Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:06
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rysie polubiły nasze lasy. Zenek czuje się tu znakomicie [FOTO, WIDEO]

Z największym dziko żyjącym kotem w Polsce spotkali się już dwukrotnie w ostatnich dniach leśnicy z Nadleśnictwa Bierzwnik (RDLP Szczecin). Najprawdopodobniej były to dwa różne osobniki, ponieważ obserwowano je na stanowiskach oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów w różnych kompleksach leśnych Nadleśnictwa Bierzwnik. Kilka miesięcy temu pracownik nadleśnictwa zaobserwował rysia, najprawdopodobniej dorodnego samca o imieniu Zenek, przy zachodniej granicy Nadleśnictwa Bierzwnik. To kolejne osobniki zaobserwowane na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. W maju tego roku widziano rysie w Nadleśnictwie Dobrzany.
Rysie polubiły nasze lasy. Zenek czuje się tu znakomicie [FOTO, WIDEO]
W ramach projektu „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu, działa kilka zagród aklimatyzacyjnych w okolicach Mirosławca oraz Ińska. Zagrody aklimatyzacyjne mają za zadanie stworzenie młodym osobnikom urodzonym w niewoli warunków umożliwiających przystosowanie się do życia na wolności.
 
- Wszystkie uwalniane z zagród rysie noszą obroże telemetryczne z GPS, które pozwalają śledzić ich samodzielne kroki w naturze. Zenek właśnie taką obrożę posiadał, co umożliwiło jego identyfikację - mówi Piotr Skwarna z Nadleśnictwa Bierzwnik. Dodatkowo udało się ustalić, że osobnik ten został wypuszczony na wolność 4 miesiące temu, a na terenie naszego nadleśnictwa przebywał już w czerwcu – dodaje leśnik.
 
Projekt zakłada odtworzenie rozmnażającej się populacji rysia nizinnego w Polsce północno-zachodniej poprzez przewiezienie pewnej liczby osobników najpierw do zagród adaptacyjnych i następnie wypuszczenie ich na teren dawniej przez nie zamieszkiwany. W sumie w ramach projektu do dzisiaj uwolniono już 42 rysie.
 
Ryś eurazjatycki (Lynx lynx) to największy drapieżnik z rodziny kotowatych występujący w Polsce. W ciągu dnia odpoczywa w kryjówce, a nocą poluje. Preferuje lasy z dużą ilością powalonych drzew. Rysie to zwierzęta terytorialne. Zasięg terytorium samca to około 350 km2, jednak mogą się w nim zawierać granice terytoriów kilku samic. Samce wiodą samotniczy tryb życia, samicom często towarzyszą ich młode.
 
Zdjęcia: Piotr Skwarna, Michał Barszczewski, Piotr Trzciński (Nadleśnictwo Bierzwnik)
 
Film: Piotr Skwarna (Nadleśnictwo Bierzwnik)
 
Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wbija w krzesło 23.07.2020 12:42
Ale horror ten film!

no no 23.07.2020 12:13
fajnie, były tu kiedyś to niech będą, a ludzi jak już zdziczeją to jak wilki będą się bały za to co im ludzie robili przez ostatnie stulecie - wybili do nogi, nawet małe zabijali i samice aby wytępić jak indian w USA.

rózga 23.07.2020 08:51
Piękne. Dziękujemy Panom Piotrom i Panu Michałowi.

fotopułapka 23.07.2020 09:34
I pani PUŁAPCE za zdjecia.

mi tam obojętnie 22.07.2020 22:24
To Rysiek czy Zenek?

spragniona 22.07.2020 22:32
Nie ważne Rysiek czy Jacekliczy się tylko WACEK!

rudy 23.07.2020 12:30
ale wacek nie zdał do następnej klasy.

doświadczona 22.07.2020 22:10
Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki!

Xx 22.07.2020 19:50
Na grzyby juz nie pochodzimy po co te kotki

Grzybiarz 22.07.2020 21:27
Oj tam, oj tam. Nie panikuj, tylko spokój nas uratuje, na grzyby będziemy chodzić a rysie i inne zwierzaki omijać z daleka

kociara 22.07.2020 19:43
Fajny kiciuś. Na tym filmie widać jak liże sobie łapę a potem myje się tą łapą za uchem :)

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama