Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 03:22
Reklama
Reklama
Reklama

Wolny handel a interes małych i średnich firm

Małym i średnim przedsiębiorstwom z Unii Europejskiej coraz większe trudności sprawia konkurowanie z międzynarodowymi korporacjami. Zarówno na światowych rynkach jak i na obszarze samej Unii. Europejskie Regiony zwróciły uwagę Komisji Europejskiej, by w pełni korzystała z instrumentów ochrony handlu i opracowała nowe narzędzia, które pomogą bronić konkurencyjności. Opinię „Wdrażanie umów o wolnym handlu perspektywa regionalna i lokalna” przyjął Europejski Komitet Regionów. Znalazły się w niej uwagi zgłoszone przez marszałka Olgierda Geblewicza.
Wolny handel a interes małych i średnich firm

Autor: dost.

Ponad 70 rynków i 41% unijnego handlu na świecie, takie znaczenie dla europejskiej gospodarki mają umowy handlowe UE z państwami trzecimi. Według wyliczeń Komisji Europejskiej od wywozu towarów poza stary kontynent zależ aż 36 mln miejsc pracy. To olbrzymi potencjał, z którego przedsiębiorcy nie zawsze potrafią korzystać, gdyż brakuje im wiedzy na temat umów o wolnym handlu zawieranych przez UE. Bruksela nie ma wątpliwości, że porozumienia powinny być jeszcze lepiej dostosowane do potrzeb sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

-Władze lokalne i regionalne mogą odegrać istotną rolę w tym zakresie, gdyż ze względu na swoją bliskość z MŚP i wiedzę na ich temat mogą skutecznie rozpowszechniać informacje o korzyściach płynących z umów o wolnym handlu. Jednocześnie musimy uważać, aby nie zaniedbać obszarów, które nie są przygotowane do stawienia czoła międzynarodowej konkurencji, ponieważ naszą rolą jest zagwarantowanie, że żaden region nie pozostanie w tyle. Oceny oddziaływania terytorialnego mogą stanowić tu potężne narzędzie, które pomoże odpowiednio wcześnie ustalić i zmierzyć możliwe oddziaływania, dzięki czemu miasta i regiony będą w stanie na czas uruchomić właściwe strategie – stwierdził Michael Murphy, przewodniczący Komisji ECON i sprawozdawca opinii KR-u „Wdrażanie umów o wolnym handlu – perspektywa regionalna i lokalna, przyjętej w trakcie posiedzenia”.

Szereg poprawek do opinii złożył również marszałek Olgierd Geblewicz, który w Komitecie Regionów przewodniczy frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Zaznaczył, że kryzys COVID-19 to poważny wstrząs dla gospodarek, który może obniżyć eksport towarów poza UE nawet o 470 mld. euro.

-Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź Komisji dotyczącą przeglądu polityki handlowej, co powinno doprowadzić do nowej strategii. Komisja powinna przyjrzeć się wdrażaniu umów o wolnym handlu w regionach i miastach. Unia musi wykorzystać swoje instrumenty ochrony handlu i opracować nowe narzędzia, by rozwiązać problemy zakłócające konkurencję i takie praktyki państw trzecich jak dotacje zagraniczne. Należy zapewnić przedsiębiorcom z UE równe warunki działania, szczególnie w obszarze zamówień publicznych – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek podkreślił również, że dzięki uruchomieniu przez UE dodatkowych funduszy na zwalczanie kryzysu, wiele firm z sektora MŚP utrzyma inwestycje oraz płynność finansową, a w konsekwencji uratuje miejsca pracy. W przyjętej przez Komitet Regionów opinii znalazły się także propozycje utrzymania grupy ekspertów ds. umów handlowych, w której regiony są gotowe odgrywać bardziej aktywną rolę. Dokument zostanie przekazany wszystkim instytucjom UE. Będą to oficjalne wskazówki i zalecenia europejskich samorządów dla unijnych instytucji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
poli 03.07.2020 22:41
I znowu Ten Gębostrzęp.

AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 03.07.2020 09:27
Komentarz zablokowany

rus 02.07.2020 22:14
Komentarz zablokowany

buk 02.07.2020 18:51
Jak wolny handel jak granice zamknięte?

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: za tydzień zmianaTreść komentarza: Dobre wiadomości dla stęsknionych za ciepłem. Możliwe, że już wkrótce temperatura zacznie się podnosić. Jeśli sprawdzą się najnowsze prognozy długoterminowe, to może się okazać że pogoda podczas majówki nie będzie najgorsza. Możliwe, że około 26 kwietnia w ciągu dnia zacznie robić się cieplej, a średnia dobowa temperatura powietrza może wzrosnąć do 10 stopni Celsjusza.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:40Źródło komentarza: W lesie są już grzyby. Grzybiarze pokazują borowikiAutor komentarza: przyjemnośćTreść komentarza: Skończyło się komentowanie polityczne. I jak błoga cisza.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:17Źródło komentarza: Druga tura w 3 gminach. Trwa cisza wyborczaAutor komentarza: Żal mi GryfinaTreść komentarza: Temu Panu już podziękujemy 21 kwietnia dostanie wilczy bilet.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:59Źródło komentarza: Ostatnie wystąpienie Sawaryna. Prawie wszystko wiadomo [FILM]Autor komentarza: JołTreść komentarza: No jak przeciez czekali z ogloszeniem przetargow do ostatniej chwili przed wyborami xD a umowa na bieznie w sp3? Podpisana 2 czy 3 dni przed rozpoczeciem robot hahaha kto tak robi? Tylko ktos kto nic nie zrobil przez 9 lat i teraz szybko na sile ma co powiedziec xD jako pisior juz nie dostanie kasy z rzadu na inwestycje, wiec zaraz po remoncie biezni i 400m drogi nastanie susza i za 5 lat bedzie sie chwalil tym co dzis ahahaData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:59Źródło komentarza: Zamkną parking aż na pół miesiąca! To kpina z mieszkańców!
ReklamaMrówka
Reklama