Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 07:32
Reklama

Przedszkolaki i uczniowie młodszych klas uczą się, jak dbać o naturę

Jak troszczyć się o rośliny i zwierzęta, segregować śmieci, oszczędzać prąd, wodę i energię? To tylko niektóre z zagadnień, jakie porusza program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” - największy w Polsce program edukacyjny dla dzieci na temat ekologii i życia w zgodzie z naturą. W trwającej właśnie edycji weźmie udział rekordowa liczba ponad 1 100 000 dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych!
Przedszkolaki i uczniowie młodszych klas uczą się, jak dbać o naturę

Edukacja proekologiczna jest nie tylko ważna i potrzebna, ale również cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przedszkoli i szkół podstawowych w Polsce. W trwającym roku szkolnym aż 750 tys. przedszkolaków i 360 tys. dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych pozna podstawowe zasady dbania o przyrodę i życia w zgodzie z naturą w ramach XIII edycji „Kubusiowych Przyjaciół Natury”, czyli największego programu edukacyjnego dla dzieci na temat ekologii, organizowanego już od 13 lat przez markę Kubuś. W tym roku do akcji przystąpiło ponad 9 tys. przedszkoli i ponad 5 tys. szkół podstawowych (kl. 1-3). Dzieci z co drugiego przedszkola w Polsce i z co trzeciej szkoły podstawowej będą się uczyć, jak troszczyć się o rośliny i zwierzęta, segregować śmieci, oszczędzać prąd, wodę i energię, a także poznają zasady ekonologii, dbania o aktywność fizyczną oraz właściwe odżywianie.

– Liczba uczestników oraz rosnące z roku na rok zainteresowanie programem pokazują, jak potrzebna jest edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat oraz jak ważny jest to obecnie temat. „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy tego typu projekt w Polsce, który przez 13 lat wpisał się już na stałe do kalendarza placówek uczących dzieci, dowodząc jak świetnie sprawdza się popularyzacja wiedzy na tematy ekologiczne oraz budowanie właściwych nawyków, a także świadomości i odpowiedzialności za planetę oraz środowisko już na etapie przedszkola i szkoły podstawowej. Edukacja i wykształcenie postaw proekologicznych wśród dzieci oraz swoistej ekologicznej empatii to najlepsza możliwa inwestycja w przyszłość – mówi Daniel Karaś, koordynator Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Tegoroczna edycja programu została dostosowana do potrzeb nauki zdalnej. Przedszkola i szkoły podstawowe otrzymują w formie elektronicznej bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczycieli oraz dzieci, do realizacji 7 tematycznych scenariuszy lekcyjnych. Materiały zawierają również treści multimedialne: 4 animowane filmy edukacyjne i 7 audiobooków, które wprowadzają najmłodszych w tematykę dbania o przyrodę. Każda placówka biorąca udział w programie otrzyma specjalny certyfikat przyznający tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”, a dzieci dyplomy. Tegoroczna edycja programu została rozszerzona o scenariusz na temat ekonologii, czyli podstaw ekonomii i oszczędzania oraz ich wpływu na środowisko, przygotowany wspólnie z partnerem programu, fundacją Czepczyński Family Foundation.

– Ekonologia to temat, który w dobie zmian klimatycznych powinien na stałe zagościć w zagadnieniach edukacyjnych. Nauka zasad oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi jest ściśle związana z naturą i może mieć znaczący wpływ na nasze środowisko. Najprostszy przykład: oszczędzanie wody, energii, czy niemarnowanie jedzenia oddziałuje zarówno na przyrodę, jak i na budżet domowy. Te dwie kwestie są ze sobą ściśle powiązane i warto uświadamiać to dzieciom już od najmłodszych lat, kiedy są najbardziej głodne wiedzy i ciekawe świata. Dzięki temu dobre nawyki będą dla nich w przyszłości po prostu naturalne – tłumaczy Damian Kupczyk, prezes Czepczyński Family Foundation.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha, buta zakłócają racjonalizmTreść komentarza: Taka niestetyjest demokracja a jak do tej pory nie wymyślono (podobno) nic lepszego. Trzeba się z tym pogodzić albo wyjechać albo zorganizować skuteczne referendum. W tym wszystkim dziwi postawa Gugi i niedobitków z Lewicy, której górka sprzedała się za koryto. A może winna jest też i Pieczyńska, której pycha po pierwszej turze przyćmiła racjonalne myślenie i nie podjęła rozmów z naturalnymi sprzymierzeńcami a nawet odrzuciła ich nieśmiałe zaloty.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 00:59Źródło komentarza: Mieczysław Sawaryn ponownie burmistrzem Gryfina. Historyczny wynikAutor komentarza: JaremaTreść komentarza: Ogólnie uważam, że dwukadencyjność w samorządach to doskonała decyzja !!! 22 lata rządów jeden osoby to zdecydowanie za długo . Obrastanie w piórka, utworzenie się pewnego rodzaju dworu i świty, kółka wzajemnej adoracji nigdy nikomu nie służą poza samymi zainteresowanymi utrzymaniem status Quo.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 00:55Źródło komentarza: Kto będzie rządził w Gryfinie? Zastępcy SawarynaAutor komentarza: dziecioróbTreść komentarza: Często dzieci, które jeszcze niewyraźnie mówią śmiesznie przekręcają słowa, zmiękczają. Nie mówią ''co to'' tylko ''cio to'', albo nie ''co ty'' tylko miękko ''cio ty''. Mieszkańcy Torunia są tacy właśnie, jak te dzieci miękko-mówiące ''co ty''Data dodania komentarza: 23.04.2024, 00:54Źródło komentarza: Mieczysław Sawaryn ponownie burmistrzem Gryfina. Historyczny wynikAutor komentarza: rymarzTreść komentarza: Ten zarząd składa się ze skór wielu. Trzeba to zmienićData dodania komentarza: 23.04.2024, 00:51Źródło komentarza: Kto będzie rządził w Gryfinie? Zastępcy Sawaryna
ReklamaMrówka
Reklama