Wzywamy premiera do otwarcia granic! - apelują samorządowcy pogranicza i Rafał Trzaskowski

  • 24.05.2020, 23:21
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wzywamy premiera do otwarcia granic! - apelują samorządowcy pogranicza i Rafał Trzaskowski Kadr z nagrania konferencji prasowej 24.05.2020 przy zamkniętym przejściu granicznym w Lubieszynie. W konferencji uczestniczyli Rafał Trzaskowski i marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz m.in. starosta Wojciech Konarski, wicestarosta Ewa Dudar i burmistrz Cedyni Adam Zarzycki.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przyjechał na Pomorze Zachodnie i w niedzielę 24 maja 2020 r. przy zamkniętym przejściu granicznym w Lubieszynie spotkał się między innymi z reprezentantami samorządów przygranicznych. Głównie chodziło o nagłośnienie i pomoc w rozwiązaniu problemów lokalnych przedsiębiorców.

Los mieszkańców pogranicza zależy od daty otwarcia granic

Los ponad 200 tysięcy firm w regionie zależy bezpośrednio lub pośrednio od przywrócenia ruchu granicznego. Bez czytelnej „mapy drogowej” w tym zakresie nie jest możliwe dalsze łagodzenie napięć społecznych w regionie. Napięcie mieszkańców rośnie, rośnie frustracja przedsiębiorców, dochodzi do protestów na granicy.

-Apeluję do pana premiera o jak najszybsze podanie do publicznej wiadomości daty przywrócenia regularnego ruchu granicznego. Przypomnę tylko, że rynek niemiecki jest najważniejszym rynkiem eksportowym dla Polski, również dla Pomorza Zachodniego. Ponad 30% naszego eksportu trafia bezpośrednio za naszą zachodnią granicę. Jesteśmy regionem nie tylko przygranicznym, ale dodatkowo w odróżnieniu od bardziej uprzemysłowionego południa Polski, turystyka jest jednym z najważniejszych motorów gospodarki Pomorza Zachodniego. Zamknięta granica tak naprawdę dotyka wszystkich, którzy świadczą usługi na rzecz klientów niemieckich czy ze Skandynawii – podkreśla marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W spotkaniu z Rafałem Trzaskowskim przy zamkniętym przejściu granicznym w Lubieszynie 24 maja 2020 r. oprócz marszałka województwa uczestniczyli m.in. starosta gryfiński Wojciech Konarski, wicestarosta Ewa Dudar, burmistrz Cedyni Adam Zarzycki.

-Pomorze Zachodnie to taki region, który został – mam poczucie – najbardziej dotknięty restrykcjami związanymi z pandemią COVID-19, ponieważ jesteśmy regionem turystycznym, a turystyka wciąż jest zamknięta. Jesteśmy regionem przygranicznym, a więc żyjemy z handlu, z usług, z tego, że nauczyliśmy się żyć z naszymi niemieckimi partnerami i te najostrzejsze restrykcje, które mamy jako Polska dotyczące przekraczania granic dotykają nas w sposób szczególny. Kilka tygodni temu protestowali tutaj pracownicy transgraniczni. Ta sytuacja się zmieniła, ale handel, usługi nadal stoją – powiedział podczas konferencji prasowej marszałek Olgierd Geblewicz.

Wezwanie premiera do jak najszybszego otwarcia granic

Głos zabrał także burmistrz Cedyni Adam Zarzycki, który wezwał premiera do jak najszybszego otwarcia granic.

- Reprezentuję gminę Cedynia, a dzisiaj szczególnie wszystkich kupców z Osinowa Dolnego. Około 2000 stoisk handlowych jest w Osinowie Dolnym. Nastąpiło tąpnięcie w budżecie gminy i tąpnięcie w budżetach kupców i mieszkańców gminy Cedynia. Wzywam pana premiera do natychmiastowego otwarcia granic. My samorządowcy wspólnie z kupcami poradzimy sobie z bezpieczeństwem. Mam przyjaciół po drugiej stronie Odry, którzy ze zdumieniem przyjmują fakt, że jeszcze nie otwieramy przejścia w Osinowie Dolnym, zresztą nie tylko tego, ale wzdłuż całej granicy. Tęsknimy za pracą, nie za zapomogami. Chcemy zarobić sami na siebie. Chcę, żeby premier usłyszał z tego miejsca, na tym przejściu granicznym, że wszyscy cierpimy z powodu tej sytuacji. Mój samorząd będzie musiał potężnie się zadłużyć, żeby sprostać czekającym wyzwaniom - powiedział burmistrz Cedyni Adam Zarzycki.

Interweniujemy tam, gdzie dzieje się krzywda

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się do przedstawianych problemów.

-Dziękuję za zaproszenie i możliwość porozmawiania o tych trudnych sprawach. Obowiązkiem jest stać przy tych ludziach i proponować rozwiązania. Ubolewam, że rząd takich rozwiązań nie przedstawił, ubolewam, że prezydent milczy, że nie zabiera głosu w tak ważnych dla mieszkańców regionu sprawach. Setki tysięcy osób jest zależnych od tego, żeby tutaj granica funkcjonowała, tak jak funkcjonuje w Unii Europejskiej. Potrzebny jest konkretny plan kiedy będą otwarte granice i na jakich zasadach. Powinny być przygotowane wytyczne dla tych, którzy utrzymują się z granicy i kontaktów transgranicznych. Gdyby nie presja posłanek i posłów, to nawet pracownicy transgraniczni nie mogliby korzystać z rozwiązań wypracowanych latami. Praca i życie tych ludzi zależy od tego, kiedy będzie otwarta granica. Dlatego tak ważne jest podanie daty kiedy to nastąpi. Zwracamy się wszyscy w tej sprawie do rządu. Samorządowcy i polskie firmy muszą mieć czas, żeby się do tego przygotować. Decyzje muszą być podejmowane w sposób przemyślany, racjonalny, systematyczny i przede wszystkim w dialogu z tymi ludźmi, którzy tracą środki do życia. Wszyscy chcą pracować, a czują się pozostawieni sami sobie przez państwo, a także przez pana prezydenta, który w takich momentach powinien interweniować, powinien stawać przy ludziach, a tego zabrakło.

Twój ból nie może być większy niż mój

Rafał Trzaskowski odniósł się także do pytania dziennikarki na temat zdjęć premiera w restauracji oraz interpretacji Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że przestrzeganie odległości jest zalecane, ale nie nakazywane.

-Władza, która wprowadza restrykcje, powinna się im podporządkować. Niestety już podczas uroczystości na placu Piłsudskiego widzieliśmy, że rząd ma takie poczucie, że są równi i równiejsi, że obywatele, my wszyscy mamy się podporządkowywać tego typu restrykcjom, a rząd jest z nich wyjęty. Nie musi się podporządkowywać restrykcjom dotyczącym odstępów, bytności na cmentarzach. To jest tak, jakby rząd i prezes Kaczyński uzurpował sobie prawo, żeby być traktowanym w sposób wyjątkowy. Tak nie może być! Premier powinien świecić przykładem. My jako samorządowcy podjęliśmy zobowiązanie, że wspólnie i solidarnie będziemy stawali obok ludzi, którym dzieje się krzywda i którzy zostali sami. Chodzi o to, żeby wywrzeć presję na rząd, tak jak było to w przypadku pracowników transgranicznych.

Konferencję prasową przy przejściu granicznym można obejrzeć tutaj:

https://www.facebook.com/rafal.trzaskowski/videos/683136069192115/

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (81)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pol
pol 28.05.2020, 13:56

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

rus
rus 27.05.2020, 13:20
Za młodzi, żeby być szkolonymi przez gebelsa ale jednak stosują jego metody. Mają to w genach?
Ciekawa
Ciekawa 27.05.2020, 10:06
Pan Trzaskowski pokazał swoje i żony oświadczenie majątkowe. Kiedy inni ludzie z rządu pokażą swoje i żon oświadczenia majątkowe?
rus
rus 26.05.2020, 17:40
W Ich działaniu widać spuściznę gebelsowskiej propagandy, chcą skłócić sąsiadów!
V
V 26.05.2020, 14:12
Bardzo dobrze. Ktoś wreszcie musi tym towarzystwem potrząsnąć mentalnie.
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 25.05.2020, 22:07
czy ewka dudar żre z koryta koszernego od sorosa ha ha ah tak jak nasza tęczowa posłanka ha ha ah a soros " mannę" z nieba daje maszynką do popcornu ha ha ah https://youtu.be/o9LzNtpjhV0 a ja na nich wbijam hoj nawet na tych z PIS bo mój ból jest większy niz jego ha ah ah
Krzysztof Polak Wielki
Krzysztof Polak Wielki 26.05.2020, 13:14
Człeku chory oddaj się na leczenie, i nie siej propagandy jak te matoły z Pisogrodu.
Polak Europejczyk
Polak Europejczyk 25.05.2020, 22:16
haahah
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 25.05.2020, 21:36
https://youtu.be/o9LzNtpjhV0 twój ból jest lepszy niz mój ha ah ah w a wpolin ja juz wbijam hoj taki to jest moj bol ha ha ah sld zabiłło mi ojca https://youtu.be/o9LzNtpjhV0
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 25.05.2020, 21:24
https://youtu.be/zZxgr-b8ri0 soros stary zyd sponsoruje tarzaska az mu z dopy spermna trzaska ha ha ah a gdzie kichawa błńska h ah aha paranoicy z petrobudowy ha ha ah https://youtu.be/xwFRx0_LPoE ogarnia nas trybuna ludu ha ha ah budowniczowie na 102 ha ha ah
Bożena
Bożena 25.05.2020, 19:52
Może ci, co są na zdjęciu, tu zajrzą i przeczytają. Więc słuchajcie, bo widać nie rozumiecie, granice zamknięto, aby zmniejszyć ruch ludzi i liczbę zakażeń! Mamy jeden z najniższych wskaźników zgonów w pandemii. I o to chodziło. Gdybyście rządzili i mieli wybierać między odbudować biznes a śmierć, co byście wybrali?
Lubuskie żąda otwartych granic
Lubuskie żąda otwartych granic 26.05.2020, 13:57
Ze śląskiem granicę zamknięto? A to się kaczystom chwali!
kawiorowa lewica
kawiorowa lewica 25.05.2020, 18:44
Frekwencja powalająca
do tego od buraków co ma ochotę na kawior
do tego od buraków co ma ochotę na kawior 26.05.2020, 14:08
O jekiej frekwencji piszesz debilu ? Nie znasz zakazu o zgromadzeniach. Ja tu widzę tylko przedstawicieli gmin,oprócz gminy gryfińskiej.
Pom
Pom 25.05.2020, 17:57
Puść jeszcze raz ścieki trzastek, może granice też się otworzą
Polak Europejczyk
Polak Europejczyk 25.05.2020, 17:51
Jakiś taki nieświeży ma wygląd. Ja myślę, że za bardzo zbliżył się z Rabiejem.
ajwajnaleluja i odf tyłyu
ajwajnaleluja i odf tyłyu 25.05.2020, 17:33
trzxaskowski ty sara p[rostytuko
do ajwaja
do ajwaja 25.05.2020, 20:58
Ajwaj lecz się z nienawiści.
śmiech na sali do uwaga
śmiech na sali do uwaga 25.05.2020, 14:23
a ty jesteś komuch do entej potęgi
podatnik
podatnik 25.05.2020, 13:54
Trzaskowski i Geblewicz, wyjątkowe nie sympatyczne i nie kulturalne typy. Starosta wyjątkowo nie kompetentny.
Polak Europejczyk
Polak Europejczyk 25.05.2020, 17:54
niech pocieszeniem i wskazówką dla elektoratu obu kandydatów będą słowa klasycznej gejowskiej piosenki napisane przez Jeremiego Przyborę: "Jam król Kreon wspaniały Kreon wspaniały Kreon wspaniały A to moje pedały Moje pedały dwa To król Kreon wspaniały Kreon wspaniały Kreon wspaniały A my - jego pedały Jego pedały dwa Ja nie lubię długich mówek Nie owijam w watę słówek Prosto z mostu w oczy rżnę Oraz się Dzeusem klnę Że na wdzięki pięknych dam Jam nieczuły, jam nieczuły Jam nieczuły sam Więc mi nie parz herbatki Nie parz herbatki Nie parz herbatki Ale pakuj manatki Pakuj manatki swe! Więc mu nie parz herbatki Nie parz herbatki Nie parz herbatki Ale pakuj manatki Pakuj manatki swe! O, bogowie, cóż za nędza Więc król Kreon mnie wypędza! Nie dość, że mnie rzucił mąż Głębsza ma niedola wciąż! Co dzień okrutniejszy cios Mi zadaje, mi zadaje Mi zadaje los! Gdy spakujesz manatki Wszystkie manatki Wszystkie manatki To zabieraj też dziatki Zbieraj też dziatki-że! Gdy spakujesz manatki Wszystkie manatki Wszystkie manatki To zabieraj też dziatki Zbieraj też dziatki-że! Królu, z tym to już przesadzasz - Na mózg rzuca mu się władza - Cóż ci winna biedna mać By ją z dziećmi z kraju gnać? Może jeszcze pragnąłbyś Bym ruszyła, bym ruszyła Bym ruszyła dziś? Na mej córce odwetu Córce odwetu Córce odwetu Lękam twego, kobieto Twego, kobieto, się! Król na córce odwetu Córce odwetu Córce odwetu Lęka twego, kobieto Twego, kobieto, się! Nie kobieta-m już, lecz jagnię Serce me spokoju pragnie Zostać daj do jutra i Daj spakować futra mi Niech mnie twego gniewu bat Wygna jutro, wygna jutro Wygna jutro w świat Dobrze, pakuj te futra Pakuj te futra Pakuj te futra Zostań jeszcze do jutra Jeszcze do jutra, lecz... Jeśli jutro nie znikniesz Jutro nie znikniesz Jutro nie znikniesz Szyję krótko ci przytnie Krótko ci przytnie miecz! To król Kreon wspaniały Kreon wspaniały Kreon wspaniały A my - jego pedały Jego pedały dwa " , ... aż się wzruszyłem
Do 17.54
Do 17.54 25.05.2020, 20:00
Wež głąbie leki i poczytaj art na tym portalu o schizofrenii
Pawełek
Pawełek 25.05.2020, 16:12
A ty Pawełku jesteś wyjątkowym myślicielem prosto z Mongolii
Aga
Aga 25.05.2020, 13:16
Teraz to weź ty spier... Człowieku. I tak za 3 tyg otworzą Gdzie wy wszyscy byliście wcześniej, teraz już strat nie da się odwrócić
Krzysztof Polak Wielki
Krzysztof Polak Wielki 26.05.2020, 13:11
Masz rację dojna zmiana uzależniła ciemny naród wszystkimi + teraz przesiebiorcy zawijamy się z Pisolagru za granicę i niech wtedy+ kwiczą co narobili.
uwaga!
uwaga! 25.05.2020, 12:34
Uważajcie na prokremlowskich trolli typu Polak Europejczyk, Sauron, Heil Donald czy Krystyna! Im zależy na osłabieniu Polski. Zależy im na osłabieniu naszej gospodarki. Jeszcze niedawno te prokremlowskie trolle przekonywały, że wirus to oszustwo. Mało tego przekonywali, ze problem nie dotyczy Rosji i stali się ofiarą swoich własnych fejków. Rosja to dziś jeden z najbardziej opanowanych przez koronawirusa krajów. Ale prokremlowskie trolle nadal atakują i dezinformują. Dlatego apeluję o zwrócenie uwagi przez internautów i administratorów tej strony na prokremlowskie trolle.
Sauron
Sauron 25.05.2020, 12:34
Mafiiie stac na wszystko tak jak przy wyborach w Warszawie POzameldowali sie w Warszaawie na czas wyborow tylko na glosowanie ich ludzie z innych miast ! Teraz zrobie tez i zwioza do Polski na czas wyborow wszystkich to mafiiia i zrobia wszystko dlatego sprawdzic zameldowania z przed wyborami i po !!!! Tuskko nazwozi ich stac ich na to jesli juz tego nie robia !!Lepiej niech granice beda zamkniete do wyborow !!Na darmo tak nie panikuja z tymi granicami !!
Mauser
Mauser 25.05.2020, 13:16
o 12.34
Ach ten proklemlowski język nienawiści i pmówień! Przestań się trollu ze swymi fejkami kompromitować.
gryfinianka
gryfinianka 25.05.2020, 12:24
Dziękuję! Może w końcu będzie normalnie jak zmieni się prezydent?
Dziwię się niektórym komentującym, brak wiedzy, zrozumienia, nazwiska nawet nie potrafią poprawnie napisać. Idziemy na wybory. Dzisiaj znowu prezydent wybrał swojego, zamiast tego sędziego, który otrzymał największe poparcie wśród sędziów SN. Czy to jest złamanie Konstytucji? O czym to świadczy?
hgr
hgr 25.05.2020, 17:54
PIS wygrał wybory większością głosów a ciągle plujecie jadem, ale to waszym zdaniem co innego, popaprańcy
Sauron
Sauron 25.05.2020, 12:41
Normalne ze wybierze godnego sedziego a nie zagranicznego co dziala przeciwko Polsce jak cala *** *** ***
Polak Europejczyk
Polak Europejczyk 25.05.2020, 11:59
Tu chodzi o to, że LGBT narzuca swoją ideologię w szkołach, przedszkolach, na ulicy i nikt by nic do nich nie miał gdyby zachowywali się tak jak za komuny, w domu niech sobie robią co chcą ale obnosić się z tym i żądać co raz więcej przywilejów to na to nie pozwolimy. Dążenie do małżeństw homoseksualnych (nawoływanie do tego jest też łamaniem Konstytucji), prawo do adopcji dzieci, gdzie w popularnych na zachodzie małżeństwach homo te dzieci są wykorzystywane seksualnie - niedoczekanie. Facet, który myśli, że jest Napoleonem jest wysyłany na leczenie psychiatryczne. Facet, który myśli, że jest kobietą też powinien być leczony. To wszystko jest spowodowane nie poprzez
Fakt
Fakt 25.05.2020, 13:20
Z ciebie taki Europejczyk jak ze swini kosmonauta..Europa to wolnosc demokracja i tolerancja...nawet takich troli jak ty.

Pozostałe