Niemcy: Testy i kwarantanna dla wjeżdżających. Landy wprowadzają nowe ograniczenia epidemiczne

  • 10.01.2021, 13:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Niemcy: Testy i kwarantanna dla wjeżdżających. Landy wprowadzają nowe ograniczenia epidemiczne
Czy wszyscy przyjeżdżający do Niemiec będą musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie i na 48 godz. przed wjazdem do tego kraju lub bezpośrednio po wjeździe, przejść badanie na obecność koronawirusa? Do 31 stycznia 2021 r. przedłużono trwającą w całych Niemczech od połowy grudnia kwarantannę. W powiatach, w których odnotowuje się najwięcej zakażeń, obywatele będą mogli się przemieszczać najdalej na 15 km wokół miejsca zamieszkania. Rząd federalny i władze krajów związkowych wprowadzają na początku stycznia nowe ograniczenia. Tak jest np. w graniczącej z naszym regionem Brandenburgii oraz Meklemburgii.

- Berlin zwalnia z kwarantanny oraz obowiązkowych testów pod kątem koronawirusa te osoby, które regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) przyjeżdżają do tego miasta, by pracować albo się uczyć. W ciągu maksymalnie 72 godzin można odwiedzić najbliższą rodzinę lub pojechać do niej z Polski. Natomiast w Meklemburgii dojazdowi pracownicy muszą posiadać negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 sprzed co najwyżej czterech dni. Warto mieć przy sobie zaświadczenie od swojego pracodawcy, uczelni czy szkoły. W Berlinie, Brandenburgii i Meklemburgii trzeba mieć negatywny wynik testu na koronawirusa w języku niemieckim, angielskim albo francuskim - mówi Tomasz Lejman, korespondent Polsat News w Berlinie.

Branderburgia szczegółowe przepisy w sprawie kwarantanny i testów dla osób przyjeżdżających np. z Polski opublikuje prawdopodobnie dopiero we wtorek 12 stycznia 2021 r. Na razie trzeba zatem jeździć według starych zasad.

Na razie rząd Brandenburgii w piątek 8 stycznia 2021 r. zdecydował w nowym rozporządzeniu, które weszło w życie w sobotę 9 stycznia 2021 r., że między innymi:

1.Wszystkie poprzednie ograniczenia zostaną przedłużone do 31 stycznia 2021 r., z wyjątkiem nocnego ograniczenia wyjazdów od 22:00 do 5:00, ponieważ dotyczyło tylko świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

2.Rozszerzeniem dotychczasowych decyzji są prywatne spotkania z inną osobą niemieszkającą w gospodarstwie domowym, z wyjątkiem dzieci do 14 roku życia.

3. Punkty sprzedaży detalicznej mają być zamknięte dla publiczności. Polecenie zamknięcia nie dotyczy m.in. sklepów spożywczych, drogerii, aptek, sklepów z artykułami dla zwierząt, stacji benzynowych, banków oraz urzędów pocztowych, optyków, pralni, warsztaty dla rowerów i samochodów, usług odbioru i dostawy.

4.Restauracje i bary – jedzenie tylko na wynos.

5.Hotele i kempingi nie mogą przyjmować osób w celach turystycznych. Dopuszczalne jedynie w celach biznesowych.

6.Zamknięte sale gimnastyczne i sportowe, sale fitness, studia i szkoły tańca, boiska piłkarskich, obiekty dla łyżwiarzy itp.

7.Zasięg ruchu podczas wycieczek turystycznych, sportów i ćwiczeń na świeżym powietrzu jest ograniczony do promienia 15 km wokół danej dzielnicy / miasta, jeśli w ciągu 7 dni występuje tam ponad 200 zachorowań. Niezbędne wyjazdy poza ten promień, np. do pracy lub do lekarza są oczywiście nadal możliwe. Decydującym czynnikiem jest aktualna wartość codziennych zachorowań.

8. Szkoły są zamknięte. Jeśli jednak sytuacja infekcji znacznie się poprawi, uczniowie szkół podstawowych powinni mieć zajęcia w tygodniu poprzedzającym ferie zimowe (25-29 stycznia). Żłobki i przedszkola pozostają otwarte. Wzywa się jednak rodziców, aby w miarę możliwości opiekowali się dziećmi w domu i korzystali z przedłużenia okresu uprawniającego do zasiłku chorobowego na dziecko. Jednak przedszkola powinny być zamknięte, jeśli wymaga tego regionalny wskaźnik zakażeń. Zgodnie z nowym rozporządzeniem występuje częstość 300 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców. Taka regulacja obecnie obowiązuje np. w powiecie Oberspreewald-Lausitz.

9.W następnym tygodniu (od 18 stycznia) sytuacja ma zostać poddana ponownej ocenie, a następnie podjęta zostanie decyzja, czy istnieje możliwość otwarcia szkół podstawowych w trybie hybrydowym (na zmianę nauczanie stacjonarne i na odległość).

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Alina
Alina 15.01.2021, 13:29
Testowanie w Niemczech jest bardzo drogie, lepiej zrobić test przed wyjazdem. Ostatnio jak wyjeżdżałam zamówiłam test z PBKM, wynik wraz z tłumaczeniem miałam w ciągu 48 godzin i zapłaciłam 750 zł za trzy testy.
wiem
wiem 11.01.2021, 20:28
W Niemczech zakaz przemieszczania do 15 km, spotkania tylko 2 osoby. Duże kary za nie przestrzeganie.
Tranzyt i loty z Niemiec
Tranzyt i loty z Niemiec 11.01.2021, 15:32
W związku z zawieszeniem od 16.12.2020 r. małego ruchu granicznego z Polską przez Brandenburgię nie ma możliwości wjazdu osób niepodróżujących w tranzycie na lotnisko Berlin-Brandenburg, aby odwieźć/odebrać członka rodziny lub znajomego.

Nowe berlińskie lotnisko Berlin-Brandenburg znajduje się w całości na terenie Brandenburgii, gdzie istnieją ograniczenia w małym ruchu granicznym z Polską tj. brak możliwości wjazdu do 24h bez kwarantanny. Dlatego w przypadku wyrywkowej kontroli, funkcjonariusz graniczny stwierdzi naruszenie przepisów dot. kwarantanny obowiązujących w Brandenburgii i może nakazać opuszczenie terytorium Niemiec lub zgłosić sprawę do niemieckiego urzędu ds. zdrowia/nałożyć karę. Osoby podróżujące przez lotnisko Berlin-Brandenburg powinny korzystać z innych możliwości transportu między lotniskiem a Polską m.in. z połączeń kolejowych, autobusowych lub wynajmu auta. A najlepiej po prostu, na czas podróży, pozostawić swoje auto na pobliskim strzeżonym parkingu przy lotnisku.

Od dnia dzisiejszego tranzyt drogą lotniczą z Wielkiej Brytanii/RPA przez Niemcy do Polski co najmniej do 20 stycznia 2021 r. loty pasażerskie z Wielkiej Brytanii i RPA do Niemiec będą dostępne tylko dla mieszkańców (rezydentów) Niemiec, którzy posiadają negatywny wyniku testu na koronawirusa wykonanego najwcześniej 48h przed przylotem. Nie ma możliwości skorzystania z tych lotów w przypadku dalszego tranzytu do Polski.

Tranzyt drogą lotniczą z Irlandii przez Niemcy do Polski
Co najmniej do 21 stycznia 2021 r. loty pasażerskie z Irlandii do Niemiec będą dostępne tylko dla osób posiadających negatywny wyniku testu na koronawirusa wykonanego najwcześniej 48h przed przylotem (nie dotyczy dzieci do 6 r. życia). Aktualnie wymogi spełniają testy PCR i szybkie testy antygenowe, jeżeli ich czułość ≥ 80% i stwoistość ≥ 97%. Wynik testu musi być w języku niemieckim lub angielskim. Dalszy tranzyt do Polski jest możliwy, jednak linia lotnicza odmówi wejścia na pokład w przypadku braku wyniku testu.

Obywatele polscy, którzy podróżują przez Niemcy z krajów lub regionów uznawanych przez władze niemieckie jako obszary podwyższonego ryzyka (w tym z Polski) nie podlegają kwarantannie na terenie Niemiec i nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu. Władze niemieckie uznają za podróż tranzytową m.in. przejazd drogą lądową, przesiadkę na lotnisku, przypłynięcie statkiem i udanie się w dalszą podróż drogą lądową, wylądowanie na lotnisku i udanie się w dalszą podróż drogą lądową. W dalszą podróż należy udać się bezpośrednio oraz w miarę możliwości unikać kontaktu z innymi osobami. Podczas tranzytu nie można dokonywać zbędnych postojów oraz nie powinno korzystać się z noclegów. Do co najmniej 10 stycznia 2021 r. hotele nie przyjmują turystów.
tranzytowiec
tranzytowiec 10.01.2021, 20:12
Jak mimo wszystko pojadę przez Mescherin i chwycą mnie przed Rosówkiem to co? Wezmą mnie na kwarantannę?
Nach Stettin und zurück
Nach Stettin und zurück 11.01.2021, 09:50
Ausnahme OHNE Test (§ 2 Abs. 2)
Ausnahme bei kurzen Aufenthalten in Risikogebieten für
bestimmte Gruppen, keine Quarantäne
Übersicht Quarantäneregel - Stand 09.01.2021
Für alle ohne Quarantäne:
• Durchreise durch Risikoland (auch Transit am Flughafen) oder
durch Landen (§ 2 Abs. 1)
Krokodylek Tirek
Krokodylek Tirek 10.01.2021, 22:57
Tranzyt zwolniony jest z wymogu testó i kwarantanny.
Mirek
Mirek 10.01.2021, 23:20
Ale o przejazdach samochodów osobowych nic w rozporządzeniu nie znalazłem a czytałem 2 razy.
Ustalenia rządowe
Ustalenia rządowe 11.01.2021, 09:03
Kraje związkowe ustalają też własne wyjątki odnośnie testów i kwarantanny. Zwolnione z nich są osoby przejeżdżające przez Niemcy tranzytem, a w niektórych landach także ci, którzy w ramach małego ruchu granicznego przebywali na obszarze ryzyka nie dłużej niż dobę lub przyjeżdżają do Niemiec na maksymalnie 24 godziny (wyjątku takiego nie mają już m.in. Berlin i Bawaria).
pisiak
pisiak 10.01.2021, 20:04
Kto normalny jedzie do Niemiec jak w Polsce dobrobyt.
podatek cukrowy
podatek cukrowy 10.01.2021, 22:58
Przemytnicy jeżdzą po fantę i coca colę
polski mundur ci nie pasował sraulon?
polski mundur ci nie pasował sraulon? 10.01.2021, 18:34
fake newsiarz sraulon - chiński troll spod znaku zdrajcy który sprzedał się im....
sauron
sauron 10.01.2021, 18:24

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

sauron
sauron 10.01.2021, 17:09

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

sauron
sauron 10.01.2021, 17:08

Niemcy mocno promowały rozpoczęcie szczepień przeciwko COVID-19. Działania te nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów. Wśród personelu medycznego u naszych zachodnich sąsiadów dominuje sceptycyzm. Według przeprowadzonego badania, tylko 73 proc. lekarzy i nawet nieco mniej niż 50 proc. personelu pielęgniarskiego chce się zaszczepić.
Niemcy przygotowały się na wielkie rozpoczęcie szczepień. W mediach pojawiały się informacje na temat tego, jak doskonale przebiegają przygotowania do ich rozpoczęcia, przeprowadzono liczne akcje promocyjne, ale mimo to w centrach szczepień zamiast kolejek, widać pustki. - "Podczas gdy większość mieszkańców Niemiec marzy o tym, żeby się wreszcie zaszczepić, personel szpitali i domów opieki mocno się ociąga"Wśród personelu medycznego w Niemczech widać mocny sceptycyzm wobec szczepionki. - Badanie przeprowadzone przez Niemieckie Towarzystwo Intensywnej Terapii Internistycznej i Medycyny Ratunkowej (DGIIN) oraz Niemieckie Stowarzyszenie Interdyscyplinarne Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej (Divi) w grudniu ubiegłego roku wykazało, że tylko 73 proc. lekarzy i nawet nieco mniej niż 50 proc. personelu pielęgniarskiego, chce się zaszczepić. Zdecydowana większość respondentów przyznaje przy tym, że szczepionka jest ważna dla powstrzymania pandemii - napisało "DW".

Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel przekonuje mimo to, że liczba szczepień przeciwko koronawirusowi będzie rosnąć. - To powolny start. Jak dotąd zaszczepiono kilkaset tysięcy osób, ale każdego dnia będzie ich więcej. Tempo będzie się zwiększać - stwierdziła.

- Będziemy mieli w Niemczech wystarczająco dużo szczepionek. Z miesiąca na miesiąc będziemy w stanie zaproponować je coraz większej liczbie osób, a w końcu każdemu, kto tego chce
sauron
sauron 10.01.2021, 17:02
a gdzie Kotulowa zadymiara prl Jak zamykali granice POLSkA Strona to Darla morde a jak NIemcy cos robia to siedzi cichcu tluk Niemieck ii
chińska klawiatura za trudna sraulon?
chińska klawiatura za trudna sraulon? 10.01.2021, 18:36
sraulon, naucz się po polsku. Przecież jako zdradziecki były żołnierz powinieneś jeszcze pamietać?
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 10.01.2021, 17:20
INTERPELACJE PISZE NA SATURNA W SPRAWIE KONIUNKCJI Z COVIDEM 19 HA HA AH NA 11 LISTOPADA
tyle
tyle 10.01.2021, 15:46
Podróż do pracy do Szczecina się wydłuży. Zwłaszcza czasowo.
Marcin
Marcin 10.01.2021, 15:35
Czyli przez MIędzyodrze nie ma już co jechać do Szczecina?
kurde
kurde 10.01.2021, 15:22
Z tego wynika, że tranzytem też nie można jechać.

Pozostałe