Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 11:35
Reklama
Reklama
Reklama

Wystarczy wyłapywać fake news i nie podawać ich dalej, by powstrzymać infodemię

Każdego dnia jesteśmy zalewani wiadomościami o koronawirusie, również fałszywymi. Według WHO wystarczy wyłapywać fake news i nie podawać ich dalej, by powstrzymać tę infodemię – napisał we "Wszystko Co Najważniejsze" prezes PAP Wojciech Surmacz.
Wystarczy wyłapywać fake news i nie podawać ich dalej, by powstrzymać infodemię
Wojciech Surmacz

Autor: PAP/Marcin Obara

Surmacz w artykule "7 kroków do zdrowej informacji. Jak odnaleźć prawdę w epoce COVID-19?" opublikowanym w internetowym magazynie opinii "Wszystko Co Najważniejsze" ("WCN") zwraca uwagę, że globalna fala COVID-19 spowodowała, że "toniemy w gigantycznym zalewie informacji o koronawirusie, również tych fałszywych". "To zjawisko, zupełnie nowe w przestrzeni medialnej, określane jest przez WHO mianem infodemii" - podkreślił.

-Na naszych oczach rodzi się nowa dziedzina nauki. To nauka o sposobach zarządzania falami informacji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazywa tę dziedzinę infodemiologią - tłumaczy prezes PAP i przekonuje, że warto się tym zjawiskiem zainteresować, "bo dzisiaj wszyscy chcemy wiedzieć coraz więcej; szczególnie o koronawirusie".

-Ale to właśnie ta nieodparta chęć, wręcz pogoń za wiedzą powoduje, że sami zapędzamy się w kozi róg. Przestajemy odróżniać informację złą od dobrej, prawdziwą od fałszywej, zdrową od chorej - przekonuje.

Zwraca uwagę, że "najpopularniejszą formą pozyskiwania wiedzy jest dziś wyszukiwanie i udostępnianie informacji w sieci", "najczęściej w serwisach społecznościowych, ale też za pomocą komunikatorów, krótkich wiadomości tekstowych (SMS) czy poczty elektronicznej".

Prezes PAP wyjaśnił, że w celu "sprawnego zarządzania" informacjami WHO opracowała krótki podręcznik, "coś na kształt instrukcji obsługi informacji".

-Zawiera on siedem kroków do rozumnego, umiejętnego poruszania się w świecie wiadomości na temat COVID-19 - wyjaśnił Surmacz, dodając, że "chyba każdy by chciał sam, odpowiedzialnie decydować, komu zaufać i jakie informacje uznać za wiarygodne".

-Zawsze oceniaj wiarygodność źródła informacji. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania nawet wobec znajomych czy rodziny. Ich też ktoś może wprowadzać w błąd"- opisał pierwszy krok w badaniu wiarygodności informacji prezes PAP.

-Wyjdź poza nagłówki. Informacja nie jest tylko tytułem. Przeczytaj, posłuchaj, obejrzyj całość publikacji, która do Ciebie dotarła - dodał Surmacz.

Jako trzeci krok zalecił identyfikację autora: "znajdź go w sieci, zapytaj znajomych. Może się okazać, że taka osoba w ogóle nie istnieje".

Czwartym elementem oceny wiarygodności jest sprawdzenie daty publikacji informacji.

-Najlepiej, żeby była aktualna. Szczególnie w dobie pandemii COVID-19, gdy sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie - podkreślił autor.

-Zbadaj fakty, na których opiera się treść informacji. Wypowiedzi, infografiki, zdjęcia, wideoto wszystko można zweryfikować za pomocą narzędzi dostępnych w internecie- dodał Surmacz.

"Sprawdź swoje uprzedzenia. Krótko mówiąc, gdy trafia do Ciebie wiadomość, postaraj się poskromić emocje. One są zawsze złym doradcą" - przypomniał w piątym punkcie "instrukcji".

Siódmym zaleceniem prezesa PAP, jest "zwrócenie się do zawodowców". "

-Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz się nimi podzielić z instytucjami, które profesjonalnie zajmują się weryfikacją informacji - wyjaśnił.

Przypomniał, że "na obalaniu dezinformacji skupiły się też agencje informacyjne, m.in. Associated Press, Reuters czy AFP". "W Polsce tego typu działalność prowadzi Polska Agencja Prasowa (PAP), która uruchomiła specjalny projekt #FakeHunter" - napisał.

"Zaglądaj tam, zanim podasz dalej niepewną informację. Jeśli nie znajdziesz gotowej odpowiedzi, to zawsze lepiej zapytać zawodowca i chwilę poczekać niż nakręcać… infodemię" - podsumował Surmacz.

Cały artykuł: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/wojciech-surmacz-7-krokow-do-zdrowej-informacji-jak-odnalezc-prawde-w-epoce-covid-19/

Źródło informacji: PAP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Demokracja 08.11.2020 07:44
Przecież taka jest rola mediów w demokracji. W państwie prawa, nieprawdziwe informacje byłyby niepotrzebne.

mieszka w internecie ha ha ah 07.11.2020 15:59
https://youtu.be/RhuyoCAatvM?list=PLAMrgSiysvRM4CIZ6o_27xdLO6zMUAtEE ha ha ha diabeł sobie przecie

hwdp 06.11.2020 23:19
polityczny pedale ***...a sobie zablokuj ,cenzure szmaciarzu chcesz wprowadzać.

cyt 06.11.2020 21:30
Wszyscy jesteśmy podatni na manipulację, padamy ofiarą zniekształceń poznawczych. niezależnie od poziomu inteligencji czy wykształcenia. Starsza osoba, którą okrada oszust, kobieta, która daje się oszukać mężczyźnie lub odwrotnie – to nie muszą być ludzie, jakich uważamy za głupich, ale mogą to być ofiary manipulacji. Zacierając tę różnicę, uprawialibyśmy victim blaming Powiedział Cristopher Wylie.

AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 06.11.2020 21:20
JA JUZ SIE PRZYZWYCZAIŁEM DO FAKE NEWS- ÓW WSZYSTKIE PROGRAMY WYBORCZE OD 89 ROKU TO FAKE NEWSY HA AH AH JEDEN WIĘCEJ JEDEN MNIEJ NIE ZROBI RÓZNICY HA HA AH

*** *** 06.11.2020 21:11
Komentarz zablokowany

Wy 06.11.2020 20:21
Ten portal to typowy przykład wprowadzania w błąd i i fale newsów na temat tej pandemi tuba propagandowa PiS ale tego oczywiście nie opublikujecie

Wy p... 06.11.2020 20:40
Popieram sciemie robią narodową proagandę.

Gosc 06.11.2020 21:07
Swirus wirus opanowal ciemnogrod i to jest efekt tej pandemii.

Olka 06.11.2020 15:18
A kto chce wprowadzenia ACTA, ba nawet już podpisali jako pierwsi w Japonii. Teraz chciał się identyfikować z demonstrującymi kobietami . Boni, który reprezentuje Tuska. Trzeba było by zamknąć ich w bunkrach bez telefonu i innych urządzeń technicznych, mieliby wówczas ACTA KO

bolek gdański & kondonek sopocki ha ah ah 06.11.2020 14:39
miała być druga japonia i druga irlandia a to tylko były face news -y co na to WHO i komisja wenecka ha ha ah klub rzymski i bohemian grove ha ha ah

Emil 06.11.2020 13:53
Najgorzej jak rząd rzuca fake nwesy prawdopodobnie w celu jakiś celów politycznych.

kontra 06.11.2020 13:36
Wystarczy wyłapywać fake news i nie podawać ich dalej, by powstrzymać infodemię Wojtek sam sie WYŁAP

moim zdaniem 06.11.2020 13:35
Wystarczy logiczne myślenie.

Eliza 06.11.2020 12:49
Tercetowi to spróbujcie wytłumaczyć.

wiem to 06.11.2020 12:39
Tym od teorii spiskowych nic nie pomoże.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama