25 mln złotych dla zachodniopomorskich szkół i samorządów

  • 08.07.2020, 15:45
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
25 mln złotych dla zachodniopomorskich szkół i samorządów Fot. UMWZ
Ponad 244 tysiące uczniów i nauczycieli z Pomorza Zachodniego może skorzystać z tego wsparcia. Szkoły to kolejna grupa, do której trafi Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy. 25 mln zł na ten cel chce uruchomić Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach eurofunduszy dostępnych w Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020. O zgodę wystąpiono do Komisji Europejskiej. Wsparcie byłoby adresowane do gmin oraz powiatów i pomogło w przygotowaniu szkół do jesiennego powrotu uczniów.

Utrzymująca się epidemia wirusa COVID-19 zmusza do podjęcia działań zapobiegających zagrożeniu i skutkom koronawirusa w instytucjach opieki nad najmłodszymi dziećmi i placówkach edukacyjnych z Pomorza Zachodniego. Konieczny jest m.in. zakup środków ochrony osobistej, a także środków i sprzętów do utrzymania czystości i dezynfekcji. Specjalną pomoc chce uruchomić Województwo Zachodniopomorskie i przeznaczyć na ten cel 25 mln zł w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

 

- Jesienią uczniowie najprawdopodobniej wrócą do szkół. Wszystkie samorządy, które odpowiadają za edukację mają świadomość jak wiele działań należy podjąć by wszystko przebiegło bezpiecznie, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Koszty będą olbrzymie, a przecież jeszcze przed pandemią rządowa subwencja nie pokrywała potrzeb samorządów. Zwróciliśmy się prośbą do Komisji Europejskiej by eurofundusze pozostające w naszym regionalnym programie pomogły w zapewnieniu bezpieczeństwa. Jeśli otrzymamy zgodę to wsparcie Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego w regionie może odczuć prawie ćwierć miliona uczniów i nauczyciel - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Wysokość grantu dla danego samorządu będzie zależała od liczby uczniów i nauczycieli z poszczególnych gmin i powiatów w ogólnej liczbie uczniów i nauczycieli w całym województwie. Dane będą opracowane na podstawie Systemu Informacji Oświatowej (SIO), najbardziej aktualnej, publicznej bazy danych prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uwzględniane będą osoby uczęszczające i zatrudnione w przedszkolach, zespołach wychowania przedszkolnego, punktach przedszkolnych, szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących, szkołach muzycznych I stopnia, branżowych szkołach I stopnia, technikach, zespołach szkół i placówek oświatowych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii ze szkołami, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, specjalnych ośrodkach szkolno - wychowawczych oraz szkołach specjalnych przysposabiających do pracy. Po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej wsparcie finansowe będzie udzielane w ramach działania 7.7 RPO WZ 2014 – 2020.

 

Pomoc dla samorządów i szkół to kolejny zestaw wsparcia w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Przypomnijmy, że do tej pory eurofundusze z RPO WZ 2014-2020 liczone w dziesiątkach milionów złotych trafiły do placówek ochrony zdrowia, służb ratowniczych, przedsiębiorców, pracowników czy uczelni wyższych.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Powtórka z rozrywki
Powtórka z rozrywki 09.07.2020, 14:16
W Gryfinie znów pismo zaginęło. Nic nie wiedzą jako jedyni w województwie.
Strach pomyśleć.
Strach pomyśleć. 08.07.2020, 22:47
Czy jest coś co w Polsce co powstało bez euro funduszy unijnych..?.. Jakby ten kraj wygladał bez nich..
wątpię
wątpię 08.07.2020, 22:16
Nikitiński złoży w terminie?
Przepastna szuflada
Przepastna szuflada 08.07.2020, 18:53
Podobno ten artykuł wzbudził popłoch w urzędzie. Dowiedzieli się o projekcie z gazety. a pisma nie ma. Znów zaginęło ?
A o jakom zdalnom szkole chodzi ?
A o jakom zdalnom szkole chodzi ? 08.07.2020, 16:05
W poprzednich turach Gryfin o nic nie aplikował choć " ni momy pinindzy" i psychol Napoleon ***, no i nic nie dostoł. Teraz marszałek da nawet bez pisania wniosku. No ale trzeba powiedzieć TAK. Czy lenie podołajom wysiłkowi?
belferka
belferka 08.07.2020, 15:52
Wiadomość super panie Marszałku!

Pozostałe