Uwaga! Betonoza wkracza do parku

  • 01.07.2020, 19:54
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Uwaga! Betonoza wkracza do parku
Najpierw przerzedzili park i okroili nieco jego granice. Potem wycięli stare zdrowo wyglądające drzewa naprzeciw dworca PKP. Teraz w ramach tej samej inwestycji betonują wokół dworca i zagarniają obszar należący niedawno do parku.

Zatrważająca jest liczba drzew, która poszła pod topór za czasów burmistrza Mieczysława Sawaryna. Już mówi się on nim, że „zastał Gryfino drzewiaste, a zostawił <>”. Nie dość, że zniszczony został skwer przed PKP, to już zaczyna się „betonowanie” parku.

Zjawisko, które zaprowadza się na siłę (bez większych dyskusji publicznych i konsultacji z ekologami) nazywa się betonozą. Czym jest to zjawisko? To trend patoestetyki miasta polegający na wycince drzew, krzewów, likwidacji trawy i przykryciu kostką oraz tworzenie betonowej pustyni. Gdy żar słoneczny pali, gdy pada zbyt duży deszcz, to studzienki nie nadążają odbierać wody, która spływa i zalewa niższe tereny. Biorąc pod uwagę zmiany klimatu, betonoza to barbarzyństwo. A suszę mamy już, ulewę np. wczoraj przeżyła Warszawa. Trzeba wyciągać wnioski!

Betonowa pustynia powstaje pod oknami Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie. W sumie nie wiadomo co to za budowa, bo obfotografowaliśmy dookoła inwestycję i nie ma żadnej tablicy informacyjnej. Gryfińska władza przecież nie musi być transparentna i tłumaczyć się na co wydaje pieniądze podatników…

Po zakończeniu inwestycji władzom Gryfina w czasie ulewy nie będzie padać na głowę (ewentualnie jak nie przeczyszczą rynny, spadnie na chodnik). Mają dach nad głową. I skwar im niestraszny, bo przecież założyli klimatyzację. Na zamkniętym parkingu wsiądą do swoich samochodów i odjadą w klimatyzowanych autach. Ale dla wielu ludzi tworzona betonoza da się we znaki.

Obecnie poszerzono parking, wchodząc nawet między drzewa. To może doprowadzić do obumarcia schorowanych już kasztanowców. To gwałt nie tylko na estetyce, ale i cios zadany przyrodzie oraz zgotowanie ludziom „patelni” czy „zmywarki” w zależności od pogody. Zastanawia gdzie mieli rozum ci, którzy planowali i zatwierdzali gryfińską betonozę podczas zmian klimatycznych.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (140)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

veto
veto 07.07.2020, 19:59
Betonozie veto!
po analizie
po analizie 06.07.2020, 01:16
Zwyk ly brak wyboraxni czy głupota które będa kosztowały męki następne pokolenie, a może nawet 2 pokolenia.
ws58
ws58 05.07.2020, 11:22
Krawężniki jako zapory przeciwczołgowe?Na bogato. Wyglądają jak skrajny debilizm.
psychiatra
psychiatra 04.07.2020, 21:39
Betonozę powinni kwalifikowac jako chorobę!
Malik
Malik 04.07.2020, 13:20
Jeszcze więcej parku zabrać za mało parkingów jest
Deszcz
Deszcz 03.07.2020, 13:33
jak zacznie lać deszcz to wszystko z od dworca poleci piorunem w dół nowo wyremontowaną 1 Maja i zabierze wszystko co napotka na swojej drodze
patoestetyka tercetowa
patoestetyka tercetowa 03.07.2020, 09:15
Metropolia prymitywowi kojarzy się z betonem. Nie wie, ile kasy wydają MĄDRZY GOSPODARZE – żeby miastom przywrócić zieleń.
Ale widać więcej znajomych właścicieli firm budowlanych...
Karol
Karol 03.07.2020, 10:11
Gdyby głupota umiała świecić świeciłbys jaśniej od halogenu.
cheche
cheche 03.07.2020, 11:48
ulubione powiedzonko "geniusza" tercetowego...
Tylko czy on sam wie, co to "halogen"?
miejscowy
miejscowy 03.07.2020, 09:20
Miasto okey tylko władze ch...e!
nick
nick 03.07.2020, 05:32
"Rozum",to oni mają,w kieszeniach,właściwie w portfelach!
5-10-15
5-10-15 03.07.2020, 09:19
Albo kopetrach!
Karolina
Karolina 02.07.2020, 20:19
Bo to wszystko przez tego Sawaryna. Zachciało mu się nowych dróg, chodników, parkingów. Kiedyś to było fajnie same dziury, kocie łby, stanęło się gdzie chciało albo w krzakach. A tu proszę metropolię robi a naród nie przyzwyczajony woli naturę. Powinien wszędzie trawy zasiać i będzie jedną wielka łąka. Wszystko zarośnie a my na kocykach będziemy sobie leżeli. Samochody na kołki i pieszo.
Nie wiem po co on to robi a tak byłoby fajnie.
do idiotki, co 50 lat temu chodziła po mieście - bo tylko kocie łby pamięta...
do idiotki, co 50 lat temu chodziła po mieście - bo tylko kocie łby pamięta... 03.07.2020, 09:19
Bo to wszystko przez tego Sawaryna. Zamiast pytać ludzi, co chcą, to "zachciało mu się" - i robi. A płacą ludzie. Ale przetargi robi on... A ludzie, których nie stać na samochód z klimatyzacją będą się prażyć na łysym dworcu PKS
Bo oszust na „wizualizacji” każdy krzaczek chronił. A wyrżnął wszystkie.

A odnośnie dziur - to przy zrywaniu asfaltu na 1 maja i Sprzymierzonych okazało się, że poniemieckie bruki są równiejsze od tych niejednego chodnika, co był robiony w ostatnich 5 latach...
obserwator
obserwator 03.07.2020, 10:18
Prawda!
Kozioł
Kozioł 03.07.2020, 10:06
Ty się najwyraźniej marnujesz. Zamiast pisać komentarze to powinieneś zarządzać. Jak to powiedział Czerepach Po prostu GENIUSZ 😂😂
Koziołowa:)
Koziołowa:) 03.07.2020, 11:50
Oj - stanowisko Czerepacha w gminie obsadzone. Nawet dwóch się ciągle gryzie... Tylko ten Kozioł - nijak nawet minimum zadatków nie ma...
ten co liczy
ten co liczy 03.07.2020, 08:47
Gdyby rządził i 5 kadencji to Łużycka dalej byłaby polną drogą i wstydem miasta !!!
Tylko tu tak jest
Tylko tu tak jest 02.07.2020, 19:44
To stała tendencja . Zobaczcie co zrobili z nabrzeżem. Przy obecnych, upalnych latach .nie da się wytrzymać , betonowa pustynia grzeje od dołu , słońce z góry . Na stanowwiska pchają się ludzie bez wyobraźni , horyzontow myślowych, którzy akceptują projekty takich samych pseudo architektów . Biedne Gryfino.
BRAK ROZUMU
BRAK ROZUMU 02.07.2020, 19:25
TO JEST PO PROSTU FUSZERKA I BRAK WYOBRAŹNI CZY TAK W DOMACH ROBIĄ WYKAFELKUJA WC A MUSZLI NIE ZAMONTUJĄ CO TO ZA GOSPODARZ CZY OCZU NIE MA Z JEDNEJ STRONY LUDZIE A Z DRGIEJ TO KTO NAPRAWDĘ WSTYD A TERA JAK TO ZROBIĄ BĘDĄ NISZCZYĆ TO CO ZROBIONE
ekol
ekol 02.07.2020, 19:23
Kiedysś zapłaczecie przez ta betonozę!
to nie lokiga to pustynia mentalna
to nie lokiga to pustynia mentalna 02.07.2020, 19:03
Nawet jak posadzą w miejsca starych drzew nowe to jaka to logika? Wyciąć starodzew aby za kilkadziesiąt lat mieć taki sam krajobraz jak dziś? To po co wydawać pieniądze?
nie drogowiec
nie drogowiec 02.07.2020, 17:22
Fajnie się to czyta jak się wypowiadają sami architekci zieleni, drogowcy. A ja nie jestem ani architektem zieleni ani drogowcem i powiem wam tak, Sawaryn robi porządki w tym zaniedbanym od lat mieście i robi to znakomicie a pseudo architektom nic nie pozostaje jak wyć z zazdrości.
patoestetyka tercetowa
patoestetyka tercetowa 03.07.2020, 09:21
„fachowców” z umigu przyłapali, jak po placach budów między spychaczami pomykali bez kasków i kamizelek – elementarnego wyposażenia bezpieczeństwa. Za to jak Sawaryn i Miler wbijali pierwszą łopatę w środku drogi w las – mieli kaski na łbach...
wstyd mi za was
wstyd mi za was 02.07.2020, 19:01
Przestań urzędniku "nie drogowiec" wciskać kit. Był skwer z ponad 100-letnimi drzewami a wy je wycięliście. Nie trzeba być fachowcem aby wiedzieć że jesteście wandale.
nie drogowiec
nie drogowiec 02.07.2020, 19:59
Tylko ci pogratulować. Co ty myślisz że tu piszą urzędnicy? Puknij się w głowę i to porządnie to ty mi wyglądasz na urzędniczkę i to z powiatu.
patoestetyka tercetowa
patoestetyka tercetowa 03.07.2020, 09:23
twoje odzywki wyglądają mi na tych od wódki reklamowanej w gminnym lokalu... od której mieli "procencik", jak się chwalili...
Cwancyk
Cwancyk 02.07.2020, 15:12
We wszystkich miastach Europy, USA i części cywilizowanej Azji likwiduje sie parkingi w miastach a u nas odwrotnie. A miały być parkingowce i garażowce . Srutututu obiecał.
Piotr
Piotr 02.07.2020, 19:04
Miastach tak a przecież Gryfino ma tylko wójta!
patoestetyka tercetowa
patoestetyka tercetowa 03.07.2020, 09:25
ten wójt, to z gruzińskiego nadania - o wyjeździe dowiedzieliśmy się z fejsbuka innych gmin, bo u nas była to tajna wyprawa...
szok
szok 02.07.2020, 15:02
Brak poszanowania praw przyrody an cała wycinka!
Zielone miasto
Zielone miasto 02.07.2020, 14:58
Mają wyciąć jarzębinki przed urzędem i położyć betonową kostkę.
nie pogrążajcie się
nie pogrążajcie się 02.07.2020, 15:02
do Zielone miasta: tak teraz działają teraz fejkniusiarze z UMIG?
ten co liczy
ten co liczy 02.07.2020, 14:07
A propos betonowania, zajrzyjcie proszę na stronę Bielska Podlaskiego z dopisem hala sportowa, gabarytowo i funkcjonalnie jest podobna naszej sali hali i o zgrozo też jest przy ogólniaku, a teraz najważniejsze, koszt budowy to 9 milionów złotych, porównajcie to do naszego bunkra !!!
patoestetyka tercetowa
patoestetyka tercetowa 03.07.2020, 09:29
Wiele samorządów w poprzedniej kadencji wybudowało sale gimnastyczne za kilka razy mniejszą kwotę niż w Gryfinie - nie tylko Bielsk Podlaski.
Wystarczy wrzucić w wyszukiwarkę.
A ta sala - to ani gminnych rozgrywek nie zrobią, bo widownia nie pomieści 30 osób z każdej szkoły - ani koncertów nie będzie.
Bardzo droga w utrzymaniu sala do lekcji wuefu. I do spotkań towarzyskich paru gostków w wieku podstarzałym...
5-10-15
5-10-15 02.07.2020, 15:06
Od mniejszej kwoty są mniejsze procenty.
nick
nick 03.07.2020, 05:35
Do kieszeni,portfela...oczywiście!
Heil Rafał
Heil Rafał 02.07.2020, 13:19
Nie jakiś tam PARK , tylko POniemiecki Cmentarz !!!
przecież
przecież 02.07.2020, 15:07
Wszystkie parki w Szczecinie powstały na dawnych cmentarzach ale to nie powód aby wycinać drzewa na skwerach.
pchła
pchła 02.07.2020, 11:42
Na całym świecie zrywa sie beton i sieje trawę oraz sadzi drzewa a w zacofanym Gryfinie odwrotnie,ludzie obudżcie się nie pozwólcie sie zabetonować
wniosek
wniosek 02.07.2020, 11:52
Sawaryn i jego tercet to nie tyko leniwi ale i zacofani ludzie.

Pozostałe