Lotnisko w Goleniowie na krawędzi bankructwa?

  • 11.08.2020, 17:41
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Lotnisko w Goleniowie na krawędzi bankructwa? wzp (arch.)
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz alarmuje, że Port Lotniczy Szczecin Goleniów jest o włos od ogłoszenia upadłości. Po raz kolejny zwraca się do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz największego wspólnika portu – Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze o podjęcie natychmiastowych działań w tej sprawie, w przeciwnym razie będą odpowiedzialni za upadek lotniska w Goleniowie. - Do tej pory, pomimo czerwcowych zapowiedzi prominentnych przedstawicieli Rządu PiS Marcina Horały i Jacka Sasina, gdy obiecywali wielomilionowe wsparcie, na konto lotniska nie wpłynęła ani jedna złotówka z budżetu państwa. Czas pokazał, że były to puste obietnice dla potrzeb kampanii wyborczej – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Dotychczas do lotniska w Goleniowie trafiła jedynie pożyczka płynnościowa udzielona z rekomendacji Zarządu Województwa przez Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Regionalnego w ramach Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju, w wysokości 2,5 mln zł. Gdyby nie te pieniądze, pracownicy lotniska nie dostawaliby pensji od maja. Lotnisko najprawdopodobniej nie byłoby w stanie od 1 czerwca wznowić operacji w ruchu pasażerskim.

 

- Obecnie ta jedyna pomoc doraźna, jaką uzyskała spółka, jest na wyczerpaniu. Politycy PiS tymczasem chowają głowę w piasek i w żaden sposób nie walczą o lotnisko. Według mojego stanu wiedzy zagrożone są sierpniowe wypłaty dla pracowników. Lotnisko pozbawione obiecanej pomocy nieuchronnie straci płynność finansową i będzie zmuszone do ogłoszenia upadłości – mówi Olgierd Geblewicz.

 

Marszałek wzywa do umożliwienia dokapitalizowania spółki, niezbędnego do obsługi zaciągniętych kredytów inwestycyjnych na już zrealizowane zadania, ale także na inwestycje planowane w przyszłości, niezbędne do dalszego funkcjonowania portu.

 

- Politycy PiS zapewniali wprawdzie, że PPL będzie inwestowało w Port Lotniczy Szczecin Goleniów, tym niemniej kluczowy w tym zakresie wniosek o notyfikację pomocy nie trafił jeszcze do Komisji Europejskiej. Podejrzewam obstrukcję ze strony udziałowca PPL, który to wraz ze swoim Doradcą nie są w stanie przygotować i złożyć wniosku do UOKiK, wynajdując co chwila przeszkody związane z wnioskiem, nie szukając w jakikolwiek sposób ich rozwiązania – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Apeluję o natychmiastowe działanie ministra i PPL, bo jeśli dojdzie do upadłości spółki, będzie to w pełni ich odpowiedzialność.

To nie pierwszy apel marszałka w sprawie sytuacji spółki. Port Lotniczy Szczecin - Goleniów odgrywa niezwykle ważną rolę dla rozwoju Pomorza Zachodniego, a jego upadek zmarginalizuje region pod względem komunikacyjnym. Od 2013 r. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego jako udziałowiec Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów zainwestował w przedsiębiorstwo ponad 31,9 mln zł. Do 2028 r. planowane jest kolejne wsparcie w wysokości 40 mln zł. Miasto Szczecin zainwestowała ponad 21,5 mln zł. Pomimo obietnic ze strony premiera, strona rządowa do tej pory nie wywiązała się ze wsparcia inwestycyjnego.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

DAM DWA GROSZE  HA HA AH AHA  AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
DAM DWA GROSZE HA HA AH AHA AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 13.08.2020, 08:33
CZY MOGĘ JE KUPIĆ ZA JEDEN GROSZ AH AHA AH AHA AH PYTANIE RETORYCZNE AH AH AHA AH
Józek
Józek 12.08.2020, 15:31
Myjcie ręce koronka nadciąga
Ktosik
Ktosik 12.08.2020, 11:59
A wiecie kto jest głównym udziałowcem lotniska
KRT
KRT 12.08.2020, 09:00
Oby pomoc nie nadeszła za późno.
Taki wróg
Taki wróg 12.08.2020, 08:38
To pewnie wina Tuska i PO. Ale może wredna Unia uratuje. "Bo kto"
kami
kami 12.08.2020, 09:01
Oni zawsze jakąś "ofiarę " sobie znajdują.
GG
GG 12.08.2020, 08:24
niech tęczowi pomogą , oni nawet papierka z ziemi nie podniosą - lenie
Jarek chce by Szczecin wróciłdo macierzy a ludzie za pracą jeździli do…
Jarek chce by Szczecin wróciłdo macierzy a ludzie za pracą jeździli do warszawy 12.08.2020, 00:42
Pamiętacie jak PiS-dowcy likwidowali stocznie. Teraz kolej na ZEDO i Port Lotniczy w Goleniowie.
Dziadek z Wehrmachtu
Dziadek z Wehrmachtu 12.08.2020, 00:26
Po co nam lotnisko na polanie w puszczy goleniowskiej skoro mamy normalne w pobliskim Berlinie?
Bibi
Bibi 11.08.2020, 23:00
Lotnisko B&B (Berlin&Brandenburg) ma byc otwarte w październik/listopad.
malbeck
malbeck 11.08.2020, 23:04
Już tyle było terminów, że w ten też nie wierzę.
po prostu
po prostu 11.08.2020, 22:59
Bo juz po wyborach.
ryba
ryba 11.08.2020, 20:04
Sasin i Horała prominentni- buhahaha to tylko najwięksi krzykacze i do tej pory wsławili sie gadaniem głupot, błazenadą w telewizji oraz trwonieniem nie swoich pieniędzy

Pozostałe