Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 03:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przedłużenie zawieszenia zajęć stacjonarnych dla uczniów starszych klas. Co z kształceniem zawodowym

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Dodatkowo zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów nauczyciele będą mogli skorzystać z jednorazowego wsparcia finansowego w wysokości 500 zł. w zakresie poniesionych kosztów związanych z kształceniem na odległość.
Przedłużenie zawieszenia zajęć stacjonarnych dla uczniów starszych klas. Co z kształceniem zawodowym

KOMUNIKAT MEN

Do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych.

Uczniowie klas I-III przechodzą na naukę zdalną.

Umożliwiamy realizację części zajęć praktycznych w kształceniu zawodowym.

 

Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.

 

Oznacza to, że uczniowie i słuchacze wszystkich klas szkół podstawowych
i ponadpodstawowych, w tym szkół dla dorosłych, a także słuchacze i uczestnicy form pozaszkolnych prowadzonych przez placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego – do 29 listopada br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.

 

Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne

Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.

Stacjonarnie, tak jak do tej pory, pracować będą również szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Dyrektorzy szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania.

Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole).

 

Opieka w świetlicach szkolnych oraz praca nauczycieli

Od poniedziałku, 9 listopada br. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.

Nauczyciele oraz inni pracownicy szkół i placówek oświatowych realizujący nauczanie zdalne będą mogli zostać oddelegowani do pracy w domu z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań na terenie placówki. Rozwiązanie to przyczyni się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników na terenie placówki.

Przypominamy również, że istniejące przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki edukacyjnej, jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów.

 

Wsparcie 500+ dla nauczycieli

Zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, nauczyciele będą mogli skorzystać z jednorazowego wsparcia finansowego w wysokości 500 zł. w zakresie poniesionych kosztów związanych z kształceniem na odległość.

Wkrótce szczegółowo poinformujemy o sposobie wypłacania świadczenia.

 

Konsultacje dla zdających egzaminy

W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach, do 5 osób.

 

Olimpiady, turnieje i konkursy

W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych umożliwimy przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.

Poszczególne etapy tych zawodów odbywają się w różnych terminach, od września do czerwca. Tytuły laureata i finalisty olimpiady oraz turnieju, a także laureata konkursu nadają ich posiadaczom istotne uprawnienia, zarówno w systemie egzaminów zewnętrznych, jak i procesie rekrutacji.

 

Kształcenie zawodowe

Nauczanie zdalne w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe również zostaje przedłużone do 29 listopada br.

W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik.

Dla uczniów ostatnich klas 4-letniego technikum, którzy w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń-luty 2021 r.) będą zdawali końcowy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, w okresie do 29 listopada br. możliwe będzie prowadzenie części zajęć praktycznych stacjonarnie. Zajęcia te będą realizowane w mniejszych grupach, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godz. w tygodniu.

Wprowadzamy również możliwość przywrócenia części zajęć praktycznych dla słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych, którzy w zimowej sesji egzaminacyjnej (styczeń-luty 2021 r.) będą zdawali końcowy egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie/egzamin zawodowy. Zajęcia byłyby realizowane w mniejszych grupach, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godz. w tygodniu.

Pozostałe zajęcia praktyczne powinny zostać uzupełnione w późniejszym terminie.

Praktyki zawodowe zaplanowane do realizacji w okresie całkowitego ograniczenia realizowane są zdalnie – w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa. Mogą być one także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.

Do 29 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na mocy art. 15f specustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
sauron 05.11.2020 18:02
Najwyzszy czas odbolszewic Polske. Troche to potrwa, ale nasze wnuki nam podziekuja. Wszystkich lewakow na kopach wypi...c ze szkol i niech wyja, az im mordy spuchna. Nie czas na negocjacje, czas na radykalne dzialania. Czasami trzeba dziecko skarcic, zeby po latach zrozumialo dlaczego zostalo skarcone. Takie porownanie, ze efekty beda widoczne dopiero po kilkunastu latach.

do skurw z małym c... 05.11.2020 19:16
sauron - ty chiński trollu - to u sąsiada Pol Pota zlikwidowali inteligencję. Nawet w Chinach tego nie ćwiczyli za Mao - a ty chcesz w Polsce to propagować?

ocena 05.11.2020 11:14
Jeden wielki młyn.

Leon Zawodowiec 05.11.2020 11:07
Słabo to kształcenie widzę.

zbrodnicze efekty... 05.11.2020 11:21
Jakby rząd tępo nie wpychał we wrześniu wszystkich naraz uczniów do szkół (i autobusów, pociągów tramwajów itp przy okazji) - to by teraz nie było takich rekordów! Wielu specjalistów ostrzegało - wielu specjalistów alarmowało, gdy rosło we wrześniu z 500 do 1500 pod koniec miesiąca, gdy w październiku rosło już tysiącami - MORAWIECKI TRZY TYGODNIE TEMU jak jakiś nienormalny albo naćpany "strategia przynosi efekty"... Jakie efekty miał na myśli?

As 05.11.2020 10:24
Pytanie do dyrekcji SP3. Czy dyrekcja ma kontrole nad zajęciami lekcyjnymi w systemie zdalnym? Czy dyrekcja wie jak nauczyciele angażują się w lekcje? Czy dyrekcja wie na jakich platformach nauczyciele pracują? Jest jeden wielki bałagan a był czas się przygotować. W Szczecinie dzieci mają lekcje 1 do 1 tak jak plan mówi na platformie times. Jak w planie jest od 8.00 do 12.00 lekcje to tak dzieci pracują z nauczycielami. W SP3 kilka przedmiotów jest na times a reszta to na poczcie, to na zdalnych i czymś jeszcze i w tym wszystkim dzieci się gubią. Czy nauczyciele wiedza że jest takie coś jak times na którym można porozmawiać z dziećmi, pokazać prezentację, zadać zadania domowe, przesłać pliki z zajęć, wystawić oceny itd. Najważniejsze że mają kontakt wzrokowy z nauczycielem. Pytam się jak można prowadzić lekcje języka obcego przez email dla dzieci? Przecież to jest porażka edukacji. Pani Szanowna Dyrektor SP3 jesli Pani nie zajmie się tematem to sprawę poruszę u burmistrza.

Mama 05.11.2020 18:08
Nie wyobrażam sobie aby moje dziecko siedziało przed komputerem tyle godzin ile ma w planie lekcji , to ze w Szczecinie tak robią nie zaznaczy ze robią dobrze !

As 05.11.2020 21:12
To lepiej jak potem rodzice prowadzą lekcje za nauczycieli? Lepiej jak dzieciak śpi do południa a potem na godzinę do komputera i po lekcjach? Kontakt z nauczycielem przede wszystkim. Większe przerwy między lekcjami. Lekcje nie 45 tylko 30 min ale kontakt i czynny udział w lekcjach. Nie na odwal się skanowane książki czy filmiki z YouTube. Normalnie prowadzone lekcje ... tak jak w szkole.

Rodzic 06.11.2020 07:35
Też tak uważam. Nauczyciele robią lekcje po kilka minut a póżniej biegaja po sklepach. Albo relaksik .i spacerki. Przecież dla nauczycieli to jest normalna praca i płaca.

sauron 05.11.2020 10:03
My, rodzice uczących się dzieci protestujemy przeciw szerzeniu mowy nienawiści i zachęcania do udziału w ulicznych rozróbach! Nauczyciele mają uczyć dzieci zgodnie ze szkolnymi programami, ich poglądy polityczne nie są objęte takim programem i nie powinny być głoszone wśród uczniów! Ponadto otrzymujecie wynagrodzenia z budżetu państwa i powinniście być lojalni w stosunku do pracodawcy. Gdybyście pracowali w prywatnej firmie, właściciel wywaliłby was na zbity łeb!

spokojny 05.11.2020 11:00
Sauron , trollu nie zapultaj się tylko z tej nienawiści!

? 05.11.2020 11:22
A czy w Gryfinie jakieś dzieci chińskich funkcjonariuszy służb chodzą do szkoły? sauron Dzisiaj, 10:03 My, rodzice uczących się dzieci

sauron 05.11.2020 10:01
co za *** ***. Przecież szkoła powinna być neutralna politycznie. Jedyne co zgodnie z prawem szkoła ma uczyć to patriotyzm a nie jakieś udziały w ulicznych burdach oraz w dewastacji pomników i bezczeszczeniu kościołów. Poza tym nauczycielki idące na "protest" w sprawie legalizacji aborcji powinny być wykluczone z zawodu, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla uczących się w szkole dzieci

? 05.11.2020 11:23
A mnie się wydawało, że poza Koreą Płn szkoła nie jest "jedynie od wychowania do patriotyzmu" tylko od uczenia - nawet w Chinach? sauron Dzisiaj, 10:01 Jedyne co zgodnie z prawem szkoła ma uczyć to patriotyzm

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama