Gmina nie darowała kary, bo jej nie naliczyła: sprostowanie burmistrza

  • 18.10.2020, 23:56
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Gmina nie darowała kary, bo jej nie naliczyła: sprostowanie burmistrza
Wracamy do sprawy opóźnień w związku z przeprowadzeniem przez władze Gryfina przetargu na projekt zintegrowanego centrum przesiadkowego w Gryfinie. Przedstawiliśmy dokumenty świadczące o opóźnieniu realizacji zadania i warunkach naliczania kary umownej za ewentualne opóźnienia. Z takim przedstawieniem sprawy nie zgadzają się Tomasz Miler i Mieczysław Sawaryn.

Kto chce przejrzeć dokumenty podpisane m.in. przez burmistrza Mieczysława Sawaryna i jego zastępcę Tomasza Milera, oraz urzędników - może z tym zapoznać się w fotogalerii tutaj:

https://www.igryfino.pl/wiadomosci/37929,sawaryn-z-milerem-zubozyli-gmine-o-kare-umowna-mamy-dokumenty

Burmistrz Gryfina dostał pytania (4 września 2020 r.), ale do czasu publikacji na nie nie odpowiedział. Odniósł się do nich po publikacji. Poniżej pismo – sprostowanie nadesłane przez burmistrza Mieczysława Sawaryna i zastępcę Tomasza Milera w drugiej połowie października:

Oświadczamy, że publikacja z dnia 8 września 2020 r. zatytułowana „Sawaryn z Milerem zubożyli gminę o karę umowną. Mamy dokumenty” zawiera informacje nieprawdziwe. Nieprawdą jest „Po tym, jak wykonawca zamówienia spóźnił się z jego realizacją, burmistrz Mieczysław Sawaryn i jego zastępca Tomasz Miler pisemną decyzją po prostu „darowali” mu karę, który ten był zobowiązany zapłacić na rzecz gminy. Chodzi o niebagatelną kwotę ok. 100 tys. zł. Spóźnienie z wykonaniem zlecenia wyniosło aż 10 miesięcy”.

Gmina Gryfino nie naliczyła żadnej kary umownej w stosunku do wykonawcy dokumentacji przetargowej Centrum Przesiadkowego, nieprawdą więc są stwierdzenia dotyczące „darowania” kary. Z uwagi na okoliczności, których nie można było przewidzieć, termin umowy został skutecznie przedłużony. Nieprawdziwą a co najmniej nieścisłą a więc mylącą czytelnika, jest informacja o tym, jakby istniał sprzeciw w urzędzie w stosunku do propozycji wiceburmistrza. Przyczyną zawarcia aneksu przedłużającego pierwotny termin zawarcia umowy były okoliczności niezawinione i niezależne od Wykonawcy, co zgodnie z paragrafem 15 ust. 7 Umowy wymagało zawarcia aneksu. Okoliczności te zgodnie z rutynowym wskazaniem przez Wydział Zamówień Publicznych, zostały potwierdzone przez Wydział Inwestycji, Skarbnika, Radcę Prawnego. Przedłużanie się realizacji projektu było wynikiem braku dostępnych rozwiązań projektowych dla modernizacji linii kolejowych realizowanych w ramach budowy SKM przez PKP PLK S.A. w okresie 2017-2019, co z uwagi na ścisłe powiązanie tych prac z budową Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w Gryfinie, obiektywnie uniemożliwiło wykonanie umowy w pierwotnym terminie. Nie było podstaw prawnych do naliczenia kar umownych i nie może być mowy o zubożeniu Gminy. Żaden aneks nie zwalniał ostatecznie Wykonawcy z płacenia kary umownej. Wydział Inwestycji nigdy nie sformułował nawet wniosku o ich naliczenie. Uwagi Angeliki Szulc – naczelnika wydziału zamówień publicznych w zakresie podziału na etapy realizacji przedmiotu zamówienia oraz sposobu rozliczenia zostały uwzględnione. Oprócz zmian terminów zakończenia (niezależnych i niezawinionych od Stron umowy) nie dokonano żadnych innych zmian. Wskazujemy również, że żadna z instytucji nadzorujących, w tym RIO nie miała zastrzeżeń co do prawidłowości rozliczenia umowy.

Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryn

Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Tomasz Miler

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (45)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Markof
Markof 21.10.2020, 01:16
Mnietek puść tegoż bąka !!!! NIE CZYMAJ HA HA JAJA .BĘDZIE CI LUŹNIEJ W STYG*****.
coma cirka
coma cirka 21.10.2020, 00:14
To ile mogłoby wpłynąć do kasy gminy?
marzenka
marzenka 20.10.2020, 10:01
Straszny człowiek pod kaźdym względem i plotkarz pierwsza klasa !
Świnoujście pozdrawia
Świnoujście pozdrawia 20.10.2020, 16:53
Sawaryn to nie tylko plotkarz, ale także ciocia.
Poliszynel
Poliszynel 21.10.2020, 11:16
Ciocia , wielka tajemnica...
do 10.01
do 10.01 20.10.2020, 13:16
nie podszywaj się pod mój nick
fan marzenki
fan marzenki 20.10.2020, 11:35
Marzenka a ja myślę że to ty jesteś plotkara bo jakbyś nie była to byś tu nie pisała.:))
marzenka
marzenka 20.10.2020, 11:58
Przy okazji p o w i e m c i to prosto w oczy, nawet publicznie
różnica zasadnicza
różnica zasadnicza 20.10.2020, 11:39
Tylko, ze Marzenka pisze za swoje, a ty plotkarzu - trollu z urzędu za nasze.
kolis
kolis 20.10.2020, 10:17
Plotkarstwo Sawaryna to jeszcze najmniejszy problem.
Edward
Edward 19.10.2020, 16:35
Ciekawi mnie co nienawistny i małostkowy Sawaryn powiedziałby na ten temat, jakby był przewodniczącym rady miejskiej? A Piłat byłby burmistrzem? Idę o zakład, że zlecałby koledze zawiadomienie prokuratury. Może to samo warto zrobić w jego przypadku? Jest chętny do złożenia podpisu pod takim zawiadomieniem? Może lokalne media zorganizują konkurs, kto podpisze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze gminy?
Artur
Artur 19.10.2020, 17:59
Skorumpowanym leniom mówimy zdecydowane NIE!
pikacz
pikacz 19.10.2020, 17:54
Jak to co? Poleciałby z tym do prokuratury jak z wieloma drobniejszymi sprawami dla których niema rowiązania do dziś.
monograf
monograf 19.10.2020, 15:48
Ogólnie jest tak, ze przetargi to dane słowo i one nie są po to aby później się w ten czy inny sposób dogadywać.
Mnieczysłaf inteligentny inaczej
Mnieczysłaf inteligentny inaczej 19.10.2020, 12:59
Przecież to jasne że skoro gmina nie naliczyła kar umownych to znaczy ze je darowała.
Skorupek
Skorupek 19.10.2020, 15:52
Darowała ale tylko fifty%.
Wasz fan
Wasz fan 19.10.2020, 15:18
No ty to jesteś dopiero inteligentny. Zacznij nauczanie zdałem z języka polskiego jeszcze masz szanse że rozum wróci 😁
Górny taras
Górny taras 19.10.2020, 14:50
Najgłupsze wyjaśnienie
Naucz się rozumieć co czytasz
wow
wow 19.10.2020, 15:22
Jesteś leniwą podróbką męźczyzny ...tarasie
😁
😁 19.10.2020, 11:53
A dlaczego gmina nie naliczyła kary?🤫
znajomy krolika
znajomy krolika 19.10.2020, 11:55
Bo nie zastosowała się do własnych wytycznych a one potrzebne były do....
A po co ?
A po co ? 19.10.2020, 15:54
I do umowy.
ale dym
ale dym 19.10.2020, 11:50
Seweryn z MIllerem otworzyli puszkę Pandory.
betonoza
betonoza 19.10.2020, 11:29
WIRUS zaatakawał beton i to już drugi przypadek w naszym mieście. Może wirus jest inteligentny i nie lubi betonu??
Korupcja tryumfuje.....
Korupcja tryumfuje..... 19.10.2020, 11:26
Centrum przesiadkowe, sala gimnastyczna (zresztą nieczynna) przy Parkowej z rocznym poślizgiem, dokumentacja wykonana(niewykonana w terminie) przez Macieja K. Zrobili sobie z nienaliczania kar umownych proceder. Przy fifty fifty szybko się bogacą. Bo jaka może być inna przyczyna ?!
🤪
🤪 19.10.2020, 11:22
Kiedyś ten pan na mnie tak popatrzył i zdziwiony był że sie nie boje 🤭🤭🤭
autopułapka
autopułapka 19.10.2020, 11:07
Panie Sawaryn to po coś pan pisał w warunkach, że terminowość jest ważna i od nieprzestrzegania terminów naliczane będą kary, czyli pieniądze dla gminy. Wpadłeś pan we własne sidła.
hmmm
hmmm 19.10.2020, 11:23
A gdyby tak zastartował ktoś inny, i ktoś inny by wygrał?
Swoją drogą jak się czują ci, co startują w określonych warunkach przetargu - a okazuje się potem, że zmarnowali czas i pieniądze?
Bo przecież samo przygotowanie dokumentów do przetargu kosztuje - i to spore pieniądze...
Przecież to praca pracowników, dokumentacja itp...
PROSTE
PROSTE 19.10.2020, 15:46
hmmm
Dlatego jak nie masz NIC ustalonego,
to nie startuj w przetargu,
nie będzie dodatkowego kosztu.
Wasz fan
Wasz fan 19.10.2020, 10:48
I po co drążycie ten temat? Pytam po co ? Widzę, że tu afery nie było i jej nie znajdziecie. Ktoś na siłę próbuje z tego zrobić przekręt. Ale go nie ma i trzeba przyjąć to na klatę. Czekam na następne sensację ? 😁
Twój Pan
Twój Pan 19.10.2020, 11:03
Pytasz probumistrzowski trollu dlaczego tercet drąży temat? Co to? Kozetka psychoterapety?
hmmm
hmmm 19.10.2020, 11:21
hmm, w sumie masz rację.Pytanie zadane na początku września - ciekawe ile osób o tym pamiętało... A Sawaryn z Milerem w połowie października otwierają worek....
Pan Fifty Fifty
Pan Fifty Fifty 19.10.2020, 09:26
,,a mi jest smutno ,, ale tylko na zdjęciu
hmm...
hmm... 19.10.2020, 08:46
Cóż, jak od 4 września do 18 października wymyślali takie pismo, to tylko wypada współczuć...
urzednik
urzednik 19.10.2020, 11:05
Z uwagi na okoliczności, których nie można było przewidzieć, termin odpowiedzi na pytania redakcji został skutecznie przedłużony.
gryfinianka
gryfinianka 19.10.2020, 08:26
Panie Sawaryn, a ile zgodnie z umową, którą pan sam stworzył powinien pan naliczyć dla gminy? Chodzi mi o wyliczenie zgodne z taryfą.
ja
ja 19.10.2020, 08:49
proste pytanie .Mając dokumenty na "przekręt " mniemam ,że piszący tu złożyli obywatelskie zawiadomienie do prokuratury.jest zawiadomienie czy ten przekręt to wymysł? czekam na odpowiedż
Fifty fifty
Fifty fifty 19.10.2020, 11:21
Prokuratura powinna działać z urzędu mając takie kwity na podejrzanych.
Andzia
Andzia 19.10.2020, 09:38
Masz podany link i tam znajdziesz dokumenty o których jest mowa w art., co do zawiadomienia odp służb to "spokojna twoja rozczochrana" doczekasz się.
rower
rower 19.10.2020, 08:18
Haaaaaha to wyszło tak ja z mieszkaniem p listonoszki. Kłamali w żywe oczy ,nawet przed kamerami, tylko dokumentu na który się powoływali do dziś nie znaleźli. Mam nadzieję, że radni nie pozwolą tego trupa ukryć w szafie
Dzięki radnemu Saneckiemu i Wisińskiej i tym co się sprzedali musimy zmosić ten cyrk
ciekawe
ciekawe 19.10.2020, 08:35
O co chodzi z Saneckim i Wisińską? Jakie niby korzyści uzyskali i z czego?
do ciekawe
do ciekawe 19.10.2020, 08:50
Poczytaj sobie o sesji z absolutorium dla burmistrza to się dowiesz. Na spotkaniach gadała inaczej póžniej rźmie głupa co do korzyści to spytaj zainteredowanych
Obsyrukcja
Obsyrukcja 19.10.2020, 07:08
Ja mam podobna minę jak oddaje stolca
obsyelwator
obsyelwator 19.10.2020, 08:32
A jakim cudem wtedy patrzysz w lustro?
misiek
misiek 19.10.2020, 02:23
Na ich miejscu nie rozdmuchiwałbym tematu.
maselnica
maselnica 19.10.2020, 01:59
Masło maślane - nie naliczył bo nie naliczył. Pytanie dlaczego?

Pozostałe