Schizofrenia to groźna choroba. Jest nowa strona internetowa dla pacjentów i lekarzy

  • 25.05.2020, 18:19
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Schizofrenia to groźna choroba. Jest nowa strona internetowa dla pacjentów i lekarzy https://www.gedeonrichter.pl/firma/
W niedzielę obchodziliśmy Światowy Dzień Schizofrenii. To jest okazja do przypomnienia o wszystkich, którzy cierpią na jedno z najcięższych schorzeń psychicznych na świecie.

Koncern Gedeon Richter wraz ze swoim zachodnioeuropejs­kim partnerem, spółką Recordati, uruchomił schizophrenia.life – stronę internetową w języku angielskim, poświęconą potrzebom pacjentów, opiekunów i pra­cow­ników służby zdrowia. Na tej stronie pacjenci i ich najbliżsi szybko i sprawnie odnajdą przydatne artykuły na temat schizofrenii. Co ważne, napisane są lekkim i przystępnym językiem. Dla pracow­ników służby zdrowia zaś, na bieżąco, prezentowane są najnowsze informacje medyczne o schizo­frenii i metodach jej leczenia.

Poprzez stronę schizophrenia.life Gedeon Richter wypełnia cele, o których przypomina Światowy Dzień Schizofrenii – zwiększa świadomość choroby i walczy z towarzyszącymi jej mitami.

Misją Gedeon Richter i obowiązkiem jednocześnie jest podwyższanie poziomu wiedzy o schizofrenii i pomoc pacjen­tom w uzyskaniu większej akceptacji społecznej. W ciągu ostatnich dwóch dekad specjaliści Gedeon Richter niestrudzenie pracowali nad nowymi rozwiązaniami terapeutycz­nymi. To wsparcie, które służy pacjentom cierpiącym na schizofrenię, ich opiekunom i pracownikom służby zdrowia. Wynikiem tej pracy jest kariprazyna – organiczny związek chemiczny sto­so­wany jako lek przeciwpsychotyczny, który już zmienił życie wielu pacjentów.

-Jesteśmy bardzo zadowoleni z opracowania kariprazyny, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że przed nami wciąż ogrom pracy. Gedeon Richter zaangażowany jest w wytwarzanie leków na potrzeby psychiatrii. Nieustannie poszukujemy też sposobów na poprawę życia osób cierpią­cych na schizofrenię – powiedziała Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych, Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

 

  1. MIT: Schizofrenia występuje rzadko.

FAKT: Schizofrenia dotyka mniej więcej jedną na sto osób. Na schizofrenię można za­cho­rować w każdym wieku. Zazwyczaj pojawia się w młodości (między 15. a 30. rokiem życia), ale nie jest to reguła.

 

  1. MIT: Schizofrenia to nic innego jak rozdwojenie jaźni.

FAKT: Grecki wyraz „schizofrenia” oznacza dosłownie „rozdwojenie umysłu”. Niezależ­nie od tego,
co pokazują filmy sensacyjne, schizofrenia polega na oddzieleniu umysłu od rzeczywis­tości. Osoby cierpiące na schizofrenię miewają halucynacje – widzą bądź słyszą coś, co w rzeczywistości nie istnieje. Często wierzą swym własnym fałszywym przekonaniom i błędnym osądom (zwanym urojeniami) pomimo dowodów na ich niepraw­dziwość. Kolokwialne wyrażenie „rozdwojenie jaźni” odnosi się do zaburzenia dysocja­cyj­nego tożsamości, które polega na występowaniu przynajmniej dwóch oso­bo­wości u jed­nego człowieka. Jest to zaburzenie powszechnie mylone ze schizofrenią.

 

  1. MIT: Ludzie ze schizofrenią często mają halucynacje – pokazują to w filmach!

FAKT: Filmy często przedstawiają zachowania, które są mocno podkolorowane i jako takie przyciągają uwagę. Niemniej mamy tutaj do czynienia ze stereotypem. Co prawda halucynacje są rzeczywiście obecne w schizofrenii – ale mający je pacjenci zagłębieni są wówczas w swoim wewnętrznym świecie, a porozumienie się z nimi może być bardzo trudne. Mogą występować u nich również inne objawy negatywne (bądź deficyty poznawcze), na przykład utrata motywacji do jakichkolwiek działań lub naras­ta­jące trudności w zapamiętywaniu. Stereotypy propagowane w kulturze masowej często podsycają błędne przeko­nania i wrogie postawy wobec choroby.

 

  1. MIT: Ludzie ze schizofrenią mogą być niebezpieczni – trzeba ich zamykać w ośrodkach dla psychicznie chorych.
    FAKT: Niektóre osoby cierpiące na schizofrenię rzeczywiście mogą zachowywać się w sposób gwałtowny. Tego typu zachowania nie są główną cechą charakterystyczną schizofrenii – częściej występują u osób, które nie podejmują leczenia.

Adrianna Tomasik

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

potrzebny tłumacz
potrzebny tłumacz 27.05.2020, 19:58
nasi radni i burmistrz i wicki muszą się zdiagnozować te obietnice wyborcze wypowiadane z ich ust to objaw schizofrenii te urojone tężnie te obniżenia podatków etc
nie moja komp
nie moja komp 25.05.2020, 21:32
Wicek jakby znał angielski to by się zgłosił!
mens79
mens79 25.05.2020, 18:46
Szkoda, że tyko po angielsku.

Pozostałe