Fundusz Solidarnościowy - wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin

  • 26.06.2020, 09:29
  • Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Fundusz Solidarnościowy - wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin ZUW (arch.)
Prawie 1,2 mln zł ze środków Funduszu Solidarnościowego trafi do samorządów województwa zachodniopomorskiego. Wojewoda Tomasz Hinc podpisał umowy z MRPiPS, dzięki którym na Pomorzu Zachodnim będą realizowane dwa programy: „Opieka wytchnieniowa” oraz „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych to państwowy fundusz celowy, którego dysponentem jest minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Ma na celu wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych. Ustawa dotycząca utworzenia Funduszu weszła w życie 1 stycznia 2019 r, a jego zasadniczym źródłem finansowania jest danina solidarnościowa.

W ramach Funduszu w 2020 r. na program „Opieka wytchnieniowa” do 16 gmin i dwóch powiatów Pomorza Zachodniego trafi 791 tys. 257 zł.

- Program skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi i dorosłymi z orzeczeniem o niepełnosprawności – mówi wojewoda Tomasz Hinc – W ramach tego programu członkowie rodzin mogą też korzystać ze wsparcia w postaci specjalistycznego poradnictwa, które pomoże im podnieść umiejętności w zakresie opieki nad osobą niepełnosprawną.

 

Kolejny program, finansowany w ramach Funduszu, to „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”. W ramach edycji na 2020 r., na Pomorze Zachodnie trafi 404 tys. 270 zł do 11 gmin na dofinansowanie usług opiekuńczych.

  • Celem tego programu jest zapewnienie wsparcia w postaci usług opiekuńczych, także specjalistycznych, dorosłym osobom niepełnosprawnym do 75. roku życia oraz dzieciom do 16. roku życia – mówi wojewoda Tomasz Hinc – To program, który ma poprawić dostępność do usług opiekuńczych, poprawić ich jakość i rozszerzyć ofertę.

 

Pełna lista rekomendowanych wniosków z gmin, które otrzymają dofinansowanie po podpisaniu umów z wojewodą zachodniopomorskim znajduje się naszych stronach internetowych.

Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

88
88 27.06.2020, 06:55
ciekawe, czy od poniedziałku PiSdzielcy też będą tacy hojni.
To nie jest przypadkiem kompetencja Nikotyńskiego
To nie jest przypadkiem kompetencja Nikotyńskiego 26.06.2020, 14:14
Gryfino znów NIC. Jakieś fatum.
Kaya
Kaya 26.06.2020, 13:14
Niepełnosprawni cały czas otrzymują dodatki. Co za tuska dostawali, chcecie powrotu tych co zabierali. A Trzaskowski musi spłacić długi wobec Sorosa, jak myślicie z czyjej kieszeni to pójdzie? Myślcie, oj myślcie Polacy.
popieram Tuska
popieram Tuska 26.06.2020, 14:58
Oj, jeżeli się nie mylę to za Tuska rodzice którzy zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem otrzymali świadczenie pielęgnacyjne. I to jest konkretne wsparcie. A nie tam coś na pociechę.
wstyd mi za takich ludzi
wstyd mi za takich ludzi 26.06.2020, 12:10
Przed wyborami przypomnieli sobie i o niepełnosprawnych nawet. Po wyborach będzie tak jak z tymi strajkującumi z sejmowych korytarzy
bress
bress 26.06.2020, 10:59
Co ostatnio pan wojewoda taki aktywny się zrobił?

Pozostałe