Sposoby radzenia sobie z niedoborem wody

  • 12.08.2020, 11:43
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Sposoby radzenia sobie z niedoborem wody
Okazuje się, że sposobem na racjonalnie gospodarowanie wodą jest tensjometr

W Nadleśnictwie Nowogard (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) w szkółce leśnej tylko pozornie latem nic się nie dzieje. Sadzonki trzeba odchwaścić, czasem spulchnić glebę, czasem dokarmić nawozami, a czasem ochronić przed chorobami, czy szkodnikami.

- To jednak nie problem. Młode siewki i sadzonki potrzebują jeszcze jednego, bardzo ważnego elementu do prawidłowego rozwoju – wody, i tu pojawia się problem. Woda z roku na rok staje się towarem coraz bardziej deficytowym – mówi Tadeusz Olborski z Nadleśnictwa Nowogard.

Bezśnieżne zimy, suche lata z niewielką ilością opadów nie poprawiają sytuacji.

- Przykładowo suma opadów w naszej szkółce od 13 maja do 31 lipca wyniosła 87 mm. Tu z pomocą, prócz oczywiście zamontowanej na szkółce deszczowni czy stacji pogodowej, przychodzi nam tensjometr – dodaje leśnik szkółkarz.

Tensjometr jest to proste urządzenie składające się z rurki wypełnionej wodą, zakończonej z jednej strony ceramiczną końcówką wbijaną w ziemię, a z drugiej manometrem, lub elektronicznym wyświetlaczem pokazującym aktualną siłę ssącą gleby. Pozwala to określić kiedy deszczowanie jest konieczne i jak długo powinno trwać, aby sadzonki mogły z niej skorzystać. Wiedza ta pomaga w pełni racjonalnie gospodarować skromnym zapasem życiodajnej wody, w oczekiwaniu na obfitsze opady i prawdziwe śnieżne zimy.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

natychmiast
natychmiast 12.08.2020, 13:23
Beczkowóz na Krasińskiego!
taki sposób
taki sposób 12.08.2020, 12:10
A w Gryfinie po prostu odcinają wodę!
Nic nie działa
Nic nie działa 12.08.2020, 15:32
Zamiast zamknąć zasuwy wokół awarii.

Pozostałe