Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 21:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Radni o przejęciu Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach przez samorząd województwa

Propozycja przejęcia przez Samorząd Województwa kompleksu pałacowo-folwarcznego w Przelewicach była tematem spotkania radnych województwa i radnych gminnych, które odbyło się dzisiaj (w środę, 12 sierpnia br)., w siedzibie zachodniopomorskiego sejmiku. To kolejny krok do tego, by ośrodek tak ważny dla turystyki i dziedzictwa kulturowego regionu pozostał w gestii samorządu i mógł jak najlepiej służyć jego mieszkańcom.
Radni o przejęciu Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach przez samorząd województwa

Pierwsza oferta przejęcia przez Samorząd Województwa parku dendrologicznego została przedstawiona wójtowi Gminy Przelewice jeszcze w 2017 roku. Była to reakcja na sygnalizowane przez wójta problemy z utrzymaniem i zagospodarowaniem zabytkowych obiektów z powodu braku wystarczających środków na ten cel. Zarząd Województwa stał od początku na stanowisku, że jest to ośrodek niezwykle cenny dla regionu ze względu na walory turystyczne, ale także historyczne i edukacyjne. Dlatego rozpoczęto analizy formalno - prawne, które miały dać odpowiedź, w jaki sposób ma wyglądać cały proces.

 

Przejęcie kompleksu przez Samorząd Województwa pozwoli zaplanować środki na jego utrzymanie, a także nowe inwestycje, które w pełni wykorzystają ogromny potencjał tego miejsca. Wśród nowych pomysłów znalazło się m.in. utworzenie tam centrum edukacyjnego dla dzieci i młodzieży czy muzeum wsi Pomorza Zachodniego.

 

Efektem tych prac jest aktualna oferta przejęcia ogrodu, omawiana na dzisiejszym spotkaniu. Ma ona gwarantować samorządowi Przelewic współpracę na rzecz dalszego rozwój arboretum oraz stabilizację finansową kompleksu. W ten sposób budżet gminy zostałby odciążony, przy jednoczesnym zagwarantowaniu mieszkańcom dostępu do ogrodu na dotychczasowych zasadach. Z punktu widzenia jakości zarządzania i atrakcyjności turystycznej regionu ważne jest, by ośrodek pozostał w gestii samorządu.

 

Wierzę, że jako samorządowcy wyznajemy zasadę budowania inicjatyw od samego dołu, najbliżej nas. Dlatego składając w imieniu samorządu województwa ofertę pomocy Ogrodowi wyznaje zasadę im bliżej tym lepiej. Trudnościom gminy w utrzymaniu obiektu możemy wspólnie zaradzić tu na niwie lokalnej i na pewno spojrzeć z naszej perspektywy lepiej niż z pozycji Warszawy, bo jak wiemy są plany, aby kompleks przejął resort rolnictwa – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. – W propozycji z jaką wyszliśmy chcemy nadać Przelewicom wyższą rangę, bo drzemie tu ogromny potencjał – dodał.

 

Podczas środowego spotkania przedstawiono wstępną koncepcję wykorzystania potencjału Ogrodu w ramach Centrum Ekologii i Kultury Obszarów Wiejskich, które m.in. dzięki środkom unijnym mogłoby służyć jako centrum edukacyjne, konferencyjne, targowe, muzeum, zespół folwarczny, a także szkółka drzew i krzewów. Radni zapoznali się z harmonogramem dalszych działań uwzględniających w najbliższym czasie podpisanie listu intencyjnego, inwentaryzację majątku, doprecyzowanie koncepcji dalszego funkcjonowania kompleksu, podjęcie uchwał o współpracy i przejęcie obiektu. W Polsce funkcjonują podobne ogrody, jak choćby arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla, które jest instytucją kultury podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego.

 

Jestem głęboko przekonany w sens tego rozwiązania, bo kompleks to perła przyrodnicza regionu. To piękno warto z tego miejsca wydobyć. Angażując wsparcie, także to unijne, można stworzyć punkty targowe, może mały hotelik. Warto stworzyć w obiekcie centrum dedykowane zachodniopomorskiej wsi czy edukacji ekologicznej. Decyzja należy do radnych gminy Przelewice, którzy muszą zdecydować, która oferta jest korzystniejsza dla mieszkańców – powiedział wicemarszałek Olgierd Kustosz.

 

Przelewicki Ogród Dendrologiczny to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. W odbudowanym w 2006 r. XIX wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne. Od 1976 roku wpisany jest do rejestru zabytków. Jest własnością Gminy Przelewice, która w ostatnim czasie sięgała po eurofundusze RPO WZ 2014-2020 na inwestycje w obiekcie, m.in. na adaptację dworu na regionalne Centrum Tradycji w Przelewicach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 15.08.2020 21:14
Komentarz zablokowany

seba 14.08.2020 23:20
Minister Białkowski już zapowiedział przejecie Przelewic

Marszałek ma plan 14.08.2020 15:00
To trzeba meliorować. Stasiu się tym zajmie.

Miejscowy 14.08.2020 11:45
PiS ma już swój pomysł na Przelewice. Jeśli będzie wola polityczna jedną zmianą ustawy przejmnie ten ośrodek w zarządzanie ministerstwa rolnictwa.

podatki 14.08.2020 12:00
PiS ma pomysł na podwyżki dla swoich.

Rolnik 14.08.2020 16:15
PiS już zmianą ustawy poprzejmował od Marszałków Ośrodki Doradztwa Rolniczego i też w zachodniopomorskim tak zrobił. To decyzja wyłącznie w gestii PiS i samorządy mogą debatował i rozmyślać i prezentacje pokazywać. Jedna decyzja rządowa i po temacie.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama