Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 06:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejna umowa PGE GiEK. Sprawa dotyczy tym razem budowy układu wyprowadzenia mocy

Umowa pomiędzy spółką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, a firmą SPIE Elbud Gdańsk została podpisana 8 lipca 2020 r. Kontrakt o wartości blisko 54 milionów złotych netto obejmuje budowę w formule „pod klucz” układu wyprowadzenia mocy do sieci elektroenergetycznej KSE wraz z układem zasilania rezerwowego nowo budowanych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy ok. 1400 MW.
Kolejna umowa PGE GiEK. Sprawa dotyczy tym razem budowy układu wyprowadzenia mocy

Umowa obejmuje zaprojektowanie, dostawy, budowę, wymagane demontaże, montaż, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji oraz 2-letni serwis gwarancyjny obiektów związanych z wyprowadzeniem mocy wraz z zasilaniem rezerwowym nowych bloków. W ramach kontraktu zmodernizowane zostanie także istniejące wyprowadzenie mocy z bloku nr 6 Elektrowni Dolna Odra dla potrzeb realizacji projektu budowy nowych jednostek.

Podpisanie umowy to kolejny krok w realizacji projektu budowy niskoemisyjnych bloków energetycznych w Elektrowni Dolna Odra, spełniających limity emisyjne, które zaczną obowiązywać już sierpniu przyszłego roku. Projekt ten jest więc niezwykle istotny ze względu na transformację systemu elektroenergetycznego w Polsce w kierunku niskoemisyjnym. Pozwoli on na ograniczenie emisji CO2 o ok. 2-3 mln ton rocznie. Zawarcie przedmiotowego kontraktu zagwarantuje terminową realizację projektu budowy bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra - mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Umowę na zaprojektowanie, wybudowanie i uruchomienie dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy ok. 1400 MWe w Elektrowni Dolna Odra PGE podpisała 30 stycznia 2020 r. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wartość tego kontraktu to 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje także dodatkowo 12-letnią umowę serwisową o wartości przeszło 1 mld zł netto. W pierwszym kwartale 2020 r. podpisana została także umowa przyłączeniowa nowych bloków do systemu przesyłowego gazu ziemnego z Gaz-Systemem oraz do krajowego systemu elektroenergetycznego z PSE. Aktualnie Generalny Wykonawca pracuje nad dokumentacją projektową inwestycji. Budowane obecnie bloki nr 9 i 10 uzyskały już 17-letni kontrakt w ramach aukcji Rynku Mocy od początku 2024 roku. Planowane przekazanie do eksploatacji bloków 9 i 10 to grudzień 2023 roku.

Wyprodukowana w nowych jednostkach energia elektryczna zaspokoi potrzeby energetyczne ok. 1 miliona gospodarstw domowych, tj. 2, 5 mln mieszkańców oraz pozwoli na zwiększenie stabilizacji sieci lokalnej. Budowa nowoczesnych i elastycznych jednostek gazowych w Elektrowni Dolna Odra o łącznej mocy około 1400 MW to wsparcie dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Nowe bloki, dzięki swej elastyczności, będą mogły w przyszłości świadczyć regulacyjne usługi systemowe na potrzeby Operatora Systemu Przesyłowego, wspomagające integrację coraz większej mocy odnawialnych źródeł energii, tym samym wzmacniając elastyczność KSE i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Realizacja projektu o takiej skali to również wsparcie rozwoju regionu. Cztery lata budowy, w którą zaangażowanych będzie przynajmniej kilka tysięcy pracowników to szansa nie tylko dla lokalnych firm budowlanych, ale również dla działalności wspierającej jak: usługi transportowe czy hotelowo-gastronomiczne.

 

Informacje o Elektrowni Dolna Odra:

Elektrownia Dolna Odra będąca częścią Zespołu Elektrowni Dolna Odra jako największy wytwórcza energii elektrycznej w północno-zachodnim regionie Polski odgrywa ważną rolę dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Aktualnie w elektrowni pracuje sześć bloków energetycznych zasilanych węglem kamiennym, które oprócz energii elektrycznej produkują także ciepło dla odbiorców indywidualnych, przemysłowych i komunalnych w Gryfinie. Obecnie na czterech blokach 5-8 realizowana jest inwestycja budowy katalitycznej instalacji odazotowania, dzięki czemu cztery jednostki spełnią wymagania konkluzji BAT, które zaczną obowiązywać od sierpnia 2021 r. W ciągu ostatnich 20 lat w Elektrowni Dolna Odra emisja tlenków azotu została zredukowana ponad 7-krotnie, tlenków siarki 32-krotnie, a pyłów aż 50-krotnie.

Już w 2021 r. w ramach uruchomionego w kwietniu 2019 r. Programu PV Grupy PGE na terenach Elektrowni Dolna Odra powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW. Docelowo na terenach ELDO powstaną farmy PV o łącznej mocy ok. 100 MW.

Biuro Komunikacji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Energetyk 14.07.2020 11:10
Komentarz zablokowany

Badi 11.07.2020 11:11
Dużo szumu a efektów brak.

dynks 10.07.2020 22:29
Na wybory wszystko obiecają. A gdzie fakty?

Energetyk 10.07.2020 22:24
W lipcu tam miała wrzeć robota a na budowie miały się tłoczyć tysiące budowniczych. A tu NIC. Kolejne papierowe przedwyborcze zasłony dymne.

do Energetyk 10.07.2020 22:29
Widocznie to co słyszałeś to była ściema!

lipiec 14.07.2020 12:44
Energetyk spytaj Sawaryna bo on te bajki opowiadał.

Xw 10.07.2020 14:01
Ludzie ostrzegam jezeli chcieli by kogo kolwiek zatrudnic do zedo uwazajcie bo są nie słowni najpierw sie umawiają obiecują wspaniale warunki a potem ludzi jak smieci traktują

On37 10.07.2020 17:57
Po co się tam pchasz? Zmienił się prezes i nie ma przyjęć a i gaciami trzęsą też Ci na umowach na czas określony... Zresztą tam kasa już się skończyła. Zarabiają starzy pracownicy z 30-letnim stażem. Młodym nowym pracownikom w ostatnim czasie jakiś kibel proponowali a nie pieniądze...

Energetyk 11.07.2020 08:47
Ten zaklad sie juz kończy. W zalando wiecej płaca na start. Pracownicy z długim stażem wychodza na swoje. Mlodych albo wurzucaja albo trzymaja za smieszna kase. Niestety jest takie lobby na OZE ze mimo trwajacych inwestycji nie wróżę dlugiego bytu weglówce.

Mario 12.07.2020 11:54
Kolesie zarabiają a nie z długim stażem.

tylko pytam 10.07.2020 13:01
A tak wogóle to coś z tego będzie? Czy tylko to jest kolejne podpisywanie umów?

NOS 10.07.2020 12:55
Oho! CZUĆ W POWIETRZU WYBORY BO JAK ZAWSZE PRZY TEJ OKAZJI KOLEJNE OBIETNICE

tylko pytam 10.07.2020 12:54
Co chwila pykają jakimiś umowami a kiedy właściwa umowa i prace?

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama