Za śmieci już teraz płacą dużo, a od przyszłego roku jeszcze więcej

  • 19.11.2020, 18:38
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Za śmieci już teraz płacą dużo, a od przyszłego roku jeszcze więcej igryfino Za podwyżką byli wszyscy obecni na sesji radni.
Już od tego miesiąca mieszkańcy gminy Widuchowa za śmieci płacą o prawie połowę więcej. Już rok temu, za poprzedniej wójt ustalono, że opłata uzależniona będzie od ilości zużytej wody i przyjęto pewną stawkę. –Teraz musimy ratować finanse gminy i naprawić błąd sprzed kilku miesięcy – mówi nam Paweł Wróbel, wójt Widuchowej.

Stawkę 7 zł od metra sześciennego wody przyjęto w ubiegłym roku za kadencji wójt Anny Kusy-Kłos. Szybko okazało się, że system ma liczne dziury. Nawet jeden z rolników wygrał sprawę w sądzie odnośnie naliczania opłat za śmieci (o czym informowaliśmy kilka miesięcy temu).

-Straty wynosiły ok. 50 tys. zł miesięcznie, a powinno się to zbilansować i powinniśmy wyjść na zero – przekonuje wójt Paweł Wróbel. –Kiedy zostałem wójtem, to otrzymałem informację pod koniec sierpnia, że mamy problem i aż pół miliona złotych niedopłaty. Skarbnik wyliczył nam na posiedzeniu komisji Rady Gminy, że stawka jest zaniżona jest o 2-3 złote. Chcieliśmy aby w listopadzie i grudniu nie było już straty – tłumaczy wójt.

Stawki podnieśli radni na sesji Rady Gminy 7 października 2020 r. Od 1 listopada mieszkańcy płacą już nie 7 zł za metr sześcienny, a 10 zł. To wzrost o ok. 42 procent!

-Wiem, że ta decyzja została źle przyjęta, ale nie mieliśmy wyjścia. I tak przyjdzie nam dołożyć do końca roku ok. 620 tys. zł – mówi wójt Paweł Wróbel.

To czy wystarczy, zastanowią się radni na początku lutego 2021 r., po 3 miesiącach funkcjonowania nowych opłat.

-Dramatycznie wzrastają koszty pracy i ceny tony śmieci na składowisku odpadów. Poczekamy do końca stycznia czy kalkulacja jest dobra. Jeśli nie, to będzie druga podwyżka, ale ewentualnie już nie taka duża jak ta – obiecuje wójt Paweł Wróbel.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (100)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Talerz z Miletu
Talerz z Miletu 2 dni temu, 18:24
Z pustego i Salomon nie naleje.
Margot
Margot 2 dni temu, 07:58
Szkoda gadać, a może przydałby się nowy skarbnik w gminie.
gorycz
gorycz 21.11.2020, 12:04
Pamiętajcie ludzie - jeśli zobaczycie cywila tłukącego metalowym prętem kobietę na ulicy - nie dzwońcie na policję. Szkoda byłoby kobiety, jakby dojechały posiłki...
Rds811
Rds811 21.11.2020, 10:19
Nie chcę nikogo martwić :-) . Ale słyszałem tu i tam ,że pewien działacz społeczny z Rynicy , pseudonim "Wielki Szu" , planuje akcję protestacyjną wysypywania śmieci pod Urząd :-). Zapisy od poniedziałku.
banita
banita 21.11.2020, 11:00
To zaraz kogoś tam wyślą po cywilnemu z pałką teleskopowa to odechce się protestować.
Rds811
Rds811 21.11.2020, 10:25
Proszę to skasować. To miał być żart, ale jeszcze ktoś wpadnie na taki pomysł naprawdę.
Wyprowadzony
Wyprowadzony 21.11.2020, 08:54
Mieliście Michała Który uratował gminę przed zarządem komisarycznym ( po Wacławie).Gmina miała najtańszą wodę w Powiecie ,gospodarka śmieciowa ,urząd gminy ,rada gminy działała sprawnie(zawsze do naprawy by się znalazło) ,wszystkie inwestycje z Dofinansowaniem zewnętrznym ,świetlice wiejskie (Widuchowa był już projekt) Był dobrym gospodarzem .Wybraliście Ankę ,Pawła radę gminy -pożal się Bxxx i do kogo teraz płacz? Płać i nie marudź Wyborco.
Tadeusz
Tadeusz 20.11.2020, 18:07
Odnośnie finansów, to w tak biednej gminie urzędnicy biorą kasę z górnej półki. Pierwszy Pan Wójt, ale pozostali również, np .pani od inwestycji. Są na liście płac inni urzędnicy ściągnięci z Gryfina i Pyrzyc, jak by nie było kompetentych ludzi w gminie. Bogatrzych gmin nie stać na takie apanaże dla swoich pracowników. A w gminie Widuchowa pomimo, że są współ odpowiedzialni za kryzys w są za to wysoko wynagradzani. Albo się Pan Wójt pogubił, albo brnie w ślepy zaułek.
TCHR
TCHR Wczoraj, 08:15
Ta sami kompetentni a inne gminy są "bogatrze"
to świadczy o poziomie waszych mieszkańców.
Urzędnik
Urzędnik 20.11.2020, 20:04
Tadeuszu nie wiesz to nie pisz i nie wprowadzaj ludzi w błąd.Dużo zmian w gminie.Pani E. Z Gryfina nie pracuje już w urzędzie.Pani O też żegna się z Widuchową o czym trąbi cała wieś.Tylko Pan nic nie wie.A to nie koniec zmian.Trochę życzliwości
zenia
zenia 21.11.2020, 15:08
gdzie tak trąbią, bo u nas to się mówią że chca tą świętą trójce odwołać co po ani została, tych co jej w referendum pomagali jk df i gp. Sami powinni odejsc.
Zły
Zły 21.11.2020, 21:18
Wxxxxxxxxxc karierowicze, nieroby szukacie łatwego zarobku to na wysypisko śmieci









Tadeusz
Tadeusz 20.11.2020, 21:32
Zmiany powinno się zacząć od audytu, co obiecał Pan Wójt. Winnych pociągnąć do odpowiedzialność, myślę, że nie tylko dyscyplinarnej ale i karnej. Zweryfikować uposażenia i dostosować do możliwości finansowych gminy. Bo naprawdę bogatsze gminy nie serwują pracownikom obrzydliwie wysokich apanaży. Zacząć trzeba od siebie i od góry. Żeby jednak to zrobić, to trzeba być przygotowanym merytorycznie. Nie wystarczy wiedza organizatora rajdów i koncertów. Tu potrzebny jest menadżer i samorządowiec. Ale jak się takiej wiedzy nie ma, to trzeba sowicie opłacać doradców. Tu moja życzliwość nie pomoże. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. To po prostu niewypał. Zobaczymy na końcu kadencji, w jakiej kondycji pozostawi gminę, jak wcześniej nie dojdzie do zarządu komisarycznego.
Anakonda
Anakonda 21.11.2020, 06:56
Tadeusz co ty bredzisz ? Dokonanie zmian w trakcie trwania umowy to pewnie nie taka prosta sprawa. Wojt dopiero jest 3 miesiące a nie wszystko da Się ogarniać w takkrótkim czasie. Dajcie trochę więcej czasu a później oceniajcie.. Na razie robi więcej niż Ania przez 6 lat czyli szanuje ludzi i z nimi rozmawia.
mieszkanka
mieszkanka 21.11.2020, 13:11
Co Sesja to podwyżka opłat czy podatków, dostał 500 000 zł od rządu jak każda inna gmina w ramach tarczy i rozdał z radnymi ale to nie on ani urzędnicy zdobyli te pieniądze to dał rząd, a nowy tylko z zaskoczenia podnosi opłaty i mętnie się tłumaczy i tyle w temacie zasług wójta
Zośka
Zośka 21.11.2020, 15:08
Te pieniądze są na inwestycje nie na płacenie za śmieci.Proszę zadzwonić do gminy i zapytać na co zostaną wydane.
Anakonda
Anakonda 21.11.2020, 14:41
Mieszkanka a komu rozdali ? Nie pisz glupot jesli nie wiesz , posluchaj sesji z października to się dowiesz na co przeznaczyli. Min 100 tys dostala nasza komunalka na koparke no zawsze musieli wynajmować. Zasiegnij informacji a później pisz.
mieszkanka
mieszkanka 21.11.2020, 17:05
500 000 to niby skąd które podzielili radni? kto dał i na co?i nie pisz głupot bo na tej same sesji radni z wójtem wcześnie ,,konsultując"z mieszkańcami? podnieśli nam opłaty o których dowiedźałam się od sołtysa.Czy tak powinno się traktować mieszkańców?
zumba
zumba 20.11.2020, 20:57
,,o czym trąbi cała wieś"-tylko podwyżki opłat i podatków a ,,kiełbasa"gdzie Panie Wójcie?
kod
kod 20.11.2020, 19:19
to feministka a nie pani od inwestycji..
Do kod
Do kod 20.11.2020, 20:22
Da ksiadz spokój to jej sprawa czy jest feministką ,jak księdza że jest księdzem.
ksiondz
ksiondz 20.11.2020, 20:39
Trzeba ostro reagować na bezeceństwa.
Setka
Setka 20.11.2020, 18:05
O problemie było już wiadomo w marcu, ale wtedy ogłoszono referendum, a zaraz potem wybory. Wójtowie wiedzieli o wszystkim! Nikt się nie porwał na podwyżkę, bo w takim momencie byłby skończony. Smutne jest to, że chłodna kalkulacja wyborcza sprawiła, że tracimy kolejne setki tysięcy złotych. Nasze setki tysięcy.
Nikt nie winny
Nikt nie winny 20.11.2020, 17:08
Poprzedniczka zatrudniła firmę aby przeprowadziła sprawy śmieci. Czy tylko skasowała Gminę za usługi. Żadnej odpowiedzialności . No proszę zakładamy firmy, dzielimy się kwotą z umowy i zero odpowiedzialności.
Nikt
Nikt 20.11.2020, 17:33
Firma wygrała przetarg
liczydło
liczydło 20.11.2020, 15:30
Skarbnik liczył,liczył i policzył 1 275 000zł roczne opłaty dla firmy podzielił przez zużycie wody w gminie w 2019 r. i mu wyszło 7 zł za m3 i wiedział już po pierwszym miesiącu że mu brakuje 60 000 zł za jego pomyłkę to kto zapłaci?
Minnie
Minnie 20.11.2020, 15:17
Gdzie był Pan Paweł przed wyborami ??? Teraz Pan zgania na Anne ? A do rozliczenia jej to Pana nie było.... rączka rączkę myje...
?
? 20.11.2020, 16:11
W szkole
kod
kod 20.11.2020, 19:21
na rowerze
mieszkanka
mieszkanka 20.11.2020, 15:05
Za 8 miesięcy zabrakło 500 000 zł tj. ponad 60 000 zł miesięcznie.
Po podwyżce do 10 zł/42%/ zabraknie 120 000 zł do końca roku/patrz wyżej wypowiedź wójta/ tzn. po podwyżce dalej gmina / z naszych podatków/ musi dopłacić wykonawcy. Panie Wójcie powiedz Pan prawdę jaka powinna być stawka i podziękuj Pan za pracę winnym urzędnikom.
Druga mieszkanka
Druga mieszkanka 20.11.2020, 16:50
Zabraknie 620 tyś. Ta podwyżka na dwa miesiące przed końcem roku to kropla w morzu ale zawsze coś.Gmina chyba dopłaci z budżetowych chodź nie może ale czy jest wyjście?Pewnie dostaną za to karę bo tak nie wolno. Poczytajcie ludzie o gospodarowaniu odpadami to jest naprawdę jest problem w skali całego kraju.Nie z winy samorządów tylko ustawodawcy
Jura
Jura 20.11.2020, 14:57
Tego Tadeusza to do wora i do Odry dziada jednego
Realista
Realista 2 dni temu, 11:28
Do Jura
Prawda w oczy kole i boli.
Nie warte śmiechu
Nie warte śmiechu 20.11.2020, 14:55
Czytając twój wpis "śmiechu warte", faktycznie nie jest to śmiechu warte i masz świętą rację. Może od 6 września dość upajania się sukcesem wyborczym, a czas zacząć poważne zarządzanie Gminą dla dobra jej mieszkańców. Nie tylko sport, platforma widokowa, ale czas zacząć poważne sprawy załatwiać. Faktycznie należy zacząć od rozliczenia poprzedniczki i "jej wątpliwych pod względem prawnym decyzji". Nie można przejść do porządku dziennego nad "szwindlami" i rozrzucaniem naszych pieniędzy, bo to wychodziło jej najlepiej. Jeżeli tego się nie zrobi to nadal beztrosko będą wydawane decyzje i pieniądze mając świadomość, że "i tak nie będzie konsekwencji".
Kamil
Kamil 20.11.2020, 12:08
Niech wszyscy płacą uczciwie wtedy nie będzie niedopłaty.
proste
proste 20.11.2020, 15:17
Skoro iluś urzędników dostaje pieniądze - niech zaczną weryfikować deklaracje.
Bumerang
Bumerang 2 dni temu, 11:41
W Gminie Widuchowa prawo jest tylko stanowione bez dalszego egzekwowania. Urzędnicy wydają pisma i na tym się wszystko kończy. Niektórzy uważają się za najmądrzejszych i niezastąpionych. I tak to się kręci, a sprytni mieszkańcy to wykorzystują. Jedni płacą a inni?
Śmiechu warte
Śmiechu warte 20.11.2020, 09:09
Jak na razie nowy wójt obiecuje tylko podwyżki tłumacząc sie stanem zastanym, ale dlaczego nie rozliczyl jeszcze osób, które do tego doprowadziły . Przecież to nie pani wójt i radni robili kalkulacje i przygotowywali dokumenty. Były i obecny sekretarz, skarbnik, kierownik inwestycji, dyrektor komunalki mają się dobrze i pewnie dostaną jeszcze nagrody za to. Wg wójta finanse są w kiepskim stanie, ale dostał maksymalne wynagrodzenie podczas gdy w niektórych gminach włodarze po kilku kadencjach nie mają takich wynagrodzeń. Panie wojcie trzeba było zacząć od siebie, czekamy aby również Pan ratował budżet a nie tylko mieszkańcy.
Karina
Karina 21.11.2020, 17:21
A po co przeciez tu chodzi tylko o kasę zeby się zgadzala a mieszkańców olać
Bulwary
Bulwary 20.11.2020, 09:14
A co to pomoze? Może ich nawet zwolnić, ale kogo zatrudni?
mieszkanka
mieszkanka 20.11.2020, 09:30
Odpowiedzialnych fachowców!!!!
😀
😀 2 dni temu, 11:45
Fachowcy popracują, doświadczą tego i owego i odejdą.
🙂
🙂 20.11.2020, 10:43
Dawać ich
Tadeusz
Tadeusz 20.11.2020, 08:01
Tak odnośnie sprzątania po poprzedniczce, to ciekawe, czy już wszczął postępowanie wyjaśniające przesadnie wysokie koszty referendum, czy np. znalazły się kombinezony, które użyte były tylko w jednej komisji, a co z oczyszczalnią ścieków? Pytań jest wiele, ale może zastępca będzie pomocny, bo to przecież prawa ręka poprzedniej Pani Wójt. On ma największą wiedzę. Szanowni Państwo, czas powiedzieć SPRAWDZAM.
lepiej
lepiej 20.11.2020, 09:15
Tadeusz wajchę przełóż!
Najbiedniejsza gmina
Najbiedniejsza gmina 20.11.2020, 12:27
Niech Ambroży ją przełoży. Tadeusz dobrze gada.
Mnieszkko
Mnieszkko 20.11.2020, 07:13
W.. Mieszkowicach co drugi nie płaci za śmieci i co im zrobicie pytam się co
czapki z głów
czapki z głów 19.11.2020, 22:18
Teraz widać jakie do tej pory było to zarządzanie. Trzeba jeszcze raz podziękować refendziarzom!
Tadeusz
Tadeusz 19.11.2020, 21:11
Na spotkaniach wyborczych Pana Wójta padały pytania o pomysł na gminę i na uleczenie finansów. Odpowiedzi konkretnej nie było, no może poza ścieżkami rowerowymi i mamutami w parku jurajskim. Mało kogo to obchodziło, że ówczesny kandydat jąkał się i nie potrafił udzielić logicznej i rzeczowej odpowiedzi. Tak szanowni wyborcy, mieszkańcy gminy Widuchowa, to był pierwszy sygnał, że ten Pan nie ma bladego pojęcia o zarządzaniu taką trudną instytucją, jaką jest gmina. Teraz znalazł pieniądze na poprawienie finansów, tak w waszych kieszeniach. Poprzednio wybraliście Panią, która rozłożyła gminę na łopatki, a teraz skorzystał jej następca na referendum, w którym nie brał udziału. Wybraliście go, bo swojski i fajny chłop. Radni pożal się Boże, których też sobie wybraliście, też nie mają bladego pojęcia o samorządzie, a przynajmniej jej znakomita większość. Była kandydatka, która miała realny program i pomysł na gminę i na uzdrowienie finansów. Była szansa na wydźwignięcie gminy z zapaści. Ciśnie się na usta cytat w Wesela Wyspiańskiego "miałeś chamie złoty róg, miałeś chamie czapkę z piór, ostał ci się jeno tylko sznur". Nie traćcie czasu. Może jakieś małe referendum? :)
maryna
maryna Dzisiaj, 15:38
Taaak,ta BYŁA kandydatka to zwykła karierowiczka kobieta która z samorządnością nigdy nie miała nic do czynienia.Ta to by dopiero rozłożyła naszą Gminę,Czas już pogodzić się z przegraną.
Do Tadeusza
Do Tadeusza 20.11.2020, 10:02
Realny program kandydatki dotyczył chyba osobiście Pana🙂, realnych pomysłów tam nie było.Kto by nie został wójtem i tak podwyższyłby koszty odbioru śmieci, bo do tego zadania nie można dokładać z budżetu gminy.Osoba która była radnym powinna to wiedzieć, chyba że była ,,pożal się Boże radnym”.
Tadeusz
Tadeusz 20.11.2020, 21:53
Ja nie potrzebuję pomocy ani gminy ani wójta. Kandydatka miała konkrety, pomysł na śmieci również. Nawet pod koniec kampanii obecny wójt zaczął nieudolnie małpować. Trzeba było przyjść choć na jedno spotkanie, to wiedział by Pan więcej. Co do mnie, to słaby komentarz Radnym byłem dwie kadencje, z czego jedną wice przewodniczacym Rady Powiatu. Znajdzie Pan w internecie moje interpelacje i nagrania sesji. Nie wiem ile Pan z tego zrozumie, ale żeby oceniać kogoś trzeba mieć o tym choć blade pojęcie. Wybór tego kandydata to strzał kulą w płot. Znając ten temat, to uważam, że zadłuży bardziej gminę i zakończy się zarządem komisarycznym z urzędu. To wisi już na włosku, a pensji nadsl nie obniża.
oko
oko 20.11.2020, 12:06
Nowy wójt w kampanii nie obiecywał podwyżki opłat za śmieci kosztem mieszkańców!!! i obiecuje podwyżki w nowym roku!!! a w międzyczasie dokonał podwyżki podatków dla mieszkańców na nowy rok i z byłego sekretarza współwinnego zaniedbań uczynił swoim zastępcą pozostawiając skarbnika, dyr. komunalki,kier. od inwestycji z wysokimi wynagrodzeniami które My!!! płacimy.
Mira
Mira 21.11.2020, 17:15
A przecież miało być tak pięknie jak chciał zostać wójtem miał rozliczyć byłą i co ? Nie rozliczył i jeszcze za jej błędy i jej radnych musimy my mieszkańcy ponieść konsekwencje OBIECANKI CACANKI MACIE ZA SWOJE
Do oka
Do oka 20.11.2020, 13:04
Na spotkaniu mówił o problemie śmieci i o tym że będą podwyżki opłat, że trzeba przemyśleć sposób naliczania .Pewnie nie znał skali zaniedbań.
Odra
Odra 20.11.2020, 12:07
oko, po prostu nie wiedział jaka jest sytuacja. Od tego była wójt i radni aby reagować.
kod
kod 20.11.2020, 07:58
świetna analiza! taka prawda. ale widuchowa jest od zawsze zaślepiona
Kodziara
Kodziara 20.11.2020, 09:48
Ksiądz zawsze oświecony 🙂
Kazik
Kazik 20.11.2020, 09:20
kod, to teraz płaci.
Fakt
Fakt 19.11.2020, 22:48
Kto by nie był wójtem podwyżka i tak by była. To nie „widzimisię”, tylko sprzątanie po poprzedniej władzy. System musi wyjść na zero, gmina nie może zarabiać, ani dopłacać.
Skarbnik d.
Skarbnik d. 19.11.2020, 20:41
Skarbnik wyliczył? A gdzie był przez ostatni rok? Jak to możliwe, że nie wyliczył tego wcześniej????
Bazyliszek
Bazyliszek 21.11.2020, 16:09
Skarbnik to dobry chłopina umie dobrze liczyc i pewnie to wyliczył ale mu może była wójt nie pozwoliła o tym mówić
księgowość kreatywna
księgowość kreatywna 20.11.2020, 08:41
Wyliczył skarbnik wcześniej i mu zabrakło 600 tyś. to ty mieszkańcu za jego błędy płać tak jak płacisz co miesiąc jemu pensje-proste!!!

Pozostałe