Dyskutowali o innowacyjnym samorządzie

  • 01.10.2020, 12:57
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Dyskutowali o innowacyjnym samorządzie
Z inicjatywy Fundacji "Platforma Przemysłu Przyszłości"na terenie Pomorza Zachodniego w Dębnie, Dźwirzynie koło Kołobrzegu i Wałczu odbyły się spotkania informacyjne na temat szans jakie niesie ze sobą wprowadzenie innowacji w miastach i przemyśle. Prelegenci wskazywali jak ważna jest transformacja cyfrowa, które może polepszyć warunki życia dla mieszkańców.

Transformacja cyfrowa gospodarki nie będzie możliwa bez przeprowadzenia zmian w sektorze publicznym. O ile liderzy rynku starają się wyznaczać kierunki rozwoju, to jednostki samorządu terytorialnego tworzą klimat i warunki niezbędne do przeprowadzenia zmian. Mogą w tym pomóc fundusze publiczne przeznaczone na transformację cyfrową.

- Kluczowym wyzwaniem w tym przypadku staje się odpowiedni dobór instrumentów do planowanych działań. Nowa bezpłatna usługa - Nawigator finansowy - opracowana przez Fundację Platformę Przemysłu Przyszłości odpowiada na to wyzwanie dostarczając aktualną wiedzę na temat różnych źródeł finansowania transformacji cyfrowej w formie dotacji, pożyczek, inwestycji oraz ulg i zwolnień podatkowych. Zainteresowanie przeprowadzeniem zmian podmioty mogą uzyskać nieodpłatne wsparcie od zespołu doradców w tym zakresie - przekonuje dr Piotr Kryjom.

 

W Dębnie spotkanie odbyło się w Centrum Wsparcia Biznesu. Burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki wskazywał, że ważne jest zachowanie ekologicznego rozwoju.

- Trzeba wykorzystać szansę jaką dają nowe technologie, tak by z jednej strony mieszkańcy mieli lepsze warunki do życia, ale wywierać też coraz mniejszy negatywny wpływ na środowisko w którym żyjemy - przekonywał. Dębno jest położone na malowniczych terenach wokół jezior i lasów, ale także tu działają firmy, które aktywnie eksportują swoje produkty.

 

Urbanizacja, zmiany klimatu, dbałość o jakość życia, wywołują daleko idące zmiany obszarów miejskich. Miasta wszystkie te nadmorskie muszą przygotować się na długotrwałą ewolucję: technologie cyfrowe zyskują na znaczeniu, a budynki miejskie wymagają inteligentnego zarządzania, opartego na uzasadnionych decyzjach.

- Inteligentne miasto przyczynia się do efektywnego zarządzania zasobami, komunikacją i warunkami życia. Dąży w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dzięki technologii i danym, analizie i optymalizacji, możemy poprawiać jakość życia wszystkich mieszkańców. Ten kierunek już obraliśmy czas na zdecydowane wdrożenia - mówi Arkadiusz Mazepa prawnik, samorządowiec.

 

Budowanie przemysłu przyszłości koncentruje się na szeregu cyklicznie powtarzanych aspektów, takich jak uświadamianie, ukierunkowanie, budowanie kompetencji, planowanie i projektowanie rozwiązań oraz wdrożenia. Każdy przedsiębiorca może poprzez link https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/kierunekprzemysl40/?_sp=0 zbadać poziom dojrzałości cyfrowej swej organizacji odpowiadając na zamieszczoną ankietę, kolejnym krokiem jest wizyta eksperta w firmie.- Podczas spotkania omawiany jest wynik ankiety oraz dochodzi do weryfikacji stanu cyfrowego przedsiębiorstwa na miejscu. W zależności od zapotrzebowania firma może sięgnąć po kolejne narzędzia w postaci konsultacji w obrębie wybranej technologii czy specjalistycznego wsparcia eksperckiego. Wszystko to po to aby polskie firmy już dziś weszły na drogę świadomego rozwoju w kierunku przemysłu przyszłości - mówi Mikołaj Kołodziejczak, przedstawiciel Regionalny Platformy Przemysłu Przyszłości.

 

- Innowacje to także tworzenie nowych dobrze płatnych miejsc pracy dla młodych ludzi. Jednak do tego potrzebna jest współpraca pomiędzy firmami, samorządem, a szkołami - mówi Łukasz Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, ekspert w zakresie wizerunku.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kod
kod 02.10.2020, 08:11
kogo to interesuje?? Łukaszek tam tylko się promował
sarkazm
sarkazm 01.10.2020, 14:34
Dlaczego mnie to nie dziwi, że brak tu Gryfina.

Pozostałe