Setki rodzin na kwarantannie. Nieciekawe perspektywy

  • 20.10.2020, 00:55
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Setki rodzin na kwarantannie. Nieciekawe perspektywy
Przyjęta przez władze i sanepid metoda powoduje, że osób chorych i izolowanych może być coraz więcej. Głównym rozsadnikiem wydają się być szkoły. Setki rodzin trafiły na kwarantannę.

W wielu placówkach gmin Gryfino, Banie czy Moryń obowiązywał lub nadal obowiązuje hybrydowy tryb nauczania. Tam gdzie odnotowuje się przypadki w szkołach, poszczególne klasy odbywają kwarantannę. W niektórych zajęcia są odwołane. Kwarantanna i zdalne nauczanie obejmuje setki rodzin.

Kwarantanna oznacza tylko 80 procent pensji. Wiele osób zaczyna borykać się z problemami finansowymi. Jest zagrożenie życia i zdrowia. Narasta napięcie. Gdy dzieci wrócą do szkoły znowu mogą spotkać kogoś zakażonego i sytuacja może się powtórzyć.

Przepływ informacji szwankuje

W takich sytuacjach potrzebny jest szybki przepływ jednoznacznej  informacji. Tymczasem sanepidy są zawalone robotą.

-Dyrektorka poinformowała mnie, że rano zadzwonią do mnie z sanepidu, że mamy z rodziną kwarantannę. Zadzwonili około 13. Do innych rodziców telefonowali dopiero o godz. 19, kiedy wrócili z pracy i z zakupów. Jaki to ma sens? – pyta rodzic z Gryfina.

Niedawno gryfiński sanepid był zamknięty. Powód – koronawirus wśród pracowników. Z kilku powiatów dzwoniono do sanepidu w Choszcznie. W ostatnich dniach pracownicy Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gryfinie są znowu w pracy. W okolicy funkcjonują nie tylko szkoły, ale i duże zakłady pracy, wiec trzeba być czujnym.

-Na ten moment PSSE w Gryfinie nie raportowała ogniska zakażeń w zakładzie pracy na terenie powiatu gryfińskiego - poinformowała nas dziś Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Dwie szkoły na musiku

Chorują nauczyciele i dzieci. Chorują też rodzice uczniów. Stąd konieczność odbycia kwarantanny przez pracowników oraz uczniów szkoły. Inaczej pracowały placówki m.in. w gminach Moryń, Banie czy Chojnie.

Wniosek dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 Gryfinie został pozytywnie zaopiniowany przez choszczeński sanepid w sprawie przejścia na tryb nauczania mieszanego w placówce. Systemem nauki zdalnej w dniach od 19 października 2020 r. do dnia 22 października objęci będą uczniowie następujących oddziałów szkolnych: VI d, VIII c, IV d, VI b.

Systemem nauki zdalnej w dniach od 19 października 2020 r. do dnia 23 października objęci będą uczniowie następujących oddziałów szkolnych: VI a, VII e. Kontynuowany ma być systemem nauki zdalnej do dnia 23 października 2020 r. dla uczniów klasy I d. Pozostałe dzieci mają uczęszczać do szkoły.

Także na wniosek dyrektora Szkoły Podstawowej im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie wprowadzono tryb nauczania mieszanego w placówce. Systemem nauki zdalnej objęci zostali uczniowie klasy VIII od 20 do 23 października 2020 r. Wniosek ten został pozytywnie zaopiniowany przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Choszcznie.

Komunikaty urzędnika w imieniu burmistrza

Komunikaty zwykle wydaje burmistrz lub wójt. Tymczasem w Gryfinie część z nich nie podpisuje burmistrz Mieczysław Sawaryn, tylko urzędnik Paweł Nikitiński. Od czasu do czasu można znaleźć też swoiste „odezwy”, nad wartością praktyczną których zastanawiają się nieraz czytelnicy.

-A oto śmieszny komunikat burmistrza zamieszczony na stronie szkoły podstawowej nr 3 w Gryfinie *** Pisze on o pracownikach szkoły i o uczniach. Tylko ktoś zapomniał dodać, że rodzice oraz rodzeństwo uczęszczające do innych szkół również są na kwarantannie. To co pisze w komunikacie, to my już dawno wiemy, panie burmistrzu. Wypadałoby wprowadzić nauczanie zdalne, nie hybrydowe chociaż na kilka tygodni. Bo niedługo wszyscy będziemy na kwarantannie i nauczyciele, i uczniowie, i rodzice - komentuje czytelnik igryfino.

Co prawda w sprawie sposobu nauczania wiążącą opinię wydaje sanepid. Jednak wydawane ostatnio komunikaty w Gryfinie, to przeważnie powielane decyzje wynikające z porozumienia dyrektora szkoły z sanepidem. A co robi komisja antykryzysowa, czyli Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego? Jak burmistrz chce pomóc mieszkańcom? Co z ludźmi na kwarantannie, którzy nie mogą pójść do sklepu aby zrobić zakupy?

Czy w ogóle burmistrz zadaje sobie sprawę, że setki rodzin w Gryfinie są w trudnym położeniu?

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ania
Ania 21.10.2020, 14:07
A nauczyciele to juz w ogole pprazka
Niektórzy schodza z jednej kwarantanny i za kilka dni ida na nastepna. 80 proc dostaja z i tak beznaxziejnej pensji.
czy leci z nami pilot?
czy leci z nami pilot? 21.10.2020, 00:17
Czy burmitrz w ogóle coś robi?
Ja z Gryfina
Ja z Gryfina 20.10.2020, 12:45
Moja żona jest w Szpitalu !!! Kotulowo dlaczego przez twoje głosowanie w Sejmie chcesz zabić moją Żonę ??
ty z marsa???
ty z marsa??? 20.10.2020, 14:27
a od kiedy jest w szpitalu? To jak to, twoja żona idzie do szpitala i PiS raniutko przepycha ustawę ratującą jej życie? A ci wczoraj przyjęci PiS nie obchodzili???
Tylko jak twoją żonę przyjęli do szpitala, to PiS dla niej system zdrowia zmienia???
ministerstwo trolli
ministerstwo trolli 20.10.2020, 14:31
Pisowskiego trolla nie przekonasz.
Szef
Szef 20.10.2020, 12:40
Sprawa wygląda tak. Dwie osoby w szkole miały korone, dlatego +- 700 osób siedzi w domach. Walą się plany, firmy. Kolejne kwarantanny to tylko kwestia godzin lub dni. Jeśli ktoś ma własną firmę i 3 dzieci to może już tą firmę zamykać. Jak tam kawka panie z sanepidu??? Smakuje przu radyjku?? Niedługo 15-ta, kurteczka, szaliczek i do domku.
wideokonferencja dla lansu
wideokonferencja dla lansu 20.10.2020, 14:32
Pytaj Sawaryna co zrobił!
stan wyj.
stan wyj. 20.10.2020, 11:35
Taaa, niedługo się obudzimy i znowu nie będzie TELERANKA
Rodzic
Rodzic 20.10.2020, 11:03
Znam taką Panią mamę która w przedszkolu musiała przejść na kwarantanne domową przez młodsze dziecko, które do tego przedszkola uczęszczało, a drugie starsze dziecko w czasie kiedy powinni być na kwarantannie regularnie do szkoły przyprowadzała. Więc ja się pytam jaki sens mają te kwarantanny jak i tak większość się do nich nie stosuje, a rodzice którzy mogliby pracować to siedzą na 80 % wynagrodzenia w domu ZDROWI, bo kontakt z nauczycielem był
praktycznie zerowy. Chcemy pracować a nie bezczynnie siedzieć w domu :(
Ona23
Ona23 20.10.2020, 10:36
Sens ma taki ze jak zadzwoni do mnie telefon z sanepidu to ja ten telefon oleje. Bo tak naprawdę nie jestem zweryfikować czy to sanepid dzwoni czy jakiej jaja ktoś sobie robi. Tyle w temacie.
Oo
Oo 21.10.2020, 14:03
Zwlaszcza ze sanepid dzwonil z zastrzezonego
Żenada
Żenada 20.10.2020, 10:26
Jak ktoś może sobie z czegoś zdawać sprawę, skoro nie jest w takim położeniu?

To nie on siedzi od 10 dni w domu bez możliwości wyjścia z dziećmi, które odizolowane są od rówieśników i zajęć dodatkowych za które i tak trzeba płacić.
To nie jemu wali się firma, zrywane są umowy a pozostają odszkodowania do zapłacenia.

Całe rodziny siedzą w domu bez objawów, bo dzieci były w klasie z chorym nauczycielem. Ale to, że kontakt jest w klasie zerowy - to nie ważne.
Nie dotykaj, nie pożyczaj, myj ręce - a i tak siedzieć trzeba w domu.
Zastanówcie się, albo po coś te zakazy i nakazy są, albo są dla picu, żeby po prostu "były" bo trzeba je mieć.

Po co robić ponowny lockdown? Zamknijmy społeczeństwo na kwarantannach! Nie będzie trzeba wypłacać rodzicom zasiłków, zamykać sklepów bo i tak większość będzie siedzieć w domu na przymusowej kwarantannie. Kary do 30 tyś ich zmotywują!




Wiola
Wiola 20.10.2020, 09:51
Nie lepiej zgłosić w sp3 kwarantanne dzieci na 10 dni i zdalne nauczanie .Dzieci spotykają się przy wyjściu ze szkoły i w szkole.Po co te kombinacje
Baba
Baba 20.10.2020, 09:40
U nas w gminie to nawet nie zadzwonią jak się czujesz a co dopiero kromke chlebka dostarczyć.
szok
szok 20.10.2020, 10:24
Tak nie dbają o pracowników urzędników?
prosta konsekwencja
prosta konsekwencja 20.10.2020, 09:19
Kiedy pod koniec wakacji i na początku roku szkolnego ostrzegali przed tym specjaliści - rząd bezmyślnie parł do otwierania wszystkiego za każdą cenę. Okazało się, że życia setek osób...

A co ekonomicznych wymiarów decyzji o otwarciu wszystkich szkół - to jest 80% pensji - ale zasadniczej! O żadnych nadgodzinach, "fuchach" itp mowy nie ma!
I to fajnie, jak to duża firma.
Ale mały sklepik, mały warsztat - nie ma pracownika - firma umiera.
I nie ma nawet na wypłatę owych 80%.
W dodatku jeśli to jest osoba "samozatrudniona" typu "własna działalość gospodarcza" - na przykład sprzątaczka - nie ma nawet szansy na uzyskanie odszkodowania...

No ale pan premier Morawiecki "strategia przynosi efekty" mówił tydzień temu...
Chodziło mu o liczbę zgonów, respiratorów czy osób zakażonych?
To jest celowe?
Żeby NFZ i ZUS zaczęły przynosić zyski?
Jola
Jola 20.10.2020, 19:00
Jeżeli ostrzegali i prosili o noszenie maseczek, mycie rąk i nie spotykanie sie w grupach, wy sie smieliście i olewaliscie. Teraz żniwo jest zbierane. Chorują dzieci i młodzi, a jeszcze krzyczycie. Idźcie na arkońską do pracy, jak tacy bohaterowie z was
Takie czasy
Takie czasy 20.10.2020, 08:57
Piszecie, ze kwarantanna to 80%pensji, a siedzenie w domu z dziećmi podczas zdalnej nauki to ile? 100???
Ja nie chcę nauki zdalnej, nie wyobrażam sobie w dzisiejszych czasach rezygnacji z pracy, dzieci samych w domu nie zostawie, a zdalna nauka dla przynajmniej mlodszych z podstawówki to farsa- wiem bo moja dwójka miała to podczas lockdownu i nigdy wiecej!
Pytajnik
Pytajnik 21.10.2020, 15:37
A tobie to nie chce się pomagać dzieciom przy lekcjach?? Zwalasz wszystko na nauczycieli?? Czy jest nauka zdalna, czystacjonarna to dzieciom zwłaszcza młodszym trzeba pomagać w lekcjach.Moje dziecko (kl.3) było zadowolone ze zdalnej nauki. Zadane lekcje odrabialo w swoim tempie, spokojnie samodzielnie ( miało sprawdzane przeze mnie) . Pzypilnuj dzieci lepiej.a nie zwalaj na innych.
Demokracja
Demokracja 20.10.2020, 10:04
Chcieć to sobie możesz. W demokracji rządi większość i to jej woli musimy się podporządkować. Jak się nie podoba, to podziękuj wyborcom.
Dziwne czasy
Dziwne czasy 20.10.2020, 09:58
Niektórzy nie z własnej woli pozostawili swoje rodziny na amen, a niektórzy wysłali swoich bliskich nieświadomie na tamten świat.
Chcesz pracować to zaopatrz się w kombinezon na całe ciało i nie zdejmuj go jak dzieci wrócą ze szkoły.
...
... 20.10.2020, 09:36
Paradoksalnie - zamknięcie szkół mniej kosztuje niż chaos obecny. Bo dziećmi można się zająć, można zostawić w szkołach te młodsze.
Za to jak cała szkoła razem z rodzinami (pracowników i uczniów) trafia na kwarantannę to cios w gospodarkę.
I to gospodarkę lokalną.

Taki supermarket przywiezie jak w Gryfinie całą obsadę do sklepu.
Ale mały sklepik i warsztat padną...
amigo
amigo 20.10.2020, 08:57
Rodzic we wcześniejszym artykule "Mamy do czynienia z chaosem - list rodzica ucznia szkoły podstawowej w Gryfinie" ładnie wyjaśnia co trzeba zrobić. Władze Gryfina do roboty!
tak
tak 20.10.2020, 09:46
Racja!
Władek
Władek 20.10.2020, 08:55
Perspektywy nieciekawe bo nie ma odpowiedniej decyzji władz!
tak
tak 20.10.2020, 09:46
To niech się wreszcie wezmą do roboty!
czytelnik
czytelnik 20.10.2020, 08:37
Pieprzyć kwarantanne i zus 80% już pensje zostały zmniejszone o 30/40% a oni wysyłają Obywateli na kwarantanne zaraz zaczniemy ustawiać się w kolejkach po zapomogę czy to ten *** PIS bierze pod uwagę
Mieszkaniec
Mieszkaniec 20.10.2020, 13:55
W gminie 100% bo tam „ zdalne”
tylko pytam
tylko pytam 20.10.2020, 08:00
Oj , to prawda mieszkańcy są pozostawieni , nie ma żsdnej pomocy ze strony władz gminy. Gdzie podziali się ci butni krzykacze ? Gdzie jest bur miszcz? Gdzie są wolontariusze ops ?
Knagulec
Knagulec 20.10.2020, 07:49
Przekopali gumowca
Pav
Pav 20.10.2020, 07:26
Dyrektorka SP3 powinna w końcu się ogarnąć , podjąć konkretne kroki w końcu odpowiada za szkołę!!! I nie interesuje mnie to ,że sanepid " to czy tamto ". To co się teraz dzieje to jakaś kpina . Jakoś dyrektorzy innych szkół potrafili stanąć na wysokości zadania.
Pav
Pav 20.10.2020, 07:10
Reszta dzieci ma chodzić normalnie do szkoły ?! Czyli, Jak już się zarażą ,a przy okazji swoich najbliższych , wtedy mogą zostać w domu na kwarantannie . Co za bzdura !!!!
promyk
promyk 20.10.2020, 01:13
Dobrze, że kwarantanna nie trwa 14 dni!
Mieszkanka
Mieszkanka 20.10.2020, 10:44
Dla niektórych trwa więcej niż 10 dni. Jeżeli w domu jest chory to trwa 10, a poxniej kolejne 10, bo można zachorować a poxniej następne do czasu wyzdrowienia. I to dotyczy całej rodziny.
niestety
niestety 20.10.2020, 10:54
Mieszkanko i to nie są wcale rzadkie przypadki. Ja znam dwa podobne gdzie się to ciągnie

Pozostałe