Narkotyki wykryjemy bezprzewodowo - chwali się Przemysław Łopato

  • 01.07.2020, 12:54
  • dost.
Narkotyki wykryjemy bezprzewodowo - chwali się Przemysław Łopato
Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości wzbogaciło się o najnowocześniejszą aparaturę, która jest przeznaczona do zobrazowania nieprzewodzących struktur technicznych za pomocą fal elektromagnetycznych. Łączna wartość inwestycji to 1,8 mln złotych.

Spektroskopy terahercowe dzięki połączeniu technik elektronicznych i optycznych, generują bardzo krótkie impulsy pola elektromagnetycznego. Impulsy te wysyłane są w kierunku badanego materiału. Po przeniknięciu przez ten materiał lub po odbiciu się od niego rejestrowany i analizowany jest jego kształt oraz widmo częstotliwościowe – wyjaśnia dr hab. inż. Przemysław Łopato, prof. ZUT

Pozwoli to na badanie nowoczesnych struktur (sztucznych, projektowanych i wytwarzanych przez człowieka metamateriałów) oraz przeprowadzanie pomiarów spektroskopowych, czyli wykrywania obecności różnych materiałów w badanej próbce.

-Dzięki badaniom w sposób bezprzewodowy, będziemy mogli wykryć niebezpieczne substancje takie jak narkotyki, czy materiały wybuchowe lub mikrouszkodzenia np. na powierzchni skrzydeł samolotów, co w przyszłości może zapobiec katastrofom lotniczym – tłumaczy dr hab. inż. Przemysław Łopato, prof. ZUT.

Obecnie taki sprzęt posiada m.in.: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska. Laboratorium będzie służyło głównie do przeprowadzenia badań naukowych stosowanych, czyli odpowiadających na zapotrzebowanie dzisiejszego przemysłu oraz podstawowych w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. W Laboratorium Anten i Technik Wysokich Częstotliwości planowana jest również realizacja zadań dydaktycznych w ramach dyplomów inżynierskich, magisterskich oraz prac doktorskich.

Mateusz Lipka

Rzecznik prasowy ZUT

dost.

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

polin 100 lat za murzynami ha ha ah
polin 100 lat za murzynami ha ha ah 01.07.2020, 22:03
tesla takie tematy juz 100 lat temu wynalazł ha ha aha
konkretnie
konkretnie 02.07.2020, 00:10
Niby co wynalazł?
jarzeniówka
jarzeniówka 01.07.2020, 20:57
Łopatologicznie to wyjasniliście!
kinol
kinol 01.07.2020, 18:52
Policjanci będą wniebowzięci!
X
X 01.07.2020, 18:48
Brawo !

Pozostałe