Bili, kopali, podduszali - akt oskarżenia policjantów z Gryfina za brutalną interwencję trafił do sądu

  • 29.04.2020, 15:12
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Bili, kopali, podduszali - akt oskarżenia policjantów z Gryfina za brutalną interwencję trafił do sądu
O użyciu siły fizycznej przez funkcjonariuszy podczas interwencji w Nowym Czarnowie igryfino napisało jako pierwsze w kraju, zamieszczając nagranie z miejsca zdarzenia. Teraz także pierwsi informujemy opinię publiczną o dalszym ciągu tej bulwersującej sprawy. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie pod koniec kwietnia 2020 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Gryfinie akt oskarżenia przeciwko dwóm byłym policjantom. Bili po twarzy, kopali w brzuch, chwytali ramieniem za szyję i dociskali do drzewa. Uszkodzili telefon komórkowy poszkodowanego - takie zarzuty usłyszeli dwaj byli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie.
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie nadzorowała postępowanie w tej sprawie.
 
Do zdarzenia doszło 6 stycznia 2020 r. około godz. 22:52 w Nowym Czarnowie. Podejrzani działając wspólnie i w porozumieniu, będąc funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie w toku wykonywanych czynności służbowych przekroczyli uprawnienia służbowe podczas podejmowanej interwencji. Zastosowali wobec pokrzywdzonego siły fizycznej - uderzali ręką w twarz i okolice brzucha, kopali kolanem w brzuch oraz chwytali ramieniem za szyję i dociskali rękoma do drzewa, pomimo braku okoliczności uzasadniających stosowanie tego typu działań.
W wyniku nadużycia siły doszło do naruszenia nietykalności cielesnej pokrzywdzonego. Ponadto umyślnie uszkodzili telefon komórkowy, wytrącając go z rąk pokrzywdzonego. Telefon spadł na podłoże i doszło do pęknięcia ekranu dotykowego.
 
Podejrzani nie byli w przeszłości karani. W toku śledztwa nie przyznali się do stawianego im zarzutu.
Na wniosek prokuratora obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. Następnie postanowieniem Sądu Okręgowego w Szczecinie środek ten został zamieniony na poręczenie majątkowe w kwocie 7.000 zł, a ponadto prokurator zastosował wobec nich dozór policji połączony z zakazem opuszczania kraju. Te środki zapobiegawcze były stosowane również w chwili kierowania aktu oskarżenia do sądu.
Ponadto orzeczeniem Komendanta Powiatowego Policji w Gryfinie obaj podejrzani zostali wydaleni ze służby.
 
Za zarzucane podejrzanym przestępstwo m.in. na podstawie art. 231§1 kk grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Sąd może także orzec wobec nich zakaz wykonywania zawodu policjanta na okres od roku do lat 10.
Ponadto w toku procesu prokurator będzie wnosił o orzeczenie wobec podejrzanych zadośćuczynienia za doznaną krzywdę na rzecz pokrzywdzonego - informuje Ewa Obarek, p.o. rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.
 
 
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Komisarz
Komisarz 01.05.2020, 16:39
H.W.D.P POLICJI sami sie znędzaja sie nad osobami. Bu troche pomysleli co robia a pozniej sie wezma anie nie winnego. Niech sie pilnuja. Bardzo dobrze ze jest tam kamera bo bez kamery by nie poszli do kryminalu
Apostoł
Apostoł 01.05.2020, 10:52
Mundur to nie władza ! tylko służba ! Do biedronki na ochronę ich wysłać w ramach kary. Upodlić w ten sposób i przywrócić do służby!!!!!!!
Kamil
Kamil 02.05.2020, 02:48
Jak byłem na dołku i chciałem pić to powiedzieli mi, że mogę pić z kibla. Policja.
pyt
pyt 01.05.2020, 07:28
Gdzie byli rodzice? No pytam się gdzie byli
prowokacja
prowokacja 30.04.2020, 21:24
żadnego bicia tu nie było!!
j
j 02.05.2020, 02:59
A co było?
prowokacja
prowokacja 02.05.2020, 19:13
no własnie nic. spokojna interwnecja. to ten pijak ich wyzwał!!!!!!!!!!
88
88 30.04.2020, 17:18
Mam nadzieję , że Sąd jest niezależny i uniewinni policjantów.
To lump, pijak, przestęca, narkoman, ma się bać Policjanta, a nie odwrotnie. Mundur, władza, młody wiek, u niektórych policjantów wywołują poczucie wyższości. W tym przypadku nic takiego nie widzę.
To obrzydliwe, że redakcja iGryfino jest tak nieobiektywna w swojej ocenie i zaszczuła dwóch porządnych ludzi, bazując na wersji zdarzeń przedstawianej przez jakiegoś miłośnika napojów wyskokowych..
Gryfino opinia
Gryfino opinia 30.04.2020, 14:10
Wiadomość dla Komendanta .Zostawił pan swych ludzi na pożarcie mediów i czy czuje pan się dobrze z tą decyzją . Pytanie czy kara jest adekwatna dla pańskich ludzi do rozmiaru alkoholizmu na terenie Gryfina . Czy pan zdaje sobie sprawę teraz co pańscy ludzie czują bo alkoholizm na terenie N.Czarnowa rozkwita w bezkarności . Wdzięczne Gryfino
Maja
Maja 30.04.2020, 13:45
Czytam te negatywne słowa przeciw policjantom i może tak może nie .Wiem jedno i brawo dla tych policjantów że odważyli się coś zrobić z tymi pijaczkami bo pijaczki są bezkarni a prawo udaje że problemu nie ma .To wstyd że dopiero o policjantach sobie przypominamy jak patologia w szkodę nam wejdzie . Czy jest przyzwolenie na picie alkoholu gdzie popadnie ? , czy jest to normą że widzimy patologię alkoholu wszędzie i dlaczego na to pozawalamy .
Luk
Luk 30.04.2020, 12:37
Ja tam nic szczególnego w zachowaniu policjantów nie widzę.Widzę natomiast że policjanci chcieli odjechać a pijaczyna kilka razy podchodził do samochodu z jakimiś pretensjami zamiast iść spokojnie do domu.Szkoda że nie ma nagranego głosu wtedy by się okazało jakich słów pijaczyna używał w stosunku do policji.Myślę że niecenzuralnych.Gdyby to było np.USA policja by wysiadła,potraktowała go pałą lub paralizatorem,skuła i zabrała do zatrzymania na komisariat.
miniu
miniu 30.04.2020, 10:57
Wypuścić policjantów .Mamy dość pijaczków śpiących na ławeczkach,żebractwa pod sklepami,wszelakich zaczepek patologicznych. Gryfino ma dość tego elementu w parkach, plac Barnima, nabrzeże odry itp. Pytamy czy to takie czasy że policjant zastanawia się co ma zrobić z tą patologią i czy przypadkiem policjanta nie zwolnią .Może i przekroczyli uprawnienia a może na kolanach mieli prosić pijaczka by tego więcej nie robił i co sąd by zrobił jak nie mają pracy zarobkowej stałej .
mala
mala 30.04.2020, 23:01
Nikt nie dał Ci prawa do oceniania innych ludzi Kiedyś mieli dom i spali nie na ławce ale w swoim łóżku Ty dziś masz dom jutro za rok być może podzielisz ich los Twoje łoże stanie się lawką w parku Zanim ocenisz kogoś poznaj jego los A po drugie pisz ;mam dość a nie mamy Pisz w swoim imieniu
no no
no no 30.04.2020, 11:59
dość pijaczków albo niech się zachowują.
lolek
lolek 30.04.2020, 07:58
Teraz to nikt tam nie pójdzie do pracy. Co będzie jak zostaną tylko karierowicze i lizusy, co to tylko awanse i medale zbierają. Niech sami idą na chodniki to zobaczą.
K 2
K 2 30.04.2020, 13:51
Ja pójdę i zaznaczam że każdego pijaczka dojadę , ćpuna itp. A zrobię to tak by prawo mi nic nie zrobiło .Bójcie się , nowy policjant będzie wkrótce w Gryfinskiej Policji .i jeszcze jedno wy podatnicy płacicie podatki na ten element Gryfiński a w więzieniach to państwo tą patolę utrzymuje z waszych podatków .
Knagulec
Knagulec 30.04.2020, 15:23
Bardzo cię proszę o przemyślenie swego postu.
Chyba Wina Komendanta
Chyba Wina Komendanta 30.04.2020, 00:09
To jest wina komendanta, bo gdyby na komendzie milicjanci mieli porządny worek (worki) bokserski i siłownię,
to by przed patrolem porządnie się wyładowali i nie mieliby czasu na głupoty,
a tak mocno zestresowani musieli sobie gdzieś po boksować
i trafili na TWARDZIELA który tylko się broniąc (a nawet nie) i ich pokonał.
I tak właśnie milicjantom słoma wyszła z butów, zamiast pomagać, polują na ludzi i bez powodu ich klepią.
Tym samym obniżając porządnym milicjantom słupki !!!!!!!!!!!!

A jak wyglądałby film odwrotnie ??????
Partol spotyka spokojnego przysypiającego gościa na ławce, lekko na humorze,
pytają się czy wszystko w porządku, gdzie mieszka itd,
oferują pomoc by nie zmarzł, lub koło ratunkowe - telefon do przyjaciela, albo wsiadaj pan, odstawimy pod dom jedziemy po drodze.

Następnie materiał idzie w eter, ludzie płaczą przed tv a milicjantom słupki rosną w górę,
każdy idąc chodnikiem, nisko kłania się w pas napotkanemu PATROLOWI
a przed patrolem w aucie, obywatele zdejmują czapki z głów i ciepło ich pozdrawiają.

Tak bynajmniej jest w Irlandii, jak policjant idzie miastem, cywilizacja
Sąsiad
Sąsiad 29.04.2020, 20:42
Jedna wielka patologia z tych lamusów! Mądrzy bo mieli mundur a w rzeczywistości od nie jednego by wyłapali w pysk patola.
Cichy
Cichy 29.04.2020, 18:32
Co wy tu dajecie normalnie pracują dalej, jeden mi ojca na izbę wytrzeźwień wywyził jak dał w palnik na święta i borutę w domu matce robił, wrócił grzeczny tak go wzieli w obroty, że teraz nawet podłogę w chacie zmywa, wiec dajcie sobie spokój matka zadowolona, a dzielncowy od pół roku nie mógł sobie poradzić... brawo, brawo
...
... 29.04.2020, 18:07
W żadnej komendzie nie powinni dostać pracy, nawet po przebytym zakazie. Powinni teraz w czynie społecznym zbierać pety z chodników i psie odchody i to przy wszystkich ludziach w centrum miasta..... Tak se narobili, że o tym zajściu dowiedziała się cała Polska
Maciej
Maciej 29.04.2020, 17:56
Jazda ze ***
88
88 29.04.2020, 17:40
To niewiarygodne jak łatwo można upodlić policjantów. Może jakieś upomnienie i pouczenie aby zwracali uwagę na zainstalowane kamery, to tak, ale żeby pod Sąd ? Kim jest ta zapijaczona morda która nie stosowała się do poleceń policjantów ? Gdzie tu ta agresja, bicie , kopanie ? funkcjonariusze odpychali dziada i zasłaniali się kolanami, blokują równocześnie ruchy pijaczyny. Policjanci powinni być przywróceni do służby, a prowokator nawołujący do kłamliwych oskarżeń wobec mundurowych, powinien zostać ukarany.
Dziwię się , że Związki Zawodowe Policjantów nie bronią funkcjonaruszy.
Teraz jest tak,że byle lump opluje, znieważy policjanta bo mu tak wolno.
Gdyby policjanci nagrywali interwencję dyktafonem, to pewnie nikt, oprócz lumpów i dziennikarzy nie atakowałby policjantów.
88 robi lache
88 robi lache 29.04.2020, 20:52
Twój stary ***u
Knagulec
Knagulec 30.04.2020, 08:34
Dobrze gadasz
Abc
Abc 29.04.2020, 20:29
Związki to dla siebie stołki załatwiali w tym czasie.
mi_hau
mi_hau 29.04.2020, 17:10
Zobaczycie po wyborach na co stać piso milicję!
zawiadowca
zawiadowca 29.04.2020, 16:42
Szkoda policjantów bo pijaczki znowu są nietykalni . A co z pijaczkami z ul.Kościuszki nadużywających alkoholu w centrum Gryfina. Co do N.Czarnowa jest teraz spokój z nocnymi imprezkami . Gonić patologię i policjantów przywrócić . No to teraz łajzy pijackie komentujcie i się oburzajcie .
Zawiadoowca
Zawiadoowca 29.04.2020, 20:54
Zawiadowca nos w dupę
Knagulec
Knagulec 30.04.2020, 15:24
Proszę o kulturalne wyrażanie swojego zdania.
Podpis
Podpis 29.04.2020, 16:23
Niech to będzie przestroga dla pozostałych
Gość