Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 15:21
Reklama

PGE Elektrownia Dolna Odra z umową na przyłączenie do sieci przesyłowej dwóch niskoemisyjnych bloków energetycznych

Umowa o przyłączenie do sieci przesyłowej nowo budowanych bloków gazowo-parowych nr 9 i 10 w Elektrowni Dolna Odra została podpisana 30 marca 2020 r. pomiędzy spółką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE a Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE). Tym samym PGE GiEK osiągnęła kolejny kamień milowy przy realizacji inwestycji i wypełniła niezbędny warunek, jakim jest zapewnienie możliwości wyprowadzenia mocy z bloków do sieci przesyłowej KSE, a także zapewnienie dla nowych jednostek zasilania rezerwowego. Nowe bloki gazowo-parowe będą spełniały najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe w zakresie emisji; projekt pozwoli na ograniczenie emisji CO2 z elektrowni Grupy o ok. 2-3 mln ton rocznie. Elektrownia Dolna Odra odgrywa ważną rolę dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, jako największy wytwórca energii elektrycznej w północno-zachodnim regionie Polski - nowe bloki o łącznej mocy ok. 1400 MW będą w stanie zasilić w energię elektryczną ok. 1 milion gospodarstw domowych.
PGE Elektrownia Dolna Odra z umową na przyłączenie do sieci przesyłowej dwóch niskoemisyjnych bloków energetycznych

Autor: fot. dost.

Podpisanie umowy z PSE jest kolejnym krokiem w realizacji projektu budowy niskoemisyjnych bloków energetycznych w Elektrowni Dolna Odra. W celu realizacji inwestycji General Electric - lider konsorcjum wykonawczego, ogłosił już zamówienie na zakup dwóch turbin gazowych GE 9HA.01 oraz dwóch turbin parowych STF-D650. PGE GiEK podpisała także umowę ze spółką GAZ-SYSTEM na przyłączenie elektrowni do sieci gazowej.

Budowa nowych jednostek jest bardzo istotna z puntu widzenia udziału spółki PGE GiEK w transformacji systemu elektroenergetycznego w Polsce w kierunku niskoemisyjnym. Nowe bloki gazowo-parowe będą spełniać limity emisyjne, które zaczną obowiązywać już w 2023 roku. Obecnie średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi około 0,8 tony CO2/MWh. W nowych blokach wyniesie ona poniżej 0,35 tony CO2/MWh. Projekt ten pozwoli na ograniczenie emisji CO2 z elektrowni Grupy o ok. 2-3 mln ton rocznie - mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Projekt budowy nowoczesnych bloków energetycznych realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric, jako lider konsorcjum i Polimex Mostostal, które wygrało przetarg na zaprojektowanie, dostawę budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wyprodukowana w nowych jednostkach energia elektryczna zaspokoi potrzeby energetyczne ok. 1 miliona gospodarstw domowych oraz pozwoli na zwiększenie stabilizacji sieci lokalnej. Wartość kontraktu, razem z 12-letnią umową serwisową, to ok. 4,7 mld zł netto. Wyposażenie technologiczne dla tego projektu wyprodukowane zostanie w polskich fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Budowlaniec 09.04.2020 13:08
Przed budową muszą mieć wszelkie pozwolenia i podpisane umowy m. in z dostawca gazu i odbiorcą energii i dopiero wtedy mogą zacząć budować

Miłosz z dojnej 09.04.2020 00:42
Ale co wybudowali i gdzie ?

cyganka prawdę Ci powie 08.04.2020 18:16
Skoro już jest umowa o przyłączeniu do sieci dwóch bloków których budowy jeszcze nawet nie rozpoczęto to nawet prezydenckie wybory w drodze audiotele mnie nie zaskoczą.

Darek 08.04.2020 16:17
Ciekawe jak na taką inwestycję wpłynie kryzys.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama