Nowi żołnierze i nowy dowódca zachodniopomorskich „terytorialsów”

  • 24.11.2020, 19:09
  • dost.
Nowi żołnierze i nowy dowódca zachodniopomorskich „terytorialsów”
28 nowych żołnierzy rozpoczęło swoją „szesnastkę”, czyli szkolenie podstawowe w szeregach 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Za niecałe dwa tygodnie złożą przysięgę wojskową w obecności nowego dowódcy - płk Tomasza Borowczyka.

- Wielki szacunek dla tych osób, że zdecydowały się na założenie munduru i chcą wspierać lokalną społeczność Pomorza Zachodniego. Każda para rąk jest teraz bardzo potrzebna do walki z pandemią - mówi płk Tomasz Borowczyk, nowy dowódca 14 ZBOT. - Dlatego nie zawiesiliśmy powołań nowych żołnierzy, ale realizujemy je niemal co miesiąc. Oczywiście szkolenie to odbywa się w tzw. reżimie sanitarnym, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo żołnierzom i tym, z którymi mają oni kontakt.

16 dniowe szkolenie podstawowe rozpoczęło się w sobotę. Biorą w nim udział osoby, które nigdy dotąd nie miały do czynienia z wojskiem. Szkolenie odbywa się terenie jednostki w Szczecinie-Podjuchach oraz na pasie taktycznym i strzelnicy. 28 osób, które zgłosiło się do 14 ZBOT to głównie ludzie młodzi, 17 z nich nie ukończyło jeszcze 30 lat, a 40 procent z nowych żołnierzy brygady to kobiety. Aż 22 żołnierzy ma wykształcenie co najmniej średnie i wyższe. Pochodzą z całego rejonu województwa zachodniopomorskiego. Tym razem aż czworo z nich to młodzi mieszkańcy Stargardu. Przyjaciele od wielu lat razem postanowili wstąpić do WOT. - Zamierzałem to zrobić już wiosną, niestety nastąpił lockdown i było to niemożliwe. Udało się teraz, zebraliśmy się razem, żeby było nam raźniej i oczywiście nie żałujemy. Świetna atmosfera, współpraca, wzajemna pomoc - wylicza jeden z przyjaciół, Kacper Szeliga.

- Uznaliśmy, że chcemy pomagać, przydać się innym. Ta sytuacja pandemii nas do tego jeszcze bardziej zmobilizowała, bo w WOT będziemy potrzebni tym, którzy naszego wsparcia potrzebują - dodaje Karolina Celmerowska.

Podczas szkolenia zdążyli już zapoznać się ze sprzętem, nie rozstają się z bronią, ćwiczą fizycznie, niedługo rozpoczną zajęcia na strzelnicy i ćwiczenia taktyczne - w terenie.

Za niecałe dwa tygodnie złożą przysięgę wojskową a potem będą już służyli tak jak ich doświadczeni koledzy wspierając służbę zdrowia walce z pandemią. Za kilka dni, w sobotę, dołączą do nich kolejni nowi żołnierze. To ci, którzy rozpoczną tzw. szkolenie wyrównawcze - w języku żołnierzy WOT nazywaną „ósemką” bo trwające osiem dni. Będą to żołnierze, którzy już złożyli kiedyś przysięgę wojskową lub byli policjanci, strażacy czy funkcjonariusze straży granicznej.

W sumie 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ok. 500 żołnierzy. Dowodzi nią od kilku dni płk Tomasz Borowczyk. Do Szczecina trafił z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie przez ostatnie miesiące był szefem oddziału planowania rozwoju i użycia wojsk (T-5). Ale, jak sam podkreśla, do Szczecina wrócił i to z radością. - To jedno z dwóch najlepszych miast, w jakich przyszło mi do tej pory mieszkać - mówi płk Borowczyk. 6 lat spędził tu jako oficer w Wielonarodowym Korpusie Północ-Wschód. Odpowiadał za kształtowanie polityki jednostki i zajmował się międzynarodowym prawem konfliktów zbrojnych. W międzyczasie był także dowódcą batalionu w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej.

Prywatnie pasjonat filmów i literatury science fiction. Zna perfekcyjnie język angielski, dlatego sagę „Gwiezdne Wojny” ogląda tylko w wersji oryginalnej. W samochodzie słucha audiobooków, ostatnio „Gry o tron”. - Science fiction jest fascynujące, bo przedstawia nam przyszłość. Wszystko, co zostało do dziś wynalezione, opisano już wcześniej w literaturze - mówi płk Borowczyk.

Podkreśla także, że trafił do jednej z najlepszych brygad WOT. - Zgrany zespół zarówno żołnierzy i pracowników działa jak zegarek - mówi płk Tomasz Borowczyk.

Marcin Górka

 

dost.

Zdjęcia (9)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

OBYWATEL POLINU
OBYWATEL POLINU 25.11.2020, 11:01
SAURON GDZIE NASZE ZŁOTO ATY 1 ,8 I 32 KONSTYTUCJI RP HA AH AH
sauron
sauron 25.11.2020, 06:50
no lewusy jak byscie sie nadawali na wojska to by bylo ok ale wy sie nie nadajcie do niczego jestesie zwyklymi frajeramii z l g b t tak zwane ciotki heheheh
ja
ja 25.11.2020, 14:21
sauron .twoi terytorialsidostali by w dupę od .emnie.mam 75 lat. trzy lata w MW. wcześniej pół roku na ryżowych polach w Ustce,dostawałem w dupę od nalazków na szkoleniu..sauron podszkol się
a ty nie w wojsku?:):):):
a ty nie w wojsku?:):):): 25.11.2020, 09:01
che che sauronek - gacie w brąz zielone cętki to nie zawsze mundur - to może być efekt rozwolnienia....
ja
ja 25.11.2020, 14:24
wojsko to było za PRL. teraz ro tylko praca .szeregowy 7.00-15.00 ale jaja. bosmanmat
WKU******
WKU****** 25.11.2020, 05:45
TEKST PROPAGANDOWY
masz nosa
masz nosa 25.11.2020, 08:50
Oczywiście, ze tak,. Eufemistycznie nazywany reklamowym.
Antoni Smoleński
Antoni Smoleński 24.11.2020, 23:49
***** *** i ich kaczystowskie bojówki
no tak
no tak 24.11.2020, 23:30
Każde ręce do pracy przy epidemii teraz potrzebne.
TAK  NAM DOPOMÓŻ JAK GENERAŁ BUK  HA HA AH
TAK NAM DOPOMÓŻ JAK GENERAŁ BUK HA HA AH 24.11.2020, 22:56
KUPIŁEM JUZ PROCĘ I ŁUK KUSZA W TRAKCIE PRODUKCJI BEDE WALCZYŁ Z A JARKA ZAWSZĘ DZIEWICĘ DO KOŃCA JEGO DZIEWICTWA HA AH AH WYSTRUGALEM JUZ KZYZ Z MIOTŁY I BEDE ZAMIATAŁ WROGÓW ZA TU POLEWA BO TU POLEWA NASZ BRAT SAM Z USA JAK BART SEM CO MIAŁ MAS W DOPIE HA AH AHA
cxabaret polin ha ha ah
cxabaret polin ha ha ah 24.11.2020, 21:26
sauron połowa baranów nie miała stycznosci z bronią ha ha ah to sa dwie dekady ha ha ah pytanie gdzie sprzedali kałchy z LWP ha ah aha polin jest bezbronny wuje bany jak bura suka ha ah ah jestem z rodziny żółnierzy i policjantów ale takiego syfu nie widziałem i blokuja mi waszystko zgodnie z doktruną tu USA RZADZI najwspanialsza armia swiata ha ah aha ha
sauron
sauron 24.11.2020, 20:59
oby udawało się samooczyszczanie z kolaborantów- najlepiej na etapie rekrutacji ale zawodowo łżące czaszki do emisji fałszu mają przewagę wobec rekrutujących. kolaboranckie po-st-komunale tylko po-dpalają Polskę ; część z nich we współpracy sovieckiej a część szkopskiej ale prawdopodobnie nad wszystkim jest masońskie jądro któremu pasuje przekierowywanie uwagi na niemce i ruskich hunów. Dzisiaj też wygląda, że z Polską walczą niemce ale tak naprawdę to jest obszar po-rażony masońskim narzędziem pt komunizm (dzisiaj lewacjo-liberacja) czyli wczorajsza DDR (wsch część niemiec). Tak się składa, że dominacja masońskich mediów na świecie a szczególnie w Eu i USA wylansowała lewacka obsadę UE a tym samym niemiec.
sauron
sauron 24.11.2020, 20:57
Tylko jest pytanie. Czy wiemy kto wstępuje do WOT??? To są POLACY, potomkowie żołnierzy AK i Żołnierzy NIEZŁOMNYCH???, a może V-ta KOLUMNA z ZACHODU i ZIELONE LUDZIKI ze WSCHODU??? Nie można być NAIWNYM, jak WROGOWIE POLSKI, POLAKÓW i POLSKOŚCI skutecznie SPENETROWALI i OBSADZILI Polski Kosciół Katolicki i choćby SOLIDARNOŚĆ to nie potrafią OPANOWAĆ WOT?? A tych 200 SOWIECKICH GIENIERAŁÓW, to NA PEWNO nie maja WTYK wśród WOT???
sauron
sauron 24.11.2020, 20:49
Brawo WOT . Jak powiedział klasyk . Im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej krwi w boju .
podatnik
podatnik 24.11.2020, 21:03
Im więcej WOTu na ćwiczeniach tym mniej kasy w kieszeni.
sauron
sauron 24.11.2020, 21:12
nic zlego nie robia trenuja i wyjdzie im to na dobre duzo ludzi jest chetnych i bardzo dobrze.Dyscypilna jest najwazniejsza i zdrowie
Antoni Smoleński
Antoni Smoleński 24.11.2020, 23:51
Niech żyje nowe ORMO a biednym podatnikom zawsze piach w oczy
sauron
sauron 25.11.2020, 06:45
a wy lewusy kolorowa flage szpilki cyckonosz i na ulice raz dwa a hahah aha
CIEMNOTA  EGIPSKA  I NOKTOWIZOR PLUS  HA AH AHA
CIEMNOTA EGIPSKA I NOKTOWIZOR PLUS HA AH AHA 24.11.2020, 20:20
CZY TERAZ BEDA STRZELAĆ DO COVIDA 19 HA HA AH CZY MAJA NOKTOCOVIDY 19 HA HA AH W TYM CIEMNYM KRAJU HA HA AH
luna
luna 24.11.2020, 19:41
A dlaczego nie zwykłe wojsko?
Antoni Smoleński
Antoni Smoleński 24.11.2020, 23:52
Bo tu jest okazja wyprowadzić grube miliony

Pozostałe