Arborysta musiał użyć technik alpinistycznych

  • 29.06.2020, 14:28
  • Media Lasy Szczecin
Arborysta musiał użyć technik alpinistycznych
Mamutowiec olbrzymi, który rósł przed laty w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej, a właściwie pozostałość po jego majestacie ustąpił miejsca nowemu przychówkowi. Niepokojące oznaki obumierania jednego z najsłynniejszych drzew ogrodu ujawniły się około 1985 roku. Ich prawdopodobną przyczyną było porażenie korzeni przez opieńkę i przemarznięcie drzewa. Aby zachować w pamięci jego obecność uschnięte konary wraz z fragmentem pnia zostały usunięte kilka lat później, z pozostawieniem stojącego odziomka o wysokości około 6 metrów. Po wielu latach również i on uległ rozkładowi na tyle, że jego dalsza obecność stała się poważnym zagrożeniem dla każdego, kto przystawał w pobliżu.

- Pod koniec czerwca pożegnaliśmy ów fragment usuwając go w spektakularny sposób z uwagi na konieczność ochrony innych roślin kolekcji i bezpieczeństwo publiczne. Prace prowadzone były przez arborystę, przy użyciu technik alpinistycznych, które wykorzystujemy często w skomplikowanych pielęgnacjach i formowaniu koron tutejszych okazów - mówi Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa w Gryfinie (RDLP w Szczecinie).
 

Na terenie ogrodu rośnie obecnie 6 młodych mamutowców, w tym okaz wyjątkowy, bo otrzymany z nasion mamutowca rosnącego w pobliżu Generała Shermana. "Generał" jest najwyższym okazem tego gatunku i rośnie w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii (USA). Jak podają źródła to również największe drzewo rosnące na świecie (wiek 2,5 - 3 tys. lat; wysokość 84 metry; średnica pnia 8 metrów).
Nadleśnictwo Gryfino (RDLP Szczecin), na którego terenie znajduje się Ogród w Glinnej, ogłosiło konkurs, w którym nagrodą będą „plastry” drewna pozyskane z mamutowca.

 

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Gryfino: https://gryfino.szczecin.lasy.gov.pl
Ogród Dendrologiczny w Glinnej jest znany w Polsce z rosnących tu kilku największych w naszym kraju okazów drzew obcego pochodzenia. Położony jest na południowo - wschodnich obrzeżach Wzgórz Bukowych, na pograniczu Równin Wełtyńskiej i Pyrzycko-Stargardzkiej. Otaczające go morenowe wzgórza pokryte wysokim bukowym lasem, łagodzą negatywny wpływ zimnych wiatrów ze wschodu, północy i zachodu. Jego północną część przecina niewielki, okresowo zanikający strumień Gliniec. Ogród można zwiedzać codziennie.

Media Lasy Szczecin

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

reszka
reszka 29.06.2020, 16:53
Piszecie ciekawie o technikach alpinistycznych a jakieś prymitywne zdjęcia przedstawiacie.
twist
twist 29.06.2020, 22:27
krzaczory
dziwy nad dziwami
dziwy nad dziwami 29.06.2020, 16:23
taboret alpinista?
rety
rety 29.06.2020, 16:52
arboret!

Pozostałe