Rudzińska-Bluszcz rzecznikiem praw obywatelskich?

  • 15.09.2020, 14:49
  • dost.
Rudzińska-Bluszcz rzecznikiem praw obywatelskich? rpo.gov.pl Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO
Grupa organizacji społecznych wystosowała apel do premiera Morawieckiego, prezydium Sejmu oraz wszystkich klubów parlamentarnych o wzniesienie się ponad partyjne podziały i wybór Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Inicjatorki i inicjatorzy apelu podkreślają silny mandat społeczny Rudzińskiej-Bluszcz, jedynej kandydatki zgłoszonej na urząd RPO. Poparło ją niemal 700 organizacji działających na rzecz obywatelek i obywateli w całej Polsce.

Wśród sygnatariuszy apelu znalazły się m.in. Inicjatywa “Chcemy Całego Życia”, Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, Fundacja Panoptykon czy Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Podkreślają oni doświadczenie, wysokie standardy etyczne oraz przymioty osobiste mecenas Rudzińskiej-Bluszcz.

– Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest bardzo doświadczoną prawniczką. Od 10 lat, zarówno w imieniu RPO jak i wcześniej pro bono, występuje w sądach w sprawach dotyczących praw osób z niepełnosprawnościami, czystego powietrza, praw dzieci i osób starszych czy wolności słowa. Umie pracować ponad podziałami i działa zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi w służbie publicznej. Taka osoba jest gwarancją niezależności urzędu RPO i dlatego nie dziwi ogromne poparcie dla niej ze strony organizacji społecznych – podkreśla Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Pod kandydaturą Rudzińskiej-Bluszcz podpisało się do tej pory niemal 700 organizacji społecznych o różnym profilu działalności z całej Polski (lista organizacji). Są wśród nich organizacje działające na rzecz tak różnych grup społecznych jak dzieci i rodzice, uczniowie i nauczyciele, osoby wierzące i ateiści, rodziny i sieroty, kobiety, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie, pacjenci, osoby w kryzysie bezdomności, z problemem alkoholowym, imigranci, mniejszości narodowe i etniczne, osoby nieheteronormatywne, osoby zamieszkujące tereny wiejskie, mniejsze miasta i metropolie, osoby zaginione i ich rodziny, sportowcy, piesi, osoby wysiedlone czy ratujące prześladowanych.

– Choć zajmujemy się różnymi obszarami życia społecznego, choć szukamy rozwiązań dla różnych problemów, choć są wśród nas duże ogólnopolskie organizacje i małe lokalne inicjatywy z całej zróżnicowanej społecznie i ekonomicznie Polski, choć mamy różne motywacje do działania i rozmaite poglądy na różne sprawy, potrafiliśmy wznieść się ponad to, co nas dzieli i szukać tego, co łączy, popierając wspólnie jedną kandydatkę: Zuzannę Rudzińską-Bluszcz – mówi Elżbieta Wąs z Fundacji Miasto Obywatelskie Lubartów.

– Poparcie 700 organizacji społecznych przekłada się na kilkanaście tysięcy osób na co dzień zajmujących się sprawami Polek i Polaków. My znajdujemy się najbliżej obywateli, jak to tylko możliwe. Wierzymy, że deklaracje polityków o wsłuchiwaniu się w głos obywatelek i obywateli i podkreślanie przez nich ważnej roli społeczeństwa obywatelskiego dla dobrostanu polskiej demokracji nie pozwolą im zlekceważyć naszego głosu. Dlatego apelujemy do nich o poparcie społecznej kandydatki na urząd RPO – dodaje Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje w formie uchwały Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz została wysunięta przez liczne organizacje społeczne (więcej na stronie Nasz Rzecznik), a formalnie zgłoszona przez posłów i posłanki z klubów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Kandydatka przedstawiła swój program również przedstawicielom klubów Koalicji Polskiej, Konfederacji, Prawa i Sprawiedliwości oraz Kancelarii Prezydenta. Jak dotąd nie uzyskała poparcia koalicji rządzącej, jednak Zjednoczona Prawica w terminie określonym przez regulamin Sejmu nie przedstawiła żadnej innej kandydatury.

– To daje nadzieję, że posłanki i posłowie wzniosą się w sprawie wyboru RPO ponad partyjne podziały, podobnie jak to uczynili w przypadku walczącego o prawo do wolności i demokrację społeczeństwa obywatelskiego w Białorusi - podkreśla Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon - Nie ma innej kandydatury na RPO niż mecenas Rudzińska-Bluszcz, ale trudno byłoby szukać lepszej, z tak szerokim apolitycznym poparciem. Bo choć Rzecznika wybierają politycy, to muszą pamiętać, że to urząd z zasady niewygodny dla władzy, bo patrzący jej na ręce. Odpowiedzialni politycy wiedzą, że RPO od nich niezależny to warunek konieczny, by zadbać o osoby najsłabsze, sprawiedliwość i prawa człowieka.

dost.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

z ostaniej chwili
z ostaniej chwili 17.09.2020, 23:16
Punkt o powołaniu Rzecznika Praw Obywatelskich został zdjęty z porządku głosowań. Zanim to się stało, jedyna kandydatka - Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - oczekiwała na decyzję posłów na sejmowym korytarzu.
kod
kod 15.09.2020, 22:25
oby nie!!!! to taka jak bodnar!!!!!!!!!
prawa i sprawieliwa
prawa i sprawieliwa 15.09.2020, 22:31
Jak Bodnar? To już jest moją faworytkę
wal się
wal się 15.09.2020, 19:54
https://youtu.be/0uuYicF9eUg i co ha ha ah
TAK TYLKO PYTAM HA HA AH
TAK TYLKO PYTAM HA HA AH 15.09.2020, 19:28
https://youtu.be/L07XkK4Czho HA HA AH CHOĆ ZE MN Ą HA AHA H
AJAWJA ALELUJA I NA  SATURNA HA HA AH
AJAWJA ALELUJA I NA SATURNA HA HA AH 15.09.2020, 18:39
https://youtu.be/v0aHjVJlLno PUKI NIE MIE PRZEMINĄ AH AHA H
sauron
sauron 15.09.2020, 17:11
ładna czyli madra chyba nie ma spranego mozgu przez te dziadostwo lewackie lgbt i bedzie dbala o Polskie dzieci
tekst stulecia
tekst stulecia 15.09.2020, 19:47
ALE DOJEBAŁEŚ PODZIWIAM CIĘ HA ah ah hab SAuron
JESATEM SAURONA  OBYWATELEM
JESATEM SAURONA OBYWATELEM 15.09.2020, 19:09
https://youtu.be/v0aHjVJlLno SAURON KOCHAM CIĘ ZA TO HA AH AHA AH
GRYFINA SĄD TO SYF HA AH AH
GRYFINA SĄD TO SYF HA AH AH 15.09.2020, 16:57
MAM PEWIEN PROBLEM LUBIĘ PANIĄ PROKURATOR Z GRYFINA I MAM TAKI KAPRYS MUSI ZROBIĆ KARIERĘ DAREK ***U RODZINNY TO NIE CIOCIA MUSIAŁ ZA 1,5 MILOMA MOZNA FAJNA BABKA POLECAM JĄ JA WIESZ OD KOGO HA HGA AH
?!
?! 15.09.2020, 17:59
Ajwaj a kogo obchodzi kogo ty lubisz i za co?
a ha haha
a ha haha 15.09.2020, 18:02
Ajwaj tylko lubi Wieczorka
Lump
Lump 15.09.2020, 18:41
I jego pindola
i co mi powiesz
i co mi powiesz 15.09.2020, 18:26
pania prokurator lubię hga ha ah pan sedzia nie w moim typie ha ha ah ale kto wie ha ha aha
SRAM NA NUICH
SRAM NA NUICH 15.09.2020, 20:35
wpadniemy do tego geya kondraTA DO BANIEWI C
Lump
Lump 15.09.2020, 21:34
A on ci zapoda do japy
GRAM SWOJĄ ROLE HA HA AH
GRAM SWOJĄ ROLE HA HA AH 15.09.2020, 16:18
https://youtu.be/0uuYicF9eUg HA AH AH PANI PROKURATOR BOMBONIERKA HA AH AH ZARTUJĘ NONIĘĘĘĘĘĘĘĘĘĘĘĘ HA AH AH https://youtu.be/XwO-mh83TGM LUBIĘ TE ROLĘ HA HA AH
KRAKÓW TO  HA AH AH
KRAKÓW TO HA AH AH 15.09.2020, 16:08
https://youtu.be/vhuW6Pvwj4I OBÓDZ SIĘ IDIOTKO HA HA AH
REPUBLIK POLAND OF TRUTEJSZA KRETNKA
REPUBLIK POLAND OF TRUTEJSZA KRETNKA 15.09.2020, 15:57
TUWIM DLA IDIOTÓW AH AH AH KARTA Z DZIEJÓW LUDZKOSCI HA AH AH https://youtu.be/SScOK4I1QFY
stow.
stow. 15.09.2020, 15:55
Nasze stw. tez popiera.

Pozostałe