Dlaczego wśród beneficjentów nie ma gminy Gryfino? - pytamy Artura Nycza

  • 26.05.2020, 14:37
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Dlaczego wśród beneficjentów nie ma gminy Gryfino? - pytamy Artura Nycza
Niemal wszyscy w koło dostają z różnych źródeł pieniądze na restaurowanie zabytków. Wśród beneficjentów próżno jednak szukać kogoś gminy Gryfino, która w tym zakresie ma dużo potrzeb (dość wspomnieć mury obronne, Pałacyk pod Lwami czy zabytkowe kościoły). Dlaczego nie widać, aby władze Gryfina korzystały z zewnętrznego strumienia środków zewnętrznych na historyczną spuściznę.

Sporymi pieniędzmi na zabytki (ale nie tylko) dysponuje urzad marszałkowski. Sta pytania kierujemy do Artura Nycza, radnego sejmiku wojewódzkiego przewodniczącego Komisji Gospodarki, Infrastruktury i Ochrony Środowiska.

igryfino: -Gminy z południa powiatu czy Stare Czarnowo dostają różnego rodzaju dofinansowania, granty czy to od, czy za sprawą samorządu wojewódzkiego a dlaczego nie dajecie gminie Gryfino, zapytam prowokacyjnie?

-Artur Nycz: -To ja odpowiem prowokacyjnie. Żeby pozyskać dodatkowe fundusze to trzeba przynajmniej chcieć się o nie starać.

W samorządzie województwa można wyróżnić dwa rodzaje środków, które możemy pozyskiwać: fundusze UE skupione głównie w Regionalnym Programie Operacyjnym czy np. Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, oraz środki z budżetu województwa. Do tego należy dołożyć krajowe środki unijne. Cele na jakie będą wydawane środki unijne, czyli mówiąc wprost – co będzie można sfinansować za ich pomocą, to wiedza która jest ogólnie dostępna i już na etapie tworzenia RPO można wskazywać jakie cele powinny być finansowane z UE i od tego momentu powinniśmy już planować nasze inwestycje.

Pod tym kątem samorządy przygotowują swoje prace ( budżety, projekty inwestycji). To powinno być planowanie na kilka lat do przodu, stąd tak ważne są takie dokumenty jak np. Wieloletnie Programy Inwestycyjne.

W moim odczuciu, obserwując też inne Gminy, my jako Gmina Gryfino staramy się o środki unijne w małym zakresie. A przecież znajdujemy się w obszarze Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego a więc mamy jeszcze osobną pulę środków unijnych i jesteśmy gminą przygraniczną więc też możemy pozyskiwać środki przeznaczone na działania transgraniczne. Tak więc tych możliwości i celów jest sporo. Ale jeszcze raz powtarzam to od zapobiegliwości, gospodarności, a przede wszystkim chęci Wójtów, Burmistrzów czy Prezydentów zależy jaka będzie skala dofinansowań.

 

Środki, które pochodzą wprost z budżetu województwa to są znacznie mniejsze pieniądze – od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych , ale za to są to bardzo proste do pozyskania pieniądze. Społecznik, Budżet obywatelski, Granty Sołeckie, Mała infrastruktura sportowa, zabytki, Ochotnicze Straże Pożarne to tylko niektóre programy . Tutaj obserwujemy znaczną aktywność naszych organizacji pozarządowych, ale nie gminy.

 

A trzeba sobie zdawać sprawę, że aktualny budżet unijny jest na wyczerpaniu. Ze względu na Covid-19 prace nad nowym budżetem unijnym zostały wstrzymane, ale już wiemy że w nowej perspektywie budżetowej na lata 2021-2027, jako Polska dostaniemy mniej środków i zmienione mają być także cele ich wydatkowania oraz sposób dofinansowania tzn. mniej ma być dotacji a więcej pożyczek zwrotnych.

Biorąc to pod uwagę, uważam że marnujemy dużą szansę w tej perspektywie budżetowej.

 

igryfino:-Szczególnie programów transgranicznych brakuje, jakby władze miały jakąś fobię . Poza wyjazdami przedszkolaków to nie widac współpracy z Niemcami w pozyskiwaniu środków.

 

Artur Nycz: -Tak jak już wspomniałem, nasze położenie graniczne jest wielkim atutem. Pozwala nam sięgać do dodatkowych programów np. Interreg ale też RPO gdzie trzeba wykazać się działaniami transgranicznymi. Tym bardziej, że jako Gryfino mamy sprawdzonych partnerów po stronie Niemieckiej. W zasadzie to możemy powiedzieć że mamy gotowca tylko trzeba chcieć po te środki sięgnąć. My jako samorząd województwa korzystamy ze środków transgranicznych np. na budowę i remonty dróg czy np. budowę tras rowerowych.

A gmina Gryfino? No cóż. Szkoda, bo szczególnie w czasach gdy dochody samorządów spadają, warto szukać dodatkowych środków wszędzie bo alternatywą jest podnoszenie podatków dla nas – mieszkańców.

Pierwszy lepszy przykład: właśnie jest ogłoszony nabór na działania ograniczające następstwa pandemii Koronawirusa ale też na walkę z nim w terenie granicznym. Dofinansowanie do 85%, cele szerokie bo w grę wchodzi współpraca gospodarcza, społeczna, kulturalna. Zobaczymy czy Gryfino choć spróbuje.

 

igryfino:Jednak widać, że mieszkańcy z Gminy Gryfino indywidualnie sięgają po środki,tylko najgorzej mają właściciele zabytków. I sama gmina nie dba o zabytki czego przykładem jest stan murów obronnych, brama Bańska czy Pałacyk pod Lwami. Z ostatniej transzy, która dysponujecie też gmina Gryfino nic nie dostała

Artur Nycz: -Bo zdaje się , że nie złożyła wniosku o dotacje na zabytki. To trudno by je dostała. Jak już wspomniałem to być może niewielkie pieniądze, ale rok po roku i już część prac np. na murach mielibyśmy zrobione. No ale sięgać do kieszeni podatników zawsze jest najłatwiej.

Pocieszające jest to, że zauważam, że mieszkańcy zakładają własne stowarzyszenia czy grupy nieformalne i starają się o środki z takich pul jak np. Społecznik czy właśnie dotacje na zabytki. Jako mieszkańcy jesteśmy aktywni tam gdzie mamy takie możliwości, ale nie ma się co oszukiwać przy wydatkach inwestycyjnych bez Gminy nie damy rady.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 28.05.2020, 20:11
SLd TO ZARAZA https://youtu.be/zZxgr-b8ri0
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 28.05.2020, 19:21
PIŁATA ZAŁATWILI ŁACHY GRYFIŃSKIE KUDUKI MILERY A W SZCZEGÓLNOŚCI WIECZORKI Z RYBKAMI PIPKAMI I INNA SWOŁOCZĄ HA HA AH to masz henryk o demnie po smierci bo w nich wbijam HOJ ha ha ha ah ah koszer hoj https://youtu.be/ALP2ZFypnHY gryfino to to kurwidół nie zmieniam zadania ha ah ah JESTEM TO CI WINIEN HA HA AH AH NAJLEPSZY BURMISTRZU TEGO KURWIDOŁU
dotacja
dotacja 28.05.2020, 20:00
Kręcił lody aż się przekręcił
palant
palant 28.05.2020, 20:51
Język kołkiem ci stanie ciulu kłamliwy
taki typ człowieka
taki typ człowieka 28.05.2020, 21:18
Oni zawsze tacy byli i w tej swojej gazecie smarowali byle...
taka prawda
taka prawda 28.05.2020, 18:50
Po prostu leniuchom nie chce się składać wniosków!
DAREK  MAM JAJA    HA HA AH
DAREK MAM JAJA HA HA AH 28.05.2020, 17:53
TWÓJ *** JEST MNIEJSZY NIŻ MÓJ HA AH AH https://youtu.be/o9LzNtpjhV0 NO I CO CIOTO JAK DZIADEK CHCIAŁ AH AH AH JESTEŚ KOSZER *** HA AH AH
oszust
oszust 28.05.2020, 08:36
No tak.Trzeba wiedzieć z kim się zadać,żeby móc sprzedać coś komuś i na tym porządnie zarobić.Trzeba mieć wieeeelkie uszy:)i w nosie honor:)
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 27.05.2020, 15:58
ARTUREK załatwił byś chociaż dofnansowanie dla tw kuduka ha ah ah to chodzący pomnik PROPAGANDY SPORTU W GRYFINIE HA HA AH albo na AGRONOMA TEGO CO MÓWI TAK TAK CZY NIE NO NIE HA AH AH
Arturek
Arturek 27.05.2020, 18:03
Chętnie załatwię tylko niech sewerynowi chociaż wnioseczek na karteczce zapiszą bo nie wiadomo na co dać kaskę.
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 27.05.2020, 18:11
to tw ju dek nie napisał w kwaterze na garncarskiej 5 szczecin ha ah aah OOOOOOOOOOOOOOOO JAKIE PRZEOCZENIE HA HA AH
bo brak gospodarza
bo brak gospodarza 27.05.2020, 09:31
W ostatnim czasie nie było, nie ma i nie będzie.
Polak
Polak 27.05.2020, 07:23
A dofinansowanie na klimatyzację w budynku banku sobie załatwili! z naszych wyższych podatków!
na kocią łapę
na kocią łapę 27.05.2020, 09:32
Bo nikt nie da dofinansowania beneficjentowi który nie wykaże się prawem własności.
Fafik
Fafik 27.05.2020, 00:57
Wniosek o pieniądze unijne to trzeba umieć napisać! A tu niestety Sawaryn zadaje się płacić zgodnie z zasadą czy się stoi czy się leży to (tu wpisać liczbę) się należy!
Życzliwy
Życzliwy 27.05.2020, 00:12
Gryfino .....hmmm patologiczny stan umysłu ...
Zaściankowa szlachta .
zagrodowy
zagrodowy 27.05.2020, 00:26
Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie!
fakty po faktach
fakty po faktach 26.05.2020, 21:25
Fakty są takie, że tercet nie potrafi złożyć porządnych wniosków, albo nawet wcale nie składa mimo że można.
kocyk dla lenia
kocyk dla lenia 26.05.2020, 21:42
A po co mają składać skoro bez tego zawaleni są robotą?
kpt Wagner
kpt Wagner 26.05.2020, 19:44
Dlaczego wśród beneficjentów nie ma gminy Gryfino? - To są pytania, na które nie oczekuję odpowiedzi, te odpowiedzi znam, a nawet gdybym ich nie znał, to i tak by mnie nie interesowały, jak zresztą i pytania. Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi; i jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to, niestety, mój obowiązek. Zrozumieliście? Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss. Zrozumieliście?
och
och 27.05.2020, 00:27
Aleś się Miler rozpisał!
ewa
ewa 26.05.2020, 19:19
brzydal
feniks
feniks 26.05.2020, 21:43
ale wytrzeźwieje
heh
heh 26.05.2020, 19:15
Już się dorobili tego na co nie było ich stać,to co się będą wysilać,toć są na wylotce i wiedzą o tym
manna
manna 26.05.2020, 18:18
Jak się złupi mieszkańców wysokimi podatkami , to nic więcej nie trzeba.
Czekający wyborcy
Czekający wyborcy 26.05.2020, 17:28
Co ten Artur Nycz wygaduje. A co on zrobił dla gminy Gryfino jako radny sejmiku? . Może zacznijmy od tego Panie Arturze. To ja Panu pomogę. A nic pan nie zrobił a dlaczego? Właściwe pytanie bo to nie ta opcja polityczna i po co będzie Pan Sawarynowi pomagał.
A co do społeczników to wszyscy wiedzą od powstania tego tworu że dostają go swoi ludzie. Nie ładnie krytykować władzę jak się samemu nie ma czym pochwalić. Głosowaliśmy na Pana żeby Pan ściągał pieniądze do naszej gminy ponad podziałami.
Pan jest od współpracy z gminą a nie jej krytykowania. Ciekawe czy kiedykolwiek spotkał się Pan z burmistrzem celem omówienia współpracy i pomocy. Myślę że nigdy. Portale to nie jest miejsce na pouczanie i krytykę. Dobra współpraca ponad podziałami to cel do sukcesu. Może Pan nie lubić burmistrza ale to nie on z Pana zrobił radnym tylko my mieszkańcy.
Proszę administratora o puszczenie tego komentarza.
Pana radnego pozdrawiamy.
nie moja kompetencja
nie moja kompetencja 27.05.2020, 07:02
Nycz ma pisać wnioski? A od czego są urzędnicy? Najlepiej wam napisać, przynieść pieniądze, a wy będziecie narzekać.
Pp
Pp 26.05.2020, 19:40
Ogarnij sie niemoto. Nie piszecie wniosków,nie staracie się,a pretensje do Nycza że gmina na nic nie dostaje dotacji?
Może powinien zapytać czy gmina raczy przyjąć jakieś pieniądze i ile,bo jak za mało,to zwrócicie , tak jak marszałkowi,który dał na zabezpieczenie pałacyku ?
To Nycz ma przyjechać do burmistrza GRYFINA i rozmawiać o potrzebach miasta ?
A kim to jest p Sawaryn? No tak,aż burmistrzem i swego zadka nie ruszy ?!
Ty się lecz, pouczasz innych gdzie i co mają pisać ,a co sam robisz "inteligencie" ?
Portale społecznościowe są od tego, żeby obserwować i oceniać,a nawet krytykować,choć takim jak Ty to się nie podoba
Nie pozdrawiam
do Pp
do Pp 26.05.2020, 20:59
Dobrze napisał oczekujący ten komentarz, prawdę a widzę prawda w oczy kole. Nycz robi tylko jedno pobiera dietę radnego i taka jest jego działalność w sejmiku. Pamiętam jego obietnice wyborcze, co on takiego nie obiecywał i na obietnicach się skończyło. Nie broń go chyba że jesteś z jego świty to wszystko zrozumiałe. Nie pozdrawiam
do 20.59
do 20.59 26.05.2020, 22:03
Wiesz co ? Śmieszysz mnie, bo kogo ta prawda w oczy kole? Chyba Ciebie? m.innymi ja pamietam obiegnice przedwyborcze obecnego burmistrza, ale to dawno było i może nie pamiętasz? A tak dla jaj to - co robi p Sawaryn jak jest problem? Ucieka na urlop,albo choruje. Spytaj o coś,jak zastaniesz władcę w urzędzie, o cokolwiek to usłyszysz, nie moja kompetencja,albo scedowałem to na wice i pada nazwisko. Nie jestem z niczyjej świty,jestem wściekłym mieszkańcem,bo się zawiodłem na tej NAJGORSZEJ EKIPIE WŁODARZY w historii tego miasta
A props,to w jakiej ekipie Ty jesteś ? Wiem, tej "słusznej"
Pikuś
Pikuś 26.05.2020, 19:13
Ale proponował współpracę w pozyskiwaniu inwestorów. Pamiętamy!
Mniej niż zero
Mniej niż zero 28.05.2020, 09:49
No i załatwił?
Bzdura
Bzdura 26.05.2020, 19:13
Jak Nycz ma przyznać pieniądze jak Milerowi nie chce się nawet wniosku napisać?
Gryka
Gryka 26.05.2020, 19:37
MILERDOJNY NIE CHCE ? ON POPROSTU NIE UMIE!!!
Burniszcz
Burniszcz 26.05.2020, 17:26
Nie możymy składać wniosków o pinindze bo ich nie momy i nie umimy,
Maciej/ krzysztof
Maciej/ krzysztof 26.05.2020, 15:33
Specjalista od pozyskiwania dotacji gminnych artur Wielki
Jak
Jak 26.05.2020, 17:17
Artur mówi prawdę!!! Nieudacznik odpowiedzialny za inwestycję w Urzędzie miasta i gminy w Gryfinie niema pojęcia o pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycję. Dlaczego !!!. BURMISTRZ Miasta i Gminny GRYFINO NIE REAGUJĘ NA NIEUDACZNIKÓW. CZY JEST COŚ NA RZECZY!!!!!
łowca nieudaczników
łowca nieudaczników 26.05.2020, 15:10
Ta władza nie jest przygotowana mentalnie, organizacyjnie i merytorycznie do zarządzania. Jedyny sposób na pozyskanie dodatkowych środków to podwyżki na wszystko. Nazatrudniali setki nowych,a robić nie ma komu, bo wszyscy mądrzy się zwolnili z tego bagna
Byly radny
Byly radny 26.05.2020, 17:29
To fakt. Gdzie te czasy gdy za Piłata gmina pozyskiwała nawet po 30 , 40 milionów rocznie. To są nieudacznicy. Odeszli najlepsi fachowcy i .upa zimna.
proste
proste 26.05.2020, 15:01
Nie starają się to nie mają.

Pozostałe