Rysie na Pomorzu Zachodnim. Największy kot europejski jest u nas pod ochroną

  • 25.05.2020, 11:47
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
Rysie na Pomorzu Zachodnim. Największy kot europejski jest u nas pod ochroną Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
W lasach należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie żyją m.in. wilki, łosie, żubry i rysie. Te ostatnie zostały wypuszczone na wolność do lasów Nadleśnictwa Dobrzany w 2019 roku w ramach projektu pn. "Powrót rysia w północno-zachodniej Polsce". Projekt jest prowadzony przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wraz z partnerami od 2016 i współfinansowany ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Celem tych działań jest odtworzenie licznej i samodzielnej populacji rysi na Pomorzu Zachodnim. Zwierzęta są sukcesywnie wypuszczane od 2019 r. Z dziewięciu rysi wypuszczonych na wolność – część znalazła dobre warunki na terenie Nadleśnictwa Dobrzany. Tak dobre, że pojawiły się w bieżącym roku młode osobniki. Prezentowane zdjęcia zostały zrobione przez leśników na terenie leśnictw: Kozia Góra i Lubino. Lasy Nadleśnictwa Dobrzany polubiły również m.in. żubry, łosie, wilki.
 
Ryś to największy kot europejski, w Polsce jest pod ochroną. Do bytowania potrzebuje rozległych obszarów leśnych, na mokradłach, bagnach i obszarach poprzecinanych rzekami i jeziorami, gdzie może odpocząć (jeden osobnik wymaga około 250 km2). Dorosłe rysie to samotniki. Młode rodzą się w maju/czerwcu i pozostają z matką aż do pełnej samodzielności. Pokarm rysia stanowią głównie sarny, jelenie, młodociane łosie, dziki ale także mniejsze ssaki: zające, bobry, myszy oraz ptaki.
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Leśniczy
Leśniczy 25.05.2020, 12:01
Wczoraj chodził po Cedyni był koło Pulsa ładny okaz
też Ryszard
też Ryszard 25.05.2020, 12:16
Który Rysiu, bo znam dwóch.

Pozostałe