ZNP apeluje o bezpłatne, szybkie testy na koronawirusa dla pracowników oświaty

  • 19.05.2020, 14:21
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
ZNP apeluje o bezpłatne, szybkie testy na koronawirusa dla pracowników oświaty fot. gov.pl
W związku z tym, że w Łodzi na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli wykryto 456 (czyli blisko 14 procent) osób z podejrzeniem o zakażenie koronawirusem, Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował we wtorek do premiera o zapewnienie nauczycielom i pracownikom placówek oświatowych dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Apel związany jest z decyzją rządu o stopniowym uruchamianiu m.in. przedszkoli i szkół.
"W związku z decyzją rządu o stopniowym uruchamianiu przedszkoli, szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne, apelujemy o zapewnienie nauczycielom i pracownikom tych placówek dostępu do bezpłatnych i szybkich testów na obecność koronawirusa. Takie rozwiązanie zapewni większe bezpieczeństwo dzieciom, uczniom, nauczycielom i pracownikom 22 tys. placówek wychowania przedszkolnego, 14 tys. szkół podstawowych i placówek oświatowych" - czytamy w apelu Związku Nauczycielstwa Polskiego do premiera Mateusza Morawieckiego.
 
ZNP przywołuje w nim wytyczne resortów edukacji, zdrowia i głównego inspektora sanitarnego, zgodnie z którymi do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. "Bez dostępu do testów nie będziemy mieli informacji o stanie zdrowia pracowników" - zauważa.
 
"Obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa w systemie edukacji. To podstawowe zadanie rządu szczególnie w czasie trwającej epidemii. Dlatego w trosce o zdrowie i życie uczniów i nauczycieli domagamy się dostępu do testów na obecność koronawirusa dla pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Zwiększenie liczby testów zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Zastosowanie ich w grupie pracowników oświaty pozwoli uniknąć tworzenia się nowych ognisk zakażenia koronawirusem w sektorze edukacyjnym" - czytamy w apelu.
 
ZNP przypomina, że po raz pierwszy o testy dla nauczycieli i pracowników zwracał się już w kwietniu br.
 
"O potrzebie wprowadzenia tego rozwiązania w skali całego kraju świadczą najnowsze wyniki badań przeprowadzonych w Łodzi. Jak informują władze Łodzi, aż u 14 proc. przebadanych pracowników test dał wynik pozytywny lub wątpliwy" - wskazuje ZNP.
 
Od 6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. Decyzje w sprawie konkretnych placówek podejmują dyrekcja i organy prowadzące. Część samorządów zdecydowała o otwarciu placówek w późniejszych terminach.
 
Od 18 maja słuchacze ostatnich semestrów szkół policealnych mają możliwość realizowania zajęć praktycznych, a uczniowie III branżowych szkół I stopnia mogą brać udział w zajęciach praktycznych z zakresu nauki jazdy. Od 18 maja przywrócona jest też możliwość prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalne.
 
Możliwe jest też otwieranie schronisk młodzieżowych, międzyszkolnych ośrodków sportowych, młodzieżowych domów kultury, pałaców młodzieży, ognisk pracy pozaszkolnej oraz innych placówek specjalistycznych, które organizują pozaszkolne zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów
 
Z kolei od 25 maja przywracane będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Prowadzone będą też konsultacje dla uczniów klas VIII szkół podstawowych i maturzystów. Od 1 czerwca br. uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. (PAP)
 
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

paranoja
paranoja 20.05.2020, 20:06
Nie wiem w ogóle - po co uruchamiać szkoły na tydzień przed wakacjami - chyba żeby nie po 400 a po 1000 dziennie zachorowań w lipcu było i uwięzić ludzi w domach...
I jakie to koszty - jak w Gryfinie w przedszkolu - a przyszło jedno dziecko - a całe przedszkole przygotowane jak na wojnę...

A co do testów - w kopalniach pokazuje prawdę sytuacja - jak to się rozszerza...
Powinny być przesiewowe testy we wszystkich powiatach...
Jacek
Jacek 20.05.2020, 16:44
Uczyć dzieci, a nie zarabiać na korepetycjach. Obiboki, polityka wam w głowie. Nauczyciele powinni być rozliczani za wyniki uczniów!!! Powinno być jak na zachodzie, następna kasta w Polsce.
do moskiewskiego trolla
do moskiewskiego trolla 20.05.2020, 19:58
Ruski trollu – won do Moskwy a nie skłócać Polaków! Zobaczyłeś w tytule słowo nauczyciel – i atak? Nawet nie doczytałeś, że to nie na temat twojego posta?
A co do twojej tępoty – twoi nauczyciele w Moskwie nie są winni – z kamienia geniusza nie zrobisz – choćby do niego Einstein godzinami gadał...

Jak tobie i płatne korepetycje nie pomogły – może to nie wina nauczycieli?

A niby jak „na Zachodzie” jest ty kasto moskiewska? Że uczeń leży nic nie robi a nauczyciel sam mu do głowy nakłada wiedzę?
Przestań czerpać wiadomości z kremlowskich ściągawek...
Czep się kast we władzach...
ciemnota rgipska
ciemnota rgipska 20.05.2020, 08:29
znp niech se sam stworzy testy ha ha ah będą tak wiarygodne jak ich nauka ha ha ah oraz te na kozy i papaje przepiórki
medyk
medyk 20.05.2020, 07:34
Chryste! A Szumowski wyśmiewał w piątek, że „po dwóch dniach niezakażeni mogą być zakażeni to co to da”! 450 osób x 12 dzieci w grupie w jednej sali z zakażoną. Po tygodniu – 100% dzieci zakażonych. Po dwóch tygodniach – zakażone rodziny dzieci (i pozostały personel i rodziny personelu). Śląsk się niech chowa!
I to całkiem realny scenariusz – mogą być gorsze, jakby przedszkolanki czy dzieci z rodzicami jeździli komunikacją miejską...
henias
henias 19.05.2020, 17:17
Ile biorą w łape uczycielki za korepetycje?
do ruskiego trolla
do ruskiego trolla 20.05.2020, 07:33
Ruski trollu – u was w Moskwie robią przesiewowe badania – losowo wybranych 70 tys mieszkańców dostaje smsy że zrobią badania. „uczyciel" to po rosyjsku!
A w łapę to ty brałeś. W żopu jak widać też. I w paszczu.
Podjudzać i skłócać Polaków chcecie? Atakowaliście lekarzy i pielęgniarki – teraz znowu nauczycieli pogardliwie po rosyjsku atakujecie wy trolle kagiebowskie?
Du p@
Du [email protected] 19.05.2020, 17:00
Przecież Adrian powiedział miesiąc temu, że krzywa zachorowań i zgonów się wypłaszczyła a nawet ostro spadła, to po co testy ? No a GUS podaje, że w Polsce spadła znacząco ilość zgonów z porównaniem do lat ubiegłych i żyjemy dłużej. Wirus przedłużył nam życie. PKB rośnie a inflacja zanikła pół roku temu.
medyk
medyk 20.05.2020, 07:35
Powrót dzieci i młodzieży do szkół to nonsens! I to jeszcze tuż przed egzaminami! Powinni już odpuścić do wakacji – bo jak wrócą tydzień przed maturami – to na wakacje będzie wzrost epidemii – i tyle będzie z lata dla wszystkich Polaków...
Wolny
Wolny 19.05.2020, 16:40
Nie tak szybko!
medyk
medyk 20.05.2020, 07:39
Wytłumaczy ktoś, po co robić tuż przed wakacjami powrót uczniów do szkół na tydzień?
Może specjalnie chcą wzrostem zachorowań uzasadnić zamknięcie plaż i hoteli? I paraliż wiosek na lato, jak dzieciaki przywleką zarazę?
Nie rozumiem, po co to robią – w sumie na tydzień nauki (a jeszcze przecież egzaminy, wystawianie ocen itp. – jak połowa szkoły trafi na kwarantannę – to jaki to chaos będzie)...
Przecież to gigantyczne koszty – internaty, dowozy, zabezpieczenia, nowe plany lekcji (jak klasy mają być mniejsze).
Środki dezynfekcyjne, sprzęt ochronny dla pracowników i uczniów, nauka na trzy zmiany (bo jak zmieścić klasy 2 razy mniejsze?)
I jeszcze okaże się, że 90% dzieci rodzice nie puszczą – jak w Warszawie w przedszkolach...
Ale to jak z kopertami Sasina, drukowanymi bez żadnej podstawy prawnej. Przecież to nie oni z prywatnej kieszeni płacą!
Fsja
Fsja 19.05.2020, 15:41
Ja też bym chciał się bezpłatnie przebadac... Bierzecie mnie pod uwagę?
medyk
medyk 20.05.2020, 07:36
I masz rację – tak powinno być. Wtedy tysiące nie zaraziłyby się w kopalniach i nie trzeba byłoby zjazdu ministrów i premiera z wickami na Śląsk. Ostatnio robią badania w fabryce mebli w Wielkopolsce.
Badania przed rozpoczęciem szkoły to dobry pomysł. Jak idioci z rządu chcą rozwlec zarazę po wioskach, na które wrócą uczniowie po dniu szkoły – to niech wezmą odpowiedzialność za to!
I po co to? Jak zaraz wakacje?

Pozostałe