Jesteśmy w opozycji - zapewnia Piotr Romanicz z PiS

  • 26.05.2020, 21:54
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Jesteśmy w opozycji - zapewnia Piotr Romanicz z PiS Klub PiS w Radzie Miejskiej w Gryfinie podczas sesji budżetowej uchwalającej plan finansowy na 2020 r.
-Mamy inne spojrzenie na sposób gospodarowania i zarządzania w Gminie Gryfino niż Burmistrz Miasta i Gminy. Nie jesteśmy jednak opozycją totalną, która ma destrukcyjny charakter i nie wnosi nic konstruktywnego dla społeczeństwa. Popieramy za to dobre rozwiązania, jednocześnie piętnując i przeciwdziałając tym, które dla mieszkańców Gminy są szkodliwe - zapewnia Piotr Romanicz, przewodniczący Klubu Radnych „Prawo i Sprawiedliwość” w Radzie Miejskiej w Gryfinie, wiceprzewodniczący RM.

Poniżej publikujemy obszerne fragmenty odpowiedzi udzielonej nam przez Piotra Romanicza (wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Gryfinie) na nasze pytania:

igryfino: -Czy Piotr Romanicz został „kupiony” przez burmistrza? Chwalony przez władze za prowadzenie sesji, a to chyba najgorsza ocena z możliwych dla opozycji, czyli raczej już teraz „koalicji”. Czym burmistrz was „przekonał”?

Piotr Romanicz: -Klub Radnych „Prawo i Sprawiedliwość” już na początku kadencji jasno określił swoje miejsce w Radzie Miejskiej. Jesteśmy w opozycji, bo mamy inne spojrzenie na sposób gospodarowania i zarządzania w Gminie Gryfino niż Burmistrz Miasta i Gminy. Nie jesteśmy jednak opozycją totalną, która ma destrukcyjny charakter i nie wnosi nic konstruktywnego dla społeczeństwa. Taki model bycia opozycją odrzucamy. Popieramy za to dobre rozwiązania, jednocześnie piętnując i przeciwdziałając tym, które dla mieszkańców Gminy są szkodliwe, niezależnie od tego, która strona jest ich autorem. Pracujemy w Radzie Miejskiej w Gryfinie merytorycznie – dla dobra mieszkańców, a nie na zasadzie: za lub przeciw jednemu, czy drugiemu klubowi radnych. Niestety, trudno to czasem zrozumieć naszym oponentom. Jeśli w głosowaniach nasze głosy są tożsame z głosami jednego klubu, to jesteśmy sekowani przez drugi klub i odwrotnie. Jeśli zagłosujemy jak GiS, to czytamy bzdury typu: „przeszli do dworu burmistrza”; jeśli zagłosujemy przeciw tak jak klub KO, to pojawia się radosna twórczość na pierwszej stronie jednej z gryfińskich gazet, że zawiązała się koalicja w Radzie. Jak w takim razie nazwać zgodne głosowanie radnych Koalicji Obywatelskiej i Gryfińskiej Inicjatywy Samorządowej za podwyższeniem podatków od nieruchomości (m.in. przedsiębiorcom)? Czy zgodnie z sugestiami zaangażowanych politycznie mediów jest to koalicja? Lokalna polityka ma swoje prawa, ale nie budujmy jej na fałszu.

igryfino: -Dlaczego nie chcieliście pomóc gryfińskim przedsiębiorcom w najgorszym dla nich czasie i sztucznie przekładaliście sesję? Burmistrz zagrał PiS na nosie i tak nie obliczył skutków projektów uchwał, więc po co było mamić mieszkańców?

Piotr Romanicz: -Nad ostatnią nadzwyczajną sesją cieniem położyła się forma jej zwoływania, która zaszkodziła całej sprawie. Choć sytuacja firm była i jest bardzo poważna, należy o ewentualnym wsparciu rozmawiać w oparciu o argumenty merytoryczne, a nie kierować się jedynie emocjami. Klub Radnych „Prawo i Sprawiedliwość” skierował do Burmistrza Miasta i Gminy wniosek o przedstawienie na piśmie informacji o sytuacji finansowej gminy po 2 miesiącach pandemii, gdyż zgłoszone projekty uchwał temat ten pominęły. Odpowiedź otrzymaną od Burmistrza w dniu 8 maja br. osobiście rozesłałem do wszystkich radnych. Dopiero na jej podstawie można było przystąpić do dyskusji nad projektami. Zasadnym okazało się skierowanie projektów uchwał do przepracowania przez wszystkie komisje Rady. Tu pochwalę komisję, której jestem członkiem – Komisję Planowania Przestrzennego, Gospodarki Komunalnej, Inwestycji i Ochrony Środowiska. Na wniosek członków komisji wyjaśnień udzieliła zarówno Skarbnik Gminy, jak i dyrektor CW Laguna, a także wiceburmistrz T. Miler. Niestety, z relacji innych osób wiem, że Komisja Budżetu poświęciła tym tematom tylko kilkanaście minut… A problem okazał się dość spory. Skutek finansowy w budżecie Gminy Gryfino za dwa miesiące pandemii to według otrzymanych materiałów 5 904 508,06 zł. Oprócz zmagania się ze stratami w dochodach Gminy, jako Rada Miejska staniemy niebawem przed koniecznością zredukowania wydatków, gdyż nikt Gminy Gryfino nie zwolnił z realizacji jej obowiązkowych zadań. W tle mamy jeszcze dążenia Burmistrza do zaciągnięcia kolejnego kredytu na kwotę do 12 milionów, na co niestety część radnych w uchwale budżetowej wyraziła zgodę i to w sytuacji, kiedy poprzedniego kredytu jeszcze nie spłaciliśmy. Ba, nawet odraczamy jego spłatę. Na horyzoncie mamy nadal wstrzymaną działalność CW Laguna, a tym samym widmo braku płynności finansowej tej jednostki. Tam też są zatrudnieni mieszkańcy Gminy, którzy boją się co dalej z ich pracą. Ewentualna pomoc przedsiębiorcom byłaby więc przelewaniem z pustego w próżne. Przez przyjęcie projektów w aktualnym stanie finansowym Gminy spowodowalibyśmy więcej problemów dla mieszkańców i przedsiębiorców niż przez ich nieprzyjęcie. W tym miejscu warto wspomnieć o wszystkich formach pomocy, które w okresie pandemii zostały przygotowane przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej pod kierownictwem Premiera Mateusza Morawieckiego. W skali kraju są to olbrzymie kwoty, które w różny sposób wracają i zasilają polską gospodarkę. Przekierowanie ich wprost do przedsiębiorców było możliwe, gdyż przeznaczono na to część efektów wypracowanego przez kilka ostatnich lat wzrostu gospodarczego. Taki mechanizm nie mógł niestety zafunkcjonować na poziomie Gminy Gryfino. Tutaj terapii potrzebuje sam budżet gminny, a jak wiemy z próżnego i Salomon nie naleje. Nawet jeśli ma chęć komuś pomóc.

Ważna jest też informacja, której darmo szukać na portalu igryfino. Na skutek poprawki wniesionej przez Klub Radnych PiS, wszyscy rodzice dzieci żłobkowych będą zwolnieni z opłaty stałej, w okresie gdy Żłobek nie świadczył usług, tj. od 15 marca br.

igryfino: - Czy nie macie poczucia, że zdradziliście mieszkańców na rzecz klimatyzacji w banku?

Piotr Romanicz: -A propos klimatyzacji. Lata temu miałem osobiście możliwość pracować w gryfińskim Urzędzie Miasta i Gminy w temperaturze przekraczającej w pomieszczeniach 37°C. Nie polecam. Będę bronił prawa do przyzwoitych warunków pracy.

W wyniku czasowej nieobecności Przewodniczącego Rady, jako Wiceprzewodniczący Rady podjąłem się prowadzenia sesji nadzwyczajnej 18 maja. Starałem się prowadzić obrady w sposób obiektywny, dbając jednocześnie o swobodę wypowiedzi koleżanek i kolegów radnych oraz o kulturę dyskusji. Czy się udało? Nie wiem. Mam świadomość pewnych niedociągnięć. Miło, że znalazły się osoby, którym mój styl prowadzenia sesji się podobał, aczkolwiek wiem, że są też inni, którzy mają zgoła odmienne zdanie. Czy według Pana, Panie Redaktorze, mam się obrażać za to, że ktoś, kto ma inne zdanie na temat funkcjonowania Gminy wyraził się na mój temat pozytywnie?

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ten ***
ten *** 28.05.2020, 19:26
RIOmanicz to ***
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 28.05.2020, 17:32
romanicz to *** ha ha aha h ja nie szanuje tylko tego co mnie nie szanuje ha ah aha
Bogdan
Bogdan 28.05.2020, 11:34
Dobre pytania, odpowiedzi jeszcze lepsze.
kolega
kolega 27.05.2020, 19:41
Piotrek nie rób fermentu,ludzie to czytają i łapią się za głowę. Nic się nie zmieniłeś? Nie nauczyłeś,nie zrozumiałeś? Za burmistrza Piłata miałeś ciepły fotelik,bo Beatka cię faworyzowała ,a i to tylko do czasu . Wylatujesz z każdej posady jak cię tylko ludzie rozgryzą,no chłopie nosisz spodnie czy gacie ?
do P.Piotra Romanicza
do P.Piotra Romanicza 27.05.2020, 18:46
Skoro budżet gminy jest w złej sytuacji to kiedy odwołacie zwolnienia na 10 lat z podatków od nieruchomości dla wybrańców? Pokaż Pan, że masz odwagę i zapytaj o efekty. Miało przybyć mieszkańców, a nie zwalniać z podatku swojaków.
Kpt. Żbik
Kpt. Żbik 27.05.2020, 21:09
Tyle, ze to ludzie Sawaryna, Milera i Nikitińskiego to wprowadzili. Pomyliłeś adresy. Pisiory nic tego nie mają.
do PiS i Żbika
do PiS i Żbika 28.05.2020, 10:00
Jak to nie mają? A kto jest w radzie teraz? Nie ma pis? Każdą złą uchwałę należy poprawić albo wręcz uchylić, aby nie szkodzić. Adres Żbiku jak należy, tylko trzeba się trochę znać na sprawach samorządowych. Tak więc czekamy kiedy PiS rozliczy burmistrza z nieuprawnionych zwolnień z podatków na 10 lat? Za to jest kryminał.
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 28.05.2020, 09:29
MAJA MAJA TA ULGA NIE MA OPCJI POLITYCZNYCH jak mawiał volterie " wszyscy sa tej samej wiary kiedy chodzi o pieniadze" ha haah ja bym dodał opcji politycznej
komuniści
komuniści 27.05.2020, 18:00
To ci brumistrza GiS i Romanicza PiS - starzy propagandziści!
ajwaj aleluja i do przodu
ajwaj aleluja i do przodu 27.05.2020, 15:21
tam ze zdjecia ks kozłoski patrzy i gały przeciera ha ah ah co to za szopka jak za komuny ha ah ah
Mieszkaniec gminy Gryfino
Mieszkaniec gminy Gryfino 27.05.2020, 14:02
Żądam debaty na najbliższej sesji o standardach życia publicznego, o uczciwości , o transparentności działań urzędów i urzędników w związku z afera spekulacji działkami. Dla spekulantów wykorzystujących urząd nie ma miejsca w życiu publicznym naszej gminy a tym bardziej nie ma miejsca na jakiekolwiek funkcje w gminie czy powiecie. Nie chcemy mafii i gangów rodzinnych. Wystarczy, że są w rządzie PiS. To samo dotyczy powiatu. Rodzina spekulantów musi odejść w niebyt.
Mniej niż 30 srebrników
Mniej niż 30 srebrników 27.05.2020, 11:38
Są niczym bo sprzedali się za nic.
oceniacz
oceniacz 27.05.2020, 08:55
To jak prowadzi sesję to kompletne dno. Taki bezradny lizus władzy.
456
456 27.05.2020, 09:45
To wzorem twoim zdaniem była poprzednia sesja?
654
654 27.05.2020, 20:28
a jednak była, bo to sesja Rady Miejskiej a nie burmistrza który nie wie kiedy może zabrać głos i twierdzi że w każdym momencie, teraz Romanicz dał mu wszystkie momenty i nie widzi ze coś nie tak
Dziennikarz
Dziennikarz 27.05.2020, 07:36
Ale pytania!
do dziwnego dziennikarza
do dziwnego dziennikarza 27.05.2020, 09:11
Pytania bardzo dobre i na temat,natomiast odpowiedzi na nie to już niekoniecznie
przew. koła PiS
przew. koła PiS 27.05.2020, 08:54
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi - tak mówi obiegowa prawda.
Do p Romanicza
Do p Romanicza 26.05.2020, 23:45
Panie Romanicz unika Pan odpowiedzi ? Przecież TA klimatyzacja jest zakładana w BUDYNKU BANKU i nie chodzi o warunki pracy,tylko o lekkomyślnoślne wydawanie gminnych środków ! To kogo Pan reprezentuje?
ten ***
ten *** 26.05.2020, 23:29

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Przyjaciel
Przyjaciel 26.05.2020, 23:17
A dla pracowników oświaty, laguny itp. Gmina mogła się starać o zasiłek postojowy (2080 zł) dla pracowników i zwolnienie że składek ZUS. Tak mówił premier Morawiecki.
Tata
Tata 31.05.2020, 07:26
Nie mogła
takie to terceciarze
takie to terceciarze 26.05.2020, 23:29
Ale nie potrafili.
Sasur
Sasur 26.05.2020, 22:51
Panie Romanicz chyba jednak nie wszyscy z pańskiego klubu są w opozycji. Przelicz pan dokładnie.
J
J 27.05.2020, 07:55
A no niech się jeszcze przyzna ilu to członków gryfińskiego klubu stracili, przez te swoje gierki i układanki.
baron
baron 27.05.2020, 09:30
Jakie gierki i z kim układanki.
monk
monk 26.05.2020, 22:36
Trzeba zachowywać się odpowiedzialnie za budżet.
przedsiębiorca
przedsiębiorca 26.05.2020, 22:33
Romanicz jest odpowiedzialny za to, że specjalnie dał taki termin sesji żeby było pozamiatane i przedsiębiorcy nie mogli już nic zyskać. I jako przedsiębiorca pod tym względem oceniam go negatywnie. Chyba zapomniał że ma służyć mieszkańcom a nie z burmistrzem prowadzić gierki, bo ja sie czuje przez nich wykiwany.
firma
firma 26.05.2020, 22:46
Święta prawda. Też tak myślę

Pozostałe