Kościół jest pod nadzorem konserwatorskim

  • 18.09.2020, 15:45
  • Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego
Kościół jest pod nadzorem konserwatorskim Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie
W nawiązaniu do artykułu zamieszczonego dziś na jednym z portali ws. prac w kościele pw. Św. S. Kostki w Chwarszczanach informujemy, że w kościele trwa projekt konserwatorski. Projekt ten jest długoterminową strategią wobec zabytku, obejmującą rozpoznanie, diagnozę, wartościowanie i określenie koncepcji konserwacji i restauracji a także ekspozycji obiektu.

- Trwają archeologiczne badania sondażowe w części prezbiterialnej i w jednej z wież – mówi Ewa Kulesza – Szerniewicz, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie - Badania mają udokumentować kolejne fazy budowy kaplicy i zagospodarowania jej otoczenia tj. pozostałości dworów zakonnych templariuszy i joannitów.

 

- Wszystkie prace i badania są realizowane przez specjalistów: konserwatorów i archeologów, w uzgodnieniu z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Do tej pory niestety na ślad Świętego Gralla nie natrafiono, a jego odnalezienie wciąż pozostaje niespełnionym marzeniem również zachodniopomorskich archeologów – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

 

Początki obecnego kościoła filialnego pw. Św. Stanisława Kostki (filia parafii w Sarbinowie) sięgają połowy XIII wieku, kiedy to wzniesiono kaplicę z kostki granitowej i cegły. Jej pozostałością jest dolna część fasady zachodniej z uskokowym portalem ostrołukowym. Pod koniec XIII wieku została gruntownie przebudowana po przejęciu przez templariuszy. Już w 1318 r. dobra po zakonie Templariuszy przejęli Joannici, którzy przebywali w Chwarszczanach do 1540 roku. W tym okresie powstały m.in. narożne baszty z klatkami schodowymi, a wnętrze kaplicy klasztornej ozdobiono freskami.

 

Po II wojnie światowej podjęto prace przy najbardziej zagrożonych polichromiach. W latach 1996-1997 zespół szczecińskich konserwatorów prowadził prace przy usuwaniu wtórnych zamalowań i zabezpieczał zastrzykami najbardziej odspojone fragmenty tynków. W latach 90.XX w. i na początku XXI w. prowadzone były badania archeologiczne w otoczeniu kaplicy, gdzie odkryto pochówki zakonników i relikty zabudowań.

 

Centrum Prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

oświecony
oświecony 20.09.2020, 03:57
I teraz wiem o co chodzi.
ADMIN ZAWSZE BYŁEM PONAD TO BO SREBRNIKI TO NIE WSZYSTKO HA HA AH
ADMIN ZAWSZE BYŁEM PONAD TO BO SREBRNIKI TO NIE WSZYSTKO HA HA AH 18.09.2020, 21:41
KOSCIÓŁ COS TWORZY HA AH AHA OPRÓCZ CIEMNOTY HA AH AH MOGŁEM BYĆ DZIWKĄ KOSCIELNĄ ALBO POLITYCZNĄ NIE BAWIŁA MNIE ROLA ŻADNEJ Z NICH HA AH AH A KTOŚ MI ZARZUCA ZE JESTEM ZYCIOWYM NIEUDACZNIKIEM HA AH AH ALE NIE SZMATĄ DZIW KĄ PROSTYTUTKĄ INTELEKTUALNĄ ZA JAKIEŚ USTALONE SREBRNIKI HA HA AH MAM SWÓJ STYL SWOJE ZDANIE PO PROSTU JESTEM WOLNYM CZŁOWIEKIEM TYLKO NA TYLE NA ILE TE KUR WY Z SYSTEMU POZWOLĄ AH AHA AH I ADMIN NIE KASUJ TEGO BO JA MAM TO W DOPIE NA TEJ KAMIENI KUPIE JAK MAWIAŁ WIESZCZ SIĘ KIEWICZ HA AHA H
AJWAJ ALELUJA I  ŁO MATKO ELEKTRYCZNA HA AHAH
AJWAJ ALELUJA I ŁO MATKO ELEKTRYCZNA HA AHAH 18.09.2020, 20:29
TO JAK M ÓJ TRANSFORMATOR MODLA SIE HOJE DO NIEGO AH AH AH

Pozostałe