Śmieci dużo drożej – tak zadecydowali radni

  • 26.11.2020, 20:49
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Śmieci dużo drożej – tak zadecydowali radni
Dziś (26 listopada 2020 r.) radni podnosili opłatę śmieciową z 19.50 na 28.50 zł od osoby! A dwa lata temu było to 14 zł… Radni w uchwaleniu „podwyżkowej” uchwały byli niemal jednomyślni. Tylko jeden był przeciw, a jedna osoba się wstrzymała. Nawet nie dyskutowano.

Informacje dotyczące podwyżek zawsze wywołują emocje. - A opłata za odpady to swoisty podatek – zaczęła swoją przemowę na sesji burmistrz Barbara Rawecka. –Gmina generalnie jest przekaźnikiem środków – powiedziała burmistrz Chojny podkreślając, że gmina na tym procederze nie zarabia.

Burmistrz Barbara Rawecka przedstawiła radnym prezentację. Opowiedziała o różnych sposobach naliczania opłat i poinformowała, że w gminie Chojna opłaty za śmieci liczone są od liczby mieszkańców.

Jednak system w praktyce nie uwzględnia wszystkich. To szeroki margines, bo obejmuje ok. 20 procent mieszkańców. Za nich musi zapłacić reszta. Burmistrz powiedziała, kto nie płaci.

Pierwsza grupa to ci, którzy w ogóle się nie zgłosili. Druga, to tacy co pracują na terenie gminy, ale nie są jej mieszkańcami i nie są zgłoszeni. Jest jeszcze trzecia grupa, która pracuje za granicą, a tu mieszka. Oprócz tego jest jeszcze ok. 10 procent, co w ogóle nie złożyła deklaracji. Stąd gmina musi teraz dopłacać. Na razie 270 tys. zł.

Burmistrz wyjaśniła jak kształtowały się ceny za śmieci dwa lata temu, a jak wzrosły koszty teraz i o ile wyższe będą w przyszłym roku.

Radni wysłuchali i bez żadnej dyskusji na sesji głosowali. Wszyscy byli za oprócz radnego Norberta Oleśkowa, który był przeciw. Radna Halina Szczygieł się wstrzymała. Dwóch samorządowców było nieobecnych.

Szczegóły głosowania w fotogalerii. Tam też uchwała i uzasadnienie pisemne władz.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

dryft
dryft 27.11.2020, 20:48
To jakaś paranoja jest. Zamiast ścigać tych, którzy nie płacą ściga się dodatkowo tych, którzy płacą i to jeszcze za innych.
👎
👎 27.11.2020, 20:39
Ci, którzy się nie zgłosili i ci, którzy nie złożyli deklaracji... To dwie różne grupy? Chojna to nie jest duża gmina, więc łatwo jest zweryfikować kto nie płaci, a powinien. Przykre, że znowu koszty ponoszą uczciwi ludzie. Może trzeba było nie składać deklaracji?
Aja
Aja 27.11.2020, 14:09
Totalna porażka władzy
Dokopać ludziom w dobie kryzysu
I że jeszcze ***.pl o tym nie pisze
Pewnie zabroniła
Kpina a radni? Cóż jaka inteligencja tacy radni
Małgorzata
Małgorzata 27.11.2020, 09:39
A ja chciałabym wiedzieć, co znaczy "Pierwsza grupa to ci, którzy w ogóle się nie zgłosili.", "Jest jeszcze trzecia grupa, która pracuje za granicą, a tu mieszka." i " Oprócz tego jest jeszcze ok. 10 procent, co w ogóle nie złożyła deklaracji."? Czyli Gmina nie wie ilu ma zameldowanych na stałe mieszkańców? Rozumiem, że można nie wiedzieć o tych co wynajmują mieszkania, bo się nie meldują czasowo. Czy naprawdę nie można sprawdzić kto ze stałych mieszkańców nie złożył deklaracji? Oczywiście, że można tylko po co? Łatwiej ukarać tych, którzy uczciwie płacą, niż wziąć się do roboty.
chyba
chyba 27.11.2020, 10:10
Trzeba by jeszcze zatrudnić detektywa.
ino im się nie chce chcieć...
ino im się nie chce chcieć... 27.11.2020, 21:07
wystarczyłoby przejrzeć dane z gminnych komputerów. Z różnych baz - na wschodzie Polski gdzieś w gminie tak zrobili - przejrzeli szkoły, podania o różne "plusy" itp...
Jacek
Jacek 27.11.2020, 07:41
Nie no pewnie, dowalić wyższe opłaty, bo tak najłatwiej, podatnik przyjmie na klatę i zapłaci. Ale poszukać innych rozwiązań, takich aby kolejną opłatę zmniejszyć lub chociaż nie zwiększać, tego już nie potraficie geniusze po socjologii, bo to najłatwiejsze było...
Gryf
Gryf 27.11.2020, 05:41
Poj....by kraj podwyżek pensji nie ma bo covid ale doje..ć opłaty za śmierć, wodę itp.covid nie przeszkadza.
Jan
Jan 27.11.2020, 02:37
Beatko Grzybno jest Ci wdzięczne
Wielbiciel
Wielbiciel 27.11.2020, 22:30
Macie swoją Beatkę😁😁😁
Zawiedziony wyborca
Zawiedziony wyborca 27.11.2020, 22:18
A Nawodna Markowi - brawo. Teraz pokazałeś swoje prawdziwe oblicze. Co dobrego zrobiłeś dla swoich wyborców - NIC. Otrzymasz podziękowanie przy kolejnych wyborach.
Piqa
Piqa 27.11.2020, 02:02
Jprdl chorzy ludzie sami sobie płaćcie! Paranoja to jest tyle bulić
windykator
windykator 27.11.2020, 00:35
Trzeba szukać oszczędności, a nie wszystko przerzucać plecy na mieszkańców. Skoro wiadomo kto nie płaci, to czy wystawiono noty komornicze? Trzeba przecież jakoś ten dług odzyskać, a na to są sposoby.
Jadzia
Jadzia 27.11.2020, 00:29
Jedna grupa nie płaci, druga grupa nie płaci itd....
Gmina musi za nich dopłacać.
Czyli teraz Pani Burmistrz postanowiła obarczyć kosztami mieszkańców, którzy płacą.
Podwyżka dla uczciwych i rzetelnych mieszkańców Chojny... po to, żeby gmina na tym procederze nie traciła.
Bo dlaczego, to gmina ma dopłacać za nie uczciwe grupy społeczne, które wymieniła P. Burmistrz?
Najlepiej tak, przeciętny Kowalski niech buli
niezamożny
niezamożny 26.11.2020, 23:41
Portfele od stycznia będa chudsze wszędzie.
kwilik
kwilik 26.11.2020, 23:03
Tak decydowali to tak będzie. Przynajmniej mają przejrzysty system, a nie taki jak my.
Nicoll
Nicoll 26.11.2020, 22:57
Tragedia ponieśli śmieci zaraz woda prąd, przepraszam bardzo jak to opłacać, szkoły zamknięte jak ma człowiek podjąć pracę??? Ktoś musi siedzieć z dziećmi! !! No tak Szanowna Pani Burmistrz nie ma dzieci. Tak ze niech nie szykuje stołka na, następna kadencję, bo nikt na nia nie zagłosuję chyba ze Państwo Radni co głosu nie maja dziękuję.
Jola
Jola 27.11.2020, 14:04
Trzeba mądrze gospodarować pieniędzmi a nie wydawać na nieprzemyślane inwestycje.
Kwiatków niech dosadzi
Pani burmistrz to porażka
A radni bezradni
Lizusy
Ewa
Ewa 26.11.2020, 22:17
Bogata Chojna stać na podwyżki
Obserwator
Obserwator 26.11.2020, 21:48
Radni - pieski p. Barbary.
bałuty
bałuty 26.11.2020, 21:58
Niektóre jak widać niewytresowane.
Mirek
Mirek 27.11.2020, 07:14
Norbus gra twardego obrońcę, ale to tylko tania zagrywka. Dobrze wie, że jego głos się nie liczy więc dał negatywa. To farbowany lisek, raz u Adam, raz u Baśki, zobaczymy u kogo w następnej kadencji wystartuje.
rolnik szuka żony
rolnik szuka żony 26.11.2020, 21:17
To radni w Chojnie się normalnie spotykają? A to zgromadzenie powyżej 5 osób.
w wigilię nie będą milczeć i przemówią ludzkim głosem
w wigilię nie będą milczeć i przemówią ludzkim głosem 27.11.2020, 00:43
5 przyjezdnych a reszta to rodzina stale ze sobą mieszkająca - takie tłumaczenia przedstawią na komendzie jak ich policja wezwie.
gryfin
gryfin 26.11.2020, 21:13
A co te radne takie niewydarzone i nawet nic nie pytają?
Alabaster
Alabaster 26.11.2020, 21:12
I tak taniej niż w Gryfinie.
z ludu
z ludu 26.11.2020, 23:58
drożej, mimo że na prowincji

Pozostałe