Zakaz wstępu do lasów i parków narodowych w związku z epidemią koronawirusa

  • 03.04.2020, 21:17
  • Michał Boroń (PAP)
Zakaz wstępu do lasów i parków narodowych w związku z epidemią koronawirusa Fot. Lasy Państwowe
W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformował w piątek w komunikacie resort środowiska.

"W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte" - przekazał w komunikacie resort.

Ministerstwo tłumaczy, że decyzja wynika z faktu, że wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez LP.

"Niestety, ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe" - podkreślono.

Dlatego, zgodnie ze specustawą dotyczącą COVID-19, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie.

Dodano, że zakaz wstępu będzie egzekwowany przez Straż Leśną i Straż Parków Narodowych.

"W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom" - zaapelowało ministerstwo.

W Polsce jest 9,3 mln ha lasów, z czego 7,2 mln ha znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych.

W kraju funkcjonują też 23 parki narodowe, które zajmują 1 proc. powierzchni Polski. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, a najmłodszym Park Narodowy "Ujście Warty". Tereny wszystkich parków są wpisane w unijną sieć Natura 2000.

Michał Boroń (PAP)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

b
b 07.04.2020, 21:31
Co roku jest zakaz wchodzenia do lasow w czasie kiedy jest najwiecej pozarow.
G
G 04.04.2020, 15:12
Ludzie, nie rozumiecie, że w tych trudnych czasach musimy zacisnąć pas i przestrzegać zasad? Nawet jak wydają się nam idiotyczne. Wychodzisz z psem wyjdź koło bloku a nie nie wiadomo jak daleko. Ci biedni ludzie są szykanowani a jedyne co robią to wykonują swoją prace i próbują pomóc w powstrzymaniu tej epidemii.
Cieslak
Cieslak 04.04.2020, 21:13
Epidemii? 70 zgonów na 37 milionów to epidemia trollu. I to tak naprawdę nie wiadomo na co?
ja
ja 05.04.2020, 17:51
co lepsze ?dusić sie i kisić w domu czy pozwolić sobie na spacer w lesie .oczywiście bez tłumnych wycieczek
tłok był
tłok był 05.04.2020, 17:56
do ja: W ubiegłym tygodniu w lesie spotkałem więcej znajomych niż na zakupach w Netto.
hmm
hmm 04.04.2020, 21:23
Twoje IQ jest przerażające Cieślak.
Cieslak
Cieslak 04.04.2020, 21:33
A twojego nie ma nawet przy lupie próżno szukać . Żyj jak żyjesz.
Cieslak
Cieslak 04.04.2020, 21:06
Daleko to gdzie? Do lasu?
Gdzie jeden od drugiego to 50 100 1000 metrów?
gość
gość 04.04.2020, 14:42
Jakaś paranoja w tym kraju. Zakaz wejścia do lasu, ale na można chodzić. W kolejkach przed sklepami tez można stać. Do pracy autobusem, gdzie pełno ludzi, też można jeździć. Taksówki mogą wozić pasażerów, gdzie odległość pomiędzy ludźmi jest bliska. Gdzie zdrowy rozsądek władz?
MeS
MeS 04.04.2020, 14:39
Uważam, że, miejsca takie jak park, place zabaw dla dzieci i inne miejsca wypoczynku powinny być uznane przez władze jako tereny wolne od psich odchodów i niszczenia tego na co wydaliśmy duże pieniądze. Należy ustawić znaki zakazu wstępu dla psów i ich bezmyślnych opiekunów. Bo Park stał się wychodkiem dla psów.
Cieslak
Cieslak 04.04.2020, 21:42
A ja uważam, że czas na tabletki
Piter
Piter 04.04.2020, 20:28
Masz teraz tyle wolnego czadu wez worek i posprzataj albo strzel sobie w łeb mocherze
eMka
eMka 04.04.2020, 20:30
Piter i po co ta agresja? OKazujmy sobie więcej życzliwości w tych trudnych czasach.
Piter
Piter 04.04.2020, 20:56
Poniewaz cholera mnie bierze miasto sparalizowane przez staruchow kolejki pomimo dedykowanych godzin lazenia bez celu po sklepach. Czekam na epidemie niech przezedza.
ehh
ehh 04.04.2020, 21:15
A ile ty masz lat przepraszam? Jak chodziłam do szkoły to uczniowie młodszych klas w podstawówce mówili na nas ósmoklasistów "staruchy". Lata 70te....
Mateusz
Mateusz 04.04.2020, 12:42
Szkoda, ale co robić.
zBarnkowa
zBarnkowa 04.04.2020, 10:55
A ludzie podjeżdżają pod Mrówkę i zdziwieni.
Arbeit
Arbeit 04.04.2020, 11:10
Zapie.... na budowie to nie mają czasu słuchac tv ani radia
A zakaz spotykania się w internecie kiedy ?
A zakaz spotykania się w internecie kiedy ? 04.04.2020, 10:38
Lasy zamknięte , a sklepy budowlane i spożywcze otwarte ???
Rozumiecie to ? Ja się domyślam.
blask
blask 04.04.2020, 10:46
Budowlany dziś nieczynny!
Demokracja
Demokracja 04.04.2020, 08:18
Na jakiej podstawie?
Kanibal łowca smakołyków
Kanibal łowca smakołyków 04.04.2020, 10:35
Na takiej podstawie że będziemy mordować lisy , dziki , jelenie , zające, itd...itp... !
Gryfinianka
Gryfinianka 04.04.2020, 07:38
Czy wy naprawde nie rozumiecie powagi sprawy. Komenarze gdzie ja moge wyjsc albo od drzew sie nie zarażę. Masakra. Ludzie wlasnie uciekali do lasow parkow i tam sie spotykali zamiast w miescie. Kazdy mowi siedz w domu. Zrob kartke na zakupy na tydzien. Dostaje goraczki bo jak juz wejdziesz fo sklepu do rob szybkie zakupy i uciekaj. A nie pogaduszki w sklepie. Mnie ostatnio to chorobliwie boli glowa od zakupow. Musze tabletek na nerwy siw nalykac bo jak widze jak ludzuesie zachowuja jeden na drugiego wejdzie
Cieślak
Cieślak 04.04.2020, 03:22
I co niewolnicy?
synu cieśli
synu cieśli 04.04.2020, 10:56
Sam jesteś niewolnikiem swojego myślenia. Beznadziejnego dodajmy.
Xxx
Xxx 04.04.2020, 02:37
https://www.lasy.gov.pl/pl/nas… W naszym powiecie nie ma zakazu.
...
... 04.04.2020, 11:42
Pomylone Gary. Patola z nadleśnictwa robi aktualizacje tępem dziecka z 7 klasy. Nasz powiat też jest objęty. Najlepiej wrzucić wszystkich do jednego worka i zakazać chodzenia do lasu.
??
?? 04.04.2020, 11:57
Co?
DEFENDER 2020
DEFENDER 2020 04.04.2020, 01:52
MYSLIWI SIEDZA W DOMACH I GRZEJĄ JAJA BO ARMIA W LASACH STACJONUJE HA AH AHA H A POLSKA ARMIA IM SSIE JAKO ANAKONDA 2020 h aha ah
dzik
dzik 04.04.2020, 00:54
Partyzanci się dobrze maskują!
Szarotka
Szarotka 04.04.2020, 00:53
To juz jest paranoja. ..Od drzew sie chyba nie zaraze. A mysliwym oczywiscie wolno. Jak zwykle sa ponad prawem.
d.
d. 04.04.2020, 11:44
od drzew nie, ale w klatce schodowej, w drodze do samochodu tak. tu chodzi o to zebyscie siedzieli na *** w domu a nie latali po powiecie "bo wy sie przeciez nie zarazicie"
Ściemniacze
Ściemniacze 04.04.2020, 00:29
Zakaz wejścia do lasów jest bo myśliwi dostali prykaz rzeźi zwierzyny wszelkiej !
Kogo rolnicy odgrodzili pastuchami elektrycznymi ? Zwierzęta od uprawy czy ludzi od lasu ?
co na to lasy państwowe  o ile one jeszcze są państwowe ha ah ah
co na to lasy państwowe o ile one jeszcze są państwowe ha ah ah 04.04.2020, 00:29
a co z tymi wojskami w lesie defender i anakonda 2020 ha ha ah
Bezradny
Bezradny 03.04.2020, 23:00
IDIOCI. Modlitwa w kościele ma nas uleczyć ? Na ciemnotę nie ma leku.
frank
frank 03.04.2020, 22:28
Zakaz wstępu do lasu!!! Najlepiej jest się gromadzić nie w lesie a w kolejce przed sklepem spożywczym bo tam jest najświeższe powietrze.
Bezradny
Bezradny 03.04.2020, 23:03
Ale polować wolno. Silne lobby i ZERO zdrowego rozsądku. To pispolska.
szczelba
szczelba 04.04.2020, 01:41
Polować trzeba szybko a nie wolno!
Seba
Seba 03.04.2020, 21:55
I bardzo dobrze. W ubiegłą sobotę pojechałem do lasu, to było tylu ludzi że szybko uciekłem.
przesada
przesada 03.04.2020, 22:51
to gdzie w koncu człowiek wogóle może wyjść? Las jest duży ..ryzyko otarcia się o drugiego czlowieka niewielkie.
Chodzmy na polowanie
Chodzmy na polowanie 03.04.2020, 22:36
To po co pojechałeś. I wtedy takich jak Ty jest wielu. Pewinie nie jeden jak Cię zobaczył powiedział "o kolejny" Na du... w domu siedzieć!!

Pozostałe