Gryfinianka obawia się, że może być podglądana. Spór o prywatny monitoring

  • 02.08.2020, 19:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Gryfinianka obawia się, że może być podglądana. Spór o prywatny monitoring Zdjęcie ilustracyjne
Jestem mieszkanką bloku przy ul. Krasińskiego 145 -141 w Gryfinie. Niedawno zauważyłam, że naprzeciwko na balkonie bloku przy ul. Iwaszkiewicza lokator zamontował obracaną kamerę, która swoim zasięgiem może obejmować pobliski plac zabaw i praktycznie cały blok na Krasińskiego. Czy takie działanie jest legalne? - pyta czytelniczka.

I dodaje:

-Jak mam się teraz opalać na balkonie albo przebierać się w sypialni? Czy to nie jest podglądanie ludzi? Jak na takie coś reagować?

 

Czy zarządca bloku wie o zamontowanym monitoringu i wydał na niego zgodę?

Zanim założymy kamerę na ścianie domu, trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, co obejmuje obraz z kamery. Możemy dowolnie obserwować i monitorować jedynie swój własny teren.

Natomiast na balkonie w bloku żeby zamontować taką kamerę, trzeba mieć wyraźny powód, na przykład jeśli właściciel mieszkania czuje się zagrożony. Nie można podjąć decyzji o montażu kamer, jeśli chcemy tylko monitorować otoczenie z ciekawości i obserwować, co dzieje się na zewnątrz.

Poza tym jeśli dany obszar jest monitorowany, należy umieścić tabliczkę z informacją, kto jest odpowiedzialny za utrwalanie obrazu z kamer. Nie wystarczy napis o tym, że działa monitoring. Chodzi o to, żeby wiedzieć, do kogo zwrócić się po obraz z kamery, gdy dojdzie do przestępstwa.

Co mówią przepisy:

Art. 267. Kodeksu karnego
Bezprawne uzyskanie informacji
§ 1.
Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2.
Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.
§ 3.
Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.
§ 4.
Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.
§ 5.
Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
 
Natomiast art. 144 Kodeksu cywilnego mówi o tym, że właściciel nieruchomości może wykonać swoje prawo do monitoringu, o ile nie zakłóca to korzystania z sąsiednich nieruchomości. Z kolei osoba obserwowana powinna udowodnić, że działania sąsiada zakłócają zwykłe korzystanie z nieruchomości. Można wtedy skorzystać ze specjalnej maski, która powoduje, że nasz teren staje się niewidoczny przez kamerę. Można też pójść do sądu i złożyć pozew przeciwko sąsiadowi.
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (47)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Haha
Haha 05.08.2020, 17:50
Ta pani to chyba monitorink osiedlowy. I obawia sie konkurencji.
Renata
Renata 04.08.2020, 13:59
Ten blok od strony Iwaszkiewicza nie ma balkonów
Frezor
Frezor 04.08.2020, 12:19
I dobrze , niech nagrywaja tych zuli jak chleja codziennie na murku . Przegumowac takich pozniej
...
... 04.08.2020, 04:51
martwi się taką kamerką a siedzi na facebooku, korzysta z google, to są dopiero giganty które wiedzą nawet jaką kupe robi :)
dohtur
dohtur 03.08.2020, 19:45
Nie zdziwię się, jeśli dziś będzie twierdziła czytelniczka, że napadła ją załoga rosyjskiej łodzi podwodnej, która jakimś cudem ominęła blokady na Morzu Bałtyckim, wpłynęła do Odry, jakimś dopływem dostała się do nas, potem rurami kanalizacyjnymi podjechała do kibelka i zakotwiczyła w oczekiwaniu na radosne pierdu pierdy.
Andrzej
Andrzej 03.08.2020, 17:52
A ja jestem ciekaw jak tak małe urządzenie mogło być zauważone. Przeszedlem się i normalnie bym nie zauważył ale pani zauważyła. Ciekawe czego szukała na balkonach sąsiadów... kto kogo podgląda?
Musimy działać jak samorząd i  państwo nie działa
Musimy działać jak samorząd i państwo nie działa 03.08.2020, 15:02
Byłem z interwencją obywatelską. Nikt nie otworzył. Wysłałem maila do programu Łowca pedofilii.
Mario
Mario 03.08.2020, 18:18
No na dzieci kamera to chyba przez beton patrzy ale spoko pewnie 30 dioptri masz na nosie w okularach albo przez lornetke u sasiada za sciana na jego żone patrzysz!! A wogóle to kamera? Ludzie masakra !! Monitoring osoedlowy ma konkurencje i chyba spadek obrotów przez covid
Ortopeda
Ortopeda 03.08.2020, 18:15
Tata sie dowie że podglądają to zabierze mieszkanko i samochody
Bunia
Bunia 03.08.2020, 20:33
I pewnie przekaże tobie ( od zazdrości *** Ci pęknie i dlatego zawsze będziesz nikim) albo tym dwóm pajacom co obklejaja auta sasiadów ... jeden z Krsińskiego a drugi z Iwaszkiewicza. Ciesze sie , że już tam nie mieszkam !!
Ja
Ja 03.08.2020, 15:25
Wyślij maila do swojego mózgu 😂
Wicek
Wicek 03.08.2020, 15:21
Potem zeby nie bylo zdziwienia, ze nikt nie zareagowal nikt normalny sobie takiej precyzyjnej kamery na balkonie nie wiesza
Bbb
Bbb 03.08.2020, 14:39
Ani autor artykułu, ani rzekoma kobieta nie ma wiedzy jaki jest zasięg kamery. Cytuję z powyższego artykułu: "obracaną kamerę, która swoim zasięgiem MOŻE obejmować pobliski plac zabaw i praktycznie cały blok na Krasińskiego".
Równie dobrze może to być atrapa albo kamera termowizyjna. Może też za pomocą zakamuflowanego systemu luster w pobliżu przenosić obraz z parku miejskiego. Takie samo prawdopodobieństwo. A może to kamuflarz, bo z okna naprzeciwko, po lewej stronie za doniczką ukryta jest mocna luneta wycelowana w okno sypialni i szpieg z krainy deszczowców sprawdza, czy po kryjomu nie dojada się przed snem?
Może warto pomyśleć o żaluzjach, firanach albo roletach?
Lepsze to niż robić problem z niczego.
aleksy
aleksy 03.08.2020, 10:38
Jeśli jest monitoring to nikt nie ma prawa podglądać innych lokatorów przez ten monitoring i zakłócać ich domowy mir. Do sądu z tym gościem i tyle. Dostanie wyrok to odechce mu się bezmyślnego podglądactwa. Monitoring - ok ale na własne m i drzwi
dohtur
dohtur 03.08.2020, 19:43
Nie zdziwię się, jeśli dziś będzie twierdziła czytelniczka, że napadła ją załoga rosyjskiej łodzi podwodnej, która jakimś cudem ominęła blokady na Morzu Bałtyckim, wpłynęła do Odry, jakimś dopływem dostała się do nas, potem rurami kanalizacyjnymi podjechała do kibelka i zakotwiczyła w oczekiwaniu na radosne pierdu pierdy.
?
? 03.08.2020, 10:22
A czy ta mieszkanka jest na tyle atrakcyjna, aby ktokolwiek chciał ją podglądać. Albo, czy zapewni, że nie zwróci się o zapis monitoringu, gdy będzie jej potrzebny?
.mir
.mir 03.08.2020, 12:03
Rozne sa zboczenia innemu sie podoba zarosniety facet a innemu baba w roznym wydaniu taka ich tolerancja l b g t
!
! 03.08.2020, 11:49
Jesteś bezczelnym gburem.
facio
facio 03.08.2020, 19:44
luzuj majty maleńka
nick
nick 03.08.2020, 09:58
duzo tych teraz pod nazwa LGBT AGD to trzeba monitorowac czy na dzieci sie nie czaja
ja
ja 03.08.2020, 11:46
Gdybys miał mózg to byś wiedział że ich dzieci nie interesują
nickk
nickk 03.08.2020, 11:58
widze na paradach pedrylow co innego jak ciagaja te male dzieci ze soba i chca wchodzic do szkoł zeby cztero latki uczyc masturbacji,a po drugie wiekszosc pedofilii to homoseksulisci takie sa fakty
nick
nick 03.08.2020, 09:54
to co mamy podgladacza baba juz mu nie starcza?
Pindol
Pindol 03.08.2020, 12:01
Jak mu nie starcza to ja mu zapodam
Dess
Dess 03.08.2020, 09:48
A ja sobie podglądam przez lornetkę ludzi w bloku naprzeciwko i co? Też to jest nielegalne? 😂
Musimysami sobie pomóc jak państwo nie potrafi
Musimysami sobie pomóc jak państwo nie potrafi 03.08.2020, 08:45

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

oburzony
oburzony 03.08.2020, 09:31
Nawoływanie do samosądu, do przemocy. Tym wpisem powinien zająć się prokurator. Ja zgłosiłem do administratora i niech tylko nie zareaguje!
Oczywista oczywistość
Oczywista oczywistość 03.08.2020, 08:41
To pedofilskie sztuczki.
Bodo
Bodo 03.08.2020, 09:31
Czyje? Autora art?
heil Donald
heil Donald 03.08.2020, 08:06
Wystarczy chodzić TRZWŹWYM !!! a niech se patrzą !!!
Dyl
Dyl 02.08.2020, 23:14
-Jak mam się teraz opalać na balkonie albo przebierać się w sypialni?
-< tak samo jak przed zainstalowaniem kamery. Przecież i tak musimy cię oglądać bezwstydny wielorybie.
leszcz
leszcz 03.08.2020, 07:24
Dobre bardzo dobre o tym wielorybie ha ha ha
Inwestygator
Inwestygator 02.08.2020, 22:50
Może to ***. Trzeba to sprawdzić. Podajcie dokładny adres. Zresztą jutro sam sprawdzę. Trzeba ich tępić bo PiS umarza postepowania, ułaskawia a księżom pozwala zniknąć do innego biskupstwa albo zagranicę. Musimy sami się tym zająć.
On35
On35 02.08.2020, 21:48
Jak jesteś stary moher to się nie obawiaj ze cie ktoś podgląda...
tak wychodzi
tak wychodzi 02.08.2020, 21:12
Na targowisku wieszali to i tutaj mogą.
Knagulec
Knagulec 02.08.2020, 21:55
Moze to jakiś podglądacz
Sędzia Lincz