Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 10:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W szkołach zajęcia opiekuńcze w klasach I-III oraz konsultacje dla starszych uczniów

Od 17 maja 2020 r. dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Od 18 maja 2020 r. możliwe będzie prowadzenie wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie zawodowym. Natomiast od 25 maja przywrócona będzie możliwość prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach I-III szkół podstawowych oraz konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów.
W szkołach zajęcia opiekuńcze w klasach I-III oraz konsultacje dla starszych uczniów
W środę 13 maja 2020 r. premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformowali o kalendarzu kolejnych etapów powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół, wybranych placówek oświatowych, bezpośredniego prowadzenia zajęć specjalistycznych z dziećmi z dziećmi posiadającymi opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju i uczniami posiadającymi orzeczenie.
 
Zgodnie z przedstawionym kalendarzem od 18 maja słuchacze ostatnich semestrów szkół policealnych będą mieli możliwość realizowania zajęć praktycznych, które nie mogły odbywać się na odległość. Jak informuje MEN: warunkiem jest spełnienie przez szkołę określonych wymagań. Przede wszystkim konieczna będzie zgoda słuchacza, a w przypadku niepełnoletniego słuchacza – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Zajęcia praktyczne muszą być prowadzone z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych wydawanych w odniesieniu do poszczególnych branż. Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.
 
Także od 18 maja uczniowie klas III branżowych szkół I stopnia kształcący się w zawodach, dla których podstawa programowa przewiduje przygotowanie ucznia do kierowania pojazdami silnikowymi, będą mogli realizować zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy. Chodzi o możliwość przygotowania do zdobycia prawa jazdy: na motocykl (kat. A1/A2) w kształceniu w zawodzie mechanik samochodowy; na samochód osobowy (kat. B) w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, mechanik pojazdów samochodowych, w tym kierowca mechanik (w tym zawodzie szkoła dodatkowo przygotowuje ucznia do testu kwalifikacyjnego w zakresie tzw. kwalifikacji wstępnej); na traktor (kat. T) w zawodach rolnik, operator maszyn leśnych, ogrodnik, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, jeździec.
 
Chodzi o te zajęcia praktyczne, których nie można realizować na odległość. MEN wyjaśnia, że także w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim wymagana jest zgoda ucznia, a w przypadku ucznia niepełnoletniego – jego rodzica lub opiekuna prawnego. Należy przy tym uwzględnić odrębne przepisy dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.
 
Z kolei uczniowie III klas technikum od 25 maja będą mogli skorzystać z praktyk realizowanych u pracodawców. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków. Uczestnicy praktyk powinni wyrazić zgodę na udział, a pracodawca musi zachować zasady bezpieczeństwa związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19.
 
Resort edukacji informuje, że w związku z przywróceniem możliwości prowadzenia rehabilitacji ruchowej czy fizjoterapii będzie można prowadzić zajęcia specjalistyczne w jednostkach systemu oświaty.
 
I tak od 18 maja przywrócona będzie możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia, w tym odpowiednio w realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych czy zajęć rewalidacyjnych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych.
 
Od poniedziałku możliwe będzie też otwarcie schronisk młodzieżowych, międzyszkolnych ośrodków sportowych, młodzieżowych domów kultury, pałaców młodzieży, ognisk pracy pozaszkolnej oraz innych placówek specjalistycznych, które organizują pozaszkolne zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów. Placówki te będą funkcjonowały w określonym reżimie sanitarnym.
 
Z kolei od 25 maja - jak zapowiada MEN - przywracane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Utrzymany zostanie obowiązek realizowania podstawy programowej. Jak zaznacza resort, w zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
 
Od 25 maja br. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do 18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty.
 
Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły i potrzeby uczniów, w tym szczególnie z niepełnosprawnością.
 
Od 25 maja br. będą mogły także ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego.
 
Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Podobnie jak w przypadku konsultacji dla ósmoklasistów i maturzystów, także te konsultacje będą dobrowolne dla ucznia, natomiast dyrektor szkoły będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości szkoły.
 
Resort edukacji podaje także, że w kolejnych tygodniach będzie sukcesywnie wydawać stosowne rozporządzenia oraz przekazywać wytyczne sanitarne dotyczące organizacji zajęć w szkołach i placówkach oświatowych.
 
Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.
 
W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca w szkołach nie odbywają się zajęcia stacjonarne. Od 25 marca szkoły mają obowiązek prowadzenia nauczania zdalnie. Przedszkola i żłobki, które zostały w analogiczny sposób zamknięte w marcu od 6 maja mogą być otwarte. Decyzje podejmują organy prowadzące, muszą przy tym stosować się do wytycznych Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. (PAP)
 
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
babcia 14.05.2020 13:47
No ciekawe ile mamusiek wyśle dzieciaka do szkoły/przedszkola, niech sobie posiedzi w pustej sali , bez zabawek i bez możliwości zabawy grupowej . tragedia

Halina 14.05.2020 09:39
Było kilku zarażonych to zamknęli nas w domach, zlikwidowali zakłady pracy, zamknęli lasy, pryskali chodniki, maseczki, komunikaty, panika, krótki czas później setki zarażonych. Teraz są setki zarażonych i otwierają co się da. Dalej we wszystko wierzycie?

nie myl pojęć 14.05.2020 12:29
Mylisz wiarę z rozumem - to, że zamknęli pozwoliło uniknąć losu Stanów, Włoch, Francji, Wlk Brytanii, Rosji... Ale że otwierają wszystko - i całkiem bez sensu to inna sprawa. jak poniżej - albo nacpani, albo debile - nie wiem co gorsze...

palik 14.05.2020 12:44
go gośc 12.29: Niektórym poziom intelektualny nie pozwala tego ogarnąć. Smutne, ale prawdziwe

naćpanie albo debilizm nie wiem, co gorsze 14.05.2020 02:07
Morawiecki i Szumowski i ten od edukacji wysoki - albo czegoś się nałykali, albo odlecieli całkiem! Jak to ma wyglądać? To się kupy nie trzyma! Dzieci do roznoszenia zarazy? Już wypowiadali się dyrektorzy szkół, że to absurd wprowadzać wszystkich uczniów tuż przed maturami i egzaminami! A te "konsultacje" to co? grupowe, indywidualne, umawiane, z kolejką? Uczniowie będą stali w kolejce na korytarzu? Na 8 matematyka, na 8.30 polski? Po prostu to jak naćpani - inaczej nie ma wytłumaczenia! Wpuszczą wszystkich 1 czerwca do szkół - a 8 czerwca połowę zamkną, bo nauczyciele i uczniowie na kwarantanny - w dniu matur... Poza tym „za zgodą rodziców albo uczniów” – ale co wtedy, jak część klasy tak a część nie? Będą dwie szkoły – jedna zdalna druga miejscowa? I jak to rozwiązać? Żeby było sprawiedliwie?

X 13.05.2020 21:27
Ludzie nie puszczajcie dzieci do przedszkoli i szkół , zadbajcie o ich zdrowie

naćpanie albo debilizm nie wiem, co gorsze... 14.05.2020 02:09
Przecież wśród dzieci i młodzieży są z grup ryzyka - cukrzyca, chore nerki, serce, astma - i co - inni pójdą, a ci zostana w domu i gdzie ta równość?

czasy zarazy 14.05.2020 12:49
Nie ma równosci!

Roman 13.05.2020 20:48
Komentarz usunięty

biol 13.05.2020 20:37
Podobno wytyczne dotyczące egzaminu ósmoklasisty i maturalnego są w przygotowaniu i mają być podane do wiadomości publicznej za kilka dni. Czekam!

naćpanie albo debilizm, nie wiem, co gorsze 14.05.2020 02:11
A eksperci już alarmują - tydzień przed maturami tłok w szkołach - a na matury wszyscy w kwarantannie? Co to sa te "konsultacje"? Że jak miastowy, to przyjdzie na ekstra lekcje dla jednej osoby - a z wioski nie dojedzie? Bo jak?

naucz. 13.05.2020 20:10
-Stopniowe uruchamianie pracy przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego w ramach odmrażania gospodarki, nie oznacza całkowitego powrotu do stanu przed pandemią i tym samym pełnego funkcjonowania tych placówek. Placówki te organizują przede wszystkim zajęcia opiekuńcze oraz w miarę możliwości, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Przedszkola muszą także stosować się do wytycznych opracowanych przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego - wyjaśnia Daniel Wróbel z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

naćpanie albo debilizm, nie wiem, co gorsze 14.05.2020 02:14
Albo trzeba się naćpać, żeby to zrozumieć albo co – ale masz rację – skoro to rodzice decydują, czy poślą – to jak – część klasy zdalnie a część na miejscu? I jak to zrobić? Rano ci, do szkoły a wieczorem ci zdalni? Bo przecież nauczyciel nie będzie mógł przygotować zdalnego, jak będzie miał zwykłe?

Mama 13.05.2020 19:23
Kl 1-3 Nieporozumienie - Albo nauka albo opieka , bo to co teraz zaproponowali oznacza ze dzieci będą miały zapewnioną opiekę a po powrocie do domu będą odrabiały lekcje zadane zdalnie przez nauczyciela.

X 13.05.2020 22:26
Tak będzie ! Biedne dzieci !

poszaleli z tymi szkołami! To ŚMIERĆ! 14.05.2020 12:31
I jak uczniowie dojadą? Przecież z wiosek nie ma połączeń – i autobusy mogą być przepełnione – autobus zostawi dzieciaka na przystanku? Kto poniesie odpowiedzialność? Szkoła, kierowca czy MINISTER? Bubki w Warszawie nie wiedzą, jak się żyje w reszcie Polski?

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama