Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:42
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kiedy przyjadą do nas turyści zza Odry bez obowiązku kwarantanny

Każdy dzień zwłoki w opracowaniu klarownych zasad odmrożenia turystyki zagranicznej, to straty liczone w milionach nie tylko dla Pomorza Zachodniego, ale dla całej Polski – alarmuje marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz. Wczoraj spotkał się z przedsiębiorcami ze Świnoujścia, którzy opisywali dramatyczną sytuację swojej branży. Dlatego marszałek zwrócił się w ich imieniu do wicepremier Rady Ministrów, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz z prośbą o pilne spotkanie, w czasie którego miałaby przedstawić tzw. mapę drogową określającą zasady przywrócenia ruchu dla turystów zagranicznych.
Kiedy przyjadą do nas turyści zza Odry bez obowiązku kwarantanny
Hotelarze protestowali na granicy w Świnoujściu w ostatnią sobotę.

Autor: S.R.

Brak precyzyjnych informacji, kiedy turyści mogą przyjechać do Polski bez obowiązku kwarantanny i na jakich zasadach sprawia, że osoby planujące wakacje wybierają inne destynacje. Teraz jest kluczowy moment w walce o zagranicznego klienta. Inne kraje zrozumiały to szybciej i wygrywają z Polską w przedbiegach. Przedsiębiorcy mówili o lawinie odwoływanych rezerwacji na lipiec, sierpień i wrzesień, czyli te miesiące, które mogą zadecydować o przetrwaniu bądź upadłości setek firm – mówi Olgierd Geblewicz. – To niedopuszczalne, bo stanowić będzie nie tylko o potężnych stratach dla gospodarki Pomorza Zachodniego, ale dla branży turystycznej w całej Polsce.

Marszałek zwraca też uwagę, że ta sytuacja fatalnie wpłynie nie tylko rozpoczynający się właśnie sezon, ale będzie dotkliwa także w przyszłych latach. Turyści raz zmuszeni do rezygnacji z wcześniej zaplanowanych podróży łatwo zmieniają upodobania i w przyszłości wybierają inne miejsca, do których nie zostali w żaden sposób zniechęceni.

Czas gra na niekorzyść całej branży, ale także samorządów. Trzeba pamiętać, że zasady określone przez rząd, to dopiero pierwszy krok. Ciężar dostosowania się do nich i przygotowania infrastruktury do nowych warunków spada na przedsiębiorców, ale także na gminy . To również będzie wymagało czasu i nakładów finansowych. Musimy mieć możliwość dobrego zorganizowania pobytu zagranicznych gości, aby był bezpieczny zarówno dla nich, jak i mieszkańców regionu – dodaje Olgierd Geblewicz.

Podczas wczorajszego spotkania przedsiębiorcy nie kryli swojego oburzenia na opieszałość rządu. – Utrzymując nakaz kwarantanny rząd wspiera niemieckie hotele, które są pełne. Czy to nie jest polityka proniemiecka? – pytał jeden z nich. – Jeżeli sytuacja się utrzyma dłużej, to po promenadzie w Świnoujściu więcej będzie spacerować komorników i syndyków masy upadłościowej, niż turystów!- dodał inny.

„Turystyka jako jedna z wiodących gałęzi gospodarki województwa zachodniopomorskiego, ma znaczny udział w PKB województwa - ok. 15%. W związku z obostrzeniami związanymi z przeciwdziałaniem pandemii COVID – 19 branża turystyczna i okołoturystyczna są najbardziej poszkodowane. Odbudowa jej pozycji wymaga natychmiastowej reakcji, w tym przede wszystkim rozpoczęcia standardowej obsługi klientów z kraju i zagranicy, by uchronić przed upadkiem wiele firm stojących dziś u progu bankructwa” – czytamy w piśmie do minister Jadwigi Emilewicz. – „Wiele krajów, m.in. Włochy, Hiszpania, Portugalia, Słowenia, Grecja, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Dania, Litwa, Wielka Brytania, Egipt, Turcja, z dużym wyprzedzeniem nakreśliły swoim przedsiębiorcom, od kiedy i na jakich zasadach będzie funkcjonowała turystyka przyjazdowa. Cypr zaoferował ponadto kwarantannę na koszt państwa wszystkim turystom, którzy ulegną zarażeniu koronawirusem. Polska nadal pozostaje krajem, który niczego nie może zapewnić przedsiębiorcom ani zaoferować turystom”.

Marszałek domaga się wizyty pani minister do końca tygodnia. Jeśli nie będzie to możliwe, proponuje zorganizowanie wideokonferencji, w czasie której przedsiębiorcy dowiedzą się, w jaki sposób problem zostanie rozwiązany. Na odpowiedzi w tej kwestii czekają nie tylko zachodniopomorscy przedsiębiorcy. Kondycja i znaczenie polskiej turystyki zależą w tej chwili od szybkiej reakcji ze strony rządu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
rus 03.06.2020 22:15
Komentarz zablokowany

rus 03.06.2020 21:53
Komentarz zablokowany

rus 03.06.2020 21:44
A czy ten Gębewicz nie wie, że to Niemcy mają zamkniętą granicę a nie Polska?

Dobra rada 03.06.2020 23:51
Bez żadnego problemu wjedziesz do Niemiec. I to od dłuższego czasu.. Radzę spróbować a potem sie wypowiadać.

Kwarantanna dla debili 04.06.2020 01:10
Od wejścia do UE wjazd do Niemiec jest cały czas bez ograniczeń

rus 03.06.2020 21:44
Komentarz zablokowany

PiSman 03.06.2020 21:33
Zrozumcie, że rząd ma trudny orzech do zgryzienia. Trzeba wziąć pod uwagę różne scenariusze. Turystyka z całym szacunkiem, ale nie jest nawjażniejsza bo nie stanowi najwięcej dla dochodu narodowego.

wypad2020 04.06.2020 01:12
Nie będą nam tu w różnych obcych językach mówić ile mamy zarabiać

Wanda 03.06.2020 21:26
Komentarz zablokowany

szybko 03.06.2020 21:30
I po co ta mowa nienawiści i ksenofobia? Admin do roboty. Zgłaszam wpis!

Naplet 03.06.2020 20:52
Nie wpuszczac zlodziejii

stop koronawirusą z niemiec 03.06.2020 18:32
I ZARAZĘ BĘDĄ ROZNOSIĆ PO KRAJU dość *** zarazy

zapmaiętaj Sasza 03.06.2020 19:05
Małczaj proklemlowski trollu. Nie chcemy to tiowarzyszy z Moskwy podżegających do konfliktu!!!

Fakty 03.06.2020 23:56
Chyba Polacy tam.. . Tu na 56 przetestowanych 1 chory... Tam na 87.

Naplet 03.06.2020 15:31
Darmozjady za Odry juz szykuja sie na darmowe ciasta i paczusie Polskie......,nie wpuszczac *** do Polski

wąchacz 03.06.2020 18:29
Milcz proklemlowski trolu Naplet!

bistro 03.06.2020 15:11
Teraz mają w Warszawie wazniejsze rzeczy na głowie - wybory prezydenckie, niz jakieś tam przejścia graniczne.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama