IKEA wyposażyła szpital w ramach akcji #PomagamyRazem

  • 17.07.2020, 16:16
  • dost.
IKEA wyposażyła szpital w ramach akcji #PomagamyRazem Meble, zabawki, pościel, książki i wiele innych – łącznie ponad 1500 produktów ze sklepu IKEA Poznań trafiło do szpitala „Zdroje” w Szczecinie.
Przekazane dary są odpowiedzią na najbardziej palące potrzeby dzieci w zachodniopomorskiej placówce. To efekt ogólnopolskiej akcji #PomagamyRazem zorganizowanej przez IKEA we współpracy m.in. z Rzecznikiem Praw Dziecka. Produkty wyposażenia wnętrz o łącznej wartości ponad 1,6 mln złotych trafią do 37 oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Czas izolacji związany z epidemią COVID–19 jest szczególnie trudny dla o tych, którzy także na co dzień potrzebują wyjątkowej opieki, uwagi i zrozumienia – dla dzieci i młodzieży. IKEA i Ingka Centres, odpowiadając na te szczególne potrzeby, połączyły siły z partnerami: Fundacją Medicover, Raben Logistics Polska, Centrum Dystrybucji IKEA oraz FM Logistic i pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka realizują wsparcie rzeczowe dla szpitalnych oddziałów psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. W województwie zachodniopomorskim pomoc otrzymał Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje”. Zarówno usługa transportu jak i cała pomoc materialna są bezpłatne i stanowią darowiznę na rzecz placówki.

Młodzi pacjenci szpitali i oddziałów psychiatrycznych, w związku z licznymi obostrzeniami i zmianami w sposobie funkcjonowania szpitali związanymi z epidemią COVID–19, potrzebują teraz wsparcia jeszcze bardziej niż zwykle. Dlatego dzieci i młodzież odbywające leczenie w szpitalu „Zdroje” w Szczecinie otrzymały m.in. meble, zabawki, kredki, książki, artykuły do rysowania, maty gimnastyczne, gry podłogowe czy puzzle, które umożliwią im kreatywne spędzanie czasu w przyjaźniejszym, bardziej domowym wnętrzu. Przekazane elementy wyposażenia wnętrz, zabawki, sprzęt multimedialny i AGD pomogą placówkom w codziennej pracy i przeprowadzaniu jeszcze efektywniejszych terapii zajęciowych.

Akcja wspiera działalność oddziału, którego pacjenci w szczególny sposób takiej pomocy potrzebują. W naszym Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej każdego roku leczonych jest ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży. W zależności od jednostki chorobowej i efektywności prowadzonych terapii pacjenci spędzają tu od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Czas pandemii był dla nich szczególnie trudny i ciężki do zniesienia, gdyż ze względu na zakaz odwiedzin dzieci przez długi czas nie mogły i nadal nie mogą spotykać się z najbliższymi. Spośród przekazanych darów młodszym dzieciom największą radość sprawiły oczywiście gry i zabawki. Nieocenione były również artykuły papiernicze, które przekazane zostały do wykorzystania podczas warsztatów terapeutycznych. Przytulne, kolorowe komplety pościeli, w które można się wtulić, ściskając w ramionach otrzymane maskotki, uczyniły rytuał zasypiania zdecydowanie łatwiejszym i bardziej radosnym. Istotnym wsparciem ciężkiej pracy personelu oddziału okazało się duże, przenośne lustro. Stało się ono nieodzownym elementem terapii psychologicznej dla pacjentów dotkniętych chorobami zaburzenia odżywiania – mówi dr n. med. Łukasz Tyszler - Dyrektor szpitala „Zdroje” w Szczecinie.

Dzieci i młodzież często zmagają się z trudnymi emocjami i niepokojem. Izolacja związana z epidemią oraz strach o przyszłość swoją i bliskich może dodatkowo pogłębiać ten stan. Ważną rolę w procesie zdrowienia dzieci, które odbywają leczenie na oddziale psychiatrycznym, odgrywa otoczenie. Dlatego jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc. Dzięki wsparciu od IKEA i partnerów dzieci mogą teraz wracać do zdrowia w bardziej przyjaznym, kolorowym miejscu – podkreśla Magdalena Knop – Rzeczniczka szczecińskiego szpitala „Zdroje”.

To wspaniała inicjatywa i cieszę się, że IKEA zwróciła się do mnie o jej wsparcie. Jako Rzecznik Praw Dziecka od dawna zwracam uwagę na trudną sytuację oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży i jestem pewien, że materialne wsparcie dla nich ze strony IKEA i jej partnerów może sprawić wiele dobrego. A jest tym cenniejsze w sytuacji, gdy świat trzyma w swoich kleszczach pandemia koronawirusa – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Dom to niezwykle ważna przestrzeń dla IKEA. Powinien być ostoją bezpieczeństwa i rozwoju. Tymczasem epidemia koronawirusa – i związana z nią często długotrwała izolacja – negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne wielu osób, w tym dzieci i młodzieży. Zobowiązaliśmy się, jako biznes odpowiedzialny społecznie, wesprzeć lokalne społeczności w pokonaniu trudności, wynikających ze skutków pandemii. Szpitalne oddziały psychiatryczne są ważnym elementem powrotu do zdrowia dla wielu pacjentów, a nam zależy na tym, by dzieci i rodzice spędzali w nich czas w jak najlepszych warunkach. Dlatego #PomagamyRazem – zaznacza Katarzyna Dulko–Gaszyna, Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail.

W ramach inicjatywy #PomagamyRazem Oddział Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej otrzymał ponad 1,5 tysiąca darów, spośród których każdy przyczyni się do stworzenia namiastki rodzinnej atmosfery. Każdy detal tej przytulnie zaaranżowanej dzięki przekazanemu wyposażeniu przestrzeni wniesie pierwiastek terapeutycznego oddziaływania na pacjentów, pozytywnie wpływając na ich proces leczenia.

 

 

dost.

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

teraz taniej
teraz taniej 18.07.2020, 10:46
dużo musztardy pamiętajcie
Barnaba
Barnaba 17.07.2020, 21:58
Kiedy IKEA w Szczecinie?
Beta
Beta 17.07.2020, 16:48
Proste mebelki ale funkcjonalne.

Pozostałe