PAP)
Będą bardziej rygorystyczne przepisy mające ograniczyć epidemię koronawirusa gov.pl wicepremier Piotr Gliński
Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa; będą one dotyczyć sklepów i miejsc pracy - zapowiedział w niedzielę 29 marca 2020 r. w rozmowie z Polsat News wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
"Niestety, spodziewamy się jeszcze większego wzrostu zachorowań. Codziennie odbywamy tę naradę generalną, czyli posiedzenie zarządzania kryzysowego, monitorujemy sytuację, która w dalszym ciągu jest bardzo poważna i są także zachorowania rozproszone, co znaczy, że niestety ten wirus rozprzestrzenia się mimo restrykcji wprowadzonych w odpowiednim czasie" - powiedział w Polsat News Gliński.
 
"Myślę, że te restrykcje będą musiały być jeszcze poważniejsze. Sytuacja jest poważna, czeka nas trudny czas, nie wiadomo, kiedy on się skończy. Musimy być wszyscy odpowiedzialni" - apelował.
 
Wicepremier przypomniał, że w powstrzymywaniu epidemii najważniejsza jest izolacja. "Musimy dbać przede wszystkim o izolację, która musi być zachowana. Izolacja musi być zachowywana w sklepach, w miejscach pracy, w środkach komunikacji publicznej" - zaznaczył.
 
Odnosząc się do wciąż popularnych - mimo obostrzeń - spacerów Polaków Gliński apelował o zrozumienie, że obecny czas epidemii jest wyjątkowy. "Niestety, w ciągu tego weekendu pojawiły się dość duże może nie tłumy, ale dość duże zbiorowiska osób w różnych miejscach publicznych" - zauważył. "Musimy bardzo uważać. Nic nie jest dokończone. Nic nie jest optymistyczne - powiem wprost. Raczej musimy się spodziewać pogłębienia różnych problemów" - mówił.
 
"Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić jeszcze bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy" - zapowiedział Gliński.
 
Dodał też, że polskie władze nie mogą dopuścić do sytuacji takiej, jaka jest we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie państwo - jak mówił - nie jest w stanie zaopiekować się najsłabszymi. "My do tego dopuścić nie możemy" - podkreślił wicepremier.
 
Zwrócił również uwagę, że z danych wynika, że ponad 90 proc. społeczeństwa polskiego zachowuje się odpowiedzialnie, ale wystarczy 1 proc. społeczeństwa, które nie zachowuje się w ten sposób, by doszło do tragedii. "Bardzo prosimy o to, żebyśmy wszyscy byli odpowiedzialni" - apelował.
 
Wicepremier pytany, czy zapowiadane obostrzenia pojawią się w przyszłym tygodniu, odpowiedział: "one będą szybciej". "Tu nie chodzi o kary, chodzi o to, że musimy wprowadzić obostrzenia administracyjne w miejscach pracy, w sklepach. Nie możemy łamać tych zasad, o których mówimy" - tłumaczył.
 
Zapytany o to, czy zostanie ograniczona liczba osób wpuszczanych do sklepów, odpowiedział, że "najprawdopodobniej także i to". "Powinniśmy sami o tym pamiętać, zresztą ludzie się ustawiają w kolejkach w pewnej odległości, ale nie wszędzie, niestety" - tłumaczył.
 
"Problem podstawowy polega na tym, że nie będziemy wydolni jako państwo, jako służba zdrowia, do opieki nad najsłabszymi, nad tymi, którzy - a ja należę do tej grupy jako grupy ryzyka wiekowego - są najbardziej podatni na działanie tego wirusa; on niestety zabija i musimy o tym pamiętać (...) A możemy się zaopiekować w odpowiedni sposób tylko wtedy, kiedy tych przypadków najpoważniejszych nie będzie zbyt wiele - wtedy będziemy w stanie dać najlepszą opiekę" - mówił.
 
Zapowiedział też, że jeszcze w niedzielę spotka się z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem i jego współpracownikami, by jak najlepiej sformatować przekaz medialny mający pomóc w zwalczaniu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.
Źródło: (PAP)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kruk
kruk 31.03.2020, 14:19
I wykrakał!
rozsądek
rozsądek 30.03.2020, 18:33
Problem nie jest w tym, że ludzie wyszli na spacer - sam minister zdrowia zalecał to dla zdrowia fizycznego i psychicznego w zeszłym tygodniu - tylko O KONTAKTY MIĘDZYLUDZKIE!
Odległość dwa metry od drugiego człowieka - brak pogaduszek...

To o to chodzi...

A co do wychodzenia "z nudów" - nie wierzę, żeby takim chorym ludziom pomogą jakiekolwiek zakazy.
A przecież ludzie muszą się przemieszczać - niestety.
Za to 10 maja nikt od prezesa po premiera nie widzi problemu...
Henias
Henias 30.03.2020, 17:55
Czy piszący i czytający tu słyszą i wąchają moje bąki?
no
no 30.03.2020, 18:08
Przede wszystkim widzą jaki masz zryty beret!
Olek
Olek 30.03.2020, 13:52
Egzekwować konsekwentnie istniejące przepisy, a nie mnożyć następne, które będą dziurawe.
oki
oki 30.03.2020, 12:03
Będą, bedą! Pytanie tylko kiedy?
kwarantanna?
kwarantanna? 29.03.2020, 22:34
Pracuję w sklepie - jedyne co mogę powiedzieć to że nie jest to sklep spożywczy, przez tą ,,kwarantannę" sprzedaż wzrosła o jakieś 100% i nie są to produkty pierwszej potrzeby, dużo jest osób spacerujących wręcz całymi rodzinami, jako sprzedawca może powinienem się cieszyć ale jest odwrotnie bo bardziej szanuję zdrowie od pieniądza. To nie jest kwarantanna tylko jakiś śmieszny żart. Pozdrawiam
Monika
Monika 29.03.2020, 22:38
A co to za sklep jeśli można wiedzieć?
Sexshop
Sexshop 30.03.2020, 00:39
Mamy też maseczki
dobre
dobre 30.03.2020, 01:57
hahahahaha
takaprawda
takaprawda 29.03.2020, 20:49
to i tak nic nie da. ilosc zakazonych i tak bedzie rosla. za dwa tygodnie bedzie 20 tys zachorowan.
kot
kot 29.03.2020, 22:19
Będzie rosła przez głupotę i lekceważenie .
realista
realista 29.03.2020, 21:44
Optymista jesteś!
Zmuszony, narażony.
Zmuszony, narażony. 29.03.2020, 20:32
Jeżeli chcemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa to trzeba pozamykać sklepy, które na tą chwilę tak naprawdę nie są potrzebne. Jak są otwarte to i tak znajdą się osoby które wchodzą z nudów, oglądają i przy okazji narażają innych. Nie wspomnę już o pracownikach, którzy często nie mają innego wyjścia niż pracować ponieważ boją się o "posadę".
coma
coma 29.03.2020, 20:02
Wszyscy rządzący się pochowali od momentu epidemii.Wstyd.To oni teraz powinni wspierać i informować o bieżących ustaleniach finansowych w sprawie pomocy mieszkańcom co postaci środki do życia.
ja
ja 29.03.2020, 20:12
ale 10 maja można gremialnie iść na wybory i zagłosować na wyPADa
ryba
ryba 29.03.2020, 19:57
do 10 maja zero wyjśc, potem doi urny i na koniec znów do urny
podłamany demokrata
podłamany demokrata 29.03.2020, 20:06
Czarny, humor ryba. Niestety realistyczny.
?
? 29.03.2020, 19:33
Obostrzenia ministra Glińskiego nie dotyczą Gryfina. W portalach gminnych czytamy o pomocy i opiece np bezdomnym czy tzw patologii,a życie pokazuje zupełnie inne obrazy. Na tym portalu są sygnały od mieszkańców,artykuły na które nikt nie reaguje, ani burmistrz ani służby,a przecież my wiemy,że czytają i wiedzą. Chyba,że panowie czekają aż ktoś osobiście zechce skontaktować się z burmistrzem... tylko jak ? Tego pana często nie ma,albo jest bardzo zajęty !!!!
krótko
krótko 29.03.2020, 20:05
Nie sprawdzali się wcześniej nie sprawdzają się teraz. Taki beznadziejny tercet.
Papas
Papas 29.03.2020, 19:33
Do bydła . Bardzo dobrze że przepisy zostaną zaostrzone . To przez was zaostrzają rygorystyczne przepisy to przez łazików , biegaczy i różnej maści kombinatorów byle pośmigać na powietrzu , bo nikt nie zabrania to można zasrane cwaniactwo .Macie co chcieliście
mnieszko
mnieszko 29.03.2020, 19:02
Panie premierze.Będą kolejni zakazeni."W związku z pandemią i obostrzeniami co do zgromadzeń do uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i dni powszednie przychodzą osoby, które zamówiły Mszę św. Inni jeśli przyjdą przychodzą na własną odpowiedzialność."
To z ogłoszeń parafialnych w Mieszkowicach.Panowie policjanci chcecie się wykazać? To zapraszamy.Na poczatek proszę ukarać organizatorów bo wyraznie kpią z Koronowirusa
kod
kod 29.03.2020, 20:28
za komuny nawet zomo nie wchodziło do kościoła kodziarzu!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fox
Fox 29.03.2020, 19:08
Premier na pewno to czyta głupi komunisto. Na donoszeniu i pisaniu raportów to się znacie .
do cwaniaka Foxa lisa
do cwaniaka Foxa lisa 29.03.2020, 20:04
Fox dziś takie "donosy" jak piszesz mogą uratować życie. Więc nie obgaduj ludzi, którzy zachowują się patriotycznie!
gość
gość 29.03.2020, 19:02
Spółdzielnie mieszkaniowe zarządcy budynków i wspólnoty mieszkaniowe nich pomyślą o bezpieczeństwie mieszkańców i pan sprzątających klatki schodowe firmy powinny być zatrudnione do spryskiwania płynami wejść do klatek schodowych domofonów wind ścian a nic się nie robi każdy chodzi po klatce kicha kaszle pluje Smart i.to.jestbezpueczne zadbajmy o.bezpieczensrwo ludzi panie siedzą w biurze i.sie chowają przed wirusem szkoda kasy na takie rzeczy a co do mieszkańców budynków zadbajcie o czystość wokół miejsca zamieszkania przestańcie rzucać butelki śmieci poety przez okno i balkony śmieci wyrzuca się do śmieci i.wsypow brak wam kultury u.wychowania
wirusolog
wirusolog 29.03.2020, 18:59

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Maliniak
Maliniak 29.03.2020, 18:57
Przez osłów trzeba będzie zaostrzyć przepisy. Ale teraz proponuję egzekwować!
Jajajajaja
Jajajajaja 29.03.2020, 18:35
A może wprowadzić do Polski druga Rosje, 15 dni kwarantanny , albo 5 lat wiezienia. I wszystko było by dobrze, bo teraz ludzie mimo zaostrzenia dalej biora sobie slowa do tylnej czesci ciala, rodzinne rowery, spacery po lesie nic a nic nie ucichlo.
majak
majak 29.03.2020, 18:57
WIększość ludzi jednak wzięła sobie to do serca ale zawsze znajdą się oportuniści.
PiSmen
PiSmen 29.03.2020, 18:31
Groźnie wygląda ta zapowiedź bądź nie bądź wicepremiera.
Andrzej
Andrzej 29.03.2020, 18:22
Nic mnie nie zaskakuje.

Pozostałe