Polsko-niemiecka rodzina sokołów wędrownych w Elektrowni Dolna Odra

  • 29.05.2020, 16:36
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Polsko-niemiecka rodzina sokołów wędrownych w Elektrowni Dolna Odra
Od 16 lat gniazdo na kominie Elektrowni Dolna Odra, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, systematycznie zasiedlane jest przez sokoły wędrowne. Niedawno para sokołów wędrownych, z których samiec ma polski rodowód a samica pochodzi z Niemiec, doczekała się pary młodych. 22 maja sokolnicy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” odwiedzili gniazdo oraz zaobrączkowali dwa, czterotygodniowe sokole maluchy.

Elektrownia Dolna Odra to kolejny po Elektrowni Bełchatów obiekt PGE GiEK, gdzie w tym roku przyszły na świat pisklęta sokołów wędrownych. Świadczy to o wyjątkowej sympatii, jaką nas obdarzyły. Dbamy o to, aby sokoły miały w naszych elektrowniach komfortowe warunki do życia i nie były narażone na jakiekolwiek uciążliwości – mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

 

Położona w parku krajobrazowym Elektrownia Dolna Odra od 16 lat gości sokoły wędrowne na wysokości ok. 100 m na jednym z działających kominów. W tym roku para sokołów doczekała się dwójki młodych samców, które już zostały zaobrączkowane. Ornitolodzy ze stowarzyszenia „Sokół” odkryli także, że rodzice sokolich bliźniaków to para międzynarodowa – polsko-niemiecka.

 

Nasze gniazdo to jedno z najstarszych stanowisk lęgowych sokoła wędrownego - gatunku, który jeszcze do niedawna praktycznie w naszym kraju nie występował. Cieszymy się, że Elektrownia Dolna Odra miała swój ogromny wkład w odbudowanie populacji tego najszybszego ptaka na ziemi – podkreśla Piotr Litwin, dyrektor Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

 

Sokoły wędrowne należą do najrzadziej występującego gatunku ptaków drapieżnych w Polsce. Głównie osiedlają się na półkach skalnych, w górach lub na klifach oraz w lasach. Same nie budują gniazd, wykorzystują gniazda innych dużych ptaków, zwłaszcza drapieżnych – bielików, rybołowów, orlików, ale także bocianów czarnych. Bardzo chętnie zajmują też gniazda w koloniach czapli i kormoranów. Do tej pory w Elektrowni Dolna Odra przyszło na świat aż 31 piskląt sokołów wędrownych.

 

Od wielu lat teren Elektrowni Dolna Odra zamieszkuje także wiele innych gatunków ptaków podlegających prawnej ochronie, tj. jaskółki brzegówki gniazdujące na nieczynnej kwaterze składowiska odpadów paleniskowych i pustułki mieszkające w bliskim sąsiedztwie urządzeń blokowych. Wpływ na osiedlanie się ptaków w dużym stopniu ma położenie elektrowni w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, którego terytorium w całości pokrywają tereny Natura 2000 będące obszarem szczególnej ochrony ptaków.

 

Gniazda sokołów wędrownych można spotkać na kilku obiektach Grupy PGE. Oprócz Elektrowni Dolna Odra znajdują się one także w Elektrowni Bełchatów oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.

Na stronie internetowej PGE GiEK i Zespołu Elektrowni Dolna Odra można obejrzeć film z obrączkowania sokolich piskląt. Materiał wideo można również pobrać tutaj:

è https://pwp.gkpge.pl/s/PrGyzDEtDj9xnwe

è Hasło: PGEGiEK!2020

Sandra Apanasionek
Koordynator współpracy z mediami - Rzecznik Prasowy
Departament Komunikacji
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

 

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

KP
KP 31.05.2020, 00:52
Ciekawe w jakim języku porozumiewa się ta para
Blandyna Migdalska
Blandyna Migdalska 30.05.2020, 06:38
Gniazdo dla sokołów założone zostało przez pracowników Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry na mocy porozumienia między Dyrektorem Parku i Dyrektorem Elektrowni. Towarzystwo "Sokół" włączyło się dopiero po zasiedleniu gniazda przez sokoły i uzyskanie przez nie sukcesu lęgowego.Opiekę naukową nad przedsięwzięciem sprawował prof.dr. Zygmunt Pielowski, który przed laty rozpoczął ochronę sokoła wędrownego w Polsce.
Byłam inicjatorem tego przedsięwzięcia.
Dyrektor Parku.
mlody
mlody 30.05.2020, 09:50
I brawa dla Pani!
rus
rus 29.05.2020, 23:12
Jak Niemiecka to wrona!
Dzięki Bogu.
Dzięki Bogu. 29.05.2020, 19:44
Chociaż miłość nie zna granic...
cyrk
cyrk 29.05.2020, 18:21
A kto im tam przeszkadza i po co?
bocca
bocca 29.05.2020, 17:19
A ze względu na pandemię mogą tak spółkowac bez kwarantanny?!

Pozostałe