Komunikat PGE GiEK - GE ogłosiło zamówienie na budowę dwóch niskoemisyjnych bloków

  • 30.03.2020, 16:52
  • dost.
Komunikat PGE GiEK - GE ogłosiło zamówienie na budowę dwóch niskoemisyjnych bloków
General Electric ogłosiło zamówienie na budowę dwóch niskoemisyjnych bloków energetycznych w należącej do PGE Elektrowni Dolna Odra

· General Electric, lider konsorcjum wykonawczego budowy nowych bloków energetycznych zasilanych gazem w Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, wyposaży elektrownię w dwie niskoemisyjne, wysokosprawne i elastyczne jednostki wytwórcze typu GE 9HA.01 oraz dwie turbiny parowe STF-D650.

· Nowe bloki energetyczne o mocy 1400 MW będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. 1 milion gospodarstw domowych, spełniając jednocześnie najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe w zakresie emisji.

· To jeden z kluczowych projektów PGE na drodze transformacji systemu elektroenergetycznego w Polsce w kierunku niskoemisyjnym, który pozwoli ograniczyć emisję CO2 z elektrowni o około 2–3 mln ton rocznie.

 

Inwestycję w Dolnej Odrze realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. GE (NYSE: GE) 18 marca 2020 r. ogłosiło zamówienie na dwie turbiny gazowe GE 9HA.01 oraz dwie turbiny parowe STF-D650 o mocy do 1,4 GW. Wyprodukowana w nowych jednostkach energia elektryczna zaspokoi potrzeby energetyczne ok. 1 miliona gospodarstw domowych oraz pozwoli na dalszą stabilizację sieci lokalnej. Wartość tego kontraktu, razem z 12-letnią umową serwisową, to ok. 4,7 mld zł netto. Wyposażenie technologiczne dla tego projektu wyprodukowane zostanie w polskich fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu.

 

Inwestycja PGE w Elektrowni Dolna Odra w oparciu o paliwo gazowe to nasz wkład w przygotowanie polskiego systemu energetycznego do dalszego rozwoju energetyki odnawialnej, a w szczególności wiatrowej – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Inwestycja PGE w nowoczesne bloki gazowe zapewni stabilność długoterminowej eksploatacji obecnej elektrowni, jak również obniży jej emisyjność i dostosuje zakład do unijnych standardów środowiskowych. Obecnie średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi koło 0,8 tony CO2/MWh. W nowych blokach wyniesie ona poniżej 0,35 tony CO2/MWh. Uruchomienie nowych bloków pozwoli więc na ograniczenie emisji o ok. 2-3 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

 

Wykorzystując ponad 70 lat doświadczenia w dostarczaniu rozwiązań energetycznych do Polski, GE nieustannie wspiera klientów, takich jak PGE, w wyborze i wdrażaniu systemów energetycznych, które najlepiej spełniają ich potrzeby i cele w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, kosztów i zrównoważonego rozwoju, to szczególnie ważne w czasach, które stanowią wyzwanie dla wszystkich podkreśla Michael Rechsteiner, wiceprezes GE Gas Power na Europę. Projekt ten połączy doświadczenie GE w realizacji projektów "pod klucz" z wiodącą technologią elektrowni o cyklu skojarzonym, aby zapewnić bardziej elastyczną, zrównoważoną i niezawodną energię elektryczną dla regionu w nadchodzących latach – dodaje.

 

Elektrownia Dolna Odra odgrywa ważną rolę w Krajowym Systemie Energetycznym jako jedyny producent systemowy dla północno-zachodniego regionu Polski. Rozbudowa nowej elektrowni została objęta 17-letnim kontraktem w ramach aukcji głównego rynku energii, która rozpocznie się w 2024 roku.

 

Aktualnie w Elektrowni Dolna Odra pracuje sześć bloków energetycznych zasilanych węglem kamiennym, które oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło dla odbiorców indywidualnych, przemysłowych i komunalnych w Gryfinie. Wszystkie pracujące w elektrowni jednostki wytwórcze są wyposażone w instalacje ograniczające emisje tlenków azotu, siarki i pyłów, a dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spełniają aktualne normy emisyjne. W ciągu ostatnich 20 lat w Elektrowni Dolna Odra emisja tlenków azotu została zredukowana ponad 7-krotnie, tlenków siarki 32-krotnie, a pyłów aż 50-krotnie. W przyszłości, w ramach uruchomionego w kwietniu 2019 r. Programu PV Grupy PGE, na terenach PGE Elektrowni Dolna Odra ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy ok. 100 MW.

Departament Komunikacji

PGE GiEK

dost.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

88
88 31.03.2020, 09:21
karwasz mać ! ile razy można odgrzewać tego samego kotleta ?
Jak PiS przegra wybory, to realizacja budowy bloków gazowych, będzie
taka sama jak zakup Caracali.
W końcu to całe General Electric produkuje już te turbiny, czy ogłasza zamówienie dla samej siebie ? Za PRL było ogłoszenie budowy i budowa, za III RP jest ciągłe, od kilku lat gadanie o budowie, ale tylko gadanie.
Nic z tego propagandowego bełkotu nie można zrozumieć. Zauważcie , że nie podano terminu rozpoczęcia i zakończenia budowy bloków, nie ma też ani słowa o remontach starych bloków węglowych co wcześniej obiecał PiS.
Następny komunikat PGE GiEK będzie mówił , że bardzo chcieli, ale niestety koronowirus doprowadził do zubożenia Skarbu Państwa i bankructwa fabryk GE w Elblągu i Wrocławiu.
https://www.youtube.com/watch?…
Zwierz
Zwierz 30.03.2020, 19:01

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Eliminator
Eliminator 30.03.2020, 18:08
Kwestia obecnej sytuacji... czy te plany nie będą musiały zostać odłożone. Kryzys dopiero się zaczyna i może mocno zrewidować wszelkie plany dużych i małych inwestycji.
zdziwiony
zdziwiony 30.03.2020, 17:50
To jeszcze raz ogłosili?
grubsza afera panie Turecki
grubsza afera panie Turecki 30.03.2020, 21:56
Ten *** *** *** sugeruje że konsorcjum GE i Polimex Mostostal, które wygrało przetarg jest zwykłym pośrednikiem który ogłasza zamówienie na wykonanie tego co GE i Polimex Mostostal zobowiązały się wykonać w ramach zaproponowanej zwycięskiej oferty. A to zamówienie GE i Polimexu Mostostalu będą realizować zakłady GE i Polimexu Mostostalu...
szok i niedowierzanie
szok i niedowierzanie 30.03.2020, 22:20
Naprawdę tylko tyle z tego Hajdas zrozumiałeś?

Pozostałe