Bliźniaczki na feriach

  • 11.01.2021, 19:59
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Bliźniaczki na feriach
Wystarczyła jedna rozmowa z kolegami z klasy o profilu mundurowym i dziewczyny podjęły decyzję: wstępują do WOT. Bliźniaczki i młodzież, którzy dopiero co weszli w dorosłość, to prawie połowa ochotników, którzy wstąpili do 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na zakończenie „Ferii z WOT” złożą przysięgę wojskową.

Michalina i Marcelina Balcerak. Wszędzie razem. Podobne zainteresowania, gust, hobby. Pozornie. Bliźniaczki lubią zaznaczać, że łączy je wiele, ale różni jeszcze więcej. Jednak podjęły tą samą decyzję: profil biologiczno – chemiczny liceum. I nagle w drugiej klasie, gdzieś między nauką o budowie komórki a kocimi webrysami nagły zwrot. Wystarczyła jedna rozmowa z kolegami z klasy o profilu mundurowym i dziewczyny podejmują decyzję: chcą wstąpić do WOT. Tym bardziej, że na horyzoncie ferie, a dwa tygodnie to czas, który można przeznaczyć na szkolenie podstawowe. Kondycja fizyczna, rozkazy, mundur. I szansa, żeby poczuć coś naprawdę, odetchnąć, jak przed pandemią, przed zdalnym nauczaniem, przez izolacją. Może ten trudny czas rzucił im wyzwanie? Może to właśnie teraz powinny podjąć się zadań, które wymagają hartu ducha i po prostu: cywilnej odwagi? I tak Michalina i Marcelina Balcerak znalazły się na szkoleniu, które otwiera drogę do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Bliźniaczki ze Stargardu, podobnie jak kilkanaścioro kolegów i koleżanek z tego samego miasta, którzy dopiero co weszli w dorosłość, stanowią blisko 50% ochotników, którzy stawili się na szkolenie podstawowe podczas ferii. Szkolenie przygotowawcze ma za zadnie zapoznać przyszłych żołnierzy z najważniejszymi zagadnieniami praktycznymi i teoretycznymi niezbędnymi w służbie. Plan dnia szkolenia jest napięty: począwszy od pobudki i rozruchu porannego, ćwiczeń sprawnościowych w terenie po teorię. Zajęcia ujęte w planie szkolenia umożliwiają zdobycie umiejętności niezbędnych żołnierzom, takich jak: techniki pokonywania terenu różnymi sposobami, działanie żołnierza w obronie i natarciu, obsługiwanie techniczne indywidualnego wyposażenia żołnierza, działanie w stałym rejonie. Po zapoznaniu się z warunkami użycia broni oraz postawami strzeleckimi przyszli żołnierze oddają pierwsze w życiu strzały na strzelnicy wojskowej.

„Przyszłyśmy tu, żeby się sprawdzić. Wiele zagadnień jest dla nas nowych, co początkowo onieśmiela, ale nie ma nic lepszego, niż pokonywanie swoich ograniczeń.” – „Nie jest łatwo, ale szkolenie daje nam mnóstwo satysfakcji”- mówią osiemnastolatki.

Przyszyli żołnierze to nie tylko licealiści. Część instruktorów to również uczniowie szkół średnich – tegoroczni maturzyści. Skąd w nich determinacja, by swój wolny czas poświęcić na doskonalenie umiejętności nie tylko młodszych, ale także starszych od siebie kolegów? W rozmowie podkreślają, że lubią czuć się użyteczni. Cenią sobie możliwość dania innym tego, co mają najlepsze; przekazania wiedzy i umiejętności, które sami posiedli. Mają nadzieję, że podobnie jak ci, którzy ich szkolili, pozostawią w pamięci podopiecznych pewien wzorzec, trwały ślad. - „Umiejętności nabyte w służbie są przydatne także w życiu codziennym; uczymy się odpowiedzialności za siebie i innych, dbania o osoby słabsze, współpracy w grupie. Kondycja fizyczna oraz dyscyplina wewnętrzna – to, co potrzebne w wojsku pozwala nam w życiu codziennym być bardziej wartościowymi członkami społeczeństwa”- mówi instruktor - szer. Bartosz Tomaszczyk.

„To sposób, by zrobić coś naprawdę, w „realu”. Zwłaszcza w obecnej sytuacji młodzi ludzie przesyceni są rzeczywistością wirtualną, a „Ferie z WOT” to sposobność, żeby wyjść na zewnątrz - początek drogi do robienia czegoś naprawdę wartościowego w swoim życiu. Nie jest to łatwe, ponieważ wymaga wdrożenia do dyscypliny wojskowej, ale to trud, który się opłaca”- twierdzi kpt. Adrian Kłos, dowódca 11. Kompanii Lekkiej Piechoty w Choszcznie.

Szesnastodniowe szkolenie kończy się sprawdzianem zdobytych umiejętności – tzw. pętlą taktyczną. Składają się na nią zadania z zakresu całego szkolenia podstawowego, podczas realizowania których żołnierze wykazują się zdobytą wiedzą i praktycznymi umiejętnościami nabytymi podczas szkolenia. Przypieczętowaniem procesu szkolenia jest złożenie uroczystej przysięgi wojskowej - odbędzie się ona w 14 ZBOT w Szczecinie, w niedzielę 17 stycznia.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, powstała jesienią 2019 roku liczy dziś już prawie 500 żołnierzy - ochotników.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

twierdza polin
twierdza polin 12.01.2021, 23:51
beda bronić flanki fortu tramp ha ha ah zaraz za forten bidena ha ha ha
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 12.01.2021, 12:23
NIECH ĆWICZĄ wojenka juz niedługo ha ah ah mamy zawodowców odpale se tv kurskiego i będę oglądał jak trup się ściele gęsto jak w syrii ha ha ah jurek owsiak im zrobi koncert na froncie i szafa gra ha ha ah kupa powiatowy walnie jakiś satanistyczny tekst dla idiotów i do boju ah ha ah i nie oddam nawet guzika bo lubię chodzić w dresach ha ha ah
Antek maciora
Antek maciora 12.01.2021, 08:12
Plan jet taki. Nauczyć strzelać te babole i wysłać po wrak. Ruskie do bab nie będą strzelać WOT co panimali
ja
ja 12.01.2021, 14:16
nie róbcie jaj .WOT co to jest? w latach 60tych pół roku ust. 2,5 orp Bielik.3 ce atlantyk 1 mc oksywie.Krok defiladowy sie ćwiczyło z kałachem i suwarłem na krzyżu.strzelanie ca 30 naboi dziennie.za 3 dziesiątki 3 dni urlopu. nie róbcie jaj .drużynaq specnazu rozgoni tę cała brygadę w krzaki
Trep
Trep 12.01.2021, 07:52
Wolę...... Orac pole niż żołnierzem być po szkole
co z Wami
co z Wami 12.01.2021, 00:24
Kaczo-Macierewiczowe piechurki... Na posyłki pis-u jak pieski...
To nie są prawdziwi żołnierze tylko dzieci bawiące się w wojnę! Masakra!!!
Antoni Smoleński
Antoni Smoleński 11.01.2021, 23:19
Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera!


Wstap do naszych kaczystowskich bojówek, zanim one wstąpia do ciebie!!!
heh
heh 11.01.2021, 21:23
W tych mundurach to wszyscy wyglądają jak bliźniacy.

Pozostałe