Brakuje miejsc na cmentarzu. Błędy burmistrza Sawaryna

  • 22.09.2020, 17:15
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Brakuje miejsc na cmentarzu. Błędy burmistrza Sawaryna
Dwa błędy popełnił Mieczysław Sawaryn w kwestii cmentarza komunalnego w Gryfinie. To one powodują, że zaczyna brakować miejsc pochówku. Błąd lokalizacyjny może spowodować, że część cmentarza zamknie sanepid.

O tym, że miejsc na obecnym cmentarzu komunalnym będzie brakować, wiedział już kilkanaście lat temu poprzedni burmistrz Henryk Piłat. Dlatego nowe miejsce wyznaczono na południu Gryfina przy ul. Słonecznej (przy której wówczas Mieczysław Sawaryn wyznaczał „małą obwodnicę Gryfina”). Gmina zainwestowała i zakupiła tam działkę. Mieczysław Sawaryn jako przewodniczący Rady Miejskiej był przeciwny pomysłowi Henryka Piłata i dziś trudno mu się przyznać do błędu.

Mieczysław Sawaryn po 6 latach rządzenia brnie rozbudowę cmentarza, znajdującego się obecnie w centrum Gryfina. Miejsca na nowe pochówki jest coraz mniej i dlatego zaczęto zwozić ziemię i gruz aby utworzyć nowy kwartał. Jednak to jest drugi błąd władz.

Mamy bowiem pismo sanepidu, które zabrania chowania zwłok na przywiezionym gruncie. Chodzi o to, że w takiej przestrzeni nie zachodzi odpowiednio proces mineralizacji zwłok i szczątków. Jest na ten temat odpowiednie rozporządzenie. Zapytaliśmy władze ile pieniędzy wydano na usytuowanie nowego cmentarza od strony ul. Kołłątaja. Nie odpowiedział ani Mieczysław Sawaryn, ani Tomasz Miler. A chodzi przecież o publiczne pieniądze i umiejętność gospodarowania mieniem oraz o planowanie nie na rok, na dwa, ale w dłuższej perspektywie.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (65)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Inspektor Środowiska
Inspektor Środowiska 25.09.2020, 14:34
Przecież to nielegalne składowisko prowadzone przez gminę.
Proszę o pokazanie kart odpadów.
Trzeba natychmiast powiadomić WIOŚ.
pastwisko
pastwisko 25.09.2020, 15:28
Przecież o tym czy legalne czy nielegalne decyduje gmina!
Jola
Jola 25.09.2020, 11:43
To już za Piłata nic nie robiono. Nie zganiajcie na Sawaryna. On chociaż zaczął działać, Piłat tylko gadał
Do Joli
Do Joli 25.09.2020, 16:09
To proponuję abyś już teraz zarezerwowała sobie miejsce na przyszłość w tym ,,kompoście,, bo widać Tobie to nie przeszkadza
do tempej tercetowej "Joli"
do tempej tercetowej "Joli" 25.09.2020, 12:13
Jola tercetowa potrafi czytać ze zrozumieniem czy tylko skleroza chce się zastawiać. Przecież piszą, że Piłat już kilkanaście lat temu zajął się problemem, a jak, to doczytaj.
do s.uki
do s.uki 25.09.2020, 12:07
jaką su.ką trzeba być, żeby nie przeczytać nawet artykułu? No właśnie śp. Piłat coś robił. A co Sawaryn zrobił od 6 lat?
najwyraźniej
najwyraźniej 25.09.2020, 12:40
tercetowi odbiło kompletnie
dziwne to
dziwne to 24.09.2020, 23:04
Nawozić tyle ziemi gruzu w centrum miasta jak pod market? Szok!
Opolanka
Opolanka 24.09.2020, 21:48
To przyklad jak władze miasta rujnuja kolejne miejsce. Czesto tamtedy spaceruje i widze, ze to super miejsce- wybieg dla psow. Przydalby sir towniez jakis mini park z lawkami, zielenia!! Gdzie maja chodzic ludzie z psami z okolicznych blokow, seniorzy czy mamy z wozkami?? Yo miejsce to taki przesmyk miedzy Opolska a reszta osiedla, masa ludzi tedy chodzi. Nsjłateiej wszystko wyciac i zabetonowac, a ns spacer pojechac do Szczecina....
centrum miasta
centrum miasta 24.09.2020, 23:07
Teraz będą chodzić przez cmentarz.
Tessa
Tessa 24.09.2020, 21:40
Najdziwniejsze jest to, ze już jakis czas temu pani z sanepidu jasno powiedziala, że nie będzie zgody na cmentarz na przywiezionym piachu. I od tamtego czasu przywieziono kilkadziesiąt wywrotek, nikt się nie przejął....na tej części na której teraz grzebią to też sypali piasek z plaży- bialuttki i delikatny i obsuwający się
plecowi poklepywacze
plecowi poklepywacze 24.09.2020, 23:08
Tesa wygląda na to jakby nie liczyli się z przepisami bo liczą na jakieś plecy.
Wuja
Wuja 24.09.2020, 11:52
Lokalizacja cmentarza w nowym miejscu to długa i droga droga którą trzeba wreszcie rozpocząć. Na razie jest możliwość powiększenia obecnego cmentarza w kierunku północnym od strony ulicy Orląt Lwowskich. Powiększenie to da czas na uzyskanie stosownych pozwoleń wybudowanie drogi dojazdowej i domu pogrzebowego (kaplicy) w nowej lokalizacji.
dec
dec 23.09.2020, 22:49
Ktoś ich musi z tego rozliczyć. Przecież mineły już lata.
Zdjęcie dwóch kadencji
Zdjęcie dwóch kadencji 23.09.2020, 14:09
Gratuluję świetnego zdjęcia , w kontekście całej powagi problemu ujęcie idealne , nietypowe , symbol ,wielka góra wszelakiego chłamu a na jej szczycie malutki namiot pogrzebowy i ostatnie pożegnanie człowieka
ja
ja 24.09.2020, 08:20
akurat zlokalizowanie nekropolii na słonecznej to niewypał panowie K&K.swoją szosą jak schodzicie na trupy to z wami żle.Jak to się nazywa ?nekrofilia czy coś tak
to raczej bezczeszczenie zwłok, terceciarzu - chowanie ich w śmieciach...
to raczej bezczeszczenie zwłok, terceciarzu - chowanie ich w śmieciach... 24.09.2020, 09:44
Tłuszcz ci mózg zalał - jak nie pojmujesz, że od 6 lat nie wymyśliłeś nic w sprawie cmentarza. Mówisz że na Słonecznej źle? To od 6 lat co wymyśliłeś?
Hałdę gruzu i śmieci?
A tak właściwie to po co?
Nie można było cmentarza zrobić na naturalnej ziemi w tym miejscu? Co z tego, że byłoby niżej?
Od strony Pomorskiej też jest duża różnica terenu - i nikt w czasach zakładania terenu nie wpadał na pomysł wyrównywania terenu?
cóż
cóż 23.09.2020, 14:22
Smutny to symbol, dekadencki.
sarkazm
sarkazm 23.09.2020, 11:54
Błędy wynikają stąd że jest obłędny.
szczeciniak
szczeciniak 23.09.2020, 01:28
Taka hałda w środku miasta?????
KUPA MIĘCI
KUPA MIĘCI 23.09.2020, 01:02
Sanepid zabrania , więc pytam wolno chować czy nie ? I co z tego wynika ? Proceder , bo inaczej tego nazwać nie można kwitnie dalej w najlepsze , nikt żadnym sanepidem się nie przejmuje , a jeśli trzeba będzie ekshumować dziesiątki zmarłych bo skarpa aię ,,rozjeżdża,, to co wtedy?
Fifty fifty
Fifty fifty 23.09.2020, 01:08
Utwardzimy za 6 000 000 ł.
Człowiek
Człowiek 23.09.2020, 00:22
Pora uruchomić nowy cmentarz na terenach przygotowanych przez burmistrza śp. Henryka Piłata. Seweryn 8 lat temu chciał tam budować nową obwodnice, tam też miała być stacja SKM Gryfino Południe i drogi dojazdowe od Armii Krajowej i wiaduktu. Nierób nie zrobił nic przez 7 lat. Nie jesteśmy zwierzętami. Nie chowajmy zwłok bliskich w odpadach.
marabut
marabut 23.09.2020, 00:44
Człowieku radna Jolanta dusiła bumistrzów o kolumbarium ale wtedy gadali, że to nie ich kompetencja.
Renata
Renata 23.09.2020, 00:12
Czas najwyższy wybudować Kolumbaria.Przecież takie plany już były.
marabut
marabut 23.09.2020, 00:45
Renato radna Jolanta pytała tercet ale na sesji to nie ich kompetencja usłyszała.
mister
mister 22.09.2020, 23:44
Sawaryn z zastępcami biorą kasę a nie wykonują podstawowych obowiązków.
podparta kołkami
podparta kołkami 22.09.2020, 23:24
Kaplica niedługo się rozleci! Takiego mamy pseudogospodarza.
Robert
Robert 22.09.2020, 23:44
Dokładnie, kaplica to prawdziwy wstyd dla Gryfina.
Sylwek
Sylwek 22.09.2020, 23:09
A u mnie brama się nie domyka. To chyba wina Sawaryna 😂😂😂
loki
loki 22.09.2020, 23:22
Sylwek ma rację jeśli gospodaruje pieniedzmi podatników to za to Sawaryn odpowiada. Nawet za bramę na cmentarz. Bo o mienie gminy trzeba dbać.
uważaj Sylwek, bo tercet prędzej ci kamienicę zburzy niż bramę naprawi...
uważaj Sylwek, bo tercet prędzej ci kamienicę zburzy niż bramę naprawi... 22.09.2020, 23:35
Może Sylwek mieszka w gminnej kamienicy? Za nią odpowiada gminna spółka tbs. Ale firma z budownictwem w nazwie OD 6 LAT ILE WYBUDOWAŁA?
Za to gmina parę kamienic zburzyła...
prosze bardzo
prosze bardzo 22.09.2020, 23:40
do uważaj Sylwek: Podaj chociaz jedną dziedzinę w której radzi sobie tercet.
bardzo proszę:)
bardzo proszę:) 22.09.2020, 23:47
fifty fifty (po polsku pół na pół):):):)
Henryk
Henryk 22.09.2020, 23:04
Ten Sawaryn już wszystkiemu jest winien nawet braku miejsc na cmentarzu. Ja nie wytrzymam co jeszcze jesteście w stanie na niego napisać ? Aż strach się bać 😁
obserwator
obserwator 23.09.2020, 11:12
to napiszę a trawa na nasypach nikomu nie przeszkadza że włazi na ulicę pomorską tą ulicą burmistrz nie jedzie do pracy
Kuba
Kuba 23.09.2020, 10:44
Kto mieczem wojuje od miecza ginie. Przypominam z jaka agresją parł do władzy. Bylo to obrzydliwe. A jego pomocnicy vickowie, to dopiero kabaret. Jeden nie z tego świata taki i odleciany, drugi pazerny i niekompetentny
do tercetowca
do tercetowca 22.09.2020, 23:23
Przecież woda, ścieki i cmentarze to jedno z podstawowych zadań samorządu. JAk tego tercecie nie widzicie to zmieńcie pracę.
abba
abba 22.09.2020, 23:42
Czego się dziwisz, Henryk to terceciarz i te leniwce przez tyle lat nie zorientowały się że trzeba nowych miejsc.
Ula
Ula 22.09.2020, 23:07
(...) Przyjmij jeden nick.
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka 22.09.2020, 22:38
Kolejny pomnik - KOPIEC SAWARYNA ze śmieci.
nieudacznik
nieudacznik 22.09.2020, 22:13
Przecież gminą rządzą mentalni i organizacyjni nieudacznicy. Kazda sprawa ich przerasta. Gdzie jest mądrala Miler który miał receptę na wszystko gdy był redaktorem GG?
Lizej
Lizej 22.09.2020, 22:39
Mentalne karły przysnęły i teraz PUK straszy ze zacznie brakować miejsc.
Jesienne deszcze nadchodzą
Jesienne deszcze nadchodzą 22.09.2020, 20:57
Czy ktoś wie skąd przywożona jest ta ziemia z gruzem , jakieś śmieci zmieszane , dziwię się bardzo mieszkańcom Gryfina , że bez słowa ,jak potulne stado baranów godzą się pochować swoich bliskich w tych odpadach ! , przecież to dzieje się w biały dzień w mieście , wszyscy to widzą , ciężarówki to zwożą...trochę udepczą i kwatera gotowa ???niedługo potem dodatkowy stres że groby zapadają się metr w dół po kilku deszczach, pełne wody...straszne
Somsiat
Somsiat 23.09.2020, 00:10
Słyszałem, że częściowo z dawnych kwartałów składowiska odpadów. ale czy to może być prawda? Aczkolwiek wożą jakby z tego kierunku.
Tymek
Tymek 22.09.2020, 21:29
Mnie to wyglądało na śmietnisko.
jak widac
jak widac 22.09.2020, 21:45
Bo jest smietnisko tylko co tam an czubku robi namiot zakładu pogrzebowego PUK.

Pozostałe