Naukowcy: maseczki i dystans obniżają o 1000 razy siłę koronawirusa

  • 21.10.2020, 19:47
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Naukowcy: maseczki i dystans obniżają o 1000 razy siłę koronawirusa Fot. WSSE Opole
Właściwe użycie maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego obniża o 1000 razy siłę koronawirusa w razie kontaktu z nim - ustalili włoscy naukowcy ze szpitala koło Werony. Tym tłumaczą lżejszy przebieg Covid-19 w okresie obowiązywania restrykcji.
Rezultaty badań klinicznych, przeprowadzonych w szpitalu Sacro Cuore Don Calabria w miejscowości Negrar na północy Włoch, zostały opublikowane w środę we włoskich mediach. Zamieszczono je też w międzynarodowym piśmie naukowym "Clinical Microbiology and Infection".
 
Analizie poddano 373 przypadki Covid-19, stwierdzone na pogotowiu między 1 marca, a końcem maja. U każdego pacjenta w testach zbadano poziom wiremii, czyli ilość wirusa - wyjaśniły koordynatorki badań Dora Buonfrate i Chiara Piubelli, cytowane przez agencję ADNKronos.
 
Jak dodały, następnie monitorowano każdego pod kątem tego, jak ciężki był przebieg i objawy choroby wywołanej przez koronawirusa.
 
Badaczki podkreśliły, że z prac tych wynika, że wraz z obniżeniem się szerzenia SARS-CoV-2 dzięki stosowanym środkom ochrony równolegle obniżyła się o 1000 razy siła wirusa wykrytego u pacjentów.
 
Jak zaznaczono, chorzy przywiezieni do szpitala w maju, a więc w okresie niskiego narażenia na zakażenie z powodu lockdownu i restrykcji oraz nakazu stosowania środków ochrony, byli w kontakcie z mniejszą "dawką" wirusa i mieli go mniej w organizmie w porównaniu z pacjentami hospitalizowanymi w marcu.
 
To dzięki temu - według naukowców - osoby zakażone późną wiosną, gdy obowiązywały ścisłe restrykcje, miały lżejszy przebieg Covid-19 i występowało u nich mniejsze prawdopodobieństwo powikłań. Dzięki temu spadł wtedy odsetek chorych na oddziale intensywnej terapii.
 
To zdaniem badaczy najdobitniej wskazuje, jak istotne jest rygorystyczne przestrzeganie nakazu noszenia maseczek i dystansu społecznego.
 
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

J23
J23 22.10.2020, 16:23
Określenie " o 1000 razy" nie jest logiczne.
Sam przeciwko ameba
Sam przeciwko ameba 22.10.2020, 07:45
Maseczka miała by sens jakby miala filtry. A te zwykle to tylko siedlisko bakterii. A ten skok zachorowań na wirusa to jest tylko i wyłącznie przez to że szpitale mają dodatki za chorych na koronę. Ludzie opamiętajcie się też trochę bo nie długo będziecie linczować tych co nie noszą. Dla mnie to jest sprawa osobista. Rozumiem w sklepie ale na świeżym powietrzu? Zero sensu i logiki.
do ameby od delfina
do ameby od delfina 22.10.2020, 09:24
to NIE JEST "sprawa osobista", jeśli twoje zaniedbanie naraża innych!
Palacze papierosów też protestowali przeciw zakazom, że "palą, bo to ich osobista sprawa"...
Ale "osobistą sprawą" pozostałej części społeczeństwa jest niechęć do wdychania dymu z ich papierosów.
Z maseczką w stanie epidemii - również.

A co zakładania na powietrzu - a jak w mieście ocenisz odległość?
Jak miniesz się na chodniku? W drzwiach sklepu?

Sprowadzanie wzrostu zachorowań do pieniędzy za chorych - to już szczyt idiotyzmu!
Odwrotnie - zaoszczędzenie na początku września i ograniczenie liczby testów we wrześniu spowodowało wzrost w październiku - bo zakażeni chodzili między ludźmi...
Knagulec
Knagulec 21.10.2020, 23:18
Brak maseczki=przegumować nadgrzbietowo
pisze o kołtunach.
pisze o kołtunach. 21.10.2020, 23:01
Skąd tych kołtunów tyle wypełzło?Walić Kołtunom po np, 5000tys. kary za brak maseczki.I dać do wyboru nie płacisz to skierować do pracy w szpitalu zakażnym.Spokornieli by egoiści. Nie jeden kołtun już nisko głowę nosi.Znam takiego co wszystkich krytykował a teraz matka i siostra w ciężkim stanie walczą z ''coronką''jak to tu jeden z panów debili pisze
klient
klient 21.10.2020, 22:59
Dlaczego policja nie każe za brak maseczki dzisiaj dziunie w sklepie były bez Maseczek dlaczego są obsługiwani. Karać równo za brak maseczki, bo nigdy nie wiadomo czy nie jest nosicielem.
...
... 22.10.2020, 16:15
noś noś, smycz ci kupić? a jak sie boisz to won do piwnicy i na 4 spusty sie zamknij.
konsekwencja...
konsekwencja... 22.10.2020, 18:25
dlaczego chcesz faszysto słabszych i chorych "won do piwnicy" zamykać?
Cywilizowany świat buduje podjazdy dla niepełnosprawnych, specjalne miejsca w pociągach dla kobiet w ciąży i starszych oznacza (i respektuje)...
A ty w czasie pandemii chcesz zabic ludzi bo nie masz zamiaru zmieniać swojego stylu życia?
Ani ze względu na siebie, ani na otoczenie?
A może to ciebie zamknąć w piwnicy, jako zagrożenie dla reszty społeczeństwa?
umil
umil 21.10.2020, 22:53
Głupcem jest ten, który robiąc ciągle to samo, oczekuje innego wyniku.
Jola
Jola 21.10.2020, 21:40
Antymaseczkowcow zebrać i niech pracują w szpitalach covidowych. To najlepsza kara dla tych morderców
lepiej nie
lepiej nie 21.10.2020, 22:54
Przecież te intelektualne ofermy nie nadają się do żadnej roboty.
bo zmienili
bo zmienili 21.10.2020, 21:10
A jednak z tymi maseczkami było coś nie tak!
mówił dziad do obrazu
mówił dziad do obrazu 21.10.2020, 19:58
Antymaseczkowuych debili to nie rpzekona, bo on i mają przecież swoją tajemną "wiedzę".
Jasnowidz
Jasnowidz 22.10.2020, 09:23
Wróżka z baraków im ją dała
a jednak
a jednak 21.10.2020, 19:57
I to jest argument!

Pozostałe